m 0 1362 Woensdag 14 Januari 1920. SS81- Jaargang. Nieuws» en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Van week tot week I Gemeenteraad van Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen iBOl. IEMENTEN ea A -ft V E S T E NT IE N worden aangenomen idvertentiën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. LAN0EVEL9& DE ROOIJ, Parkstraat, Boa» op Tax at LICHT OP! HOOGWATER Reede van Texel. TEXELSCHE COURANT. Abonnementspryt per 3 maanden; Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Pri)der Advertcntién; Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woendag 14 Januari tot en met Dinsdag 20 Januari voorrijwielen 4.15 uur, voor rijtuigen 4.45 uur Donderdag 15 Jan. v.m. 3,28 Vrijdag 16 4,45 Zaterdag 17 5,59 Zondag 18 7, Maandag 19 7,48 Dinsdag 20 8,25 Woensdag 21 9.— Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Beperkte dienstregeling van 20 October 1919 Vertrekuren van de Boot. van Texel7,45 v.m. 2,— n.m. van Nieuwediep9,15* 3.40 8 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7,29 sneltrein 9,14 10,245 1,07 12,20t 3,28 1.56ff 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Ij Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09 9,18 8,30§ 10,29 10,45f 12,36 ?Nlet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, tt Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Schuldvorderingen ten loste der gemeente Texel. •Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel noodigen belanghebbenden uit, die in den loop van het jaar 1919, eenige leverantiën ten dienste der gemeente hebben gedaan, li lo. hunne vorderingen ten spoedigste in te renden, en wel voor zooveel betreft onderhouds en herstellingswerken aan gemeentegebouwen, enz., aan den Gemeente-Opzichter te den Burg, en voor zooveel andere leveringen betreffende, ten gemeente-secretarie 12o. hunne vorderingen in te richten overeen komstig een der onderstaande modellen. Dienst 1919 De gemeente Texel, debet aan Dienst 1919 [Nota voor de Gemeente Texel, van Texel, den 13 Januari 1920. Burgemeester en Wethouders voorn., D. P. BAKKER, L. B, De Secretaris, JONKER. 3 —10 Jan. De beide Kamers zyn in de afgeloopen week kortelyk bijeen geweest om eenige belangryke ontwerpen af te doen. De Tweede Kamer had het wetsontwerp tot het aangaan van een gedwongen geldlee ning van 450 millioen tegen 5 pCt. af te doen. Er is nog heel wat over gezegd, maar het ontwerp werd ten slotte toch met 58 tegen 25 stemmen aangenomen. Bp deze gelegenheid heeft minister de Vries tevens medegedeeld, dat bij, in ver- baud met de gUDStige vermeerdering van s Ryks inkomsten, die in het afgeloopen jaar met niet miDder dan 100 millioen de aming hebben overtroffen, geen prijs meer stelde op de verdere behandeling van het wetsontwerp inzake de vermogensaaowas- belasting en ook geen reden aanwezig achtte, om met voorstellen te komen tot anitaaiheffingen. Verder bad b.j vAh bet lijstje van nieuwe belastingen geschrapt die op koffie, thee en cacao, de registratie an vee, de roclamebelasang, die op cog- noss6menten, facturen en vrachtbrieven, alsmede de wegenbelasting. Dat mag een heele opecbooning heeten en er biy ven nog alleen de grensbelasting, de tabakbelasting, da successiebelasting, alsmede de tariefs herziening. Hoewel het zoo ruim vloeien van 's Rijks middelen ongetwijfeld iedereen hoopvol moet stemmen, wil dit toch niet zeggen, dat de financieels toestand zoo bijzonder gunstig ia. Alleen is deze niet zoo beden kelijk als aanvankelijk gevreesd werd, het geval te zullen zijn. En in de Kamer werd het intrekken van de vermogensaan- wasbelasting dan ook niet met onverdeelde instemming begroet. Naar verluid, zal de vrijz. dem. fractie zelfs nog tot stand trachten te brengeD, wat de minister niet meer noodig acht. Zij overweegt n.l. het denkbeeld, om een wetsontwerp in te dienen tot het heffen van belasting op de vermeerdering van het vermogen tusschen 1914 en 1919 een belasting op de O Wers De Tel. vernam, dat dit ontwerp zal wor- vastgekoppeld aan het ontwerp-Marchant, inzake de z.g. heffing in eens. Voor de Tweede Kamer is de zaak dus vrij zeker nog niet uit. De Eerste Kamer heeft de verkorting van den militairen dieosttyd met 22 tegen 10 stemmen goedgekeurd, nadat minister de Visser bet ontwerp fliuk verdedigd had, Er was nogal eenig oppositie, zooals men uit de stemmencyfers kan zien. De publieke tribune, waarop zich veel militairen be vonden, begroeten de aanneming met applaus en de voorzitter liet het kalmpjes toe. De Kamer nam vervolgens ook het ont werp inzake de grensbewaking aan. Beide Kamers hebben nu eerst weereen paar dagen rust. o—o—o De Vrede van Versailles is dan nu van kracht geworden. Zaterdag heeft in de Quai d'Orsay het Franscho ministerie van buitenlandsche zaken de uitwisseling der ratificaties plaats gehad. De afkondiging van den vrede is niet met klokgelui en kanonschoten begroet, integendeel het is een korte eenvoudige plechtigheid geweest Vertegenwoordigd waren hierby de gealli eerde en geassocieerde mogendheden, die het verdrag hebben geratificeerd. Een heele rij. Maar de Vereen. S.tat6n en 18 kleinere staten, die allen behoord hebben tot „de wereld van vijanden", waartegen Duitschland heeft moeten vechten, hebben het vredesverdrag nog niet geratificeerd en waren derhalve ook niet bij de plech- tigheip te Parijs vertegenwoordigd. Dit beteekent, dat Duitschland nog met deze op den voet van wapenstilstand verkeert en dat dus straks nog een tweede editie van de vredesafkoudiging moet verschyoen om Duitschland met „de wereld van vijan den" weer volledig te verzoenen. Maar met zijn buren is Duitschland dan nu officieel verzoend, De vredestoestand is hersteld en dit is ongetwyfeld voor Duitschland een zaak van belang. Vooral nu er in den laatsten tijd zoowel in Frank rijk als in EDgeland stemmen opgaan, om door het zondenregister der Duitschers maar een streep te halen en het verleden tb vergeten. De Fransche minister van financiën Klots heeft onlangs reeds betoogd, dal net wenschelijk was weer tot normale handelsbetrekkingen met Duitschland te kernen. En de Engelsche minister Churchill heeft de:er dagen precies hetzelfde betoogd voor Engeland Daar zit natuurlijk de Eugekche en Franscbe handel achter. Men moge in de oorlogsdagen al geroepen hebben, dat men Duitsohland van de wereld markt zou verbannen, dat men nooit weer zaken met „de Hunnen* zou doen, de prac- tijk heeft waarschijnlijk reeds aangetoond dat men den Duitschen handel niet missen kan. Bovendien kan men aannemen, dat de ommekeer in den politieken toestand in Duitschland, ook eenig gewicht in den schaal heeft gelegd. De oude Duitsche regeering is verdwenen, de oude Duitsche staat bestaat zelfs niet meer, welnn des te gemakkeiyk6r kan men de hand reiken aan de democratische regeeriDg van de nieuwe joDge republiek. —o—o—o— Er is tot aan het slotbedrijf van de vredesacte van Versailles nog heel wat vergaderd en overlegd moeten worden. Maar eindelijk is men het te Parijs dan toch eens geworden. Een der moeiiykste punten was de schadevergoeding voor het tot zinken brengen van de Duitsche schepen bij ScapaFlow. Ten slotte is men tot vergeiyk gekomen, dat Duitschland onmiddellijk 192 duizend ton havenmate riaal zal uitleveren en dat het zich zou neerleggen by eeD minimum van 300 duizend ton, afgezien vnn wat het resultaat mocht zijn vaD het onderzoek, dat door de technische commissie der geallieerden in de Duitsche havens wordt iDgesteld. Verder heeft de bezettingskwestie nogal eenig oponthoud veroorzaakt. Maar ook de regeliDg daarvan i3 tenslotte gereed gekomeD. De geallieerde bezettingstroepen zullen nu wel spoedig op inarsch gaan, om de gebieden, waarin volkstemmingen moeten worden gehouden van de Duitschers over te nemen. De Duitsche regeeriDg, die de kosten van deze bezetting betalen moet. heefc nog een poging gedaan, om het contingent,.troepen verminderd te kry- gen, maar de Oppersten Raad had daar geen ooren naar. Het contingent was al een vierde kleiner dan annvankelyk het plan was, omdat Amerika niet mee doet en voor verdere inkrimping bestond geen reden. Binnenkort zullen in de gebieden, die daarvoor aangewezen zijn o.a. Ry'nland, OostpruiseD, Sleeswyk en Opper-Silezië de volkstemmingen gehouden worden over de vraag, waartoe men wensebt te behooren. o—o—o— Men zal iü Duitschland stellig met groote belangstelling de gebeurtenissen ge volgd hebben, die in de laatst9 dagen te Parys aan de orde waren. Maar daarnaast was er toch ook in eigen land genoeg, dat de aandacht in sterke mate tot zich trok. We bedoelen niet de publicatie van de brieven van Keizer Wilhelm aan zijn neef Czaar Nicolaas, interressante lectuur, maar toch vau geen politieke beteekenis. ,De algemeene economische toestand in Duitsch land is het, die weder eens in sterke mate naar voren is getreden. Door den kolen- nood zyn in de industriegebieden op groote schaal de fabrieken moeten worden ge sloten, wat werkeloosheid en de ellende daarvan tengevolge heeft. Daarbij komt, dat in deze voor hen gunstige omstandig heden de Spartacisten zich weer beginnen te roeren. Er is weer een staking uitge broken onder het spoorwegpersoneel, die wel niet algem-en is, maar toch veel last veroorzaakt. Voorts staken op uitgebreide schaal de beambten der verzekeringsmaat schappijen, terwyl in het Roergebied de mynwerkers weer eens het houweel neer gelegd hebben, om voor den 6-urigen werk dag te strylen. De meerderheides jcialis- ten hebben stelling genomen tegen dese stakingsbeweging, die zy op rekening schuiven der Communisten en ze hebben de spoorwegstaking een onverantwoorde- ïyke misdaad tegenover het volk genoemd, maar de beweging is daardoor niet be dwongen. Voor de regeering is het een moeilijko tijd. Gehouden Zaterdag 10 Jan. 1920. 's namiddags 2 uur. Voorzitter: de heer Mets, Wethouder. Secretarisde heer Jonker. Aanwezig 11 leden, afwezig met kennisge ving de lieercn Boon en Vlaming. De voorz. opent de vergadering met de mede- deeling, dat de burgemeester door treurige fa milieomstandigheden afwezig is en hem dus ais oudste wethouder nog de leiding ditmaal is opgedragen. Spr. opent deze eerste vergadering in 1920 met de beste wenschen voor de leden, zoowel in gezin als in zaken en spreekt de hoop uit, dat 1920 voor de gemeente in alle opzichten een goed jaar moge zijn. Hierna leest de secretaris de notulen van de vorige vergadering, die daarna zonder op- of aanmerkingen worden vastgesteld. Op voorstel van den voorz. wordt besloten als punt 8 aan de agenda toe te voegen „Aan gaan tijdelijke kasleening" en punt 2 van de agenda „benoeming Wethouder eerst na de rondvraag te behandelen. 1. Ingekomen stukken. Op verzoek van den voorz. doet de secretaris mededeeling en voorlezing van de volgende ingekomen stukken: a. schrijven van schipper van Leeuwen, waarin met klem op verbetering van den toe stand aan de Joskade aan den Noorderdijk wordt aangedrongen. De voorz. deelt mede, dat de zaak bij B. en W. in bewerking is en zoo spoedig mogelijk zal worden ter hand genomen. De heer Dekker licht toe op welke wijze de gelegenheid om aan de kade gemeerd te liggen kan worden verbeterd. b. schrijven van den heer Stompff, waarin deze mededeelt, dat hij met de kleinst moge lijke meerderheid is gekozen, daarom acht het vertrouwen van den Raad niet te hebben en dus voor de benoeming tot lid van de com missie M. O. meent te moeten bedanken. De heer S. brengt dank aan de leden die hunne stem op hem hebben uitgebracht. c. schrijven van den heer F. Zegel Kz. hou dende bericht wegens drukke bezigheden de benoeming tot lid van de schoolcommissie niet te kunnen aannemen. d. schrijven van den heer G. D. Kikkert, houdende aanneming benoeming tot regent Alg. Weeshuis. e. Idem idem van mevr. G. H. P. Dijt-Brans regentes Alg. Weeshuis. f. idem idem van den heer W. J. Bakker, lid Alg. Armbestuur. g. idem idem van mevr. Rab—Akkerman, regentes Alg. Armbestuur. h. idem idem van den heer F. Blom lid Alg. Armbestuur. i. Procesverbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger. Boeken en bescheiden fn orde bevonden. 3. Ontslagaanurage L. J. Kikkert als onderwijzer aan de school uoor m.u.l.o. De voorz. stelt voor het ontslag, aangevraagd tegen 1 Januari 1920, op 16 Januari a.s. te doen ingaan en dit den heer Kikkert op (de meest eervolle wijze te verleenen. Wordt goedgevonden. 4. Wijziging uerordening op het beheer uan het leuensmiddelenbedrijf. In verband met de inkrimping van het bedrijf wordt besloten, het geldelijk beheer niet lan ger van dat der gemeente gescheiden te houden. 5. Vaststelling suppletoirkohier honden belasting, dienst 1919. Wordt vastgesteld tot een bedrag vanf 14.—. 6 Vaststelling kohier schoolgelden ouer het eerste kwartaal 1920. Vastgesteld behoudens een kleine wijziging tot een bedrag van f 1005.50. 8. Aangaan tijdelijke kasleening. Wegens het uitblijven van de Rijksbijdragen, niettegenstaande alle gegevens vroegtijdig zijn verstrekt, is de gemeentekas geheel uitgeput, waarom B. en W. voorstellen hen te machti gen een tijdelijke kasleening tot hoogstens f 30,000,aan te gaan. De heer Epe zou er voor zijn, waar de schuld aan het uitblijven der bijdragen niet bij het gemeentebestuur ligt, de kosten van de leening

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1