NUT. TERPSICHORE. een zaaimachine 1 nieuw Winkelhuis;; 1 nieuw Pakhuis, ii publiek verkoopen Uitslag van gehouden Moopingen. ADVERTBNTIËN voordracht met lichtbeelden „e door H. KLIMP. e een mak paard een vette schot zullen slachten. G. J, O. D. Dikkers, Verkoop Strandgoederen* Predikbeurten H. POLAK een boerenknecht o flinke jongen een nieuw Huis, i Schuur en Tuin, 150 zegeltjes moeten zijn geplakt eer iemand wegens invaliditeit aanspraak op vergoeding kan maken en een halfjaar moet men invalide zijn. Practisch heeft de wet dus eerst over 37, jaar eenige waarde. Maar welke waarde dan nog? Zoolang men nog een derde of meer kan verdienen, van hetgeen een gave arbeider in uw vak verdient, wordt men niet ge acht te zijn invalide, ook al moet men daarvoor ook een ander vak beoefenen. Al is een boerenarbeider dus z'n beide beenen kwijt, maar hij kan als kleermaker nog wat verdienen, dan is hij niet invalide in den zin der wet. Tegen de luxueuse inrichting van de kantoren van den Raden van Arbeid heeft spr. ookjjernstig bezwaar. Als men de huizen ziet, te Alkmaar en Hoorn betrokken, dan moet men wel gelooven dat er voor ieder zegeltje van 60 cents wel 40 cents voor administratie afgaat. Dat er van de risico-overdracht, waar van in art. 40 sprake is, de eerste 2 jaar niet kan komen, vindt spr. ook een bezwaar en hij wijst op de pogingen door de H. M. van Landbouw in het werk gesteld, om die bezwaren uit de wet weg te nemen en raadt den aanwezigen voor zoover ze het niet reeds deden, de lijsten, die voor dat doel circuleeren, te teekenen. Verzet u niet tegen de wet, door na te laten zegeltjes te plakken, dit zegt spr. bij herhaling. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, daarna gegeveD, werd een druk gebruik gemaakt. Alle vragen werden door spr. tot volle tevredenheid beant woord. Over de te plakken zegels voor land arbeiders, overeenkomstig het bepaalde bij art. 161 of bij art. 180, informeert de heer Schumaker. Voor mannelijk personeel bjj den land bouw beneden i8 jaar een zegel van 50 cents, boven 18 jaar 60 cents, voor vrouwelijk personeel beneden 21 jaar 40 cents, boven 21 jaar 50 cents, antwoordt de heer y. d. M. De heer J. Keijser Augz. is van meening dat zegels voor dienstboden geplakt, door huwelijk in den regel tevergeefs geplakt zijn. Practisch wel, zegt spr., theoretisch niet, want naar gelang van het aaDtal geplakte zegels krijgt de dienstbode na haar 65ste jaar nog ouderdomspensioen, hoe gering dan ook. Wanneer een werkman weigert zegels te laten plakken? vraagt de heerJ. Cz Roeper. Dan is u verplicht daarvan bij den Raad van Arbeid aangifte te doen, antwoord de spreker. Moet ik iedere week plakken vraagt de heer Jonk. Ja, zegt de heer v. d. M., tenzij u op uw verzoek daarvan ontheffing wordt ver leend. Voor personen, die als regel niet in loondienst zijn, voor menschen die als werkgever bekend staan, behoeft niet te woiden geplakt, evenmin als voor pakjes dragers, los marktpersoneel en dergelijke, Voor arbeiders, die wegens ziekte niet kunnen werken, moet men, zoolang de dienstverhouding blijft voortduren, zegels plakken. Voor een werkman met een eigen nevenbedrijfje moeten zegels geplakt worden, zijn hoofdberoep is werken voor een ander. Ook voor maaiers per mansdag, tenzij een van de maaiers aannemer is, die dan voor de anderen zegeltjes moet plakken, zooals dat ook moet geschieden wanneer bij aanbesteding van grond- of landwerk een van de arbeiders als aan nemer fungeert. In de bladen heeft men herhaaldelijk kunnen lezen, dat de administratiekosten van de Raden van Arbeid door het Rijk gedragen worden. Door het Rijk wordt gedurende de eerstvolgende 75 jaren 21'/! millioen gulden bijgedragen, zegt de heer v. d. Molen, op die manier kan men nu bovenstaand wel uitleggen, maar de luxueuse opzet van de Raden van Arbeid kan z. i. niet door den beugel. Uitdrukkelijk verzekert de heer v. d. Molen, alles in verband met vragen die gesteld worden, dat de ongevallenwet en de invaliditeitswet twee zaken zijn, de aansprakelijkheid voor ongevallen blijft en dus verzekering ten dien op zichte geraden. Over het wegraken van rentekaarten tengevolge van brand, ook bij de Raden van Arbeid, ontspint zicb een beele discussie, ook over het bewaren van rentekaarten door den werkgever, het geen slechts tegen afgifte van recu ge oorloofd is. Met nadruk wijst de spr. er ten slotte nog op, dat men verplicht is zegels te plakken. Met het geven van geld daar voor aan den arbeider is men niet gedekt. De voorz. sluit de vergadering met hartelijken dank aan den spreker en wekt allen op schouder aan schouder te staan in den strijd voor verbetering van de wet, doch in geen enkel opzicht te trachten de wet te ontduiken. Zeevaartavond. Het was weer een echt leuke, een gezellige en een geslaagde avond, de avond van de Zeevaarders. De groote zaal van hotel Texel, rijk met vlaggen versierd, was Zaterdag goed bezet en het ging er opgewekt toe. Wij waren verhinderd tijdig tegen woordig te zijn en hebben daardoor het openingswoord en een voordracht „De zoen", gemist. Naar men ons mededeelde, werd het pittig openingswoord uitgesproken door Steinmetz, terwijl „De zoen" meesterlijk werd voorgedragen door van Wamel. Wij twijfelen er niet aan, Steinmetz, die de leiding ook verder had, bleek een heel vrijmoedig spreker en van Wamel gaf als de knecht in het „Spreekuur van den dokter" doorslaande bewijzen van zijn kunnen. Begeleid door Em. Dijt (piano) gat Rees een nummer voor viool verdienstelijk ten beste. Het „Spreekuur van den dokter" bleek een geestig blijspel te zijn en werd uit stekend weergegeven, evenals „De ge broken spiegel", waarmede men ook op een vorigen zeevaartavond zooveel succes had. Een daverend en herhaald applaus viel ook ten tweede male aan het duo Dijt- Rees ten deel voor een tweetal muziek nummers, applaus loonde ook Steinmetz die zong van „Zijn vaderlandsche vlag". De voordracht van de Boer, „Het 25 jarig burgemeesterschap van m'n buur" sloeg uitstekend in, en niet het minst de coupletten, geaccompagneerd door Anna Keijser. In z'n sluitingswoord bracht Stein metz, in goed gekozen woorden, dank aan allen, die tot het welslagen van den avond hadden bijgedragen, in het bizonder aan de „stille kracht", de heer Schmidt, die aan de voorbereiding zoo'n werkzaam aandeel had. De eere-voorzitter, de heer Bossen, voerde vervolgens nog het woord, waarna van Wamel de gelegenheid benutte om dank te brengen aan Steinmetz, voor zijne uitstekende leiding. Tijdens het zeer gezellig bal, dat naar men ons mededeelde volgde, werd door een tweetal aanwezigen eenige prijzen voor fraai dansen uitgereikt. Oosterend17 Febr. Zaterdag herdacht de zangvereeniging „Nieuw Leven" in feestelijke vergade ring haar vijfjarig bestaan. Hierbij wer den de Directeur, de heer M. Kikkert en zijn echtgenoote gehuldigd voor het vele, dat ze voor de vereeniging gedaan hebben. Als geschenken werden aan geboden een keurige vulpen en een fraai Madonnabeeld, waarvoor in hartelijke woorden dank werd gezegd. Verder werd tot den morgen feest gevierd, waarbij het buitengewoon prettig toeging. De afdeeling van den Nederland- schen Protestantenbond alhier, heeft in de laatste jaren niet veel van zich laten hoorende abnormale tijden en de slechtere stoombootdienst waren daar schuld van. ThaDS zal er langzamerhand weer nieuw leven kunnen komen. Zoo heeft men reeds a.s. Maandag een buitenge wone vergadering, waarin zal optreden de Secretaris van het Hoofdbestuur, de Eerw. Heer Ds. A. H. v. d. Hoeven, uit Utrecht, (zie de advertentie). Deze vergadering voor iedereen toe gankelijk, zal zeker door velen bezocht worden. O udeschild, 16 Febr. Zaterdagavond j.l. werd de laatste bijeenkomst met dames van 't plaatselijk Nut „Neptunus" in de Zeven Provin ciën gehouden. De vrij ruime zaal van den heer van Ketel was flink gevuld. De voorzitter de heer W. Mets, die deze vergadering na eene langdurige ziekte weder kon leiden, opende de bijeenkomst met een kort woordheette allen maar in het bijzonder de Gebrs. Kroon van Winkel welkom en sprak de hoop uit, dat de aanwezigen zich goed zouden amuseeren. Hierna werd het woord aan Gebrs. Kroon gegeven. Door hen werden een reeks cabaret-nummers ten beste gege ven, zoowel ernstige als luimige, die over 't algemeen nogal in den smaak vielen. Jammer was het, dat eenige van die nummers voor velen der aan wezigen volstrekt geen onbekenden waren. Te ongeveer kwart voor elven werd het officieele gedeelte met een woord van dank aan Gebrs. Kroon gesloten. Een prettig bal besloot den avond. Notaris G. J. O. D. DIKKERS Zaterdag 14 Februari 1920, 's morgens 11 uur in café „den Burg* ten verzoeke van den heer W. Roeper Pz. 1 Boerenwoning in den polder het Noor den met 6,92,50 H.A. land, kooper Jb. Kager Cz. voor f 9500,— 2. boet met 7,08.50 H.A. land, annex bet vorige, koopers C. en P. Roeper Pz. voor f7500, 3. kavel laud, annex perceel I, groot 6,93.20 H.A. kooper C. Witte Pz. voor f 7200, Woensdag 18 Februari 1930. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's avonds ball 8 Gemeenten ond gebouw Eben Haëzer. Zondag 33 Februari 1930. HERVORMDE GEMEENTE. Burgv.m. 10 uur ds. Kroese Kerkcollecte. Koog, v.m. 10 uur ds. Pijnacker Hordijk. H. Doop. den Hoornn.m. 2 uur ds. Visser. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Visser. Oosterendn.m. halt 3 ds. Pijoaoker Hordijk. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. van Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds Kok van Velsen. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. v.m. 10 uur ds. de Maar. den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Kuperus. zoon van Jb. EELMAN en C. EELMANDogger. Oudeschild, 15 Febr. 1920. Hiermede vervullen wjj den treu- rigen plicht kennis te geven, dat ten huize harer dochter is overleden onze geliefde Groot- en Overgroot moeder JANTJE KllNST, Eohtgenoote van T. de Wijn, in den ouderdom van 84 j. en 5 mnd. A. FRIJNEN—Boon. F. KRIJNEN en kinderen. HaveD, O.S. Texel. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, JACOB KOOIMAN Dz., Echtgenoot van wijlen Antje Boon, in den ouderdom van 78 jaar en 6 maanden. Texel, D, KEIJSER-Kooiman. C. S. KEIJSER Cz. N. Amerika. P. KFIJSER Pz. M. KEIJSERËremer. en de Kleinkinderen. Den Burg-Texel, 14 Febr. 1920. Heden overleed onze geliefde moeder en behuwdmoeder HELENA BELLINGA FOCKENS, weduwe van H. HOTTING VAN DER VeGT. H. J. EBBINGE WUBBEN van der Vegt. P. E. K. EBBINGE WUBBEN. Texel, 15 Febr. 1920. Eeniae kennisgeving. Voor de vele en hartelijko blijken van deelneming ontvangen bij het overlijden van or zen geliefden echtgenoot, vader, be huwd- en grootvader, betuigen wij onzen oprechten dank. Namens de familie Wed. P. BRANS—Bakker. H de tri 's avonds Ce Maandag 33 Febrnari 1930, ure, in hotel Texel 'd 'TO afdeeling Oosterend, Texel. >0 Buitengewone vergadering jjj op Maandag, 33 Febr. to V/s unr 's a;)0 SprekerDs. A. H. van der Hoeveu. te Utrecht, Algemeen Secretaris van de Bond, over„Wat de wereld noodig heeft,q Het Bestuur. De lessen van de dansclub zullen vans Dinsdag 34 Febrnari vervolgd worde*) onder leiding van den Heer Zij, die nog toe willen treden als lid va' bovengenoemden BESLOTEN clubkunneP zioh om inlichtingen wenden tot de voorzitter. Het bestuur, ti Gevraagd in huis, goed kuonende melken. P. v. ROSSEM, P. H. Polder. Te koop gevraagd liefst zwart. C. KALIS ZOON, Stalhouderij, Koogerstraat. Te koop U/s meter breedte. P. B. KEIJSER, Den Bnrg, Texel. TE KOOP staande Parkstraat, hoek marktplein; met ruimte voor bovenwoning of kantoor ruimte. Aanvaarding 15 Maart. rj met betonnen vloer, staande in de Nieuw'^ straat. Te bevragen bij M. A. KUIJPER. Ondergeteekende berichten dat zij' Donderdag Aanbevelend H. WITTE, 1 A. RAN. J Notaris te Texel, zal op Donderdag 19 Febrnari 1920, der1 avonds 7 uur in het Logement „de Oranje boom" ten verzoeke van den heer Hk.ï KOORN Dz. publiek verkoopen - zeer gunstig gelegen aan den weg naar® het Oudeschild bij den Burg, groot 760 centiaren. Aanvaarding 1 Mei 1930. De Burgemeester-Strandvonder van Texel, zal op Vrydag 30 Febrnari 1920, 's mor- geus 11 uur in het hotel „de Oranjeboom' te den Burg, 25 baaltjes tarwebloem, uitsluitend be-| stemd voor gebruik te Texelvoorts 1 baal rubber; 4 bussen groDdnoterolie 2 kis'jeS boter, liggende in bet pakhuis te den Burg l! en 1 vat reuzel, liggende in een pakhuis q aaa de haven te Oudeschild. Texel, 13 Februari 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYöING DAMSTE. - h SI ii

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2