N°. 3335. Woensdag 8 October 1919. 33st' Jaargang. leuws- en" Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Van week tot week Dit Mad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertcutlëu daags voor de uitgave vóór A aar nam. ABOIi TEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bfl de üitg. Fmka LAN (SE YEL0 DE R O O IJ, Parkstraat, BoïuopTsxïi LICHT OP! HOOGWATER Reede van Texel. lT Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor DFH Boes 40 Cta. Franco per post door ge. heel Nedbeland 55 Cts. Naar Amrrixa. en andere Unden atet rerhooging dar porto'». Frv's der Advertenliên. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. iedere regel meer 8 Ct., met 20 "/o Crisistoeslag. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woendag 8 tot en met Dinsdag 14 Octo ber voor rijwielen 5.45 uur, voor rijtuigen 6.25 uur Donderdag 9 Oct. v.m. 8,10 Vrijdag 10 8,48 Zaterdag 11 9,27 Zondag 12 10,09 Maandag 13 10,55 Dinsdag 14 11,44 Woensdag 15 12.09 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Beperkte dienstregeling van 29 Sept. toten met 19 October 1919 Vertrekuren van de Boot. van Texel: 6,— v.m. 2,n.m. van Nieuwediep9,15* 3.40 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 7,29 sneltrein 10,24§ 12,20f 4,11 6,54 9,14 9,14 1,07 3,28 6,25 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9.18 8,30f 10,29 10,45f 12,36 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag. Reik. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat het met ingang van 15 October a.s. verboden is om volle, geheel of gedeeltelijk afgeroomde ot op andere wijze verwerkte melk te verwerken tot kaas. Op dit verbod zijn enkele uitzonderingen, waaromtrent ter secretarie inlichtingen zijn te bekomen. Texel, 6 October 1919. De Burgemeester van Texel, BUYSINO DAMSTE. Losloop en van rammen. De Burgemeester der gemeente Texel vestigt de aandacht op art. 97 der politieverordening voor deze gemeente, waarbij het tenzij na ver kregen toestemming van Burgemeester en Wet houders, verboden is: a. rammen, ouder dan een jaar, anders dan voorzien van twee spannen en rammen beneden den ouderdom van een jaar anders dan voorzien van een span, van 1 September tot 1 October in de weide te laten loopen b. rammen van 1 October tot 1 November in de weide te laten loopen. Texel, 6 October 1919. De Burgemeester van Texel, BUYS1NQ DAMSTE. 28 Sept.—4 Oct. De heer Van Groenendael, het Limburg- sche Kamerlid, dat, blijkens zijn in de laatste maanden aangenomen houding, lievér vandaag dan morgen de Limburgers met pak en zak naar België zou willen zien overloopen, is door tde Katholieke Kamerclub uitgeworpen. Éetbesluit daartoe werd met algemeeno stemmen genomen, een bewijs dat de leden het er heel goed over eens waren, dat z(j door het hand haven van dezen verkapten Belg, z'ch zelf zouden compromiteeren. Waarschpnljjk werd dit besluit eenigszins verhaast, door het feit, dat Air. van Groenendael, met een gezicht alsof er niets gebeurd was, in de Kamerzitting van Dins lag verscheen en aan do werkzaamheden deelnam. Heel vriendelijk werd h\j daar niet cntvangen, maar hy scheen zich er i.iet veel van aan te trekken. Zelfs wordt gemeld, dat hy zich niets zal storen aan het votum zijner poli tieke geestverwanten en dat hy van plan is zyn houdiDg in de Belgische aangelegen heid in de Kamer te verdedigen. De Kamer heeft heel wat middeleD, om eon spreker, die niet gewild is, zulks aan het verstand te brengen. Het kan wei eens een gezel lige boel worden, als meneer van Groenen dael aan zjjn voornemen gevolg mocht geven. Wat de Belgische kwestie zelf betreft, staan we waarschijniyk nu wel vry dicht voor vrij beiangryke beslissingen. De Bel gische minister Hymans, die zyn man netjes naar Limburg zond om de bevol king rijp te maken voor de annexatie, h6eft dezer dagen de hoop uitgesproken, dat de zaak nog wel in orde zal komen. Hg sprak zelfs van een vriendschappeiyke samenwerking tusschen België en Neder land. Zulks in antwoord op een klacht van Woeste, dat de Belgisch-Nederlandsche kwestie de verhouding tusschen heidelan den dreigde te verscherpen. Hymans liet zich heel gereserveerd uit over de Bel gische eischen. Hy schynt zoo langzamer hand wel tot de overtuiging gekomen te zyn, dat er van de schoone annexatieplan nen geen enkele zal worden verwezeniykt. De'berichten uit Parys kunnen hem dan ook niet hoopvol stemmen. Nog pas weer wist de Parysche correspondent van de .Libre Belgique" te melden, dat de mogend heden eenstemmig van oordeel zijn, dat in het belang ook van België de status quo ten opzichte van het gebruik van de Schelde in oorlogstijd gehandhaafd moet worden. Van juridisch standpunt achten de mogendheden hetonmogeiyk de eiscbon van België te vereenigen met de onzijdig heid, die Nederland in een toekomst'gen oorlog zou willen bewaren. Wat de kwestie inzake Limburg betreft, erkennen de mogendheden de noodzakeiyk- heid van een verdediging van de Maas, maar ze gelooven dat de Marees van Swin- deren onhandelbaar zal blijven en ze zien geen practisch middel om Nederland te dwingen. Zy wilier nu beproeven België en Nederland tot een entente ten opzichte der economische .kwesties te bewegen en verder Nederland tot een verklaring over te halen, dat elke schending van Limburgsch gebied als een casus belli zal worden be schouwd. En verder willen ze van Neder land de verklaring vragen, vTaarby dit zich verbindt onmiddeliyk toelating tot den Volkerenbond te verzoeken. Er zouden in dien geest nadere voorstellen van de Bel gische delegatie gevraagd zijn. Wy zullen maar rustig afwachten wat de groote heeren te Parijs verder besluiten. De Nederlandsche belangen schijnen daar in goede handen te zijn. o—o—o— De groote spoorwegstaking in Engeland schynt op een fiasco te zullen uitloopen. De regeering ïb er, dank zy baar krachtige maatregelen, in geslaagd om de staking onder de knie te krijgen. Het aantal treinen nam in de laatste dagen vooitdu rend toe en het aantal stakers slonk met den dag. Thomas heeft dan ook ingezien, dat zoo spoedig mogelijk moest worden getracht nieuwe onderhandelingen met de regeering aan te kaoopen. Deze leidden echter niet tot het gewenschte resultaat, waarop de besturen der beide andere groote vakbon den door Thomas werd-.n te hulp geroepen. Deze hebben toen getracht den weg tot een overeenkomst te eifenen, maar Lloyd j George met wien zij e n onderhoud had den, schijnt niet erg toeschietelijk te zijn geweest. Hy verklaarde, dat de stakende spoorwegmannen eerst den arbeid moesten hervatten, voordat by bereid was nader over de hangonde kwesties te onderhan delen. Die eisch aohtten de vakbondleiders biykbaar te zwaar, zoodat tot overeen stemming nog niet werd gekomen. Thomas schijnt echter nog de hoop niet opgegeven te hebben en verwacht wordt, dat alsnog spoedig een bevredigende oplossing van het conflict zal worden gevonden. —o—o—o— De Duitsoho bladen hebben het druk over het dezer dagen verschenen boek van den groot-admiraal von Tirpitz. Er schynt wel evenveel belangstelling voor te bestaan als voor het boek van generaal Ludendorff, dat onlangs verscheen en dat, naar luid der berichten, ongeveer 20'millioen in het laadje bracht, die bestemd heeten te zijn voor de oorlogsinvaliden. De beide schrij vers, die tydens den oorlog laDgen tijd een leidende rol speeldeD, zyn aan het naplei- ten gegaan over de oorzaak van Duitsoh- land's nederlaag. Daar schieten de Duit- scbers wel niet veel mee op, maar het scbynt toch een zeker soort bevrediging te geven. Zooals zulks het geval pleegt te zijn, als men na het overlijden van iemand, precies weet wat hem gescheeld heeft. Nu von Tirpitz heeft ook in zyn me moires heel wat neergeschreven over de oorzaak van Duitschland's val. En hy laat zeer scherp uitkomen, dat von Betbmann Hoiweg en de Keizer een groot deel van det schuld dragen. De groot-admiraal schrijft zelfs een beetje oneerbiedig over zyn vroegeren „Kriegsberr." Als een zwak, willuos zenuwachtig poseur teekent by den Keizer, dien men maar braaf allerlei overwinningsbericbten voorlegde, om hem in een goede luim te houden. Maar Von Bethmann Hoiweg deed intusschen allerlei verkeerde diDgen. Vooral ook wat de vloot betreft. Von Tirpitz zoekt vooral in het binnengaats houden van de Duitsche vloot de oorzaak van Duitschlands ellende. Hij had dadelijk de Engelsche vloot willen aanvallen, waardoor Dnitscbland's prestige gestegen zou zijn. Een verzwakking van de Engelsche vloot zou tengevolge hebben gehad, dat Italié niet zoo spoedig naar het vijandelijk kamp zou zyn overgeloopen, er met Japan te praten zou zijn geweest, Rusland voor een afzonderlijken vrede had kunnen gewonnen worden, enz. Ook de duikbootoorlog werd geheel verkeerd ge voerd, naar de meening van von Tirpitz. Zoo blijven zy die eens in de hoogste posities zaten, napleiten en trachten ze het voor hun eigen deur schoon te vegen. Maar de toestand wordt er geen zier beter van. o—o—o— In de FraDsch6 Kamer is na een lang gerekt debat eindeiyk het vredesverdrag goedgekeurd. Deze goedkeuring werd ver leend met 372 tegen 53 stemmen en ver volgens met algemeene slemmen de noodige goedkeuring verleend aan de defensieve verdragen met Engeland en de Vereen. Staten. De Kamer heeft nu spoedig haar taak volbracht. Ze zit al een boel eind over haar tyd en de beeren depute'» willen nog wel graag wat blyven ook, maar Clemep- ceau zal de kiezers nu wel niet laDg meer tevreden kunnen houden. 0—0O In Italië 's de ratificatie van h ;t vredes verdrag waars^tyniljk wttr aaazieaii.k vertraagd door do Kamerontbinding. Het spreekt vanzelf dat velen meeuen, dat de Fiumokwestie daarachter zit, maar Nitti heeft verklaard, d it dit volstrekt niet het geval is. Er viel echter met de oude Ka mer geen land meer te bezeilen. Ze had 6'/s jaar zitting gehad en het peil der debatten was zoozeer gedaald, dat van haar geen ernstig werk meer kon worden gevraagd. Inderdaad scbynen de gebeurtenissen van de laatste dagen de verklaring van Nitti te bevestigen. In de laatste Kamer zitting ging het zoo Spaansch toe, dat 'de vuisten dienst moesten doen. Het kwam tot een formeele klopparty, die nog voort duurde nadat do zitting ree is gesloten was. Intusschen komt dit de 'regeering niet ongelegen, want onder de gegeven omstan digheden, nu d'Annunzio nog maar steeds te Fiume resideert, zou het vredesverdrag allicht een twistappel tusschen de partyen zyn. Tijd gewonnen is in dit opzicht ook al veel gewonnen, al staat het wel vast, dat de Fiumekweqtie by de verkiezingen den inzet zal zyn. En niemand kan nog den uitslag voorspellen en zeggen wat de gevolgen zullen worden. o—o o Zooals we boven opmerkten bevindt d'Annunzio zich nog steeds te Fiume, waar hij zich als heer en meester biyft gedragen. Hij schynt zelfs voornemens te zyn, zyn gebied nog uit te breiden, want er loopen geruchten, dat hij bezig is een veldtocht voor te bereiden tegen de Joego Slaven. Hy is met het bezit van Fiume alleen niet tevredeD, het achterlaat! moet er by. Reeds de vorige week heeft hy plechtig laten afkondigen, dat hij zich met Joego Slavië in den toestand van Oorlog bevindt. De Joego Slaven schijnen dat heel niet erg te vinden. Naar luid der berich ten hopen zy maar, dat d'Annunzio uit Fiume zal oprukken, want dan zuilen de mogendheden, die nu maar rustig blyven toekijken, Joego Slavië ter bulp moetin komen. Zij blyven al hun hoop op president Wilson gevestigd houden en zyn over tuigd, dat deze de gestelde bepalingen zal handhaven. Intusschen schynt het niet juist te zQn, dat Wilson reeds zooiets als een ultimatum aan Italië zal hebben ge zonden. Het is ook zeer wel mogelyk, dat de zaak eerst een heele tijd sleepende zal blyven, want de president is in de afgeloopen week ziek teruggekeerd van zyn tourneé in het Westen. Naar gemeld wordt, heeft hy te veel vaD zijn krachten gevergd, lijdt hij aan zenuwultputling en zal het een heele tyd duren eer hij zya werk hervatten kan. Mogelyk, dat d'Annunzip zoolang wel met rust zal worden gelaten, ars hij zich tenminste rustig houdt. TEXEL. 7 October 1919. Ecu belangrijk wetsontwerp. In de laatste week van het zittingsjaar 1918/19, is in de Tweede Kamer een belangrijk wets ontwerp behandeld. Door de Regeering toch was in Juni een wetsontwerp ingediend voor vrijwillige ouder- domsverzekering voor niet-arbeiders, (alzoo 'niet in loondienst zijnde arbeiders) aan wie de gelegenheid zou worden geboden, zich te ver zekeren de uitkeering eener wekelijksche rente van 3 of 6 gulden. Hiervoor zouden in aan- merking komen persjnen tusschen de 16 en 35 jaren, die zelf of wier. echtgenooten niet naar een hooger inkomen dsn f 200J in de rijksiiikonistenbelasting zijn aangeslagen. Als overgangsbepaling b'evatte dit wetsont-

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 1