Binnenland, Denk om de verhoogde posttarieven. Gemengd JX ieuws. DenikiD, maar tegenover die tegenalag in het zuiden, staan hun auceasen in het noorden. Joedenitaj is moeten terugtrekken in de richting van Reval op den voet ge volgd door de roode troepen. Naar luid der berichten is b() er slechts ter nauwer- nood in geslaagd om zijn hoofdmacht nog aan een omsingeling en algeheele vernie tiging te onttrekken. Blijkbaar hebben ook de onderhandelingen met de Finsche regeering gevoerd, ttneinde steun van Finsche troepen te krijgen, niet het minste resultaat, gehad ja zelfs zijn er al weer berichten, waaruit moet worden afgeleid, dat de Finsche regeering met die van Sovjet-Rusland aan het onderhandelen is. Joedenitaj is nog lang .niet, waar hij wil, dat staat wel vast. Ook van de Entente schijnt hfi geen andere hulp to mogen verwachten dan in den voim van geld. Joedenitsj en ook Koltsjak zijn tengevolge daarvan voldoende van contanten voorzien. Doch daarmee komt hij er alleen niet. Wel is er ook nog de blokkade, die de Entente tegen Suvjet-Rusiand afkondigde, maar Rusland beeft blijkbaar nog veel voorraden en veel hulpbronnen. Wat de blokkade betieft, verdient ver melding, dat de Russische volkscommissaris voor buiteulandsche zaken, een nota richtte tot de neutivle règeeringen ook aan ons land waarin wordt verzocht niet mee te doen aan de blukkadeuiaatregelon. Iudien de neutralen de Entente in deze steunen, zal dat worden aangemerkt als een vijande lijke daad tegen Rusland en met vergeldings maatregelen worden beantwoord. De neutralen zullen ook wel verstandig genoeg zijn, cm niet mee te' doen. o—o—o Er speelden zich in de laaiste dagen belangrijke gebeuttenissen af in de Vereen. Staten, doch men werd er zoo goed ais niets van gewaar. Allereerst dan zette de Senaat baar be sprekingen van het Vredesverdrag voort, maar van de resultaten vernam men zoo goed als niets. Alleen kwam de ietwatverras- sende tjjdmg, dat het einde der bespreking aanstaande was, omdat voorgesteld zou worden alle amendementen op eens af te doen. Te Parijs verwacht men zelfs, dat do goedkeuring van het vredesverdrag slechts een kwestie van uren meer ip. Verder bleef in Amerika de algemeene mijnwerkersstaking aau de orde. Hoe het er mee staat, valt niet te zeggen, omdat er heel weinig van gemeld werd, Ver moedelijk gaat de zaak niet naar wensch van de regeering, want dan zou men er wel meer van hooren. In elk geval is de staking nog niet geëindigd, ondaDks de krasse maatregelen door de ietjeeriDg ge nomen. Ook over de belangrijke internatiouale arbeidersconferentie te Washington ver neemt nn n nog niet veel. Alleen valt uit de berichten op te maken, dat er reeds heel wat afgepraat werd, maar de resultaten nog slechts gering zjja. T ii A fc 11 Nov. J9. Baldadigheid of e*ger. Wij hoorden sedert eenigen tijd her haaldelijk klagen over de toenemende baldadigheid van de jongens aan den Burg, die sedert kort niet meer lot de schooljeugd behooren. Nu kan het er nog we! door, wanneer de kwajongensstreken zich bepalen lot deurtjeschei of soortgelijke wandaden; wij zijn ook jong geweest. Maar joDgeus voelen niet altijd de draagwijdte van hun handelingen, ze komen zoo gemakkelijk van kwaad tot erger* Zoo is het zeker ook Zondagavond ge gaan en ze ziju tot een uiterste ver vallen, dat hen met den strafrechter in aanrakiDg zou brengen. Dat moeten de jongens thans zelf ook inzien en tevens zoo flink zijn, om hunne ouders mededeel,ng te doen, opdat die de zaak regelen met den benadeelden giOouiebot-r. Zondagavond ziju er heel wat baldadig heden gepleegd, Bet wegnemen van peren uit den groenten winkel van Maas, door opschuiven van bet winkelraam is erger dan een kwajongensstreek. Tex-rlsche jongens komt voor den dag. (Ziet de politie zulke dingen nu niet, of zit hij altijd maar by do kachel de Zetter,) De winter. De winter be6jt het vluchtig bezoek van de vorige week herhaald en grim miger was bet optreden. Met strenge vorst ging thans de sneeuw gepaard, zoodat zelfs in de woningen de vriezeman doordrong. Enorme schade zal de vorst zeker aanrichten aan de veldvruchten, die nog niet zijn binnengehaald en dat moet nog over een oppervlakte van verscheidene bunders het geval zijn. Wie rekent er ook op winter in de eerste dagen van November en toch wij wisten dat het mogelijk is. Al is het ook bijna 3J jaai geleden, dat de winter zoo vroeg inviel, die dagen waren nog niet uit de herinnering verdwenen en tot onze schade is het, dat we de lessen uit het verleden niet ernstiger ter harte bobben genomen. Hoe staat het met,onze voedselvoor ziening, hoe met die van de brandstof? 't Is waar, de Dageraad is er thans, om de gemeenschap met den vasten wal te blijven onderhouden als de winter nu mocht aanhouden, maar toch rijst de vraag of dat vervoei middel straks in al onze behoeften kan voorzien. Met bopen en bidden alleen is het ge vaar niet te keeren. Alles dient beproefd om het nog ontbrekende binnen den kortst mogelijken tijd aan te Voeren. Als alle vaait gestremd is, helpt geen zuchten of klagen. wij leven op een eiland. Bouwplannen. Ia verband met ons bericht omtrent het bouwen bij het Witte Kruis wordt door onzen zegsman opgemerkt, dat na tuurlijk onomstootelijk, stilzwijgend vast staat, en niet telkens behoeft te worden hrrbaald, dat alles zal geschieden onder nadere goedkeuring van bevoegde autori teiten. Weldra zullen dan ook bij den Raad de noodige verzoekschriften worden ingediend betreffende beharding en rioleering der straat en aanbieding plein. In oen uitvoerig schrijven verzoekt de heer Floris Dekker in onze kolommen er de aandacht op to mogen vestigen, dat hem in. de laatste raadszitting niet de gelegenheid werd gegeven zijn adres geheel voor te lezen en zoodoende niet ter kennis kon worden gebracht zijn ver zoek tot herziening van den Hoofdelijken Omslag. Scnnjver merkt op, dat wanneer het door den heer Boon ingediende ontwerp betreffende wijzigiüg verordening H. Omslag niet behandeld wordt, het daar mede gaat als met den weg Oost en de belasting ongewijzigd blijft. Wanneer hij de voorlezing had mogen voortzetten,hadden de belastbare burgers kunnen vernemoD, dat de Kerkevlakte' oen Rijksexpfoitatie moet worden,inde hoep dat het Rijk daar een dijk zou leggen, beter dan de bestaande, want daar acht schr. zich niet veilig achter Den bouw van arbeiderswoningen voor f6000,— blijfcde heer D. onzinnig vinden, Ten slotte zegt schr.Als alle voor stellen van leden van den Raad van een deskundig advies vergezeld moeten gaan, dan kan ik bet me best indenken, dat er door den ouden Raad van Texel, zoo weinig in het belang van Texel is gedaan. Dm Hoorn7 Nov. Hedenavond had de algemeene leden vergadering plaats van het alhier be staande Onderlinge Begrafenisfonds „Unitas". De opkomst was bevredigend. De hoor K. Lap Sz., voorzitter der ver- eeniging, opende de vergadering, en riep allen het welkom toe. Uit de rekening van den penning meester bleek, dat over het afgeloopen boekjaar was ontvangen f730,74, uitge geven f892,13, batig saldo alzoof 338,61 en het bedrag der bezittingen op 1 Nov. 1919 f 9272,39'/: ën het aantal leden 656. De rekeDing werd nagezien en in orde bevonden §en met dankzegging aan den penningmeester goedgekeurd. Alsnu was aan de orde benoeming vau een penningmeester, de aftredende, de hoer G. Drijver Dz. was herkiesbaar en werd als zoodanig herkozen. Tut commits-uis, ia plaats van den heer A. Boon, niet herkiesbaar, werd gekozen de heer Alb. Bruin Mz. En hiermede was Bet belangrijkste vau dan avond afgeloopen. Viagendoor enkele leden {.esteld, werden voor zooveel mogelijk dooi een voorzitter beantwoord. Na een gepast woord en mot,den wensch dat het „Unitas" goed moge gaan, sloot de voorzitter daarna de vergadering. O udeschild, 10 Nov. Zaterdag 8 Nov. had 's avonds 8 uur in de Zeven Provinciën een groote speciali teiten voorstelling plaats. De opkomst was niet schitterend te noemen, wat wel jammer was, want zoowel de ver toonde krachttoeren al3 de aardige goochel toeren en de grappen van den jongleur, benevens het optreden van den heer Teddy, bijgenaamdDe levende Bioscoop, waren wel een aardige attractie. Een prettig bal besloot den avond. O osterend, 10 Nov. De heeren Vreede uit Utrècht en Zuidema, bekend uit de kermisdagen, klaagden, dat ze het op Texel niet best hadden gehad. Aan Den Burg en aan Oudeschild was het bezoek onbevredigend geweest. Dat was hier Zondagavond niet het geval. In de zaal van den heer Koppen waren 120 personen aanwezig, om te zien wat de heer Vrede, als Teddy, de ver- tooner van schaduwbeelden en als Dolly, de declamator en goochelaar te zien en te hooren zou geven. Naar Marquini, zooals de heer Zuidema zich in de aan kondiging noemt, was men minder nieuwsgierig, daar men uit de aanwezige halters en "gewichten kon opmaken, dat hij hetzelfde zou vertoouen, wat hij op de kermis heeft laten zien. En dat kwam dan ook zoo uit. Zijn werkzaamheden bestonden ook nu weer ia het torechen van zware gewichten, verhoogd met het gewicht van vier volwassen personen voor wie het nog niet gezien had een enormiteit. Doch allen hebben genoten bij wat de heer Vreede op verschillend gebied gaf. Zijn voordrachten wekten in hooge mate de lachlust op eu met belangstelling werd gekeken naar de aardige goochel toeren, die getuigden van bijzondere vingervlugheid. Ook de schaduwbeelden gaven blijken van geoefendheidniet alleen werden allerlei dieren vertoond, maar ook beelden van personen, waar onder vaD staatslieden. Het gedurig applaus bewees, dat een en ander wel iD den smaak viel. Een geanimeerd bal volgde, hetwelk Dog W6er opgeluisterd werd door voor drachten van den heer Vreede. Ontploffing van een stoomketel. Omtrent de ontploffing van een stoom ketel in de stoomververij en wasscherij De Rijzende Zon van de firma Daalmans Co. te Gouda wordt het volgende gemold Met een geweldigen knal sprong een van de ketels, welke aan de voorzijde van het gebouw lag en dienst deed voor de verwarming, uit elkaar. In eén oogen- blik werd het gebeele gebouw in een wolk van stoom gebuid, en het personeel, voornamelijk uit meisjes bestaande, vluchtte waar het slechts een uitweg kon vinden. Een ooggetuige vertelde, dat hij iD de stokerij den machinist onder een plaat zag liggen, kermend van pyn een eindje verder lag een meisje met bebloed hoofd. Het eerste werk was, deze gewonden te bergen het bleek, dat zij niet zwaar gekwetst waren. In den tuin, op meters afstand van de fabriek, lag een meisje, dat totaal verpletterd was, Het hospitaalpersoneel dat met voorbeeldigen ijver werkte, droeg zes gewonden, 5 meisjes en I jon gen, van wie er 4 zwaar gekwetst wareD, weg. Deze werden opgenomen in het hospitaal. Het doode meisje werd naar het ziekenhuis vervoerd. Als door 66n wonder is o. a. mej. Daalmans gered. Deze lag te bed en in haar slaapkamer is terecht gekomen de binnen ketel, een gevaarte van 2000 k 3000 K G. zwaarte. Die ketel is over een afstand van zeker wel .veertig'me ter daarheen geslingerd. Gelukkig bleef hij met het oene einde op een muur liggen en met het- andere op de vloer. Hij lag dus schuin over het ledikant, aan het voeteinde. Mej. Daalmans, natuuriyk hevig ver schrikt, bleek zoo goed als geen letsel bekomen te hebben. Ten bewijze met welk een kracht alles uit elkaar gesprongen is, dien'», dat stukken steen terecht kwamen aan de' overzijde van den Singel, waar de ruiten der ramen van de daar staande huizen stuk sloegen, da deurruit van het Maasstrichï.-cne Bierhuis werddcor een steen yerbryzeid, evenals veie ruiter) van de oude H.B.S. Omtrent de oorzaal verkeert men alsnog in het duister. Aan de hand van de loonlijsten hieli de politie appèl nominaal, waarbij blee dat er vermoedelijk geen vermistei zijn. Ongeveer halfdrie stortte een gedeelt van het woonhuis, dat aan den Fit weelensingel staat, met donderend g( raas in. Eerst bidden. De Gemeenteraad van Opperdoes b( sloot met 4 tegen 3 stemmen de zittir gen van deu Raad met gebed te openet Vermoedelijk door de groote it spanning om door de sneeuw te kome met zijn kar, viel de 63-jarige melkvente H. Z., te Sneek, dood achter zijn melk kar neer. Er z^jn reeds 2.500.000 zilverboc van f 1 en 600 000 van f 2,50 aan d circulatie onttrokken. Voor noodzakelijk levensonderhoui In den Gemeenteraad van Hof va Delft werd door den burgemeester med< gedeeld, dat Gedupt. Staten hun goei keuring hadden onthouden aan h( Raadsbesluit, waarbij besloten werd voo noodzakelijk levensonderhoud f800aft trekken bij den Hoofdelijken Omslag. Dit bedrag werd door Ged. Staten t hoog bevondeo, als zynde een uoicui in Zuid Holland. Besloten werd, Ged. Staten te ve zoeken, het bedrag mede te deelen, da ten hoogste voor aftrek is toegelatei De Raad achtte een aftrek van 18t* niet te hoog. De praamschipper J. Blaauw, ui Haulerwyk, 53 jaar oud is in hetnact telijk uur in de vaart te Stegerswoud verdronken, op reis zijnde mot et lading baggelaar naar Drachten. Zyn vrouw blijft met 8 kindere achter. Doodelijk ongeluk. Men meldt ons uit Sittard De expediteur T. Janssen, alhier, di met zijn verhuiswagen 's nachts naa Odiliënberg vertrok, is aan den overwe bij Linne door een voorbijkomende trein gegrepen. De man is vfermorzeli Een der paarden werd een poot afgereden Waterleiding in Noord-Brabant. De plannen voor groepwaterleidingei in Westelyk Noord-Brabant en op he eiland Tolen, zullen tot uitvoering komen De Minister van Arbeid heeft toege zegd te zullen bevorderen het verleenei van rentedragende voorschottèn uit Rijks kas aan de betrokken gemeente tot zoodanige bedragen als zy voor dei aanleg der beide waterleidingen zullei blijken noodig te hebben. Hiermede zal voor de eerste maal li toepassing komen de onlangs aangeno men Wet tot toekenning van voorschot ten voor waterleidingaanleg. Bestrijding tuberculose. De postadministratie is voornemen! om in hare wachtlokalen wandplaten ei teksten te doen aanbrengen, toepasselijl op de bestrijding der tuberculose. Voorts zal een tweetal brochure! onder het personeel worden verspreid getiteld „Raadgevingen voor bewoning' en „Wenken aan ouders en opvoeders.' F. Domela Nieuwmhuis ernstig ziek Naar meu verneemt, is de bekendi anarchistische leider, de heer F. Domela Nieuwenhuis, zeer ernstig ODgesteld. Wel laat, de toestand van den patient zich voor het oogenblik iets gunstiger aanzien, doch hoop op herstel wordt echter niet gegeven. Em lesje in de wellevmdheid. Het Belgische Ministerie van Spoor wegen zond aaD een hotelhouder in ods land een circulaire in het Fransch over het adverteeren in de Belgische spoor- weggids. De hotelhouder zond hierop, volgens „De Hotelhouder" het volgende antwoord „Mijne Heeren In antwoord op uw ongedateerd schrijven betreffende advertenties in de Belgische Spoorweggids, op heden door ons ontvangen, doen wij u opmerkeD, dat het-een algemeen gebruikelijke wel levendheid is, dat, wanneer men een offerte naar het buitenland maakt, deze in de taal van het betreffende land op stelt, in dat geval dus in het Hollandsch en deelen u daarom mede, dat wy aan genoemd schrijven geen aar.dachi zul len schenken."

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 2