Gemengd Nieuws. dc or den secretaris den heer F. Dekker. Allereerst was aan _de orde de weg Oost. Na eenige discussie wordt besloten de heer Joh. Roeper te belasten, zich over het onderwerp te verstaan met de personen bij wie thans het beheer berust, om daarna een desbetreffend verzoek tot den Raad te lichten. Betuff ndebe- harding hoofdweg Noorden wordt besloten ae 70 M:i keisiag, die voor die beharding disponibel is, met vereende krachten naar de bestemming te brengen, voor welk besluit de heer Dekker dankzegt. Teven3 wordt bt sloten aan het bestuur der 30 polders te verzoeken spoedig meer materieel voor de bebarding van den hoofdweg ter beschikking te willen stellen, opdat die geheel voltooid zal worden. De heer Dekker deelt omtrent de drooglegg'ng van de kerkevlakte mede, van den heer directeur van den Arbeids raad bericht te hebben, ontvangen, dat deze geen tijd kon vinden om daarvoor naar Texel over te komen. Nog deelt de heer l). mede, dat zich voor de coöpe ratie 47 leden hebben doen inschrijven en vele Dog zuilen volgen. Bij de rond vraag wordt de wenscholijkheid betoogd van een tweetal geleidelicbten naar den steiger, zoomede uitbreiding van dien steiger met 60 meter lengte, omdat de loswal nu veel te klein is. De heer D. zal deze verbeteringen namens de ver gadering aanvragen. Een lezing van den heer Braam, waarin heel mooi de j olitioke strijd ge schetst werd, vond algemeen b\jval. Daarna sluiting. Voetbal. Texel I—Z.V.S. I 4-1. Zondag j.l. had de 2de ontmoeting plaats tusschen bovengenoemde elftallen, welke eindigde in een schitterende over winning van Texel. Jammer, dat het slechte weer weinig toeschouwers naar het veld lokte. Toch, toen de scheids rechter ongeveer om 3 uur de spelers in het veld riep, klaarde het weer juist op, en het bleef gedurende den wedstrijd droog. Z.V.S won de toss en verkoos met den wind te spelen. Texel speelde met 8 man. Z V.S. was volledig op Barneveld na, doch zijn plaatsvervanger speelde een beste partij voetbal, zoodat Z.V.S. er niet op verzwakt bleek De heer Ruytermau trapte af, en al spoedig ontwikkelde zich een vlug spel. A. Dros en Kaan speelden achter en de Waal, die in de goal goed op zijn plaats bleek, Z9 gaven de voorhoede van Z V S. niét veel kans. Het was den spelers van Texel aan te zien dat hot gemis van de Ruijter, P. Dekker en Schrama zich deed gevoelen. Na een 20 minutbn spelens kwam Z.V S. mooi opzetten. Prins kreeg de bal en met een schitterend schot gaf hij de Waal het nakijken. Groot gejuich bij de Z.V S supporters, verslagen heid bij den Texelschen aanhang. Het spel ging vrij wel gelijk op. Texel kon, hoe men ook zwoegde den gelijkmaker niet krijgen. Ejtu voor de rust kwam A. Wagemaker in het veld, die hot voetballen nog niet verleeid bleek te zijn, met 'hem kwam de ha'fline weer eenigszins in 'verband. Eelman, die weer een beste partij voetbal te zien gaf,zette,gesteund door Bram en de Wild, de 8 voorhoede speleis aan het werk. Gobeltje was echier up zijn plaats en keerde alle gevaar, tot bij eindelijk moest zwichten voor een kogel van Koom, die voor speelde, en hem geen schijn van kans gaf. Groot gejuich bij de Texelsche supportn s. De Ruijter en Dekker kwamen in het veld, toen het fluitje van v. Arkel de welverdiende rust aankondigde. Na een kwartiertje blazen kwamen de spelers weer in het veld, de Ruijter en Kaan gingen achter, A. Dros rechtsbuiten, Dekker rechtsbinnen, G. Dros midvoor, Keijser linksbinnen, Koorn linksbuiten. Deze opstelling bleek goed te zijn. Nu was het met de Z V S. gedaan. Mooi combineerend ging het steeds op v. Wamel aan, maar de achterhoede van Z.V.S., waarin Weeniok en de invaller voor Barneveld uitstekend speelden, en Kuiper met armen en beenen werkte, wist het gevaar voorloopig te bezweren. Weer kreeg Texel de bal, en na mooi op brengen kreeg G. Dros de bal te pakken, die met een keibard scbot ook van Wamel geen schijn van kans gaf. Spoedig daarna maakte Texel no. 3, maar dit punt werd wegens buitenspel niet toegekend. Z.V.S. speelde verder een verloren wedstrijd. A. Keijser, die weer in uitstekende conditie was, wist het leder nog 2 maal onhoudbaar in het doel te plaatsen. Enkele doorbraken van Z.V.S. strandden op de hechte verdediging - van Texel, en bleef de stand tot het einde onver anderd. Eéo ding viel ons echt6r tegen' n 1. dat er nu geen toespraak tot de spelers werd gehouden1 De stand 4 1 gaf de juiste verhoudihg weer. Texel was evenals de vorige week de sterkste en wij gelooven niet, dat met dezö opstel ling de sportclub bang behoeft-te zijn van Z V S. te verliezen. Een Supporter. Waal, lé Oct. Zondag werd hier eene ringrijderij op fietsen gehouden. Het weer werkte niet mede; toch waren er nog 27 deelnemers en verder was men, het weer in aan merking genomen, over het bezoek nogal tevreden De prijzen, bestaande in con tanten, werden gewonnen door mej. D. Bruin en de heorf-n S Heerschap en P. J. Kooger, resp. f 6,50, f 4,5 en f 2,50. Boter in beslag genomen. In strijd met "de bepaling van den Minister stelde de groothandel te Amster dam de boter prjjs op f 4 per K G. Op last van den Minister heeft het gemeentebestuur Donderdag alle bij den groothandel aanwezige boter, beduidende hoeveelheden, in beslag genomen. Verleden jaar werden de, door ziekte aangetaste aardappelen in Fries land .voor veevoeder verkocht tegen f2,50 per HL. Nu kan men er nog geen 50 cent voor maken. Speenhoff berijmt in den Amster dammer de duurte Kleeren zijn niet te betalen, Schoenen hebben afgedaan, Hemdeu, kousen, onderbroeken, Schijnen niet meer te bostaan. Wat we nu daarvoor besteden, Kocht men vroeger paarlen voor, Weldra gaan we, net als'Adam, In eea zwembroek naar kantoor. Eerlang, arme Nederlanders, Moeten we tevreden zijn M t een bordje regenwater, Met wat lucht en zonneschijn. Als we die dan gaan belasten, Slaat var zelf ons laatste uur, En we worden niet begraven, Want dat is dan óók te duur. he verwarming der treinen. Naar wij vernemen zullen dit jaar de treinen van 15 October a.s af verwarmd worden. De spoorwegtarieven met 25 pCt. verhoogd. Naar wij vernemen heelt de regeering de spoorwegmaatschappijen gemachtigd de tarieven met een extra heffing van 25 pet. te verhoogen. Deze verhooging zal den Ion November a.s. reeds in werking treden. Tel. Ook een jubileum. Een onderwijzer, die voor eenige jaren de akte behaalde, steeds als tijdelijk onderwijzer fungeerde of in loondienst in Oost-Groningen was, schreef dezer dagen aan zijn familie, dat hij ook met de 60ste sollicitatie niet gelukkig was geweest om een yaste benoeming te krijgen en daarom maar een andere be trekking dacht te zoeken. Bankbiljetten te water. Op de Keizersgracht te Amsterdam liet een kantoorbediende bij ongeluk een rolletje bankpapier uit zijn zak vallen, dat gedeeltelijk in het water terecht kwam. Nadat alles opg9vischt en opge raapt was, miste hij nog een bankbiljet van f 1000, een van t 200 en een van f 25. Duitsche biggen. In oostelijk Gioningen is de prijs van zesweekscbe biggen ongeveer f 24 en in het aangrenzende Pruisen wordt er 100- mark voor betaald. Bij den lagen koers van do maik is dit ongeveer f 12, zoodat met groot voordeel biggen uit Pruisen wordeu gesmokkeld. Nws. Verleden jaar... Op een goeden dag gelastte Minister Posthuma om alle voertuigen te inspec- toeren, of sr ook verboden waar werd vervoerd, en zie in 6en gemeente in Overijssel werd een haan in beslag ge nomen. Ziezoo, nu bad de Burgemeester de baan, maar wat moest er mee gebeuren Baste maar aan de hooge heeren in Den Haag te vragen. Zulks geschiedde en na enkele dagen kwam het volgende telegrafische ant woord „Do burgemeester wordt gemachtigd om taxateurs te benoemen om de waarde van den haan te schatten. Yleesch van den haan moet onder de gemeenteDaren gedistribueerd worden, maar tevens moet het gewicht van het vleesch aan Den Haag worden opgegeven, opdat dit in mindering kan worden gebracht van het aan de gemeente te verstrekken vleesch- rantsoen." Proefrijden. Een tabakshandelaar te Eindhoven, zou Zaterdagmiddag een nieuwe auto mobiel op „snelheid" probeeren. Nabij het pensionnaat Ockenburg reed bij in volle vaart tegen een boom. De auto werd vernield, de automobilist levens gevaarlijk gekneusd, terwijl de chauffeur beide beenen brak. De gekwetsten zijn in het gasthuis te Eindhoven opgenomen. Uit de groote haringaanvoeren in de onderscheidene plaatsen blijkt, dat de vischstand tijdens het gedwongen binnen blijven der haringloggers gedurend den oorlog belaogrijk is toegenomen. Aan voeren van ruim 30 en zelfs 40 last per vaartuig zijn in den laatsten tijd geen ongewoonheid. Geen kaas en boter naar België. Het bestuur van de vereen, van kaas handelaren in Noord-Holland ontving van het zuivelkantoor in Den Haag telegra fisch bericht, dat de mededeeliDgin „De Maasbode", dat de regeering voornemens zou zijn 700,000 K.G. kaas en boter naar België te zenden, onjuist -is. De eed van den Israëliet. Het Gerechtshof te Arnhem heeft J.Z. koopman te ScheveringeD, tor zake van meineed, bevestigende het in deze zaak door de Rechtbank te Almelo gewezen vonnis, van alle rechtsvervolging ont slagen. Beklaagde, Israëliet zijnde, had den eed afgelegd met ontbloot hoofd, hetgeen den Juden is verboden. Boe het lijfgoed zoo duur komt. De redacteur van het Overijselsch weekblad „De Nieuwe Tijd" schreef een artikel over bovengenoemd onderwerp. De staatjes aan het slot opgenomen laten wij hier volgen. Zij zeggen o.i. genoeg. Inkomen van eDkele textielfabrikanten in Almelo 1913 1918/19 f 85,000 f 624,000 f 140,000 f 993,000 f 95,000 f 722,000 f 85,000 f 708,000 En van enkele confectiefabrikanten in Almelo 1913 1918/19 f 6,000 f 144,000 f 6,000 f 143,000 f 25,000 f 137,000 f 16,000 f 92,000 En van enkele handelaren in manu facturen in Almelo 1913 1918/19 f 2,300 f 150,000 f 3,000 f150,000 f 2,000 f 196,000 De geschiedenis herhaalt zich. Een dezer dagen kwam op een be lastingkantoor te Rotterdam een land bouwer zijn oorlogswinstbela.ffing betalen. Hosveel wilt u b9talen vroeg de ambtenaar. Alles, zei de buitenman joviaal en telde de driehonderd en vijftig gulden neer. De ambtenaar dje het biljet had inge vuld wendde zich weer tot den belasting- klant om het geld na te telleD. U zei tocü alles, zei bij, verwon derd naar het neergelegd bedrag kijkend. Ja zeker En daar ligt driehonderd en vijftig gulden 1 Nou, is dat dan niet goed? Maar u is vijf en dertigduizend gulden tcbuldig. Vijf en dertigduizend 1 De landbouwer had in het bedrag f 35000 de laatste twee nullen als centen gelezen. Vijf en dertigduizend? Dat bezit ik niet. Dat bezit mijn heele familie niet. De ambtenaar kon moeilijk anders doen dan deQ belastingschuldige zijn biljet, met het reeds ingevulde bedrag doorgeschrapt en zijn geld terug ge ven. De boor ging huiswaarts, pe.nzond wat hem nu te doen staat. Want betalen moet hü Moderne toestanden. Een Duitsche procureur-generaal zat in het gerechtsgebouw in zijn bureau, dat uitziet op een goed onderhouden tuin. Een kennis, die hem daar hezocht roemde het mooie uitzicht. De advocaat antwoordde dat hij tegenwoordig geen lust meer heeft om uit te kijken, daar hij het vreeselijk onaangenaam vindt. De bezoeker begrijpt dat niet en vraagt naar de reden. „Ja, ziet u," is het ant woord. „als ik uitkijk zie ik daar telkens den tuinmansknecht, die per dag 2 mark meer verdient dan ik." Diefstal van sigaretten. De chef van de afdeeling sigaretten der firma Mignot De Blok te Eindho ven had reeds geruimen tijd bemerkt, dat er geweldig werd gestolen. Op een dag liet bij de 100 meisjes die er op de sigarettenafdeeling werkten visiteeren bij het verlaten der fabriek. Uit mantels, blouses en rokken kwa men 36000 sigaretten te voorschijn. Den volgenden dag had dezelfde visi tatie plaats en de sigaretten-maaksters, die meenden zoo vlak na een visitatie den eersten t(jd ongemerkt te kunnen stelen, werden thans in het bezit ge vonden van 60.000 gestolen sigaret ten. Dure brokjes. Twee boerenplaatsen in den polder Koegras (Den Helder), resp. groot 34. 85. 35 HA. eu 34. 33. 35 H.A., in eigendom toebehoorend aan mevr. Wed Dr. A. J. J. Kleppert te Hilversum, hebben bij publieke verkooping opge bracht samen f 113.600. Voor de ver schillende perceelen waren 18 koopers. Eenige jaren geleden b; achten beide plaatsen ruim f16.000 op. Zoo ga het door. De slagersvereeniging te Sceek heeft in eene week tijds den prijs van het rundvleesch met 50 cent per KG. ver laagd. Vrouioelijke schoolhoofden. Naar wij vernomen, zal binnenkort aan een gemengde openb. school te Am sterdam een vrouwelijk schoolhoofd worden benoemd. Tot nu toe werden vrouwelijke school hoofden alleen benoemd aan meisjesscho len, terwijl een enkel, geval bekend is, dat ten platteiande een vrouw be noemd werd aan een gemengde school bij gebrek aan mannelijke sollicitanten. Thans zal voor deze benoemingen in 's lands hoofdstad de vrouw geheel ge lijkgesteld worden met den man. Tel. Een spoediger huwelijk Vanwege de Ned. Herv. Gemeente te Seheveniugen zal tot den minister van Justitie het verzoek worden gericht om door wetswijziging mogelyk te maken dat de vele vrouwen, wier mannen ge durende de oorlogsjaren op zee zijn om gekomen, opnieuw een huwelijk aangaan zonder den langen termijn te behoeven af te wachten, welke de tegenwoordige bepalingen van het Burgerlijk Wetboek te dezer zake eischt. Beton als grondstof voor verkeers wegen. Enkele jaren geleden werd beton be schouwd als onbruikbaar voor 't aanleg gen van harde wegen. De bezwaren n.J, dat beton te hard was voor 't berijden met paarden, bij regenachtig weer te glad werd, en bij aanhoudende zonne schijn te verblindend voor de oogen, heeft men trachten te ondervangen. In Amerika heeft men proeven genomen met beton bestaande uit 1 deel cement 1 Va deel zand en 3 deelen kiezel, die volkomen geslaagd zijn. In de stad Michigan treft men hoofdzakelijk beton wegen aan. Z9er gemakkelijk schoon te houden, zyn ze uit hygiënisch oogpunt sterk aan te bevelen, daar voorbijsnel lende auto's en andere motorwagens geen stofwolken opjagon. Nog een voor deel is, dat deze wegen weinig onder houdskosten vergen. Bij sterke tempera tuurswisselingen echter ontstaan er dik wijls scheuren in het beton. Dit euvel wordt volkomen ondervangen door de scheuren met asphalt op te vullen. De wegen worden geplaveid met stukken beton van ongeveer 7 meter ieigte. De dikte dezer betonplaten is echter afhan kelijk van de breedte der straat, en van de groott9 van het verkeer. Druk b?gaue weg. n met zware wagt-Blastoa hebben een dikte varieerendo (usschea 10 eü- 20 c.M.

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 2