BIJBLAD van de TEXELSGHE COURANT van ZATERDAG 10 JANUARI 1920 No. 3361. VERGADERING van Hoofdingelanden van het Waterschap „De Dertig Gemeenschappelijk Polders- op Texel op Zaterdag 27 December 1919. Tegenwoordig de heeren Jb. S. Keij- ser, K. T. Bakker, S. J. Dijksen, Jb. Kik kert PPz., J. D. Roeper, D. J. Bruin, P. S. Koning, L J Roeper, J. J. Bakker, Jb Kikkert Nz. IJ. Lap, G. P. Witte, Jb. Boogaard en A, Eelman Jbz. Afwezig de heer C. Keijser Sz. J. S. DIJT, Dijkgraaf, Voorzitter. C. J. ROEPER, Secretaris. Na opening der vergadering wordt aan de orde gesteld het onderzoek der ge loofsbrieven van de herkozen leden L. J. Roeper en Jb Boogaard en het nieuw gekozen lid A. Eelman Jbz. Het onderzoek geeft geen aanleiding tot het maken van op of aanmerkingen, weshalve die geloofsbrieven worden goed gekeurd en tot toelating van genoemde heeren wordt besloten. De Voorzitter feliciteert de heeren Roe per en Boogaard met hun herbenoeming en hoopt, nu ook de kiezers hunne aan wezigheid in het bestuur hebben waar dig gekeurd, dat zij hunne betrekking wederom met belangstelling zullen ver vullen; de heer Eelman wordt ook door den Voorzitter gefeliciteert en hoopt ook van hem, dat hij de belangen van het Waterschap naar zijn beste weten zal behartigen. De heeren Roeper, Boogaard en Eel man bedanken den Voorzitter voor de installatie, waarna zitting wordt genomen De Voorzitter spreekt nu een waar- deerend woord over den heer P. J. Witte die steeds eene goede belangstelling heeft getoond in de polderzaken en door zijn goed humeur altijd een aangename ver schijning in de vergadering is geweest; Spreker betreurt het, dat Witte om ge zondheidsreden ontslag moest vragen. Daarna worden de notulen van de vo rige vergaderingen voorgelezen en on veranderd vastgesteld. De Voorzitter deelt mede dat den 2den October j.l. eene vergadering is ge houden door een commissie uit Gedepu teerde -Staten met afgevaardigden van verschillende polderbesturen, ter bespre king over het bemalingsvraagstuk van den polder Waal en Burg. Ten einde hoofdingelanden op de hoogte te stellen van hetgeen op die vergadering is verhandeld geworden, wordt een door den Voorzitter, den heer Ketelaar, goed gekeurd verslag voorgelezen. Naar aanleiding van dit verslag ont spint zich eene discussie over electrische bemaling, die volgens den Voorzitter voor Texel finamieei onmogelijk wordt geacht omdat verschillende plannen reeds onder zocht zijn geworden met het gevolg dat de kosten, die aanvankelijk voor de Der tig polders geschat werden op f3.per H.A. bij eene prijsstijging van materialen etc. van 40 pCt. bij voor den oorlog, later cijfers gaven aan van f7.50, f 10 en f 13 per H.A, terwijl het laatste onder zoek tot uitkomst gaf „te du u r". De heer P. S. Koning kan met de eischen die de ingenieurs van het elec- trisch bedrijf aan de vergravingen stellen niet accoord gaan; de kosten zijn veel te hoog geraamd, omdat voor wateraf voer naar de machine, zijns inziens, zeer weinig behoeft gegraven te worden. De toestand van de verschillende polders is treurig en eischt verbetering. De Voorzitter is het met den heer Koning eens dat de tegenwoordige toe stand niet bestaan kan blijven en wil daarom onderzoek laten instellen naar de kosten van verschillende bemalingen om daarna een keuze te doen. Reeds in eene vorige vergadering is daarover met enkele hoofdingelanden gesproken, de daarbij tegenwoordige heeren Bakker en Roeper vonden het nu geen tijd om tot stichting van een gemaal over te gaan. Het p ovinciaal electrisch bedrijf heeft een kaart gemaakt waarop graphisch de regenval, windkracht en getijhoogten zijn aangegeven, met het doel ons te laten zien dat windbemaling voor het Water schap onvoldoende isdeze kaart gaat echter een voet foutief. De opzichter van 't Waterschap heeft daarna een nieuwe kaart gemaakt en daaruit blijkt dat wind- bemaling zeer zeker voldoende is. De Koning verklaart zich tegen wind- bemaling en wijst op den waterstand in het Noorden, die toen de motor defect was, ondanks malen met den molen nog 5 c.M. gerezen was. De heer ij. Lap zegt dat de bemaling met den stermolen in het Hoornder Nieuwland, dat toch in veel ongunstiger conditie is dan het Noorden, uitstekend voldoet, zoodat ook eigenaren van Hoorn en Burg hebben besloten, het voorbeeld van het Nieuwland te volgen. De heer Koning, een polder van 100 H.A. kan niet vergeleken worden met het Waterschaphij geeft de voorkeur aan electrische bemaling en zegt daarop te willen wachten. De Voorzitter zegt voor clectriciteit I1/* maal zooveel te willen geven als de buren, doch gelooft niet, dat electrische bemaling ooit werkelijkheid zal worden. De discussies worden hiermede geëin digd en besloten wordt een onderzoek te laten instellen naar de kosten van motor- en windbemaling. Aan de orde, ingekomen stukken. a. Van Gedeputeerde Staten houdende toezending van een goedgekeurd exem plaar besluit tot verkoop van een per ceel grond aan den heer S. Keijser Jbz. en mej. A. K. Keijser den Burg. b. Van Ged. Staten houdende goedkeu ring tot overneming van den onderhouds plicht van ongenummerde wegen in de buurtschap Oosterend op Texel en van den eigendom van een perceel weiland aldaar ter grootte van 2.20 Are. c. Van Ged. Staten houdende terug zending van een goedgekeurd exemplaar besluit tot nadere vasstelling der huis houdelijke kosten. d. Van Ged. Staten houdende bericht van goedkeuring voor aanvul ing Keur. e. Van Ged. Staten houdende afschrift uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 21 October 1919 no. 26 houdende benoe ming van den heer Jb. Keijser Sz. tot Heemraad van het Waterschap. De stukken a b. c. d. en e. worden voor kennisgeving aangenomen. f. Van A. Visser, .opzichter, houdende verzoek zijn salaris te herzien en in over eenstemming te brengen met het duurdere levensonderhoud. De Voorzitter ligt het verzoek nader toe en sommeert de werkzaamheden aan de betrekking verbonden. Besloten wordt het salaris voor 1919 onveranderd te laten en de duurte toeslag op f 500 te brengen. Voor het dienstjaar 1920 wordt het sa laris vastgesteld op f 1500 en de duurte- toeslag op f 250. De Voorzitter stelt voor om ook de jaarwedde van den Secretaris en den Pen ningmeester voor 1920 te regelen. Na eenige discussie stelt de Voorzitter voor de jaarwedde van genoemde amb tenaren met 50 pCt- te verhoogen. Overeenkomstig het voorstel wordt met algemeene stemmen besloten. De Secre taris bedankt den Voorzitter voor zijn voorste\ en hoofdingel. voor hun besluit»

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 5