?372 Woensdag 18 Februari 1920. 33st' Jaargang. Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Van week tof week Dit blsd verschuilt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. idverteutiën daags voor de uitgave vóór 4 aar nam Prijs der Advertentiin; Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. i B O 4 SM ENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bij do Uiig. FittitA LANGEVELB& DE R O O IJ, Parkstraat, Bun» o* Tix11 LICHT OP! Van Woensdag 18 Februari tot en met Dinsdag 24 Februari voor rijwielen 6.— uur, voor rijtuigen 6.30 uur Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Beperkte dienstregeling van 16 Februari 1930 Vertrekuren van de Boot. van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m. van Nieuwediep9,15* 4.15 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam fi 24 Q 14 7^29 sneltrein 9^14 10,24§ 1,07 12,20f 3,28 1.56ff 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8,30 10,36 10,45f 12,36 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. JACHT. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de volgende publicatie is aangeplakt De Commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, Gezien het Besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie d.d. 28 Januari 1920 No. 117 Gelet op art. 11 der Jachtwet; Brengt ter kennis van belanghebben den a. dat de jacht op eenden in deze provincie zal worden gesloten op Zater dag den 28sten Februari 1920, met zonsondergang b. dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten op Maandag den löden Maart 1920, met zonsondergang c. dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot en met 15 Juli 1920. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordholland worden aan geplakt. Haarlem, 6 Februari 1920. De Commissaris der Koningin voornoemd, A. ROELL. Texel, 13 Februari 1920. De Burgemeester voornoemd, BUTSING DAMSTE. 7—14 Febr. De staking in de havenbedrijven ia een feit geworden. Zoowel van de zijde der werknemers als van die der werkgevers is verzekerd, dat als de strijd eens los mocht breken, niet op een spoedig einde mag worden gerekend. De arbeidersorganisaties beschikken over goed voorziene weerstands- kassen en mea verwacht, dat uit de zuster organisaties financieels steun in ruime mate zal toevloeien. Maar daartegenover staan de machtige, kapitaalkrachtige scheepvaart maatschappijen. Zaterdag is door de havenarbeiders en de zeelieden het werk neergelegd en in onze havens, waar anders zooveel vertier heerschte, is het nu doodsch en verlaten. En wie weet, hoe lang dit zal voortduren De strijd gaat om hooger loon. Zooals in alle bediijven is dok in deze het loon- vraagstuk in den laatsten tijd niet van het programma geweest. En herhaaldelijk is er geconfereerd in den Loonraad voor de vervoerbedrijven over de vraag, hoe boog het loon moet zijn. De gezamenlijke ar beidersorganisaties stelden een looneisch van f8,per dag, de werkgevers boden f7,en verklaarden daarbij, ze D'et verder zouden gaan. De organisaties hadden dat aanbod te aanvaarden of te verwerpen. Of de patroons dan geen f8,konden geven werd gevraagd. Zeker wel, werd geantwoord, de scheepvaartmaatschappijen zouden best den looneisch kunnen inwilli gen, maar zij achten zich daartoe niet ge rechtigd, omdat het geld zou moeten worden opgebracht door hoogere vracht prijzen. De patroons zouden de lasten van de nieuwe loonregeling afwentelen op de consumenten en dat achten ze niet ge- wenscht. Ze vonden een dagloon van f7,— voldoende. De arbeiders echter niet. In verhouding tot de loonen van 1914 en de prijzen der allereerste levensbehoeften achtten deze f8 volstrekt niet overdreven. Daarbij lijkt het meer dan het in werkelijkheid is, want gemiddeld wordt er per week niet meer dan 4}/2 dag gewerkt. Zoodat men week- looDen van f31,50 zou krijgen naar het patroonsaanbod en f36,— naar den eiech der arbeiders. Voor vaste arbeiders, w.o. echter 'niet het gros der werknemers valt, zouden deze bedragen f36,— en f40, zijn. Dit wat de havenwerkers betreft. Ook omtrent de gages der zeelieden werd geen overeenstemming verkregen. En nu gaat men de kwestie uitvechten met het scherpe wapen van staking. De katholieke arbeidersorganisatie heeft verklaard de staking niet te zullen be- moeielijken, maar er toch niet openlijk aan deel te zullen nemen. De christelijken zullen niet staken. Waarschijnlijk is deze groepen de staking niet sympathiek, omdat naar hun meening de leiding te zeer in handen der 0Dafhankelijk6n is. Er zitten politieke bedoelingen achter en al is het woord misschien niet uitgesproken, men vieest een anarchistisch avontuur. Van de zijde van het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders en de andere stakende organisaties is tegen deze meening opgekomen, In eeD manifest gericht tot de burgerij van Nederland," wordt uit drukkelijk verklaard, dat de staking alleen dient om de looneischen en de daarbij behoorende voorwaarden ingewilligd te krfjgen. Het geheele conflict is niets anders dan een geschil om loonen en ar beidsvoorwaarden, dat uit de wereld is op hetzelfde oogenblik, dat de werkgevers zich bereid verklaren de loonen te betalen en de arbeidsvoorwaarden toe te passen. Het Ned. Vak-Verbond steunt de staking, maar wenscht deze ook zooveel mogelijk te beperken, om des te meer kans op de overwinning te hebben. De strijd moet zoo krachtig mogelijk worden gevoerd en dar kan het best als hij word gelocalis6erd. Men moet niet vergeten, dat er per week een bedrag van f70,000 noodig zal zijn, alleen reeds voor deze staking. Daarom moeten de andere arbeiders doorwerken, om des te beter te kunnen steunen. Want het zal een langdurige strijd zijn. 't Is inderdaad te hopen, dat de staking gelocaliseerd blijft. Maar niemand kan nog voorspellen waartoe ze leiden kan. —o—o—o De Opperste Raad is van Parijs naar Londen verplaatst. Of deze verplaatsing voor vast is geschied, dan wel een tijdelijk karakter draagt, valt nog niet met zekerheid te zeggen. Voorloopig wordt echter te Londen geconfereerd,waattoe Nitti uit Rome en Mülerand uit Parijs overgekomen ie. Met Lloyd George en Curzon hebben ze in de laatste dagen verschillende belang rijke vraagstukken behandeld, w.o. ook de uitleveriDgskwestie. Zoo zijn ze ook gereed gekomen met de nota, welke in antwoord op de weigering tot uitlevering van den ex-keizer aan onze regeering zal worden gezonden. Op het oogenblik, dat wij deze regels schrijven, is omtrent den inhoud van deze nieuwe nota officieel nog niets gemeld, maar uit de inlichtingen die Reuter kreeg, zou men mogen opmaken, dat de eiech tot uitlevering niet zal worden herhaald. Daarentegen zal wel aan onze regeer in g in overweging worden gegeven, te bedenkeD, dat het verblijf van den ex Keizer in ons land, een gevaar voor de rust in Europa oplevert en het daarom aanbeveling zou verdieneü, den gewozen keizer een woon stee aan te wjjzen in de Ned. koloniën, b.v. op Java. Of Reuter goed ingelicht is, moet nader blijken. —o—o—o— De Duitsche regeering heeft de officieele uitleveringslijst gepubliceerd en tevens ook de staat van beschuldigingen, die er om trent de verschillende „oorlogsmisdadigers" bijgevoegd was. Andere slappen heeft de Duitsche regeering nog niet ondernomen, tenzij het juist mocht zijn, wat Reuter meldde, tn.l. dat zjj de geallieerden een niet-formeele mededeeling deed toekomen, waarin zij verklaart, de uitlevering van de „oorlogsmisdadigers" te moeten weigeren en verzocht deze voor een Duitsche recht bank te breDgen. Naar luid van berichten uit Parijs houdt men zich daar bezig met het samenstel len van nog een uitleveringslijst, waarop de namen zouden voorkomen van perso nen, die indirect voor zekere daden aan sprakelijk zijn, o,a. voor de deportaties. Ook Erzberger en Scheidemann zouden dan voor uitlevering in aanmerking komen. Meteen wordt echter ook gemeld, dat de regeeringen van Nederland, Zwitserland en de Scandinavische landen, gesteund door de Vereen. Staten en Japau, een beroep op de geallieerden hebben gedaan om de uitleveringseischen terug te nemen. Het bericht lijkt niet erg geloofwaardig, —o—o—o In het Engelsche Lagerhuis heeft het Vredesverdrag een eerste punt van be spreking uitgemaakt na de plechtige ope ning van het nieuwe zittingsjaar. Het parlement hield zich bezig met het op stellen van het adres van antwoord op de Troonrede en daarbij was ,door de onafhan kelijke liberalen een amendement inge diend, waarin werd betreurd, dat, blijkens de troonrede, de Engelsche regeering de onmogelijkheid van het nakomen der vre desvoorwaarden door do vroegere vijanden niet inziet. Max Lean verdedigde het amendement en ook Robert bCecil stelde zien er voor in de bres. Cecil vestigde er de aandacht op, dat niet het onmogelijke van Duitschland mag worden gevergd, dat uit den uitleveringseisch groot revo lutiegevaar voortvloeide en dat, hoewel wijziging van het vredesverdrag op het oogenblik niet uitvoerbaar geacht moet worden, deze tooh te eeniger tijd zal moe ten geschieden. Vooral wees h|j er ook op, dat het onbepaalde bedrag der schade loosstelling in Duitschland elke prikkel tot werken doodt. Balfour bestreed het amendement en verklaarde daarbij, dat de Engelsche re geering de uitleveringslijst zoo klein moge lijk had gemaakt. Dat de moeilijkheden in Europa groot waren, mooht niet aan het vredestractaat, maar moest aan jden oorlog worden geweten. Hij wees er voorts op, dat het vredesverdrag aan Duitschland het recht geeft, binnen vier maanden na de onderteekening van het tractaat, voorstellen te doen omtrent de schadevergoeding. Na Balfours rede werd het amendement met 254 tegen 60 stemmen verworpen, —o—o—o— In Kopenhagen heeft men gevlagd en feestgevierd en zelfs zullen er in geheel Denemarken in de kerken plechtige dank diensten worden gehouden, ter eere van den uitslag van de volksstemming in Noord-Sleeswijk, welke geheel ten voordeele van Denemarken is uitgevallen. Er was trouwens geen andere uitslag verwacht. Uit den ofilcieelen uitslag blijkt, dat van de bevolking uit de eerste zóne 74,887 voor aansluiting bij Denemarken hebben gestemd, terwijl 25.223 stemmen voor Duitschland waren uitgebracht. Het noor delijk deel van Sleeswtjk-Holstein is hier mede weder in de moederschoot van Dene marken teruggekeerd. Uit dezen uitslag blijkt weer eens, dat Pruisen er nooit slag van gehad heeft, om de geannexeerde volken voor zich te win nen. Het stelsel van geweldadige verprui- sing heeft niet alleen gefaald in Polen, Elzas Lotharingen, Hannover, maar ook in Slees w(jk-Holstein. De volkstemming in de tweede zóne zal plaats hebben op Zondag 14 Maart. Na afloop daarvan zal de internationale com missie de nieuwe grenzen definitief vast stellen^ TEXEL, 17 Febr. 1920. H. M. van Landbouw. Bij ontstentenis van den voorz. werd de vergadering Vrijdagavond in hotel Texel gehouden, geleid door den vice- voorzitter der afdeeling Texel, den heer Roeloffs. In zijn openingswoord sprak de heer Roeloffs er zijn verwondering en spijt over uit, dat de opkomst niet beter was, nu over een onderwerp, dat in de boeren- kringen zooveel beroering had teweeg gebracht zou worden gesproken en wij zijn het met den heer R., vooral nu, na de vergadering, roerend eens. De afwe zigen hebben werkelijk iets gemist. Na een inleidend woord, waarbij de spreker er bij herhaling en ipet nadruk op wees, dat het niet in z'n bedoeling lag verzet te kweeken tegen de wet, gaf de heer v. d. Molen een korte op somming van de fouten, die de invalidi teitswet z. i. aankleven. Het beginsel in de wet vastgelegd, steun aan den ouden of invaliden arbei der, was den spr. hoogst sympathiek, doch de wet, zooals zij thans luidt, achtte spr. een onding. .•'Vol URANT. HOOGWATER Reede van Texel.x Donderdag 19 Febr. v.m. 8,39 Vrijdag 20 9.12 Zaterdag 21 9,44 Zondag 22 10,17 10,53 Maandag 23 Dinsdag 24 11,31 Woensdag 25 12-

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1