3363 Zaterdag 17 Januari 1920. 33"* Jaargang. ►JIL Mieuws» ©e Advertentieblad. Spoor- en Bootdieast. Binnenland. WITTE ROZEN. Gemengd Nieuws. FEUILLBTOM. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentiën daags voor de uitgave vóór 4 nar nam. A B O N fEMENTEN oa A0VEKTE.NTISN worden aangenomen bij da üitg. Eibka LANdEVEL# DE R O OIJ, Parkstraat, Bund or Tlx in HOOGWATER Reede vau Texel. Beperkte dienstregeling van 20 October 1919 Melkveekoudersbaud. De Coclcsdorp. hoog water. De was van de Maas is zeer onrust barend. Het water staat in deomstre ken van Venlo ver buiten de oevers. In Blerick is aan de huizen aange zegd, dat hedennacht het dorp over stroomd kon worden. Men meldt uit Maastricht De Maas heeft thans een ongekende hoogte bereikt en nog steeds blijft zij wassen. Dinsdagmiddag was een stand bereikt van 4,36 M. Zoover men zien kan, is het om Maas tricht één watermassa. Men begint zelfs te vreezen, dat ook Maastricht zelf zal onderloopen, omdat de Jeker niet meer voldoende kan afvloeien in de Maas. De dijk tusschen Maas en kanaal die op sommige punten zeer smal is, beeft thans een ontzaglijken druk te weerstaan. Allerwege zijn booten in het werk gesteld om de menschen naar hun werk te brengen en de geïsoleerden van le vensmiddelen te voorzien. Hedennacht probeerde een boer, die ter markt ging, nog, om met [paard en wagen den Schainderweg te passeeren. De stroom was echter te sterk, zoodat de paarden met wagen werden mee gesleurd. Een paard wist zich los te rukken en zwemmende land te bereiken. Bewoners van den Schainderweg, wak kei geschrikt door het hulpgeroep, hebben de 4 personen, die in den wagen zaten, met veel moeite gered. Door den sterken stroom zijn ook reeds eenige hoornen losgewoeld en om gewaaid. Met angst heeft men in de Betuwe den nieuw ingetreden was van den Rijn vernomen. Het voorspelt een her haling van de pas geleden misère. Bij Arnhem is de Rijn 33 cM gewas sen. De stand is 11,39 N.A.P. R. N. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. COURANT. Prijs der Advertentièni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Groot, letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP! Van Woendag 14 Januari tot en met Dinsdag 20 Januari voor rijwielen 4.15 uur, voor rijtuigen 4.45 uur Donderdag 15 Jan. v.m. 3,28 Vrijdag 16 4,45 Zaterdag 17 5,59 Zondag 18 7,— Maandag 19 7,48 Dinsdag 20 8,25 Woensdag 21 9.— Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Vertrekuren van de Boot. van Texel7,45 v.m. 2,— n.m. van Nieuwediep9,15* 3.40 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,246 1,07 12,20f 3,28 1.56ff 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8.30 10,29 10,45f 12,36 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. TEXEL, 16 Jan. 1920. De heer C. Nobel, rijkslandbouwleeraar, thans te Haarlen, verzoekt ons, belanghebben den mede te deelen, dat het hem niet moge lijk zal zijn aan aanvragen, tot het verleenen van bemiddeling bij den aankoop van gras- en klaverzaden, die na 26 Januari .binnenkomen, te voldoen. Donderdagavond vergaderde de afdeeling Texel van bovengenoemden bond in hotel de Zwaan, om met de slijters een bespreking te houden over den prijs van de melk. Naar het Hoog-Duitsoh van Gravin E. von Adlersfold-Balleatrem. 87.) „Hij heeft het voor mij gedaan zij is getroffen, doodelijk is zij getroffen, Ik heb 'c gezien. Na zal zij niet meer zoo geluk- lukkix laohen nooit meer. NooitNooit! Nooit 1" JELet was, als wetd Sigrid door eon toe val overvallen zij wankelde en viel op do knieën, het schuim stond haar op de lippen, zij reutelde als iemand die op ster ven ligt. En toch raapte zij al haar wils kracht weer bijeen, en met hijgende borst met wankelende schreden tastte zij met uitgestrekte armen, als een blinde naar de deur, die naar den tuin leidde en open stondnog een paar passen en toen waa zij acuter een dicht bosschage vordwensn. Toen zij een paar uur later weder naar het slot terug keerde, liep zfl met zekeren tred en rechtop els altijd do roode kleur wee verdwenen en alleen haar mond was vaster gesloten dan anders. „Waar is de vorstin?" vroeg zij den kamerdienaar, dis juist de deur van de eetzaal uitkwam. Het was over achten, toen de voorz. de ver gadering opende en mededeelde, dat deze ver gadering was belegd op verzoek van enkele boeren, die ontevreden waren over het feit, dat de melkslijters den melkprijs hadden verlaagd, zonder er zelfs de boeren in eenig opzicht in te moeien. Van deze handeling droeg veronderstelde de voorz., vooral de heer de Waal de schuld, die de advertentie had doen plaatsen en spr. had gemeend met de slijters naar aanleiding van het gebeurde, een hartig woordje te zullen spreken, doch spr. moest thans constateeren, dat ze opzettelijk van deze vergadering weg bleven. Het spreekwoord „Wie schurftig is, vreest de roskam", gelooft de voorz. niet op de slijters van toepassing. Spr. constateert nog, dat de slijters den prijs hebben verlaagd ten bate van hunne klanten, want dat hun winst dezelfde is gebleven. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd, terwijl de voorz. den secretaris dank brengt voor de nauwkeurige notuleering. Op verzoek van den voorz. brengt daarop de heer J. Jonk verslag uit van de gecombineerde vergadering te Helder gehouden. Aanvankelijk was de meerderheid niet ge weest voor de prijsvermindering voor de slijters, doch onder den invloed van den heer Verfaille was er tenslotte, met 25 stemmen voor, 9 tegen en 2 blanco, toch toe besloten. Verder deelt de heer Jonk nog mede, dat niettegenstaande alle overleg met het hoofdbe stuur, de heer Brinkman de afdeeling blijft negeeren en dat in verband daarmede, op die gecombineerde vergadering is besloten, namens de 3 afdeelingen, Helder, Breezand en Texel, aan het Hoofdbestuur te berichten, dat wanneer afd. II blijft erkend, de genoemde afdeelingen zich van den Bond zullen afscheiden. Met nadruk wijst de heer Jonk er op, dat het niet gaat tegen de personen, die de 2de afdeeling vormen, niet tegen de heeren Mantje en Hin, die men even hoog acht als ieder ander, maar tegen de zaak, tegen het hebben van twee afdeelingen, wat een verzwakking is voor de organisatie. De leden van de afd. II zijn als leden ook nu nog in onze afdeeling welkom, zegt de heer Jonk en de Voorz. bevestigt dat. Hierna is aan de orde de verlaging van den melkprijs door de slijters. De heer Jac. Keijser Dz. meent, dat in den vervolge geen prijsverlaging mag worden er kend, dan die, na overleg met de boeren vast gesteld. De voorz. gelooft, dat de heer de Waal en consorten het ondoordacht hebben gedaan en wil op zich nemen den slijters te berichten, dat ze voor mogelijk volgende verlaging van den melkprijs zich hebben te wenden tot den secretaris der afdeeling. De heer D. Keijser vraagt aan den voorz. „U wist er van, vóór de advertentie in de krant stond, waarom zijn door U daartegen geen maatregelen genomen?" waarop de, heer P. Koorn opmerkt, dat alle melkslijters aan den Buig ook melk leveren te den Helder, dus dat het niet uit elkaar was te houden. Bovendien merkt spr. op, dat een melkstrijd „Hare Hoogheid wilde rusten an den slechten nacht, cn bevindt zich sedert het ontbijt reeds in baar boudoir," antwoordde Rataiczak beleefd. Sigrid knikte en liep door. „01 ik al tijd verloren heb?", daoht zjj. „Dwaas dia ik ben, om mij door een ge- dsohta zoo vau streek te laten brengen!* B(j de iunoh waren de vi'sr bewoners van Hoehwald bij elkander. Iris was bleek en stil ea werd door mevrouw Cfcryeopraa en den proiesaor ernstig aangemaand, zich zoo kalm mogelijk te honden. Wederom kwam er onder den maaltijd een telegram van Hoehwald, dat Iris zwijgend nare schoonzuster overreikte. Qet luidde: „Eindelijk gearriveerd. Ten Winkel he- dennaobt na de voorstelling vertrokken. Bij aankomst in 't Graad Hotel JFuchsia ontmoet, haar vertrek verhinderd.. Boris overwinning behaald. Ik parlementair. Kom morgenavond terug. Gegroet. Marcellus. „Boris! Ik sta verEtomoï!" mompelde» mevrouw Chrysopras, terwijl zy Iris het telegram overreikte, met een hulpeiooaea blik, dien Iris anders niet zonder lachen had kunnen zien. Maar vandaag scheen hiiï.r moad het lachen verlceïd. te hebben. Toen men van tafel opstond, vroeg de kleins professor „Zullen wg vandaag weer eea wande lingetje maken „Misschien wol," antwoordt'e Irig werk- tot niets kan leiden, als er geen plaats is, waar men de melk kan brengen, wanneer de slijter ze niet voor den gestelden prijs wil nemen. Terloops merkt de voorz. op, dat het aantal liters melk dat tegenwoordig naar den Helder gaat, grooter is dan ooit te voren, terwijl het gebruik aldaar tot de helft is gedaald. Breedvoerig wordt van gedachten gewisseld, zonder tot een oplossing te komen, tot de heer H. Keesom opmerkt, dat het lidmaatschap van den grooten bond niets geeft, wel kost en vele melkveehouders afkeerig doet zijn van aan sluiting. Z.i. kan worden overwogen een sa mengaan met Helder, Koegras en Breezand, doch een plaatselijke vereeniging komt hem het meest gewenscht voor. Spr. zou willen overgaan tot de oprichting van een melkcentrale te den Burg, waar alle veehouders, die voor de consumptie te den Burg melken, alle melk brengen. De slijters kunnen vandaar afhalen zooveel ze kunnen slijten en de overige melk wordt voor gemeen schappelijke rekening verwerkt. Dit voorstel, een vorige vergadering ook reeds door den heer Jonk zoo ongeveer naar voren gebracht, vindt algemeen instemming, als de eenige manier om straks de melk op prijs te houden als de overvloed komt, die zeker te wachten is. Dat verwerken van de melk, die niet voor consumptie noodig is, kan geschieden, totdat alle melk weer voor de consumptie gevraagd wordt. Algemeen gevoelt men, dat het slechts mogelijk is ais alle belanghebbenden zijn aan gesloten, waarop wordt besloten, te trachten de consumptiemelkers voor den Burg allen tot aansluiting te bewegen, om dan straks tot de oprichting van de centrale over te gaan. Met algemeene stemmen, ongeveer 20 be langhebbenden zijn aanwezig, verklaart men zich voor. Besloten wordt hen, die nog niet tot organi satie behooren, te beproeven tot het bijwonen van een vergadering te bewegen. Het is reeds na elf uur als de voorz. de ver gadering sluit, met een woord van dank en de beste wenschen voor het welslagen. Het bestuur der sociëteit „Vriendenkring" alhier heeft den leden op Dinsdag j. 1. een hoogst aangenamen avond bezorgd. Het was de gewoonte, dat er jaarlijks een feestavond werd gehouden. Er kwam dan een spreker van den vasten wal, die door het geven van voor drachten het publiek aangenaam bezig hield. Dit ging evenwel steeds met zeer groote kosten gepaard, waarom besloten werd „met eigen kracht" te werken. Een aantal leden der ver eeniging stelde zich beschikbaar, terwijl ook eenige dames wilden medewerken. En zoo kwam de feestavond tot stand. De opkomst der leden met hun geïntroduceerden was buiten gewoon goed. En waarlijk, ze hebben zich den gang naar hotel „De Hoop" niet beklaagd. Het programma, hetwelk uit ongeveer 12 nummers bestond, werd hoogst verdienstelijk uitgevoerd. Behalve de voordrachten met en zonder zang, werd het blijspel „Een knap stel" door Rent meester ten beste gegeven. Er werd zoo goed gespeeld en voorgedragen, dat er zelfs enkele tuigelfjk. En toen ging de kleine kring uit eikander. Het was een heete dagop het water in het slot, zoowel als in den tuin. overal deed de zon de warmte harer stralen ge voelen, en wanueer de boete zwerm insec ten niet door de lucht gegonsd had, was het binnen en overal in 't rond doodstil geweest, wast ook de kleine Siegfried sliep en de hagelwitte gordijnen om zijn bedje verhinderden de vliegen hem te storen. En door de geheimzinnige stilte van het slot sloop langzaam en zacht een grijze gedaante Sigrid Erlenstein. Do slaperige middagstemming scheen op haat geen in vloed te hebben, want hare oogen hadden een eigenaardig vlammende uitdrukking en hare wangen waren bleektoen zjj voor de deur van Iris' boudoir stond, scheen zij zelfs te huiveren. Z|j klopte aan en, zonder het binnen af te wachten, ging zij de kamer in. Sigrid kwam niet graag in dit boudoir, hoewel er een prachtig, levensgroot portret van den vorst boven den schoorsteen hing en zij hier met hongerige oogen de trekken beatudeeren kon, die geheel haar ziel be- heersohien. Maar elk stnk in dit vertrok herinnerde haar aan zijn onbegrensde liefde voor Iris hier sieeg de nijd zijn klauwen in haar hart en maakte baar bljsa krankzinnig in haar haat tegen het arme, beminnelijke wezen, aat zij negentien jaar lang zuster malen „gehaald" moest worden. Een gezellig bal sloót de bijeenkomst. Het plan bestaat in de volgende maand nog een feestavond te organiseeren. had genoemd. Iris zat in een lagen stoel, het hoofd voorover gebogen, in de handen een papier dat zfj stijf tegen de wangen drukte. Toen Sigrid binnentrad, hief zij moede het hoofd op. „Ben jij 't? Ik wilde juist naar je toe gaan,* zeide zij zacht. Een blik van triomf sohoot uit Sigrids oogen. „JaP* vroeg zy met ingehouden adem. Iris zweeg een poosje, om haar mond lag een pijnlijke uitdrukking en hare oogen stonden vol tranenhalf wezenloos staarde zij voor zioh uit. Maar toen Sigrid naaet haar, met den rug naar het raam toe, waar door de half gesloten jalouzieen slechts een enkelen iiohtstraal naar binnen lieten, op een stoei plaats nam, begon Iris met inspanning te Bpreken. „Ik heb vandaag een brief ontvangen ongeteekend," begon zij zaoht, „Marcel- las zegt en onze goede vader zeide het ook dat het eene gemeene lafheid is, iemand een ongeteekendon brief te zenden en dat men daarop geen acht moest slaan. Zeer zeker is het laf en gemeen, iemand van achteren aan te grijpen en te treffen. En ik ben getroffen en weet niet wat er gebeuren zal, waaneer bet waar is, wat die laffe hand mij geschreven heeft. Wordt vervolcd

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1