ii emengd 'S i eu ws. Predikbeurten- Marktberichten.: AdvebtentiSn. Kloosterman overkomen en wy weten het, meerdere ongevallen, met meer of miuder ernstigen afloop zyn er needs aan vooraf gegaan, is de nood tbaus zeer hoog. Er daagt redding. Dezelfde combinatie, die in onze kolom men, dezen zomer belanghebbenden opriep, heeft zich thans de stichting van een ern stige vereeniging voorgenomen. Door de ondervinding wijzer geworden, zal de nieuw op te richten vereeniging zich uit sluitend tot den beganen grond bepalen en bij voldoenden steun de stichting en ver betering van rijwielpaden over ons eiland krachtig aanpakken. Er wordt met kaarten gewerkt. Door onderteekening van de kaart z< gt men eeD jaarlijksche steun van f2.toe. Ieder, die wat voor het goede doel ge voelt, kan een aantal kaarten bekomen, om daarmede zijne of hare omgeving te bewerken. Kaarten zijn aan ons bureau verkrijgbaar. Tot onderwijzeres aan de RK. School te Boskoop, is benoemd mej. H. Kok, on derwijzeres aan de St. Josepbschool aihier. Loos alarm. De dynamietpitroon, te de Waal in de steenkool gevonden, is gebleken geen dyna- mietpatroon te zijn, doch een koperen huls 7an een geweerpatroon, waarin een houtje gestoken in den vorm van een geweerkogel. Beproeving van trekkers. Op Dinsdag 9 en Woensdag 10 Decem ber zal vanwege de vereeniging tot Ont wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier op de boerderij Nieuw Zeewijk, nabij het tramstation Winkel, een beproeving worden gehouden van trekkers voor landbouwweiktuigen. 6.goede ma chines zullen daaraan deelnemen. Lezing Kloosterman. Dinsdagavond heeft in „Ebenhaezer" de h9er E Kloosterman uit Assen zijn aangekondigde lezing gehouden, Hoewel het weer niet meewerkte, was de zaal vrij goed 'o^zet. Op onderhoudende wijze behandelde spreker zijn onderwerp, ge- tite'd2 maal 2 is 5. - Het zou te vör voeren deze rede, die anderhalf uur in beslag r am, geheel weer te geven. De bedoeling was dengenen, die in bet huisgezin Christen zijn, aan te tooneD, dat zij hun Christendom ook moeten uitdragen in het maatschappelijk en politiek leven. Geen dubbel leven moet men leiden, waarvan de rekensom niet uitkomt, zoodat twee maal twee vijf wordt, maar de Christenen, moeten menschen wezen uit één stuk. t Open bare leven moet aan bet leven in buis beantwoorden, 't moet een leven zijn, dat sluit, tweemaal twee moet vier vormen. Met velerlei voorbeelden lichtte de spreker dit toe. In stille aandacht werd hij aangehoord en de dank, die hem voor zijn leerzame rede gebracht werd, was uit aller hart gegrepen. De Heer Kloosterman heeft Woensdag avond in den Hoorn gesproken over Revolutie en Evangelie, i oudei dagavond zou hij in Oosterend optreden, maar op den weg van den Burg naar de Waal is hij bij de Ruitersplaats met de flets gevallen en heeft zijn rechterarm ernstig gebroken, 's Avonds is de arm verbonden geworden en deu volgende morgen is de hr. Kloosterman vervoerd naar het hospitaal te den Helder. Be goede sint De geest van den weldoener, wiens feest vooral in onze gemeente, jaar in jaar uit met blijde opgewektheid wordt gevierd, waart weer roid. Glundere kindergezichten, voor winkel ramen, waar zooveel moois en lekkers is uitgestald, vertellen ods van blij de verwach tingen. Allerwegen is men in de weer, om te voorkomen, dat die blijde verwachtingen worden teleurgesteld en wij hopen, dat als straks deze regelen in dr-k verechyuen, de stoutste kinderverwachting is overtrof fen. Het feest is in de morgenuren aange vangen in de Christelijke bewaarschool in het gebouw Eben Haêzer, waar de SiDt vergezeld van zijn onmisbaren helper, zwar te Piet, een persooulyk bezoek bracht. In den namiddag gold het bezoek vau den sint en z'n zwarten kuecht de alge- meene bewaarschool. Dat de kinderen der beide bewaarscho len rijkelijk werden onthaald en niet met leege handen huiswaarts gingen spreekt vanzelf. 's Middags en 's avonds had de gewone maskerade plaats. Van de vertooningen iets op te sommen is ons niet mogelijk, het bepaalde zich hoofd zakelijk tot meer of minder nette costumes. G- heel in den geest van den goeden Siai waren zek-.r de zangeressen, zangers ea muzikanten, die collecteerden voor de nagelaten betrekkingen van deKatwijker visschers. Aan die gecostumeerden dan ook een eeresaluut. Gedurende een deol van den avond, liet het weer veel te wenschen over. Van de gelegenheid tot dansen werd door velen gebiuik gemaakt en-de goede orde werd, zoover ons bekend, niet verstoord. Oosterend5 Dec. Van den veehouder A. Eelman Dz., te Harkebuurt, werden geruimen tyd geleden 14 schapen en 5 lammtren in beslag ge nomen De heer Eelman protesteerde hier tegen en beweerde, dat de inbeslagneming op gern goede gronden beruste, daar door naamsverwarring verkeerde afschrijving bad plaats gehad. Na iang wachten kreeg hij nog niet eens de helft van de waarde voor het vee uitgtkeerd. Het zenden van brieven aau Veekantoor en andere corpora ties en personen bleef zonder resultaat. Ten slotte werd voor een drietal weken een request gezonden aan Z.Ex. den Minister terwyi een ovenicht gegeven werd van de toedracht der zaak. Het gevolg was, dat de Heer Eelman volkomen in het geljjk gesteld werd 6n nu den vollen gevraagden prys voor bet in beslag genomen vee heeft ontvangen, zoodat hij nu elk schaap betaald ziet met 70 en elk lam met 40 gulden. De Schippersknecht P. Plaatsman, had het ongeluk in het ruim van het schip te vallen, met het gevolg, dat hfj heelkundige hulp bleek noodig te hebben. De genees heer constateerde kneuzing vaa den arm, overigens bevindt de patient zich thans goed. Oudeschild, 5 Dec. Reeds gistermiddag bracht St. Nicolaas een bezoek aan de K. W. B. Vele belang stellenden en nieuwsgierigen van zijne komst verwittigd wachtten hem op. De kleintjes, waarvan velen allen eerbied voor den Sint hadden, zongen onder leiding van Directrice en helpster allerlei aardige liedjes en speelden verschillende speiletj.,s. Van tijd tot tijd konden de kinderen eens grab belen naar het lekkers door den Sint uit- gestiooid. Bfj het einde van het bezoek weiden den kinderen goed gevulde mandjes uitgemikt en gingen zij met biyde ge zichten huiswaarts. De Codes dorp. De Zaad- en Exportbandel van den heer J. Dissel, onzen vroegeren plaats genoot, zal zich 1 Jan. a.s. oplossen in de Nederlandsche Maatschappij van Over- zeehandel te 's Gravenbage. Vanaf dien datum zal de heer Dissel optreden als Mai ager der afdeeliug granen, zaden en overzoesche producten. Genoemde Maat schappij beschikt over een kapitaal van fb.UOQOOO en heeft diveiso overzeesche kantoren. De logger Stormvogel in de lucht gevlogen Nog geen week nadat de Katwijksche logger „K.W. 47" strandde en het ver lies van menschenlevens de dorpen Noordwijk en Katwijk in rouw dompelde komt de mare van een nieuwe zeeramp die de gemeente Katwijk in nog grootere mate treft. .De „Stormvogel" KW. 85 vischte zooals een der geredden mededeelde, aan deu Eogelschen wal 6 mijl van de kust toen het altijd speurend oog een verra derlijke mijn zag drijven. Onmiddellijk waren alle mogelijke pogingen gedaan het gevaar te ontzeilen, doch de koers verandering bleek zoo spoedig niet moge lijk en de tijd ontbrak om het zeil te reven. Allen voelden dat men den dood tege moet voer. Enkele matrozen waren reeds van het schip gesprongen, voor het onver mijdelijke kwam, vreezende anders met het zinkende schip naar de diepte te zullen worden gezogeD. De mijn ontplofte in het midden van het voorschip, dat bijna onmiddellijk zonk. De manschappen, uit 14 personen be staande, omdat de zoon van den reeder Joh. Parievliet voor plezier de reis mee maakte trachtten zich aan drijvende pianken vast t6 klemmen. Voor hot uitzetten van de boot had de tijd ontbroken. De mannen, wien het gelukte een plank vast te grijpen, hebben bijDa een uur in zee rondgezwommen. Ongeveer een my! van de plaats des onheus werden ze ontdekt door een Scheveningscben logger. Onmiddellijk werd een boot uitgezet en vier leden der bemanning, bij elkaar zwemmend, werden opgepikt. De schipper, A. v. Poyn was verder afgedreven en werd opgepikt door eon Vlaardiogi'Cben logger. Behalve schipper v. Duyn waren de geredden P. Parievliet, L. v. Rijn,C. v. Duyn en C. Mi-yer. Omgekomen zijn- H. Guyt, gehuwd (zonder kinderen), H. v. Duyn, P. Blok ker, L. Zwaan, T. van Beelen, alien on gehuwd en uit Katwijk, W. Stam (ge huwd) uit Egmond aan Zee, P. Kaars en J. Appel, uit Marken, allen ongehuwd. Tabak goedleooper. Moest men voor 'n paar jaar steeds vernemen: do prijzen van de tabak zijn weer omhoog, thans gaat het omgekeerd eu zullen velen met genoegen vernemen dat met 1 December de grootste tabaks fabrikanten te Groningen de prijzen aanmerkelijk verlaagd en gebracht heb ben op 80 cents per pond voorFrie- sche Heerenbaai, en 75 cents voor Frie- sche baai. tiet plan bestaat de prijs met 1 Jan. weer te verlagen. R N. De 65-jarige heer Van Langen, uit Winkel, werd terwijl bij in een rytuig het lijk van zijn zuster volgde, dat te Alkmaar werd begraven, onwel. Na bij de familie Helling te zijn binnengedra gen, constateerde dr. Dirken spoedig daarop dat de dood was ingetreden. Verhooging van telegraaf- en tele foontarieven. Zooals bekend is moeten om de kos ten van den post-, telegraaf- en tefoon- dienst voor 1920 te dekken, de tarieven voor die diensten worden verhoogd. Wat den telefoondienst betreft, zal dit in de eerste plaats het geval zijn met het meerendeel der abonnementen voor aansluiting van de locale Rijkste- lefoonnelteD, De prijs daarvan zal waarschijnlijk afhankelijk worden gesteld van het aan tal geabonneerden. Vermoedelijk zullen de verhoogingen binnen matige grenzen zich bewegen van f 5 tot f 20. Teneinde de toeneming van het tele fonisch verkeer ten plattelands zooveel mogelijk te bevoideren zal hier enkel den afstand geldeD voor perceeien builen het minimum tatief.-gebied welks af standsgeid thars f2 per 100 M, bedraagt wegens de groote stygug vau de mate- riaalprijzen en loonen op f 3 worden ge bracht. Voorts bestaat het vooi nemen de ta rieven voor interlocale gesprekken te verhoogen. Een interlocaal gesprek van S minu ten of minder zal fu.50, een dringend interlocaal gesprek van denzelfden duur f 1.50 kosten. Het jaarlijksch recht voor telegram adressen thans f20 zal waarschijnlijk worden gebracht op fdO. Alle verhoogiogen zullen waarschijnlijk iDgaan op 1 Januari 1920 Een t"kort van een ton gouds. •Naar de minister van Waterstaat in een nota tot zijn suppletoire begrooting mededeelt, zal volgens voorloopige schat ting hot tekort van de in den afgeloopen zomer te Amsterdam gehouden Eerste Luchtvaarttentoonstelling ongeveer flOO.OiO bedragen. Er komen nieuwe zilverboDS van f 1, nieuw model. R. N. Te kleeding der weezen. Reeds dikwijls zijn er stemmen opge gaan om de umformkleeding der Amster- damsche weezeu, de bekende half zwart en halfrood kleeding, af te schaffen. Tot nu toe heeft dit echter nooit sudces gehad. Tnans verneemt de Tel. dat B, en W. besloten hebben de eigenaardige kleeding der burgerweezen af te schaffen. De oude kleeding zal opgödragen worden, doch de nieuwe weezen zullen niet zulk eeu uniform-costuum meer krijgen. Spel van den bliksem. Te Harich (Friesland) is de bliksem geslagen in de woning van den heerP. Hoekstra De schoorsteen werd aan splinters, lamp en theegoed op de tafel tot gruis geslagen. De vrouw en kinde ren die om de tafel zaten, hieven onge deerd en brand ontstond er niet. BnrgeilQkc Stand der Gemeente Texel, van 28 Nov. tot en met 5 Dec. 1919. GEBORENMargaretha Agatha, d.v. Cornells Johannes Bakker en Ma'retje Veeger. N^ellje Roeifina d.v. Jakob Groenewoud en Jantien Hoevenberg. Clasina, d v. Reyer Boon en Marreij'e Koopman. Coroelia, d.v, Cornells Koop man 6D Aaltje de Jager. ONDERTROUWD: Albert Kramer en Neeitje Vlas. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een hoedespeld, een gouden broche, Zondag 7 December 1919. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, T.m. 10 uur ds. Kroese Kerkcollecte. Waal, v.m. 10 uur ds. Pynacker Hordijk, Den Hoorn, n.m. 2 uur ds. Visser. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, D.m. half 3 ds. van Grasstek. V.m. balf 11 Zondagsschool. Cocksdorp, vm. 10 uur de. v. Grasstek. Tijdpreek over den Arbeid. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. half 10 de hr. J Brederveld vaa VeLeroord. nam. half 3 derelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, 'sav. half 7 ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Kuperus. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Pnrmerena, 2 Deo. Aangevoerd 485 Runderen waaronder: 218 vette koeien 180 4 220 Ct. per K.O 0Ro Gelde koeien f 250 4 600; Melkkoeien f 460 4 750; 4 stieren. 19 vette kalveren t 2,30 a 1 2.65 p. Kg. 137 Nuohtere kalveren 1 30 a f 80; 1828 Schapen 1 50,a 1 95.— 245 vette varkens f 1,80 a 12.— per Kg. 31 magere varkens 1 65 a 1 105,00; 134 biggen f 32,00 a (52,00; kipnieren f 24,00 a 25.00 per 100; Een dag te bed. 17 Als gy overwerkt, overkropt van zorgen en uitgeput zyt, blijft dan een dag te bed. Dit geeft rust aan de nieren. Een beroemd geneesheer zeide eens „Het bed is een geneesmiddel, een goede dienaar, maar een slechte meester." En ongetwyfeld is een dag te bed een goed begin vóór de uitgeputte man of vrouw, die Foster's Betere Gezondheid Methode beproeft om het urinezuur te verminderen en de nierzwakte te overwinnen. De methode is eenvoudig en zoo ge makkelijk, dat iedereen hadr kan toepassen. Vermydt om de taak der nieren het filtreerén van het bloed te verlichten zware maaltyden ^n onnoodige prikkels, overschat uw kracht niet en maakt u geen zorgen. Weest integendeel matig en op gewekt, neemt voldoende lichaamsbeweging in de buitenlucht, en slaapt iederen nacht acht uren. De natuur wyst ons reeds 'op het voor afgaande, en de wetenschap verschaft ons het tweede deel der methode. Zwakke nieren kunnen haar zware taak niet vol brengen, zij vereischen de hulp van een speciaal niergeneesmiddel. En wat die hulp betreft, kunt gij vertrouwen op de op wekkende en versterkende werking van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen werken niet op de inge wanden. De hoogste chemische wetenschap is toegepast om haar genezende eigen schappen uitsluitend op de nierorganen te richten en om nierverschijnselen als rug- pjjn, urinestoornissen, graveel, rheumatiek, nier-waterzucht, ischias, steen, onzuiver bloed, ontstoken nieren en blaas, spit en urinezuur-vergiftiging te bedwingen. Ziet toe, dat de handteekening van James Foster op het etiket voorkomt, ten einde de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te verkrijgen Te den Burg verkryg- baar by T. Buys a f 1.75 p. doos off 10,— per zes doozen. 46 H. J. VERBERNE J. VERBERNE—Stroom er, geven kennis van de geboorte eener dochter. Amsterdam, Haarlemmerhouttuinen 32a. Helen overleed racet en kalm, na eeu smartvol lijden van eeaige maan den, mijne innig geliefde Ecifgenoote en onze zoo lieve Moeder en Bahuwd- moeder, JOHANNA VAN WAGTENDONS. J. DAALDER. G. C. BU88CHES. /Berkel A. BUSSCHES-Huisman. |(Z H) J. 8. DAALDER. R. C. W. DAALDER, Ams'erdam. L.G. J. A. DAALDER i N. DAALDER-Bakier Alknnar O. DAALDER. Workum den 3 Deo. 1919 De teraa-debesteliing z«i plaats hebben te Alkmaar op Maandag deu 8 d.-ztr.

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 2