Zaterdag 7 Februari 1920. 33st# Jaargang. leuws» en Advertentieblad. Ie ri Spoor- en Bootdienst. Binnenla Gemengd. Mieuwis* eF*~~~"^ ?lr Dit blad verschflnt Woensdag- es Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 8 maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Advertentlöu daags voor de uitgave vóór 1 aar nam Prijs der Advsrlentiini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BOL ISMENTEN en A3JVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Tm ma LANGEV3BL© A DE ROOIJ, Parkstraat, BübsopTizki, LICHT OP ••Van Woensdag 4 Februari tot en met Dinsdag ■■10 Februari '••oor rijwielen 5.25 uur, voor rijtuigen 5.55 uur - HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 5 Febr. v.m. 9,21 B .el Des namiddags is het ongeveer een halfuur ater hoogwater. I. Beperkte dienstregeling A van 20 October 1919 Vischafslag. TEXEL, 6 Febr. 1920. Lichtbeeldenavond. Woensdagavond gaf de heer Dr. E. L. Smit van Boxmeer in Eben Haëzer den aangekondigden lichtbeeldenavond over Spanje. Het gezellige zaaltje was goed bezet. ff De bijeenkomst werd met gebed ge opend, waarna de heer Dr. Smit na een inleidend woord over de toestanden in Spanje, zijn wedervaren in dat land, in dienst van de Evangelisatie, ten beste gaf. De keurige beelden uit dat schoone land, droegen veel bij tot verduidelijking van het gesprokene. Spr. had een aandachtig gehoor, en de avond werd afgewisseld door gemeen schappelijk gezang. Te ruim 9 uur werd de vergadering met dankzegging gesloten. Dm Hoorn, 1 Februari. Oosterend, 3 Febr. Onze plaatsgenoote, Mej. M. Bremer is be noemd tot Gemeente-Vroedvrouw te Anna- Paulowna en daar onmiddellijk in dienst ge treden. De Cocksdorp, 5 Febr. Men is thans bezig de lading planken uit de motorschoener „Johanna" te bergen. Gisteren ea vandaag heeft men 6 schuiten de last gegeven. Het hout wordt overgeladen in den op stroom liggenden lichter. Wanneer het schip geheel gelost is, zal het ongeveer 1 meter gelicht zijn. De kans om het af te brengen zal dan beter zijn, althans wanneer men met de stoompomp het schip lens kan hou den. Een reiziger heeft aan den Stan daard een verhaal opgedischt, waarin niets meer of minder wordt beweerd, dan dat de machinist van den treiD, die 1-30 uur Zaterdag voor een week uit Assen vertrok, bij de Vechtbrug het on veilig sein niet zag en doorreedAan de groote activiteit van den hoofdcon ducteur, die de fout opmerkte en aan de noodrem trok, zou het dan te dan ken zijn geweest, dat het leven van tal van passagiers werd gespaard. Naar deze quaestie is een onderzoek ingesteld. De correspondent te Meppel meldt uit de beste broo, dat van het heele verhaal absoluut geen woord waar is. De trein uit Leeuwarden vertrekt om 2,20 uit Meppel naar het Zuiden. Die uit Groningen even later. Nu zat er door den hoogen waterstand een schip vast in de Yechtbrug. Dat was natuurlijk aan de betrokken stations medegedeeld Daaiom liet men den Leeuwarder trein dan ook stoppen nog voor het station Berkum. Het treinper soneel heeft zich t09n te voet naar de bewuste brug begeven en heeft meege holpen het schip weer vlot te krijgen wat ten slotte gelukte. Inmiddels had men den Groninger trein, dat is dus de trein die volgens het verhaal van den Standaard aan zoo'n groot gevaar zou zijn ontsnapt, reeds laten stoppeu, tusschen Dedems- vaart en Berkum, op een uur afstands van de bewuste plek dus. Later mocht die trein zachtjes doorstoomen. Men ziet hieruit, dat het leven van geen der passagiers ook maar een oogenblik in gevaar is geweest. Twee processen. Onder Heemskerk ligt een belangrijke partij suikerbieten die verleden jaar op risico gekocht is, doch door het terug- loopen der prijzen niet is aanvaard. Het eerste proces is achter den rug. De bieten, die aan weer en wind waren blootgesteld, zijn verrot. Het tweede proces zal beginnen, daar uitgemaakt moet worden voor wiens rekening het eerste proces was. Ongeiooon dempingsmateriaal. Gemeentewerklieden te Delft dempen thans een sloot langs den Oostsingel met... briketten. Deze zijn afkomstig van de brikettenfabriek van de firma Verhoef Co. aldaar en waren van een zoodanige samenstelling, dat ze als brandstof niet te gebruiken waren. Do prijs van de eieren was op de markt te .Toien 8 cent. Knoeierijen met Regeeringsmecl. De distributiedienst van de centrale recherche te Rotterdam is groote knoeie rijen met Regeeringsmeel op het spoor gekomen. Gebleken is, dat verschillende bakkers het Regeeringsmeel, dat zij tegen f 15 per 100 K.G. geleverd kregen, on middellijk weer verkochten aan een opkooper aan de Korte Kade. Deze opkooper verkocht het meel tegen een prijs van f20 tot f22 o.a. naar Brabant voor veevoeder, soms aan een groot handelaar, die het liet builen en de zoo ontstane bloem als Zeeuwsche bloem ver kocht, maar ook aan den Regeerings- molenaar, die het geleverd had en dus ook in de knoeierijen betrokken was. De regeeringsmolenaar kreeg op elke door hem geleverde 100 K.G. een bijslag van f15; partijen meel zijn soms voor de derde maal in handen van denzelfden bakker gekomen. Duizenden balen zijn op deze wijze verhandeld. Elke baal kost de Regeering aan bijslag f14. De politie meent, dat zeker met 20,000 balen is geknoeid, zoodat de Regeering voor ongeveer drie ton bedrogen zou zijn. Door wittebrood te verkoopen op bonne tjes voor bruinbrood, kwamen de bakkers in het bezit van voorraden Regeerings meel, die zij niet gebruikten. Opkoopers en Regeeringsmolenaar speelden onder één hoedje. De opkooper kocht van verschillende bakkers partijtjes in zakken, gemerkt met den naam van den bakkerhij haalde bij den Regeerings molenaar zakken, met diens naam ge merkt, stortte het meel daarin over en gaf een ceel af, waarmede de molenaar bij de controle den distributiedienst om den tuin leidde. De opkooper is over gebracht naar het Huis van Bewaring. Een partij van 38 balen, die naar Hel mond vervoerd zou worden, kon nog door de politie worden achterhaald. Massa-ontslag. Aan de oliefabrieken „Calvé" te Delft zijn Zaterdag 125 man personeel ont slagen, de volgende week zullen er nog 250 volgen. De reden van dit massa ontslag is ge legen in de lage valuta, waardoor de afzet naar Oostenrijk en Duitschland bijna geheel stop staat. Voor dezelfde kwantum planténvet betaalden de Oosten rijkers voor den oorlog f 200,000, thans 15 millioen. Ziedaar de onmogelijkheid van afzet. heeft u niets vergeten Een heer, wonende aan de Merwekade te Dordrecht, bad in het bijkantoor van de Rotterdamsehe Bank aan den Cool- singel geld gewisseld, waarop hij naar Antwerpen vertrok. Daar aangekomen vermiste hij uit zijn portefeuille f3000 en nu herinnerde hij zich wel wat laat dat hij de drie „rooie ruggetjes" in de wachtkamer van het bankgebouw had Jaten liggen. Terstond spoorde hij naar Rotterdam terug, maar, - je zou toch zeggen de 3 bankbiljetten lagen er niet meer en niemand die er iets van wist. Dus ging hij naar de politie om aaDgifte van de vermissing te doen. R. N. Een oud recht. Jaarlijks betaalt de gemeente Den Haag f200 aan de Groote Kerk aldaar, als aandeel in de opbreDgst der vischmarkt. Dat dagteekent nog uit den ouden tijd 16e en 17e eeuw, toen de stad visch markt hield op het kerkhof van de St. Jacobskerk en daarvoor retributie aan de kerk schuldig was. Burgem. en Weth. hebben nu de machtiging van den Raad gevraagd om dat recht met f 4000 in eens uit te koeren. Daar gaat het spek. De slager S., te Baflo, adverteerde, dat hij het spek verkocht voor 82'/» ct. per l/i kilo. Nauwelijks was dit bekend, of de omroeper riep met luider stem Bij P. Ter M. kost het 80 cents en daarna riep hijde slager B. doet het voor 75 cents. Weer een rondgang en de huismoeders kochten het b\j P. Ter M. voor 70 cents, welke gevolgd werd doorbij slager B. is de prijs 65 cents, tot de finale bekend maaktebij P. Ter M. is het 5 cents beneden iederen concurrent 1 Zoo zullen de prijzen van vele andere producten moeten volgen. R. N. Groote vermogens aan België. De heer Juten vraagt aan den Minister van Financiën Is het Uwe Excellentie bekend, dat nu reeds verschillende Nederlanders, bezitters van groote inkomens, ons land verlaten en zich in het buitenland, met name Belgie, metterwoon vestigen, om onzen belastingdruk te ontgaan? Is Uwe Excellentie niet van oordeel, dat allerspoedigst maatregelen moeten genomen worden om dit wegvloeien van belastbare vermogens en inkomens uit het land te beletten en zoo daaraan onoverkomelijke bezwaren verbonden zijn, de vermogens dezer personen door buitengewone heffingen te treffen, ook bij verkoop hunner eigendommen aan derden De vleeschprijzen. In het „Geillustreerd Slagersblad" lezen wij o. m. Wij hebben opgemerkt, dat alle kracht- voederslachtvee er veel beter uitziet dan voorheen. Er komen betere kwaliteit runderen en varkens ter markt, wat dan ook met de lagere prijzen er op wijst, dat het meerdere uit Amerika aangevoerde krachtvoeder zijn uitwerking begint te toonen. Nu kunnen er nog wel eens een paar markten komen, die door te korten aanvoer weer verhoogde prijzen zullen geven, maar de inzet van de prijs daling is er en zal voortgaan zoolang de lage valuta bestaan blijft. Niemand kan deze daling tegenhouden, daar de vet mesting op groote schaal aaogevat is. Wij spraken een der grootste varkens handelaren in ons land en die verzekerde ons, dat er zoo'n groot getal varkens (vetgemest) is, dat de prijzen binnen eenige maanden nog belangrijker zouden dalen, naar htf verwachtte 50 a 60 cent, dan dalen ook de koeien en stieren, want het eene houdt verband met het andere. Nu kan er voor de slagerij niets beter zijn dan lagere, weer bijna normale prijzen, daar dan de omzet ook weer grooter wordt, maar ook het verlies op incourante stukken vleesch wordt dan kleiner. Het verlies van den varkeDSslager wordt ook kleiner op koppen, hakken en pootjes, en hij kan deze artikelen voor verlaagde prijzen dan ook beter kwiteeren. Er komt dan een algemeene opluchting in de slagerij. Parijs tegen de bloote ruggenmode. Een dame bezocht dezer dagen te Parijs een der bekende schouwburgen in een costuum, dat haar rug zoo goed als geheel bloot liet. Het lijfje van haar japon bestond slechts uit twee strikjes. De andere bezoekers van den schouw burg protesteerden heftig tegen dit bui tengewoon onzedelijk toilet. Een der suppoosten gelastte de vrouw te ver trekken, aan welk bevel zij onder groote hilariteit van het publiek voldeed. Wortelgroenten en peulvruchten bevatten kalkzouten en zijn daarom aan te bevelen by bloedarmoede en zenuw zwakte. ire; te .vi-.w - H^r COURANT. I vv uciiouag 11 n m.us* Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 6 7 8 9 10 11 10,02 10,42 11,20 11,58 12,17 12.55 Q Vertrekuren van de Boot. ran Texel7,45 v.m. 2,— n.m. ran Nieuwedlep: 9,15* 3.40 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 611 7,29 sneltrein 9,14 10,245 1,07 12,20f 3,28 •F 1.56tt 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 W Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 i Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8,30 10,36 10,45f 12,36 Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag. 'f Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. I Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend dat de op heden afge kondigde Verordering op den afslag van visch :in de gemeente Texel, welke verordening met 1 Mei a.s. in werking treedt, vanaf heden ge durende drie maanden op de gemeentesecre tarie voor een ieder ter lezing ligt. De verordening is tevens tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar. Texel, 3 Februari 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Hedenavond had alhier in het Loodsmans welvaren voor een flink bezette zaal een uit voering plaats van de Tooneelvereeniging v Thalia. Opgevoerd werden: „De gevolgen van een Leugen" en „Een huis met Commensaals." Wat de opvoering betreft, daarover niets dan lof. Een ieder speelde zijn rol vlot. Moge Thalia zoo voortgaan. Een prettig bal besloot den avond. Geen wanklank werd gehoord.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1