Gemengd Meuws. het orkpstnummer „Veis l'avenir" van S. Vle:-sing Nog een oikestnummer volgde, waarna de heer Overtoom uit Schagen, die aan de uitvoering zijn medewerking verleende, een solo gaf voor violoncel, ouder pianobegeleiding van mej A. Flens. Dit solonummer bleek bizonder in den smaak te vallen en het was voor het publiek zeker een verrassing, toen de directeur, de heer Weersma mededeelde, dat van het programma eeoigszius zou worden afgeweken en een orkestnummer zou vervallen, doch een trio en een solo zouden worden toegevoegd. Het trio werd vertolkt door mej. Flens (piano) en de heeren Overtoom (violon cel) en I. Vlessing fviool), de solo voor violoncel door den heer Overtoom met accompagnement van mej. Flens. Behalve het reed3 genoemde werden voor de pauze diie, en na de pauze nog vier nummers voor orkest gegeven, met „Der barbier von Sevilla" als finale. Vanwege de vereeniging werd daarop door mevr. Lap-Dijt een prachiige krans den directeur aangeboden, als een hulde aan zijn leiding en als blijk van erken telijkheid voor zijn toewijding. De beer Weersma bracht daarvoor zijn dank, een potpourri volgde als toe gift, waarna met een kort woord van den voorz. de avond werd gesloten. Tractor demonstratie. De onzalige oorlog, die zooveel ramp spoed bracht, en in zijne gevolgen nog brengt, heeft door den ouderlingen na ijver der oorlogvoerende rijken, de tech niek met reuzenschreden vooruitge- bracht. De luchtvaart, die zich voor den oor log zoo ongeveer tot eenige waaghalze rij bepaalde, is in do oorlogsjaren zoo in beieekenis toegenomen en de betrouw baarheid der vliegmachines is zooveel verbeteid, dat jong eu oud, vau beide geslachten, niet aarzelen een vliegtocht mee te maken, ja zelfs geregelde diens ten per vliegtuig werden in het leven geroepen. Ook de machinale trekker, waarmede Maandag onder den rook van ons dorp in werking was te zien, is in zekeren zin een ooilogsproduct. Uit de tank, het geheimzinnige monster, dat voor geen versperringen of oneffenheden van den bodem terugdiensde, is de tractor thvan ans geboren geworden. De uitvinding is thans dienstbaar gemaakt aan den landbouw en de nijverheid en wie zal zeggen van hoe veel beteekenis ze voor de toekomst zal zijn. Aan de voortvarendheid van den heer M. A. Kuijper hadden wij de demon stratie op Maandag te danken en als ooit een demonstratie zich in de alge- meene belangstelling mocht jjverheugen, dan was het deze. Een drom van belangstellenden volgde geregelde de machine, als een zwerm meeuwen den ploeger, en niettegen staande de scherpe koude, stonden zij over het gebeele arbeidsterrein langs de voor geschaard. Het was bovendien een komen en gaau zonder ophouden,zoodat niet bij benadering is te zeggen hoeveel toeschouwers er zijn geweest. De kracht van den trekker is enorm, daarover waren allen het eens en de gemakkelijkheid, waarmede er over bet veld gemanoevreerd werd, verbaasde elk die het zag. De trekker zal zich een plaats ver overen bij het landbouwbedrijf, dat staat wel vast, temeer waar hij, naar ons werd medegedeeld, tevens als beweeg kracht voor dorscbmachines, enz. kan dienst doen. Na de proeven met de verschillende ploegen als trekkracht, werd op de boerderij van den heer Boerhorst aan de Kamp getoond, wat de machine als drijfkracht van een dorschmachino kan prestoeren. Velen zullen zich stellig ook daarvan overtuigd he'obeD. Het. zal ons benieuwen wie zich in onze gemeente de eerste tractor zal aanschaffen. Bet Kut. De leden van het Nut, die Maandag verhinderd waren de buitengewone algemeene vergadering bij te wonen hebben veel gemist. Gelukkig, dat tut er niet velen waren. De gtooie zaa.' was goed bezet en stellig zijn alle aan wezigen voldaan huiswaarts gekeerd H^t was een lezing, waarvan men wat naar huis draagt, en bet aandachtig gehoor, dat deu spreker ten deel viel, moge hem een bewijs zijn, dat h\j ziju onderwerp op een boeiende wijze weet te behandelen. Na een inleiding over de dagen der Fransche revolutie, aan de hand van allerlei uitspraken van gezaghebbende mannen uit dien tijd, kwam spr. aan zijn eigenlijk onderwerp, het toooeelspel Jan Masseur. Jan Masseur was eeu dorpsmid, leen- plichtig aan den hertog de Merincourt. De geest van verzet, die algemeen in den lande was gewekt, zooals spr. in zijn voorwoord had geschetst, was vooral in hem vaardig. De bijnaam, Jan Masseur, de rechtvaardige, was wel leekeneod, het onrecht, waarvan ook hij herhaaldelijk getuige was, werkte ziju oproerigheid in de hand, een uitbarsting was het gevolg en Jan rnoest een heenkomen zoeken in Parijs, de stad van de groote be roeringen. In Parijs zien wij Jan Masseur terug als den vriend en vertrouweling van Robespierre, in de laatste dagen van het schrikbewind, toen nog dagelijks de guillotine zijn offers vroeg en de om standigheden leidden er toe, dat ook het hoofd van Jan Masseur, de recht vaardige, als een offer van zijn recht vaardigheid, moet vallen. De verschillende bedrijven,werden door den spr. uitnemend weergegeven, de personen naar het leven geschetst. Heuscb,de voorzittende heer Wieringa, had Diet1 te veel beloofd, toen hij ons een avond van genot voorspelde, het woord van dank en tot weerziens tot den spreker van den avond de heer ds. Onnes van VVestzaan, was meer dan verdiend. Liefdadigheid. Plet medegevoel met de zoo zwaar getroffen bevolking van Katwijk spreekt als vanzelf bij onze visschersbevolking luider dan bij de overige bewoners van ons eiland en het is dus heel verklaar baar, dat van die zijde meer dan een poging wordt aangewend, om het lot van de arme betrekkingen van de omge komenen te verzachten. Een gtcostumeerde groep vanOudeschild bracht Woensdag een bezoek aan den Burg en collecteerde hier voor dat doel onder het zingen van een toepasselijk lied, op de wijze vau ,,'k Blijf o Holland steeds uw kind". O udeschüd, 15 Dec. Ouwe Sinterklaas is weer gepasseerd In tegenstelling met den nieuwen Sin terklaas was het hier en op straat en in de Zeven Provinciën bijzonder druk. Honderden, zoowel joDgen als ouden be wogen zich langs de straat, in hoofdzaak om naar het gezang te luisteren van een 2ü-tal zangers en zangeressen, die gelden inzamelden voor de weduwen en weezen van Katwijker visschers. Naar men ons mededeeldt werd hun pogen goed belooDd Aan den Burg, Oudeschild de Waal en Oosterend werd ruim f2<)0 ontvangen, terwijl het plan bestaat in het laatst dezer week een bezoek aan den Hoorn te brengen, Wat het aantal vorkleaden aangaat, dit was ook veel grooter, dan de voorgaande week. Veel moois of eigenaardigs was er echter niet aan op te merken. Te ruim elf uur was het weer rustig langs de straat Vau het geschreeuw: Ouwe Sinterklaas gaat nooit verloren, bloven wij ver schoond. Nader deelt men ons mede, dat het plan bestaai Zaterdag 20 Dec. aan den Hoorn te komen zingen. Meer spe ciaal waren de ontvangsten te den Burg f88.13, Oudeschild fö3 32, en Waal en Oosierend f (85.15, totaal f216,60. Hier van gaat voor noodzakelijke onkosten plm. f35 af. O osterend, 16 Dec. De hoogstgeplaatste dame van deze plaats is ernstig ziek. Al jaren is ge bleken, dat zwakte meer en meer de overhand bij haar begon te krijgeD, maar nu wijst sedert eenigen tijd de toestand op het einde. Sprak ze voor enkele dagen wartaal, du geeft ze al eenige dagen geen geluid meer. De plattelands-heel meesters, die haar bezochten, schijuen geen raad voor de zieke te weten. Naar men zegt, zal een kundig professor ont- tio-ien worden. Mogei die dan spoedig komen, want de ongeregelde levenswijze «an die dame en inzonderheid baar stil zwijgen veroorzaken hier giooten last. En o het blijkt, dat ze voor haar hooge ti. t.ii liking geheel ongeschikt is geworden, i1 o .'hu het Bestuur onzer Gemeente mgiiiO", door haar ontslag te geven en öo,. a.)Jaie iu de plaats te stellen. Want zonder een goede torenklok loopen hier de zaken in de war. Liet St. Nicolaas zich hier op 5 December maar weinig, zien, op 12 Dec. kwamen er verscheidene gemas- kerden voor, de meesten evenwel, zon der dat men er eeDige voorstelling in kon merken. Alleen de groep, die propa ganda kwam maken voor de indijking van de Kerkevlakte, trok de aandacht. Deze vlakte was op het doek uitgebeeld met den molen uit het Noorden en het Prins-Hendrikbotel op den voorgrond. Er werd een liedje bij gezongen, waar in voorspeld werd, dat er eenmaal scho len en kerken zullen staan, waar nu nog zeewater vloeit. Tevens werden giften ingezameld voor Noordwijk. Dit geschiedde 'ook den volgenden dag door een twintigtal zangers en zangsters van Oudeschild. Zij mochten het genoegeD smaken ongeveer 65 gulden bijeen te zamelende reis was evenwel Diet voorspoedig, daar men te voet en op klompen terug moest gaan. Gaarne wordt hulde gebracht voor do bemoeiingen. De visschers van hier, diegeiecla- meerd hebben tegen hun veel te hooge aanslagen in de inkomsten- en oorlogs winstbelasting, hebben dezer dagen den uitslag ,op hun reclame thuis gekregen en de meesten zijn daarover wel tevre den. Sommigen ontvangen alles terug, wat ze aan oorlogswinst-belasting heb ben betaald, terwijl de inkomsten-belas- tiDg naar verhouding is verminderd, an deren krijgen honderden guldens weer om en slechts een enkele is over de teruggave nog ontevreden, zoodat bij hem den weg bij den Raad van Beroep nog open staat. De terugontvangst komt den visschers in deze dagen, waarin slechts weinig gewonnen kan worden, zeer goed te pas, Nu het blijkt, dat de aanslagen door den fiscus veel te hoog waren genomen, zal zeker ook de Ge meente-belasting in dier voege vermin derd behooren te worden. Den Hoorn, 12 Dec. Ouwe Suoterklaas gaat nooit verloren enz. zong de jeugd al vroeg in den avond en alles scheen daarop te wijzen. Tal van gemaskerden bewogen zich op den avond laDgs de straat. Eenige gecostu- meerde dames en heeren zoDgen een toepasselijk lied langs het dorp, cöllec- teerende voor de weduwen en weezen van Noordwijk. Een woord van dank aan genoemde dames en heeren, die voor zoo'n schoon doel trachtten een steentje bij te dragen is hier niet mis. plaatst. Waarlijk hun moeite is Diet vergeefs geweest, 33 gulden 84 cent kon worden overgemaakt- Verder verliep de avond recht genoege- lijk. De Cocksdorp. Op den avond van den OudeD Sinter klaas vertoonden zich op ons dorp veel gemaskerden. Er waren er, die Dog al werk van de maskerade hadden gemaakt. We zagen o.a. een Indianenopperhoofd met vrouw, keurig uitgedoscht, een mar ketentster, twee Volendammers en drie visschers in gezelschap van een vis- schersweduwe, die met hun vieren col lecteerden voor de nagelaten betrekkin gen der zoo ongelukkig om het leven gekomen redders van Noordwijk aan Zee. Deze collectie trachtte f2147 op welk bedrag aan den Burgemeester dier plaats werd gezonden. Een stranding. Zaterdagmiddag is in de Noorder- haaksgronden gestrand de Duitsche sleep boot „Chercheur", op sleeptouw hebbende de aak „Ulk" geladen met. houten spoor wegdwarsliggers, van Helsingfors naar Dordrecht bestemd. De van hier uitge varen sleepboot „Drenthe" heeft geen diensten bewezen, daar sleepbootbulp geweigerd werd. De sleepboot en aak zijn Zondagmorgen door eigen kracht vlot gekomen en hebben de reis voort gezet. Een stoomtrawler op een mijn geloopen. Ia den nacht van Vrijdag op Zaterdag ongeveer 4 uur, is de stoomtrawler „Noordster", V. M. 450, schipper Glas, aw ars van de Koog op Texel, op een mijn geloopen en na ongeveer 20 minu ten gezonken. De opvarennden, bestaande uit 7 per sonen, hebben zich in eigen boot kun nen redden, waarop koers gezet werd naar Helder. Zaterdagavond ongeveer 8 uur kwamen de menschen toiaal uit geput in de haven aan. In de allereerste plaats begaven zij zich naar het Texel- sche Veerhuis. De eigenaar, de heer Gomes, deed dadelijk alle mogelijke moeite om de schipbreukelingen op hun verhaal te doen komen en voorzag hen zooveel mogelijk van droge kleeren. Vooral de machinist die in zijn blauw werkpak van boord gegaan was, had het door de koude en het water zwaar te pakken gekregen. Na een paar uur in de goed ver warmde gelagkamer vertoefd te hebben, waren zij in zooverre weer op hun ver baal gekomen, dat zij in {rijtuigen kon den vertrekken naar het Zeemanshuis, waar overnacht zou worden. Door de zorgen van de firma Oud- kerk van Praag werdeD de schipbreu kelingen van nieuwe kleeren voorzien, waarna zij Zondagmiddag naar hun woonplaats zij a vertrokkeD. Dagbl. v. Helder. De Invaliditeitswet bracht aan het licht, dat een vrouw te Loosdrecht, die zich 68 jaar waande reeds de 72 was gepasseerd. Toen haar die werd mede gedeeld, veronderstelde z(j„dat het 'm zeker in de schrikkeljaren zat!" Te Heerjansdam,beeft de gemeente veldwachter een lid der plaatselijke huurcommissie veibaliseerd, wegens.... overtrecing der Huurcommissiewet. St. In den nacht van Dinsdag vroor het in Friesland 12 graden. Dè scheep vaart in de venen is gestremd. Alle veldarbeid is tevens gestaakt. Dat mag niet. De politie te Voorthuizen heeft proces verbaal opgemaakt tegen een bakker wegens overtreding der Loterijwet: In de etagekast had hij een aantal doozen met verborgen prijzen, ter waarde van f0,10 tot f<2,50 geplaatst, waaruit men tegen betaling van f 0,20 een keuze mocht doen. Ruim 50 doozen met inhoud zijn in beslag genomen en op last van den ambte naar van het Openbaar Ministerie ver beurd verklaard. Droevig ongeval. Bij een brandje te Amersfoort sprong de z. g. opzet van een brandkraan los en een watergolf spoot tegeD de aan- liggende huizen. Een vrouw daarbinnen schrok zoodanig dat zij achterover sloeg en plotseling dood bleef. De invaliditeitswet op de Veluwe. Men schrijft van de Veluwe aan het Hdbld. Door bijna alle werknemers op de Noord-West-Veluwe van Ede tot NuDspeet Apeldoorn en vooral in de g. bóeren- buurten wordt voorzoover de ontvangst reeds niet geweigerd werd thans de rentekaart der nieuwe Invaliditeitswet aan de Raden van Arbeid teruggezonden, Zeker wordt voor niet meer üan 20 pet. aan de verplichtingen voldaaD. Het verzet tegen deze wet spruit voort uit de zeer ingewikkelde toelich ting der wet, vooral aan de minder ont wikkelden en verder uit z g. gemoeds bezwaren, die zeker echter voor het grootste gedeelte wel geldelijke bezwaren zullen zijD. Het einde der smokkelaars. Sedert eenige dagen zijn te Zevenaar en omgeving tal van grensbewoners die eertijds met het smokkelbe Vijf een rijk bestaan voDden, opnieuw in militaire dienst getreden. De meesten zijn straat arm en zonder middel van bestaan. De verkorting van diensttijd. De minister van oorlog heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend tot tijdelijke afwijking van de Militiewet. Het doel van het wetsontwerp is om voor de dienstplichtigen van de lichting 1920 den eersten oefentijd te bepalen op ten hoogste 6 maanden voor de on bereden korpsen, 18 maanden voor de cavalerie en 12 maanden voor de bere den artillerie. Tevens is de mogelijkheid openge-aten om ook voor de onbereden lichting lal9 en voor de bereden lichtingen I9i8 en 1919 als nog den eersten oefentijd te verkorten Dit uoodoütwerp wordt ingediend ia

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 2