Nü 3325 Woensdag 3 September 1919. 32st# Jaargang, eiiws- en Dienstregeling 9 Juli 1919. Van week tot weeïu Gemeenteraad van Texel. Dit 5>Iad verschgnt Woensdag- on Zaterdagmorgen Abonnemmlspry* per 3 maanden. V o»r dbm Eor.o 40 Cts. Franco per post door ge heel Nedkbland 55 Cta, Naar Amerika en andere landen eet rerhooging dei porto'i. A BOL (EMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen Advertentiën daags voor do uitgave vóór 4 aur nam. Fria* der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. iedere regel meer 8 Ct., met 20 Crisistoeslag. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Uiig, Fxbka LANGfEViSLB DE ROOIJ, Parkstraat, Buna op Tx i. IIOOGWATER Reede van Texel. (Zomertijd.) Donderdag 4 Sept. v.m. 5,02 Vrijdag 5 6,28 Zaterdag 6 7,24 Zondag 7 8,25 Maandag 8 9,03 Dinsdag 9 9,39 Woensdag 10 10.14 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Spoor- en Bootdienst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de Boot. Op werkdagen van Texel6,— v.m. 2,45 n.m. van Nieuwediep9,15 6.35 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,— v.m. 5,15 n.m. van Nieuwediep: 8,30 6,35 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7,29 sneltrein 9,14 10,246 1,07 12,20f 3,28 4,11§ 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8,30§ 10,29 10,45f 12,36 Niet op Zon- en feestdagen. T Alleen op Zondag. Loting voor de Militie. De Burgemeester van Texel maakt bekeDd, dat de loting voor de lichting van 1930 voor deze gemeente zal plaats hebben In een der lokalen van de school voor M.ULO, te den Burg op Vrijdag, 12 September 1919,des voormiddags 11uur Wie aan de loting deelnemen. Aan de loting nemen d6ei alle voor de lichting ingeschreven personen, met uitzondering van hen lo. die vóór den aanvang der loting voor do gemeente blijken te zijn over leden 2o. die voor den dienst bij de militie ODgeschikt zijn. bevonden 3o. die vóór 1 September van dit jaar bij onherroepelijk geworden uitspraak van den militieraad ot van Gedeputeei de Staten of bij Koninklijke beslissing, op een ingesteld beroep genomen, voorgoed ot tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld 4o die vóór 1 September van dit jaar onherroepelijk, hetzij voorgoed, hetzij voorloopig vao den dienst zijn uitgesloten. De ingeschrevenen, die aan de loting moeten deelnemen, worden uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zijn. Voor verdere iolichtiDgeD zie men de bekendmakingen op do aanplakborden. Texel, 2 September 1919. De Burgemeester voornoemd, BUYSINGr DAMSTE. 33—30 4 uy. Nog altijd blijft de Belgische kwestie aan de orde. Eu ze zal vrij zeker mg wel e- runneu tijd onze amdacht bezig blijven houden, want teu oplossing die hofpar tijen bevredigen kan, zal nog niet zoo spoedig gevonden zijn. Beide partijen hebben te Parijs hun standpunt uiteenge zet en daarbij heeft men in Belgie de er varing opgedaan, dat onze regeering niet voornemens is zich te buigen voor eischen, die in strijd zijn mot de Nederlandsche rechten. Zij wil aan de wenscben van Belgie tegemoetkomen zoover zulks moge lijk is, maar niet ten koste van Nederlandsch giondgebied of souvereine rechten. In Belgie is men met deze houding verre van tevreden. De acnexionisten zijn en doen zeer boos en ontzien zich zelfs niet met allerlei krasse maatregelen te dreigen De Balgische delegatie doet zooiets natuur lijk niet. maar legt zich ook allerminst bi) de NederlaDdscbe beschouwing neer. Baron Segers heeft alvast in antwoord op de uit eeuzetting van onzen gedelegeerde, Jbr. mr. van Swinderen bij de commissie van veertien een exposé iDgediend, dat hoofd zakelijk aan het Scheldevraagstuk was ge wijd. Hij tracht daarin aan tetoonen, dat het bezit van de Schelde voor Belgie van bijzondere groote bete6kenis is, ja, zelfs een levensvoorwaarde voor de haven en handelsstad Antwerpen. Voor Nederland is het iutusscben een moedgevend verschijnsel, dat een groot deel der Vlaamsche pers de houding der Belgische regeering scherp veroordeeld en dat de socialistische bladen met kracht opkomen, tegen wat zij het imperialisme van Hymans noemen. Het laatste woord is nog lang niet in deze kwestie gesproken. —o—o—o De Amerikaansche voedselregelaar Hoo ver is van zyn onderzoebingsreis in Midden- Europa te Parijs teruggekeerd, met de over- tuigiug, dat ten spoedigste en ten krach tigste moet worden getracht de midden- rijken uit hun ellendig slechte economische positie op te heffen en ze te steunen, om dat andets de gevolgen ook voor de andere landen onberekenbaar ernstig zul len zijn. Hij heeft aan die meening ook uitdrukking gegeven, en hoewel we niet weten, wat hij de heeren te Parijs precies heeft medegedeeld, toch ligt wel de ver onderstelling voor de band, dat hij een ernstig beroep heeft gedaan op hun mede werking in dezen. En als deze veronder stelling juist is, dan mag geconcludeerd worden, dat hij ditmaal niet aan een doo- vemausdeur heeft geklopt. Er zijn teeke- Den, die er op wijzen, dat de geallieerden tegenover Duitschland en Oostenrijk een meer verzoenende houding wjllen gaan aannemen. Naar gemeld wordt, beeft Frankrijk tegenover Duitschland, inzake de verplichte kolenlevering, een groote tegemoetkoming aan den dag gelegd. Het zal zich voorloopig tevreden stellen met de levering van 20 millioen Ion Duitscbe kolen per jaar, inplaats van met de in bet vredesverdrag genoemde 40 millioen ton. Alleen wanneer de productie in Duitech land meer dan 108 millioen ton bedraagt, zal de aan Frankrijk te leveren boeveel heid procentsgewijze worden verhoogd. Verder heeft de Entente zich bereid ver klaard, teneinde onder het Duitscbe volk de wei klust aan te wakkeren, om naar vermogen grootere hoeveelheden levens middelen te leveren, dan tot nog toe het geval was. Een en andrr is een gevolg van de be sprekingen, welke te Versailles gehouden weiden tusscbcn de Duitsche economische commiss'e en die der geallieerden. Nog een ander bericht kwam uit Parijs, dat in Duitschland vreugde zal hebben gewekt. De Opperste Raad heeft besloten, teneinde-bet oorlogsleden te verminderen, dat de repatrieering der Duitsche krijgs gevangenen niet zal wachten op den datum der vtedesratificatie, maar onmiddellijk een aanvang zal nemen, onder de auspiciën eener iuter-geallieerde commissie, die met Duitsche vertegenwoordigers zal worden aangevuld, zoodra het verdrag in werking treedt. Er zuchten thans nog 800,000 Duitschers in krijgsgevangenschap en herhaaldelijk heeft de Duitsche regeering op de terug zending ervan aangedrongen. Het zoo lang verbeide oogenblik sobjjnt thans nabij gekomen te zjjn. o—o—o Ook tegenover Oostenrijk schijnen de geallieerden een meer tegemoetkomende houding te willen [aannemen. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, is bet antwoord aan dën Oppersten Raad op de Oostenrijksche tegenvoorstellen nog niet verschenen, maar mag men de betrouw bare berichten gelooven, dan zal aan de Oostenrijksche bezwaren, wat de .econo mische voorwaarden betreft, een belangrijk eind worden tegemoet gekomen. Zelfs verzekert men, dat de tegemoetkomingen van dien aard zullen zijn, dat Renner niet eerst naar Weenen zal behoeven terug te keeren, om overleg te plegen met de re geering, doch dadelijk het verdrag zal kunnen ocderteekenen. Verder wordt gemeld, dat, waarschijn lijk op aandrang van Hoover, alles gedaan zal worden om den levensmiddelennood in Oostenrijk te lenigen. Naar luid der be richten is de toestand in Weenen en andere groot6 steden dan ook verschrikkelijk, Er wordt honger geleden en de sterfte is on rustbarend. Vooral onder de kinderen maait de bleeke dood mtt wreede hand, terwijl onder de ouderen de tuberculose rusteloos om zich heen grjjpt en haar slachtoffers eiken dag met velen ver meerdert. Amerika pakt thaos flink aan om te helpen. Er is een congres gehouden in de Vereenigde Staten over hulp aan de wegstervende kinderen vau Europa en etn inzameling bracht 5 millioen dollar op, dat voor het verheveu doel zal worden be steed. Reeds worden tegenwoordig tusschen 3 en 4 millioen Europeesche kinderen door het Amarikaunsche liefdewerk gevoed. Een schoon en verheven voorbeeld I o—oo Na bet onderwerp „de duurte", is bet ouderworp „bezuiniging" aan de orde ge komen. Éa nog wel in twee landen tege lijk aan de orde gesteld door de regeering. We noemen allereerst Engeland. Lloyd George beeft tót allo regeeriDgsdeparte- menten het verzoek of liever de opdracht gericht, dat de groosst mogelijke zuinigheid moet worden in acht genomen. De eerste minister wil half September van de depar tementen rapport ontvangen omtrent de geoomen maatregelen. Er moest bezuinigd worden, op alles waarop maar even be zuiniging mogelijk is, want Staatsuitgaven moet aanmerkelijk verlaagd worden. Alles wat overbodig is moet worden verwijderd en de onnoodige kootbare instellingen wel het allereerst, ook al moet men daarbij een rij ambtenaren ontslaan. Met nadruk verklaarde Lloyd George, dat de tijd ge komen is, dat ieder minister zijn onder geschikten van de noodzakelijkheid dezer maatregelen moet overtuigen. Er komen v .n a ,e kanten prutosten tegen d t optre^n vaa Lloyd George en vooral uit de ambtenaarswereld. Er staan dan ook heel wat mooie baantjes op het spel. President Wilson heeft hetzelfde parool „bezuinigen" laten hooren. En hjj deed het op nog krasser wijze, want hij weigerde kort en bondig de eischea der Amerikaan sche spoorwegarbeiders om loonsverhooging in te willigen. Z(Ja standpunt komt onge veer hier od neer, dat de spoorwegarbeiders er nog «iet hot slechtst aan toe zijn en dat de algemeene nood eischt, dat ook zy zioh wat ontberingen getroosten. Maar de gevolgen Er dreigt een groote spoorwegstaking in Amerika. Intussobon wordt er nog krachtig gepoogd, om het gevaar af te wouden en zelfs een deel van de leiders der organisatie moet bezig zijn om hun volgelingen te overtuigen, dat de president eigenlijk wel gelijk heeft. Gehouden Dinsdag 2 Sept. 1919, 's voormiddags 10'/a uur. Voorzitter: de heer Buysing Damste. Secretaris de heer Jonker. Aanwezig de heeren Dijt, Mets, Keesom, Koning, Boon, Kikkert, de Graaf, de Vries, Dekker, Bakker, Vlaming, Epe en Kuip. 1. Installatie Raadsleden. Achtereenvolgens worden door de leden de eed of belofte van zuivering en die van trouw afgelegd. De heeren Mets, Boon, Koning, Bakker en Dijt leggen de beloften af. Hierop spreekt de voorz. de vergadering toe wensclit de leden van harte geluk met hunne benoeming, wijst op het bizondere van het aftreden van den Raad, iets wat na de tot standkoming van de gemeentewet zoo goed als niet is voorgekomen en dat na dezen regel zal zijn. Spr. heet de nieuwe leden welkom, in het bizonder de heer D. P. Bakker, die hier een bekende persoonlijkheid is, wiens stem hier reeds eerder werd gehoord. Wel is de oorlogsfakkel gebluseht en is het gebulder der kanonnen verstomd, zegt spr. doch de Raad zal nog voor vele moeielijkheden komen te staan, spr. hoopt, dat men de kracht zal kunnen vinden, die te overwinnen. De toon hier gehoord was altijd goed, de verstandhouding zooals het behoort, met den wensch dat dit zoo moge blijven en de belan gen van de gemeente Texel daarbij gebaat zul len zijn, eindigt spr. Hierop worden de notulen gelezen, die daarna onveranderd worden vastgesteld. 2. Benoeming Wethouders. Bij eerste stemming wordt in"de vacature Mets voorzien; de heer Mets wordt met 8 stemmen herkozen, 4 stemmen waren op den heer Keesom uitgebracht, 1 blanco. Van zijn recht op 24 uur bedenktijd, alvorens de benoeming al dan niet te aanvaarden, ver klaart de heer Mets gebruik te willen maken. Om te voorzien in de vacature Dijt blijken drie stemmingen noodig, bij eerste stemming worden op den heer Dijt 6 stemmen uitgebracht, 3 op den heer Keesom, 2 op den heer Kikkert, 1 op den heer Bakker en 1 blanco. Bij de tweede vrije stemming Dijt 6, Keesom 4, Kik kert 2, blanco 1. Van de 11 stemmen bij de herstemming uitgebracht, de heeren Keesom en Dijt onthouden zich, kreeg de heer Dijt 7 stemmen en de heer Keesom 4. Op de desbetreffende vraag van den voorz. verklaart de heer Dijt de benoeming aan te nemen de voorz. wenschtden benoemde geluk en hoopt, dat met evenveel genoegen als tot nu toe zal mogen worden samengewerkt. In verband met een wijziging in mijn economisch denken, dat niet meer hetzelfde is Van voor een jaar geleden, is het met een eenigszins bezwaard gemoed, dat ik de be noeming aanvaard, zegt de heer Dijt. Ik hoop, het oogenblik te kunnen vaststellen wanneer het eventueel gewenscht zal zijn mij terug te trekken. Aangenaam zal het mij evenwel zijn mijne mede-raadsleden met mijn huidig econo misch denken in kennis te stellen, die oorzaak zijn, dat mijn wijze van doen èn door het publiek èn door. mijne mederaadsleden verkeerd wordt beoordeeld. 3. Ingekomen stukken. De voorz. doet mededeeling en voorlezing van de volgende ingekomen stukken a. Schrijven van mej. C. A. Reij, houdende aanneming benoeming onderwijzeres. b. Schrijven houdende dankbetuiging voor verhooging jaarwedden resp. van de heeren W. Visser, nachtwacht, Frankenhuijsen, le ambt.

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 1