Nüï Tandarts Ansingh Varkens vleesch 4 D VEftT BNTIfiN - Marktberichten. Buitengewone Vergadering met lichtbeelden, de heer DE WIT van Amsterdam. REKENINGEN aan bet Witte Krnis in „Hotel de lindeboom" a f 1,30 per pond verkrijg baar Mj L RAN. Predikbeurten» Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. J. de Wijn, hoofd der school te Wes- te.rland, Wieringen, komt als no. 1 voor op de voordracht voor hoofd aan school 3 te Heer-Hugowaard. Het norntje. Naar wij vernemen heeft aan den zeedijk aan het Horntje gistermorgen een belangrijke verzakking plaats gehad, die zich sedert steeds verder gaat uit strekken. De woningen en stallen in dien polder, behalve die van den heer C. Beumkes, die geen oogenblikkelijk gevaar loopen, zijn alle ontruimd. Hedenmorgen was de toestand nog verergerd, zoodat - die uiterst critiek is te noemen. Er wordt met man en macht gewerkt, men vreest evenwel dat het niet zal baten. Een veelvuldig gebruik van groen ten en vruchten is niet alleen gezond, doch kan ook het gebruik van genees middelen 'oeperden en dikwijls voorko men. Aansluiting bij den volkenbond. Volgens mededeeling van den voor zitter in de Tweede Kamer is binnenkort een wetsontwerp tot aansluiting van ons laud bij den Volkenbond te ver wachten. Enkele dagen geleden vermeldden wij, dat iemand in de Kuipergracht te Amsterdam was gegooid, door een man, die hem wilde berooven. De aangevallene kroop uit het water, doch moest in het Binnengasthuis worden opgenomen. Thans is hij daar overleden. Hbl. Te Middelburg is de 10-jarige Cor nells Vader, uit Arnemuiden, die naast zijn vader op een wagen zat, daar afge vallen en met verbrijzeld hoofd dood opgenomen. Ook de vader viel van den wagen, doch bekwam geen letsel. Succes van de dankbetuiging Bij de vaststelling der gemeentebe groting werd het salaris van den con cierge in het gemeentehuis van Wijm britseradeel verhoogd met f7,50. Hij plaatste In een locaal blad aan den Gemeenteraad daarvoor een dank betuiging. De raad heeft nu de jaarwedde met f175 verhoogd! St. Petroleumkachels in slaapkamers. Deze komen ons, hoe doelmatig overi gens ook, beslist ongewenscht voor in slaapkamers. Petroleumkachels zonder afvoer geven zooveel verbrandingsprodueten (water, koolzuur en, bij onvoldoende verbranding het giftige kooloxyd) dat een benauwde en ongezonde slaap zoo niet erger, dik wijls het gevolg van de aanwending er van is. Mndbl. t. Vervaisching. Te Noordwijk a/Zee zijn op plechtige wijze de medailles uitgereikt, welke de Noord Zuidhoilandsche Reddingsmaat schappij ter beschikking had gesteld voor de bemanningen van de reddingboot, als herinnering aan hun menschlievende daad bij de stranding van den Katwijkschen logger 47, waarbij 3 mannen het leven lieten. De heer H. de Booy, uit Amsterdam hield een toespraak, in tegenwoordigheid van het Noordwijksche bestuur. J.v Kan kreeg de gouden medaille, de bootsman D. Admiraal, de zilveren, de overigen de bronzen. Adverteert een winkelier enkel als bij een nieuw magazijn opent, dan zal hij kijkers lokken, weinig koopers. De aanvoer van kaas te Bodegraven ,is over 1919 weder belangrijk tóegenomen In het geheel werden 5397 wagons aan gevoerd of 4932 meer dan in 1918. Het aantal kilogrammen vermeerderde hier door tot 10.470.752. Een duur beestje. De hengst Landman 3'A jaar oud is door de bengstenassociatie te Venlo aan gekocht voor f61.000. Pachtopdrvjving. Zoowel kleine, als groote boeren gaan nog maar steeds voort, bij het verpach ten van losse landerijpn of boerenplaatsen tegen elkaar op te jagen of op te bieden. Zoo zijn dezer dagen ettelijke in de nabijheid van het Friesche stadje IJist gelegen perceelen land verhuurd voor f lés per 363A A. Twee onderscheidenlijk in den omtrek van St.-Nicolaasga en in de Friesche gemeente Haskerland gele gen boerderijen,' waarvan de jaarlijksche huurprijzen gedurende het laatste lus trum resp. f 1800 en f 4800 bedragen hebben, zijn dezer dagen opnieuw ver pacht voor f3700 en f9300 per jaar. Een in de nabijheid van het Friesche dorp Rauwerd gelegen boerenplaats, welke gedurende zestig jaar bij eenzelfde boerenfamilie in gebruik geweest is, is dezer dagen tegen het dubbele van den tot op' heden geldenden huurprijs ver pacht. Over de huidige opdrijving van boeren plaatsen en Jandbrijen moet men zich redelijkerwijs ten zeerste verwonderen bij de bekendheid niet alleen met het feit, dat het buitenland thans niet meer koop krachtig genoeg is, om de dure Friesche boter en kaas te betalen, maar ook met de door deskundigen geuite voorspelling dat in het laatst der volgende maand het melk- of gebruiksvee belangrijk in prijs dalen zal. Maar het eind zal den last dragen, evengoed als bij het opdrijven van huur in de groote steden. Daarbij moet ten slotte het kapitaal aan overspanning ten gronde gaan. (De Tijd). De haas van den edelachtbare. Het Z. vertelt de volgende vermake lijke historie Er was klopjacht in de buurt van Lahrhof Een paar Sittardsche edelacht- baren namen er aan deel en een hunner legde met een fortuinlijk schot een lang oor neer. Hij raapt hem op en legt hem naast zich in zijn schuilplaats. Ondertus- schen gaat de klopjacht voort. Nieuwe dooden vallen neer. Plots komt er echter weer leven in de dooden. De haas van den edelachtbare springt op en gaat er van door. De edelacht bare, gewoon aan vlugge en kordate besluiten in onzen Raad, werpt het ge weer weg en rent langoor achterna Het vuile linnen. Een der voormannen van de Duitsche meerderheidssocialisten, Parvus, die in een niet-aangenaam zaakje is betrokken poogt de aandacht van zich zelve af te leiden door Karl Kautsky den mantel uit te vegen, naar aanleiding van diens boek „Hoe de oorlog ontstond". Hij vraagt of Kautsky of „dick zu verdienen" com mentaar heeft geleverd bij de offlcieele documenten over het uitbreken van den oorlog of „familiezorgen" hem misschien daartoe hebben gebracht. Kautsky antwoordt„Maxim Gorki had mij reeds in 1905 gezegd Parvus is een bedrieger, een schurk. Ik heb dat niet geloofd. Al vertelde Gorki me ook, dat Parvus het geld had gehouden, dat voor hem, Gorki, bijeengebracbt was. Ik schreef dit toe aan slordigheid en on voorzichtigheid" Maar toen Parvus vrouw nummer één met kind in den steek liet, later ook vrouw nummer twee met kind, zonder iets van zich te laten hooren, nooit een cent te sturen, toen hij al millionnair was, toen begon Kautsky te begrjjpen dat Gorki gelijk had, Kautsky moest zorgen voor de eerste vrouw met kind Toch schreef Parvus in de „For warts" een roerend artikel over het thema „Laat de kinderkens tot mij komen". Het water in den Gelderschen IJsel begint nu sneller te vallen. In de laatste uren werd een val van 1 cM. per uur geconstateerd. Gelukkig is het ook gaan dooien. Het ijs, dat hier het verkeer met de onder- geloopen stadswijken belemmerde, gaf nog veel meer last op plaatsen, waar het zich om alleenstaande boerderijen in het ondergeloopen gebied samenpakte en deze geheel dreigde te vernielen. Het vallen van het water in den Rijn gaat nu wat sneller, zoodat het spoedig weer op peil zal zijn. De waterwachten zullen binnenkort worden opgeheven. Uit logeeren. Iemand uit Almelo, die bij familie te Enschede logeerde, is in een vlaag van dronkemans waanzin, nadat hij eenige ruiten by zijn familie had stukgeslagen half gekleed de straat opgeloopen. Hij ontmoette daar een lijkstatie, sprong op de lijkkoets en rukte aan de kist. Daarop vluchtte hij op de binnenplaats van een heerenhuis, waar hij met hoofd en handen in een minimum van tijd een 5-tal ruiten verbrijzelde en zich bloedend verwondde. Toen heeft de politie den dollen logé opgeborgen. N w s. Wie de kosten van reclame wil bespareu handelt even dwaas als de boer, die zijn koeien het voedsel zou ont houden en er toch melkkoeien van zou willen maken. Vraagt't eens aan den Berlijnschen groot-adverteerder Rudolf Hertzog. Hij zal u van zijn eigen ervaring vertellen en u zeggen Mijn zaak werd met onder gang bedreigt. Toen deed ik, wat in mijn oogen destijds een waagstuk was en ik besteedde 1250 Mark aan advertenties in één jaar. Onmiddellijk begon mijn om zet te klimmen en steeg tot 36.000 Mark. Drie jaar nadien besteedde ik 12.000 Mark aan advertenties. Mijn om zet ging met reuzensprongen de hoogte in en thans loopt hij in de millioeneu. Voor 99 pCt. dank ik mijn welslagen aan de courantenreclame 1 Postcheque en Girodienst. Nieuwe bepalingen. Bij Kon. Besluit van 16 December zijn met ingang van 26 Dec. wijzigin gen gebracht in het Girobesluit van 1 October 1917. De voornaamste hiervan zijn De waarborgsom is afgeschaft, de heffing van het minimumrecht van f 1 per kalenderhalfjaar is vervallen, de geldigheidsduur van de postcheque is verlengd tot 14 dagen na dagteekening, en ten slotte kunnen rekeninghouders, gelden van hunne postrekening doen overschrijven op een postspaarbank boekje en omgekeerd. Een nieuwe instelling is die van „postcredietbrieven", die tot een maxi mumbedrag van f6000 worden uitge geven. Zij kunnen door een rekening houder worden aangevraagd voor zich zelf of voor een door hem aan te wijzen persoon Op vertoon van den crediet- brief kan deh ouder na legitimatie f 10 tot f 600 per keer opnemen op alle post-, bij en hulpkantoren. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 3 tot en met 9 Jan. 1920. GEBORENMarretje Catharina d.v- Reijer Dalmeijer en Hillegonda Leo, nora Mak. Hendrika, d.v. Maarten Blom en Pieternella de Waard. ONDERTROUWD S. Damiaans en C. A. Dogger. Mart. Witte en Neeltje Smit GETROUWD: E. L. L. Poffe en A. C. van 't Noordende. OVERLEDENAaltje Schaap, 70 jaar, wed. C. de Ridder. Willem Brans, 73 jaar, geh. met Pietertje Bakker. Te AlkmaarSijbrand Keijser, 77 jaar, wedn. v. Dirkje Bruin. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een paardedeken, een bril met wit glas. CORRESPONDENTIE. Neem geen proeven 2 Met een nierkwaal moogt g|j niets wagen. Als gij zenuwachtig, prikkelbaar, bleek, loom en bloedarm zijt gij onderhevig zyt aan duizeligheid en hartkloppingen gij van uw slaap beroofd wordt door uriné- stoornissen, zenuwpijnen en rugpijn, neem dan geen proeven. Er bestaat maar al te zeer reden om verstandig en onmiddellijk te handelen. Bovenstaande reeks verschijnselen toont nieraandoening aan, die als zij verkeerd behandeld wordt of verergert door ver- waarloozing of verkeerde gewoonten, met tertijd tot niergruis, blaasontsteking, rheu- matiek, ischias, niersteen, nier-waterzucht en urinezuurvergiftiging leidt. Laat deze ernstige verschijnselen niet de bovenhand krijgen wjjdt spoedig aan dacht aan de nieren. Laat overwerking, te laat naar bed gaan, een verkeerd dieet of onnoodige prikkels na en neem integendeel een eenvoudige, goed verzorgde leefwjjze aan Dit zal de in het lichaam gevormde vergiften verminderen, die de teere nierfilters overspannen hebben. Neem om de verzwakte nieren te her stellen een speciaal niergeneesmiddel. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn als zoodanig erkend. Zij genezen niet alles, maar worden aanbevolen als succesvol ge neesmiddel voor nier- en blaaskwalen. Foster's Pillen zijn uitsluitend voor dit soort ziekten zy werken niet op de maag, lever of ingewanden. Het gedeponeerde handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen komt voor op elke echte doos. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zyn te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs a f 1,75 p. doos of f 10,— p. zes doozen. 41 J. H. SCHAAFSMA en L. G. SCHAAFSMALangeveld geven kennis van de geboorte van hunDe Dochter LOUISE H1TTY. Harlingen, 4 Januari 1920. Heden ovprle*d in den ouderdom van ruim 90 jaar, oDze Fader en Schoonvader, A. BI'YSING DANSTÉ, Emeritus Predikant te Oosterhout. Texel, 7 Januari 1920. H. P. A. BOTSING DAMSTÉ. A. M. BUYSING DAMSTÉ— NagekomenNieuwjaarsgroeten. Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden en bekenden van de> Wed. P. KEPPEL en Familie. 144 Midland Ave, Garfield N.J. U. 8. A. Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden en bekenden van ROELOF KEPPEL en Eohtgenoote. 30 Pierse Ave, Garfield N.J. U.S.A. Zoo af en toe vinden wij uitknipsels uit een of ander olad in onze bus, met ver zoek dat over te nemen, doch zonder ver melding van den naam van de(n) inzen- der(st6r). Zooiets wordt door ons in geen geval opgenomen. Zondag II Jannari 1930. HERFORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Kroese. H. Avondmaal. Dankzegging, Koog, v.m. 10 uur ds. Pijnacker Hordijk. Bevestiging Kerkeraadsleden. den Hoornv.m. 10 uur ds. Visser. Voorbereiding H. Avondmaal. Oudeschildnm. half 3 ds. Visser. Oosterendv.m. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, n.m. halt 3 ds. v. Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. half lOdehr. B. Hagenaar Theol. Cand. te Arnhem. Collecte voor de Theol. Faculteit der Vrije Universiteit. s n.m. 2 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. v.m. 10 uur ds. de Maar. den Hoornv.m. 10 uur ds. Kuperus. Schagen, 8 Jan. Aangevoerd Uit de Sehager Courant: 98 Fette Koeien 1 475 a f 800. 8 Nuchtere kalveren f 35 a f 70,00 60 Schapen (vette) i 50,00 a f 93.00 500 Overhouders f 38 a f 56,00 45 Bigger" f 30.00 a f 50.00 Boter f 2.80 a 13,00 per K.G. Kipeieren f 14.00 a f 16.00 per 100. Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden en bekenden van J. G. KEPPEL en Echtgenoote. 95 Washington st. LodiN.J. U.S.A. Vrijdag 16 Januari a.s. 's avonds 8 ure in hotel „Texel." Spreker Onderwerp: Ned. Oost-Indië. Voor niet-Ieden entree ,40 cents per persoon. worden voor 30 Jannari ingewacht bij v L. J KIKKERT. Hoofdgracht 61, Den Helder, is Donderdag 15 Jan. van half 11 tot half 1 uur te spreken VAN KrAAIKAMP.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2