DANSCLUB ïm. Landeigenaren Tandarts Ansinsfi Opsnbare Vergadering Binnenland Gemengd Nieuws. Uilslag van gehouden Verkoopingen. Predikbeurten- ADYEETENTIËN. Voordrachten voor een persoon io rnime keuze. Boekhandel Parkstraat. Bond v. Melkveehouders Algemeene Vergadering Prijsbespreking. Buitengewone Vergadering met lichtbeelden, de hr. DE WIT van 'sGravenhage. SprekerH. BRAAM. Tooneelvereen. „Thalia" De gevolgen van een leugen, Het huis met Commensaals, Tooneelvereeniging „VOORUIT ZIJ ONS DOEL' UITVOERING .j „i&otsl de ILfodebGiMu" ZIJN ZOON Rekeningen over191S op het Rijk te verhalen. De voorz. is het met den heer E. eens is, maar twijfelt of het zal gaan. Bij acclamatie wordt overeenkomstig het voorstel B. en W. besloten. De gebruikelijke rondvraag levert niets op, de heer Dekker zou nog wel iets in het midden willen brengen, doch zal daarmede tot de vol gende vergadering wachten. Bij eerste stemming worden uitgebracht 11 stemmen, waarvan 3 op den hee^ Keesom, 5 op den heer Bakker, 1 op den heer Kikkert, 1 op den heer Koning en 1 in blanco. De tweede stemming heeft denzelfden uitslag, waarop tot herstemming wordt overgaan tus- schen de heeren Keesom en Bakker, die zich thans van stemming hebben te onthouden. Op den heer Keesom worden 3 stemmen, op den heer J. Bakker, dus van onwaarde, 1 stem en op den heer D. P. Bakker 5 stemmen, uitgebracht, zoodat laatstgenoemde is gekozen. De heer Bakker verklaart, op de desbetreflen- de vraag van den voorz., de benoeming aan te nemen. De benoeming is voor mij wel eenigszins een verrassing, ik besef de groote verantwoordelijkheid die op mij gaat rusten, zegt de heer B., doch ik heb den moed de betrekking te aanvaarden en zal trachten de belangen van de gemeente Texel zoo goed mogelijk te behartigen. r De voorz. feliciteert de heer B. met zijne benoeming en zegt te hopen, dat de heer B. de functie langer zal mogen vervullen dan het hem vergund was. Hierna wordt de openbare vergadering ge schorst voor behandeling van punt TEXEL. 13 Jan. 1 20. Bloembollenkweekers. Zaterdagavond had in eafé den Burg de vergadering van het kweekersge nootschap afd. Texel plaats, waarbij de teeltregeling nader zou worden toegelicht en besproken. Over de opkomst viel werkelijk te roemen en de voorz. da heer W, F Schumaker sprak daarover dan ook zijn tevredenheid uit en verklaarde te hopeD, dat de opgekomenen, voor zooveel voor hem in de vergadering thans nog vreemde gezichten, in de toekomst tot het ge nootschap zouden toetreden. Voor tot de eigenlijke behandeling van de teeltregeling over te gaan, gaf de heer Schumaker daarop een beschouwing ten beste over den handel eertjjds, den vrijen handel. Hoe de vraag de teelt regelde, en met de artikelen die laag in prijs waren nieuw afzetgebied werd gezocht. Dat daarbij de handelaarskweekers eerst voor afzet van eigen productie zorg den lag voor de hand en alle kweekers hebben zeker de ervaring opgedaan, dat er voor de eerste soort bloembollen altijd plaats was, doch 2de en 3de soort zoo ongeveer onverkoopbaar. Terloops merkt spr. op, dat de kwee kers zich in hun belang tot het kweeken van narcissen moeten bepalen, die er thans als de beste teelt voorstaat. In den laatsten tijd vervolgt de heer S. oefenen de vereenigde handelaars exporteurs een macht uit, of trachten die althans uit te oefenon, die de kwee kers ten gronde moet richten, zij hebben maximum-prijzen voor den inkoop van bollen vastgesteld. Enkele handelaars, niet bij de vereeni- ging aangesloten, waarvan door spr. een tweetal worden genoemd, koopen minder waardige soorten op, die door hen voor lage prijzen in het buitenland worden geplaatst, waardoor, volgens de meening van de vereenigde handelaars, de naam vnn het product wordt geschaad. Over de boycot, in verband daarmede door de vereenigde handelaars ingesteld, over de sluiting van Eogeland, Ame rika en Duitschland voor de Hollandsche bloembollen, spreekt nog de heer S., zoomede over de noodzakelijkheid voor die landen om bloembollen van uit Holland te ontvangen, omdat bodem en klimaat de teelt van bloembollen aldaar niet begunstigen. Spr. brengt naar voren, dat vooral de daling van de geldswaarde in het buiten land den handel verbazend bemoeielijkt en dat de exporteurs, om aan de euvelen tegemoet te komen, zich tot het kwee kersgenootschap hebben gewend, teneinde gezamenlijk maatregelen te treffen. De teeltregeling is van het gemeenschap pelijk overleg het resultaat.. De teeltregeling wordt daarop artikels- gewijze voorgelezen en toegelicht, waarbij soms door da vergaderden en dsn voorz. hoogst zakelijk van gedachten wordt gewisseld. Ten slotte worden de aanwezige kwee kers in de gelegenheid gesteld zich by het genootschap aan te sluiten, voor zoover dat nog niet het geval was, waarna de algemeene vergadering in een huishoudelijke overgaat. Het Horntje. Herhaaldelijk doen wij de ervaring op, dat doet trouwens iedereen, dat een nieuws, dat van mond tot mond gaat, ten slotte zulke angstwekkende verhou dingen gaat aannemen, dat de eerste ver teller van het nieuws er zijn eigen mede- deeling niet in kan terugvinden. Toen ons Vrijdag het gerucht bereikte, dat de zeedijk aan het Horntje het be geven had en de polder was overstroomd, meenden wij weer met zoo'n verhaal te doen te hebben, vooral toen ons bij nadere informatie bleek, dat er slechts van een verzakking sprake was. Nu is verzakking van een zeedijk een ernstig feit en voor hen, die achter zoo'n dijk beschutting vinden tegen het zilte nat, ten zeerste verontrustend, maar wanneer het daarbij blijft, neemt de buitenwereld, en terecht, daarvan maar als in het voorbijgaan nota. De schade wordt hersteld en men hoort er niet meer van. Deze overwegingen leidden er toe, dat wij aanvankelijk in dns Zaterdagnummer alleen mededeeling deden van de ver zakkiDg zonder meer. Zaterdagmorgen nadat een deel van de oplaag reeds was afgedrukt, bereikten ons officieel meer uitgebreide berichten en zoo konden wij dat nader doen aan vullen in de overige exemplaren. Dit ter inleiding. Maandag hebben wij een bezoek aan het bedreigde punt gebracht, en zoo met eigen oogen de verwoesting aanschouwd. Over een lengte van ongeveer honderd meter is de geheele steenglooiing niet alleen verdwenen, doch over de volle lengte is tevens een breedte van meer dan drie meter dijk in zee verdwenen. Gelukkig dat over de helft het verhoogde opslagterrein aan den dijk aansluit, zoo dat men zich met de bestrijding van het gevaar, dat in onze tegenwoordigheid sterk in omvang toenam, de andere helft kon bepalen. Over die helft was van de kruin geen spoor te bekennen, zoodat slechts een tuinwalletje was overgebleven om de groote zee te keeren. Aan beide zijden van dien tuinwal ploeterden de menschenkinderen, zoo klein in verhouding tot die groote zee, met stroo en zakken zand om dat groote watervlak zijn buit te betwisten. En steeds bleef het water wassen en al maar ploeterde en sjouwde men eo af en toe sloegen de golven spattend over die onvermoeiden, die aan een lange lijn daar bij voortduring aan den buiten kant zakken zand stapelden, hen vanaf de binnenzijde toegeworpen. Een zucht van verlichting ging op, toen men te even half 12 mocht constateeren dat het water begon te vallen. Gerust gesteld mochten wij den terugweg aan vaarden. Gerustgesteld, voor hoelang? Want het gevaar was wel oogen- blikkelijk gekeerd, maar wie zal zeggen of niet straks de gevaarlijke belager, de zee, het moeizaam werk van die rappe menschenhanden zal ongedaan maken. Wie zal het zeggen 1 Laatste berichtenDe werk zaamheden Maandagmorgen met kracht aangevangen en sedert, zelfs gedurende den nacht, voortgezet, hebben het ge vaar, althaDS het direct gevaar veel verminderd. Woensdagmorgen 8 uur. Toestand onveranderd, dus niet ongunstig. U. d. I. De uitvoering van U. d. I. ten bate van de kas der Algemeene Bewaai school heeft een nettobedrag van f 146.68 voor die ka3 opgeleverd. het inkomen van den Duitschen ex kroonprins. Eenigen tijd geleden deed het bericht de ronde, dat de Gemeenteraad van Wieringen den ex-kroonpriDS had aan geslagen tegen een inkomen van f800.000 De adjudant van den kroonprins deelde den correspondent van het H b 1. mede, dat diens werkelijk inkomen slechts vijf percent van dat bedrag (f40,000) kan halen. Woensdag werden te Eist (Bet een 12 tal ruins (IVj a 2 jaar oud) voor België ontvangen in prijzen van f 275 a f 450. Yoor 2 jaren gold dit soort paarden f750 a f 1000. Drooglegging Zuiderzee, Voorberei dende werkzaamheden. Ten behoeve van de Zuiderzeeafslui- ting is onderhands aanbesteedHet verhoogen van den Rinkeweelsdijk op Wieringen. Hoogste inschrijver de heer Chr Roosendaal te Enkhuizen voor f 42,930 en laagste de heer W. Hermans Jz. te Wieringen voor f 18.400. Het werk is nog niet gegund. De eieren. Men schrijft uit Barneveld aan het Hbld. In het afgeloopen jaar zijn ter markt alhier aangevoerd 2.140.240 eie ren, of bijna een millioen meer dan in 1918. Wanneer men echter weet, dat de aanvoer in 1916 ruim 12'/! millioen bedroeg, dan kan men zich voorstellen hoezeer de kippenstapel ook nog in 1919 de gevolgen van den oorlog heeft ondervonden. Het spreekt evenwel vanzelf, dat de prijzen in het afgeloopen jaar heel wat hooger waren dan drie jaar geleden. Toen toch werd gemiddeld nog geen 8 cent per stuk besteed, terwijl de mid- delprijs in 1919 ruim 147» cent bedroeg De hoogste prijs werd dat jaar betaald in Januari, toen de eitjes gemiddeld f0,30 per stuk golden, en de laagste in Mei, in welke maand gemiddeld niet meer dan f 11,75 per 100 stuks werd bedongen. Notaris G. J. O. D. DIKKERS Zaterdag 10 Januari tu Oosterend 's morgens 11 uur in het wapen v. Amster dam van de nalatenschappen van den heer P. K. Bremer en zijner echtgenoote. 1. huis en eri te Oosterend groot 765 cA. koopster Wed. J. Witte Cz. voor 15100.— 2. huis en erf annex het vorige groot 125 cA. kooper KI. Eelman Jbz voor 1 2075—. 3. perceel land waarop schuur Hooge- land en Djjkstal groot 2 42.70 HA. kooper Jn. fz. Duinker voor 17350. 4. perceel land Waurdke te Nieweschild groot 1.02.30 H A. kooper dezelfde voor 12750.— 5. perceel land Zandkoog groot 0.76 30 kooper Dirk Slik voor 12020,—. 6. perceel land de Grie groot 1,35,80 H.A. kooper Fulps Duinker Tz. voor f2680.-, 7. perceel land Aandel groot 1.14,60 H.A. en 8. perceel land Zevenhuizen groot 0,47.40 H.A kooper Jb. Boersen voor 15250,—. Maandag J2 Januari in calé den Burg 's avonds 7 ure ten verzoeke van Mej. M. Keijser. 1. perceel land Bovenste Bosoh groot 1.46,— H.A. 2. perceel land Middelste Bosch groot 0,87,20 H.A. 3. perceel land Benedenste Bosch groot 0,95,70 H.A. kooper Joh. Bz K»ijser voor 1 6810, Zondag 18 Januari 1930. HERVORMDE GEMEENTE Burg, 'sav. 7 uur ds. Kroese Waal, v.m. 10 uur ds. Pijnacker Hordijk. den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Visser. H. Avondmaal. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Kroese. Oosierend, n m. half 3 ds. van Grasstak. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. van Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. half 10 de hr. G. J. Goede. Theol. Cand. Landsmeer. n.m. 2 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, 's av. half 7 ds. de Maar. den Hoornv.m. 10 uur ds. Kuperus. Oosterend, v.m. 10 uur da. de Maar. GETROUWD: Jacob de Jong, oud 28 jr. en Antje Catharina Timmerman, oud 27 jr. Zfi, die wenschen deel te nemen aan de opricbtiDg van een worden beleefd verzocht Woensdag 14 Januari 's avonds te 8 uur de vergadering in Hotel Texel" bij te komen wonen. Opnieuw ontvangen Afd. Texel. op Donderdag 15 Januari a. s., 'aavondi 7Yj uur in Hotfl „De Zwaan". De slijters worden verzocht tegenwoordig te zijn. Namens het bestuur, J. ROOIJ Voorzitter. J. KAGERCz., Secretaris. Vrijdag 16 Januari a.s. 's avonds 8 ure in hotel „Texel." Spreker Onderwerp: Ned. Oost-Indië. Voor met-leden entree 40 cents per persoon. in de zaal van G. ZOET!LIEF te De Cocksdorp, op Zaterdag 17 Januari a. s„ Onderwerp: „De humor in de reclame voor de Valata-Combinatie. Besohouwing vau den lagen Markenkoera. Ook voor vrouwen toeganfeeljjk. Voor 't voorloopig Comité, J. BU1ZE Jz. J. TAAG Aanvang 'sav. 7 nnr. Entree 10 cent. Den Hoorn. Uitvoering op Zondag 25 Januari, Op te voeren bljjspel in 3 bedrijven. blijspel in één bedrijf, Aanvang 's avonds half acht. Entree f 0,50. BAL NA. onder leiding van den heer KEIZER. op Zondag 18 Januari 1930, 's avond half 8 precies in het Wapen van Texel.' te Oosterend. Opgevoerd zal worden (Een ontaard vader) blijspel in 3 bedrijven door G. von Mose: gerolgd door de voordracht Een rijk geworden visschersjongen Programma's aan de zaal verkrijgbaar. Entree 60 cent per persoon. Zaterdag 17 Jaunari 's avonds hall 8 precis SLOTREPETITIE. Toegankelijk voor kinderen beneden lf jaar a 10 cent per persoon. in de polders Koog, Everstekoof en Gerritsland, die bezwaren hebben om brj te dragen ii de kosten van bemaliDg van den polde: Waal-en Burg, worden verzocht Maandai a. s., om 11 uur te komen in „de Zwaan om het recht van vrije door watering te bespreken en eei stuk te teekenen ter opzending naar hoogerhand. J. WITTE J.Pz, ten laste van de Diaconie der Ned. Her' Gem. te KOOG, worden tot uiterlijk Januari ingewacht bij H. R. Daalder, Koogerveld. Hoofdgracht 61, Den Heider, is Donderdag 15 Jan. vai 1 tot nalf uur te spreken 2. Benoeming wethouder. 7. Vaststelling suppletoir kohier hoofde- lijken omslag, dienst 1919. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. V L

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2