1 Uit de band te koop Huishoudster NELLY". 25 jongs KIPPEN j te koop. Gevraagd een Meisje," INGEZONDEN STUKKEN. Uitslag van gehouden Verkoopiogen. Rederijkerskamer U. d. I. Uitvoering IS a afloop Bal. UITVOERING Holl. Maats. Landbouw Aid. Texel. Buitengewone Openbare Vergadering de WelEd. Heer v. d. MOLEN; Onderwerp; Invaliditeitswet; Een schaar met 4 perceelen land,, DVERTKNTI (WN. In den Mist, Bal na. Gemengde Zangvereeniging Eigen Oefening te Oudeschild.^ Werkgevers komt allen op! 3 Een begin van brand. Vrijdagmiddag kwamen de buren tot de ontdekking dat de woning aan de Weverstraat, bewoond door D. Dijksen, geheel met rook gevuld wos. Onmiddellijk werd de bewoner, die afwezig was, ontboden en nu bleek, dat een partij turven, ter droging achter de kachel opgestapeld, had vuur gevat. Bij het binnentreden van de woning, toen versche lucht toegang kreeg, sloe gen de vlammen uit, die ook het behang sel aantastten. Met eenige emmers water werd de brand gebluscht. De drankvloed. Niet zonder reden wordt er de aan dacht op gevestigd zegt de R. K. Middenstander dat de accijns op ge distilleerd in 1919 zooveel heeft opge bracht. Er was gerekend op 17,5 millioen en het werd bijna 39 millioen 1 Dat werd nu geweten aan de brood dronken Oorlogswinstmakers, van wie men veronderstelt, dat zij wel een goed deel van den jeneverpias zullen hebben opgedronken. Misschien is dit waar, schoon de echte groot O. W.-ers meer bekend zijn om hun fijnere buitensporig heden. De oorzaak van het grootere jenever- verbruik zal dan ook wel elders moeten gezocht worden, n. 1. de enorm gestegen loonen bij de groote menigte. Wie daaromtrent zijn twijfel wil op lossen, moet maar eens informeeren bij de tappers en Slijters in de stadsbuurten en in de dorpen, .waar geen O.W.-êrs wonen. Er is veel geld en er is nu ook meer ledige tijd en daardoor wordt de door meer productie steeds wassende jeneverbron op peil gehouden. Gelukkig valt er nog iets op de ernstige beschuldiging van ons volk af te dingen. Niet al die jenever wordt door Neder - landeis opgedronken. Immers, wel treft de aGcijns het binnenlana.-ch verbruik, maar er wordt ook heel wat van het dure goedje over de grenzen gebracht. De handelaars in de grensplaatsen heb ben n. 1. veelal geen doorloopend crediet en ontvangen dus bij uitvoer deaccjjns van den Staat niet terug. Dat neemt echter niet weg, dat er voor de drank bestrijders binnen onze landpalen werk aan den winkel komt. Er is nog een geweldige voorraad appelen, schrijft de „Gelderlander" De veronderstelling is niet gewaagd, dat er in 1920 niet meer appelen zullen gdoogst worden dan er nu nog liggen van den vorigen oogst. Er zijn nog eigenaars die met meer dan 500 mud zitten te kijken, doch de tijd, dat er opgeruimd moet worden is aangebroken. Door het steeds toenemende aanbod zal van prijs- verhooging geen sprake zijn. Wie maar vroeg verkocht hebben, die lachen in hun vuistje. Van 't jaar zal men wel voorzichtiger zijn bij de verpachtingen, want menigeen heeft zich dit jaar zoo goed als dood gekocht. Gevaarlijk Boxtel. Nog is het lijk van P. v. d. Broek te Boxtel, die Zondagavond werd doodge schoten, niet begraven, of er heeft weer een hevige snijpartij in deze gemeente plaats gehad, tengevolge van een buren- twist. De gewonde was er zoo slecht aan toe, dat hij niet vervoerd mocht worden. Men vreest voor zijn leven. De dader is in hechtenis genomen Een zevental sneden en steken is toegebracht Gelukkige gemeente. In de gemeente Wessem (Lzal dit jaar geen hoofdelijke omslag worden ge heven. Deze gemeente heeft, meldt de Msb., ook geen schuld. De zoon met tioee aangezichten. Een vrouwtje kreeg mihtievergoeding omdat baar zoon in dienst was. Ze vond die verhooging niet hoog genoeg en reclameerde bij 't Burgalijk Armbestuur dat de ouderzoeken voor de vergoeding behandeld. „Maar zooveel kostgeld kreeg je toch niet van je zoon", merkte de ambtenaar, die haar te woord stond, op. „Meneer", zei de vrouw plechtig, „zoo waar als ik hier 'sta. Je zou 't niet gelooven, maar haast geen cent hield hij in zijn zak. Alles wat hij verdiende, was voor mfj, meneer. Och, als u wist wat ik aan dien goeden, besten jongen verliesEn ze pinkte een traan weg. Enfin ze kreeg eenige vergoeding. Anderhalf jaar later vraagt de moeder ondersteuning aan bij 't Armbestuur, omdat haar werkhdizen haar minder gaan opleveren. „Maar" informeert de ambtenaar, als ze zich aanmeldt, „je hebt toch een zoon, die zoo goed voor je is en onlangs weer uit dienst terugkwam? Die kan je toch helpen „Mijn zoon 1" roept de moeder vol verontwaardiging uit. Goed voor me? Als dat waar wasNooit heb ik een cent van hem gezien, meneer 1 Zoo'n doeniet, zoo'n niks-nut, zoo'n slampam per Die denkt ook ik laat mijn moeder liever werken, dan dat ik mijn handen vuil maak! Óch meneer,.als ik moest vertellen wat een verdriet ik al van dat bèèst heb gehad!" Ongelukkig voor haar, kwam toen de ambtenaar met haar vroegere verklarin gen op de proppen Ze is toen maar gauw weggegaan. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Vreeindelingen-bezoek. Gedurende den laatsten tijd wordt meermalen de meening uitgesproken, dat Texel sedert den dag van de oeverafschuiving bij het Horntje zeer weinig door reizigers van den vasten wal wordt bezocht. De vele alarmeerende berichten in de couran ten, waaruit men dikwijls scheen op te moeten maken, dat Texel bijna verdronken was, zijn hieraan bepaald niet vreemd. Uit een opgevangen gesprek van twee mede reizigers in den trein vernam ik trouwens al spoedig, dat er werkelijk menschen zijn, die hun bezoek aan Texel tot later uitstelden. Nu komen in „Het Leven" van 27 Januari j.l. een tweetal photo's van de oeverafschuiving voor, met een onderschrift waarin ondermeer wordt gezegd „dat tijdens het noodweer van verleden week het heel moeielijk was Texel te bereiken, omdat de gewone verbinding met den Helder faalde." Het is hier voldoende bekend, dat de boot- verbinding Texel—Helder die dagen geregeld is uitgevoerd en dat zelfs gedurende de laatste 12 jaren nimmer een dienst verzuimd is om slecht weer. Kan een blad als „Het Leven" zijn kolommen niet vullen met berichten, die naar waarheid zijn opgemaakt, laat het dan kiekjes geven zonder eenig onderschrift. Zoodat geen schade wordt berokkend aan een bepaalde streek. Het lezende publiek doe met deze mededeeling zijn voordeel bij de keuze van een tijdschrift. S. Geachte Redacteur. Beleefd verzoek ik, als belangstellende in het wel en wee van't schoone Texel, eenige plaats ruimte in uw blad voor het volgende: Uwe aanhaling, dato 24 dezer van het artikel in „De Telegraaf" naar aanleiding van den oeverval aan het Horntje, maakte mij nieuws gierig, of daarin wellicht nieuwe gezichts punten werden verkondigd betreffende den toestand van Texel's Zuidoostkust. De inhoud van dat artikel stelde me echter te leur. De aanleg van strandhoofden kan hier niet doeltreffend zijn omdat de stroom in de diepte werkt, niet beteekenend aan het strander zouden dus hoofden, welke ik „diepzeehoofden zou willen noemen, moeten worden aangelegd om den stroomaanval op het Horntje te breken, zooals reeds in de brochure „geschiedenis van en beschouwingen over het Marsdiep c.a." (1909) is te kennen gegeven. Maar dat is thans 10 jaar geleden en in dien tijd is er ter plaatse veel veranderd. De diepte vóór het Horntje is van ongeveer 15 meter vermeerderd tot meer dan 25 meter en ofschoon de oever aan het Horntje in horizontale richting niet noemenswaard zal hebben verloren, lijdt het geen twijfel of het strand en de onderzeesche oever beoosten het Horntje hebben tientallen meters verloren. Daar uitbouw vóór dezen oever niet mogelijk zal blijken, is men op plaatselijke bekleedingen met zinkstukken van den onderzeeschen oever aangewezen. Doch nu die oever beoosten het Horntje zooveel is afgenomen zal het m.i. blijken dat die werken het Horntje niet meer zullen ont lasten en voor ondergang behoeden. Bewesten het Horntje loopt sedert eenige jaren een sterke neerstroom over de eb, die meerdere oevervallen en afschuivingen zal ver oorzaken, doch zulks is niet beteekenend voor het Horntje, 't is alleen dat de daar aanwezige, nog in 1919 verhoogde en verzwaarde dijk steeds op den valreep staat. Beslissend wordt het als straks de oostzijde gaat verzinken. De zeeweringen langs de zuidoostkust van Texel dienen verzwaard en verhoogd, met minder steil buitenbeloop. De snel toenemende diepte voor het Horntje biedt een ruime weg voor de uit de buiten gronden komende grondzeeën. „Werkt en waakt" moet ik Texel toeroepen, stroom en golven rusten niet." Hoogachtend en met dank, Uwe abonné VAN VEEN. Sneek, 31 Januari 1920. Piumerena, 3 Febr. Aangevoerd 384 Blinderen waaronder: 245 vette kooien 150 190 Gt. per K.O ..1Q Gelde koeien f 450 d 600; 0 Melkkoeien f 250' d 450; 10 utiftrfln 8 vette kalveren f 2,30 a f 2.60 p. Kg. 142 Nuchtere kalveren f 20 a f 60; 651 Sohapen f 50,a i 95.—; 187 vette varkens 11,36 a 11.56 per Kg. 48 magere varkens 1 52 a 1 75,00; 83 biggen f 25,00 a f38,00; kipeieren 13,00 a f 14.00 per 100; Schagen, 5 Febr. Aangevoerd: Uit de Sehager Courant: Vette Kooien 400 a f 840.—: 23 Nuchtere kalveren f 35 a f 50,00 60 Schapen (vette) f 44,00 a t 85.00 413 Overhouders f 35 a f 60,00 66 Biggen t 20.00 d f 36.00 Boter f 2.80 a i 2,96 per K.G. Kipeieren f12 00 a t 14.00 per 100. Kondag 8 Febrnari 1920. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroeae. Waal, v.m. 10 uur da. Pijnacker Hordijk den Hoornv.m. 10 uur ds- Visser. Oudeschild. nm. halt 3 da. Visser. 'sav. 7 uur da. H. Buiskool. Ooslerend, v.m. 10 uur Ds v. Graaatek. Geen Zondagsschool. Cocksdorp, n.m. half 3 da, vau Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur da. S. Rijper, vaD Trea Arroyos Argentmie.) Collecte voor de uulpbehoeveude kerken in d« proviucië. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, 'sav. halt 7 da. de Maar. den Hoorn, v.m. 10 uur da. Kuperus Oosterend, v.m. 10 uur da. de Maar. Bnrgeilgkc Stand der Gemeente Texel, van 31 Jaa. tot en met 6 Febr. 1920. GEBOREN Cornells Hermanus, z.v. Hermanus Steigsfra en üieuwertje Elisabet v. d. Vis. Jozina Petronella en Neeltje, d.v. Pieter Jacob Pool en Antje Vlas. Hendrik, z.v. Cor nells Kuip en Anna Cornelia Witte. ONDERTROUWD: Cornells Wilhel mus van logon Schenau en Cornelia Sijbrandina Kuiper. M. C. Lange- veld en J. de Wolf. Levenloos aangegeven 1. OVERLEDEN: Cornelis Kuiter, 60 jaar. Christina Bouwina Vermelen, 1 jaar. Catharina Magdelena Scüou- teD, 78 jaar. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een geldswaardig bedrag en een schroef- sleutel. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder resaorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Jan. 1920. Ingelegd f 6768,89 Terugbetaald- 11457,321/,) Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4792. Notaris DE LANGE, Alkmaar. Woensdag 4 Fi br. 1920 's morgens 11 uur iu hotel Texel. De Hotstede „Capaio's Burg ia den P.H. Polder, groot 39,20,50 H.A. Kooper de heer VV. Roeper Pz. voor f 46780, Vermeerdering in jaren. 6 Velen zien op tegen den ouden dag. Toch dient dit een tfjdperk van rust te zijn, vrij van rugpyn, urinekwalen en rheumatiek. Veel hangt af van de nieren. Als deze organen verzwakt zijn, kunnen zy het bloed niet rein houden en worden urinezuur- vergiften door den bloedsomloop naar de zenuwen, spieren, gewrichten en aderen gevoerd. Dan schijnt de oude dag een last het gehoor en gezicht beginnen af te nemen het geheugen te verminderen, en de rug en leden worden pijnlijk en stijf. Een van de beste dingen, die van Foster's Rugpfjn Nieren Pillen gezegd worden is, dat zij een zegen voor menschen op leeftijd zijn, en juist ouden van dagen zeggen dit zelf Uit eigen ondervinding bleek hun, dat dit geneesmiddel blijvende baat geeft. Dit speciale niergeneesmiddel helpt by nier- en blaasaandoeningen, rheumatiek, graveel, rugpijn, nierwaterzucht, spit en steen. Foster's Pillen wekken de nieren op en versterken haar, heelen en verzachten de blaas, en houden het lichaam vrij van overtollig urinezuur. Zij werken niet op de ingewanden. Dit is een der redenen, waarom zij geschikt zijn voor oud en jong. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van ,de handteekening van James Foster op de verpakking. Te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs a f 1,75 p. doos of f 10,— p. zes doozen, 36 Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD: NELLY KUIPER en C. W. VAN INGEN SCHENAU. Den Burg (Texel) fi ,9ft Mariëadal (Deli) I 6 *ebr' 20' Geen ontvangdag. op Zondag 8 Febrnari, des avonds halt precies in Hotel „Texel. Opgevoerd zal worden Klacht in 3 bedrijven van J. H. Darnley, Toegankelijk voor Donateurs met bunn- dames meerdere dames f 0,60 per persoon Donateurs kunnen zicb nog aanmeldei bij Cor Pisart en Anna Flens, alsook o|c den dag der uitvoering tusschen 12 en I uur aan de zaal. Plaatsbespreking van 12—1 uur AlOct per persoon. Kinderen beneden 16 jaar beslist getii toegang, op Woensdag 11 Febrnari in Hotel Texej te den Burg. Opgevoerd zal worden de operette Entree f0,75 per persoon. Tekstboekjes aan de zaal. Aanvang 8 uur, Zaalopening halt 8. Plaatsbespreking op den dag der uit voering van 12 1 uur, h 10 cent. op Vrijdag 13 Febrnari, 's avonds half in 't Hotel „Texel". Spreker waarvan de bezwaren zooveel mogehjlo zullen worden besproken, Namens het bestuur, H. W. KtóESOM, Voorzitter. R A. KEIJ8ER, Secretaris. samen groot 3,70 40 H.A. Twee perceelen land, genaamd Hooge en lage Zuidgeest 2,56,— H.A' Een perceel land, genaamd Weerstand i 0.54,60 H.A" Een perceel land, genaamd Hogt 2.16.20 H.AJ AHes gelegen bij de Waal.. Twee perceelen land, genaamd Hooilan 2.9?.— H.At Twee perceelen land, genaamd Hoenderpark en erf 0.75.— H.A Alles gelegen bij Oosterend. Twee perceelen land, genaamd Hollewal 1,26,60 HA Gelegen bfj den Burg. Te bevragen bij C. KEIJSER Sz., Weverstraat, Den Burg. H K. LANGEVELD, Koog. om opgeleid te worden in het hoeden vat'. C. H. PRRFBOOMKooiman. I gev raagd. GEBR KALIS, Burg.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2