v0 3361 Zaterdag 10 Januari 1920. 338t# Jaargang. leuws» en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 8 maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Advertentiën daags voor de uitgave vóór 1 uur nam Pnpt der Adverlentitn Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABON (EMENTEN en A9VERTENTIEN worden aangenomen bQ de üitg. Fkma LANGEVEL9ADE ROOIJ, Parkstraat, BunaorTixia LICHT OPt Van Woendag 7 Januari tot en met Dinsdag 13 Januari voor rijwielen 4.15 uur, voorrijtuigen 4.45 uur HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 8 Jan. v.m. 10,19 Vrijdag 9 „11,04 Zaterdag 10 „11,49 Zondag 11 12,11 Maandag 12 12,53 Dinsdag 13 1,37 Woensdag 14 2.26 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Beperkte dienstregeling van 20 October 1919 Vertrekuren van de Boot. van Texel: 7,45 v.m. 2,— n.m. van Nieuwediep: 9,15* 3.40 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7,29 sneltrein 9,14 10,24§ 1,07 12,20+ 3,28 1.56++ 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09 9,18 8,30§ 10,29 10,45f 12,36 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Knstvissciierij. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering, dat de consenten voor de uitoefening van de kustvisscherij afgegeven in' den loop van het jaar 1910 sinds 1 Januari 1.1. zijn vervallen. Belanghebbenden wordt in hun eigen belang in overweging gegeven aanvragen om nieuwe consenten zoo spoedig moge lijk in te dienen. Aanvraag-iormulieren zijn te bekomen ter gemeente-secretarie en overigens bij de gemeente-veldwachters. Texel, 3 Januari 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van het Bestuur der D. G. Gomeente v.d. Burg, Waal en Oosterend op Texel om vergunning tot het plaatsen van een aërogeengasinstallatie voor het verlichten van de pastorie te den B urg staande op het perceel kadastraal bel rend in Sectie K, no. 1627. Op Vrijdag den 23 Jan uari 1920, des middags te 12 uren, zal tenRaadhuize gelegenheid bestaan om bt izwhren tegen dit verzoek in te bres gen en deze mondeling en schriftelijk t oe te lichten. Zoowel de verzoeker, al s zij, die be zwaren hebben, kunnen ge durende drie dagen, voor het bovengert eide tijdstip, op de Secretarie der Gem> eente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den boven- bepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 9 Jaöuari 1920. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. J. S. DIJT, Lo.B. T EX EL, 9 Jan. 1920. Op 1 Februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Romanesko, directeur van den markt- en havendienst te LeideD, definitief zijn ambt aanvaardde. Melkveehoudersbond. Zoo'n melkveehoudersvergadering geeft altijd een vroolijke avond. Met grappen en kwinkslagen van den voorz. ingezet en geleid, worden de besprekingen in den regel in denzelfden geest gehouden en al worden er soms harde waarheden aan het adres van aanwezigen gezegd, het schijnt dat die slechts den buiten kant raken. Donderdagavond hadden we weer zoo'n vergadering, thans in hotel „de Oranje boom" uitgeschreven om de menschen, die met den verkoop van consumptie- melk te den Helder hun broodje trach ten te winnen, de gelegenheid te geven hunne belangen te bepleiten bij de boe ren, die de consumptiemelk leveren. Na een inleidend woord van den voorz. den heer J. Kooij, waarbij die gewaagde van „twee vuren", „geen brood", „dyna- mietpatronen" en „vriendschappelijke verhouding", werd door den secretaris, den heer J. Kager Cz. een desbetreffend ingekomen schrijven voorgelezen, waarna het woord werd gegeven aan de afge vaardigden van den Helder, straks ge noemd. De heer W. Bronsma, van de melk- centrale te Helder, zegt, dat de slijters te Helder enkele dagen geleden het bericht hadden ontvangen, dat de toeslag, waarop ze gerekend hadden, l V» cent per liter, vanaf 5 October, vertegenwoordigende een bedrag van f 7000, niet aan hen zou worden uitbetaald. In verband met dat bericht hebben de slijters besloten, met iDgang van 11 Januari a.s. de melk met 1 cent per liter minder te betalen, want de slijters hebben door deze beslissing van het zui- velkantoor geen brood verdiend en de melkcentrale heeft een bedrag van f 2000 er op moeten toeleggen. Spr. wijst er op, dat de kaas van be- teekenis in prijs gedaald is, dat de fa briek te Koegras thans maar 8 cent per liter uitbetaalt, en spreekt de ver wachting uit, dat de prijs van de melk nog gauw 5 cents per liter lager zal worden. Naar aanleiding van het schrijven van de Heldersche slijters, waarin genoemd wordt een verdienste van 2 17= cent per kan melk, vraagt de voorz. nadere inlichtingen. Hierop deelt de heer Bronsma mede, dat op de melk van Texel 2 cent wordt verdiend, op die van dekaasfabriek,die men moet bijkoopen omdat Texel in den winter niet voldoende kan leveren, 17» cent. Gepasseerden zomer zegt de heer Bronsma, hadden wij geregeld 2000 liter te veel, die met een schade van f 3000 is verwerkt, nu moeten wij geregeld i60ü liter bijkoopen, om in de behoefte te voorzien. De heer Veter, afgevaardigde van de melkslijters, die daarna het woord ver krijgt, deelt mede, dat te Helder 90 slijters zijn die er van moeten eten, dat er in 1910 te Helder 144 slijters waren, maar dat het aantal eerst door de ver ordening, later door de distributie, steeds afnemende is, dat er voor den oorlog dagelijks 22 a 23000 liter melk werd verkocht en thans slechts even 11000 liter per dag in de gemeente Helder. De melkslijters hadden gerekend op een toeslag, maar het bericht van het zuivelkantoor heeft die verwachting de bodem ingeslagen. Nu komen de slijters tot de boeren. „Wees zoo goed het met uwe leve ranciers te vinden", heet het in het schrijven van het Zuivelkantoor, zegt de heer Veter, welnu, hier zijn we. Spr. geeft als bewijs van onvoldoende verdienste op de melk de rekening ten beste van een melkslijter die f 42,— winst maakt per week, doch daarvan slechts f 12,— voor zich met vrouwen drie kinderen overhoudt om van te eten. De voorz. geeft hierop aan de verga dering gelegenheid zich voor de zaak uit te spreken, waarvan door den heer Jonk een druk gebruik wordt gemaakt. De man spreekt over zijn kosten, aldus vangt de heer Jonk aan, maar ik krijg 157: cent voor de liter melk, de man is klagerig, maar ik ben ook al maar klagerig, het kan geen halve cent minder, wanneer ik alles reken, moet ik 177: cent hebben, dan heb ik nog niets. De heer Bronsma merkt op „als u 28 cent kreeg kon het nog niet, denk ik, maar de fabriek geeft hier maar 11 cents. Dat is een goede prijs, zegt Jonk, zij hebben aan de fabriek vroeger meer ge had dan wij. Jelui hebt gelijk, dat je probeert de melk voor minder te krij gen, maar wij kunnen geen kwartcent missen, laat de anderen maar spreken. Hierop verdedigt de heer Veter weer de belangen van de slijters, die aanbod op aanbod krijgen van melk voor lageren prijs, doch daarop niet ingaan. Spr. meent, dat de boeren moeten willen, dat de slijters voldoende te eten hebben, door samenwerking tusschen boeren en slijters is zoo niet alles, toch veel te bereiken. Nu hebben de slijters niet te eten en wanneer de boeren nu niet voor 1 cent lager willen verkoopen om de posi tie van de slijters te verbeteren, leggen de slijters er 11 Januari het bijltje bij neer. Aan de mestbelt te Helder gelden thans loonen van f 24,— met recht op pensioen en wat niet meer. De heer Veter wijst er nog op, dat toen de boeren 37: cent meer voor de melk kregen, er zijn geweest die gezegd hebben, het had wel voor een cent min der gekund, waarop de heer Jonk invalt; alle boeren, die zeggen dat 157: eent genoeg is zijn stommerds. De voorz. meent, dat nu anderen eens hun meening moeten zeggen, waarop de heer D. Mantje als zijn meening te ken nen geeft, dat de slijters moeten zeggen voor hoeveel weken de prijs wordt vast gesteld, wanneer op het verzoek wordt ingegaan. Wij koopen bij den dag, antwoordt de heer Bronsma en de heer Veter ver zekert, dat wanneer de cent meer ver dienste wordt toegestaan, geen slijter om meer loon zal vragen, bij voorziet echter dat andere oorzaken binnenkort den melkprijs zullen drukken, maar ge looft dat ook dan een goede verhouding tusschen slijters en leveranciers ge- wenscht is. VOEDZAAM HEERLIJK VOORDEELIG Is de heer Kooij genegen zijn melk voor den lageren prijs te geven Jvraagt de heer H. Hin. Ik heb geen melk, antwoordt de voorz. en de he^r Hin meent dat de voorz. dan een zwaar ding om zijn geweten heeft, de melksiyters naar hier te laten komen, doch de heer Koojj zegt z. i. goed gedaan te hebben de slijters en de leveranciers tot een bespreking te hebben samen gebracht. Op voorstel van den heer Mantje, die wel gelooft, dat de slijters te weinig verdienen en er wel op zou willen in gaan,o wordt besloten de beslissiDg aan te houden, omdat den volgenden dag, Vijjdag, te Helder een vergadering van melkleveranciers van Helder, Koegras, Anna Paulowna en Texel zal plaats hebben. Hoeveel moeite de heer Bronsma ook doet om van uit deze vergadering al een uitspraak te krijgen, het lukt hem niet, wel spreken een tweetal boeren zich er vóór uit, doch tot een rondvraag komt het niet. Met een woord van dank voor de ge zellige besprekingen, sluit de voorzitter de vergadering. De Raad van Negen van den Na- tionalen Bond voor Plaatselijke Keuze heeft aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres gericht, waarin hy instemming betuigt met het Wetsvoor stel tot wijziging der Drankwet en in voering van Plaatselijke Keuze, en het vertrouwen uitspreekt, dat dit voorstel in de Tweede Kamer krachtigen steun zal vinden, zoodat ten spoedigste wet worde, wat blijkens den uitslag van het Volkspetitionnement ^van 1913/14 leeft in het hart van ons volk. Reeds hebben honderd vereenigingen van godsdienstigen, maatschappelyken en staatkundigen aard haar adhaesie aan dat adres betuigd. Dienstboden uit Weenen. In de vergadering van de afdeeling Den Bosch van de Ned. Ver. van Huis vrouwen, kwam als punt van de agenda ter sprake Weensche dienstboden bij Hollandscho families te verhuren, om de moeilijkheden met het houden van dienstmeisjes hedendaags te ondervangen Aan alle afdeelingen wordt d9 vraag voorgelegd, of de idee ingang vrndt. COURANT.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1