Bijblad van de Texelscbe Courant, Woensdag 3 Haart 1920. No. 3376. Gemeenteraad van Texel. De Koog, 1 Maart. Onze plaatsgenoot, de heer R. Kelderhuis is benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school te Marken. Waal, 2 Maart. „Nut en Genoegen" hield Zaterdagavond haar laatste bijeenkomst in dit seizoen. Toen het tooneelscberm omhoog ging, stonden de hier wonende Duitscbe meisje in witte jurken op het podium, om met zang en dans het publiek te verrassen. Ze zongen als nachtegalen en zweefden als witte 'linders rond. Geen wonder, dat zij aller harten veroverden. Toen volgde het eigenlijke programma, dat een paar éénacters vermeldde, waarvan vooral „De macht der Vrouw* bijzonder in den smaak viel. Een paar lenke muzi kale voordrachten hielden de fleur er in, zoödat het geheel een .prachtigen avond vormde. Een geanimeerd bal was een slot, dat pakte. Oosterend 1 Maart De heer W. Visser, nachtwacht, alhier hereacht gisteren den nacht, waarin hij voor 25 jaar zijn eerste ronde om het dorp deed Sedert dien nacht heeft hij minstens 35000 maal des nachts dit tochtje herhaald want hij was steeds trouw op zijn post en is dit nog eiken nacht. Moge hij nog lang ooze trouwe wachter blijven. Gehouden Dinsdag 2 Maart 1920. 's voormiddags 10 uur. Voorzitterde heer Buysing Damsée, Bur gemeester. Secretarisde heer Jonker. Aanwezig alle (13) leden. Na opening van de vergadering, worden de notulen, na een opmerking van den heer de Graaf ongewijzigd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. De voorz. doet voorlezing en mededeeling van de volgende ingekomen stukken a. Missive van Ged. Staten houdende bericht ontvangst verordening vischafslag. b. schrijven van den heer v. d. Vegt be danken als lid van de commissie van toezicht M.O. Aangenomen voor kennisgeving. c. verzoek van den heer J. van Houte e.a. wijziging verordening H. Omslag, verhooging aftrek noodzakelijk levensonderhoud tot f750,— De verordening, zegt de voorz., is nog niet goedgekeurd terug ontvangen,practisch uitvoer baar is dus het verzoek feitelijk niet. spr. stelt daarom voor het voor kennisgeving aan te nemen De heer Dekker protesteert ddartegen, doch de Raad besluit overeenkomstig het voorstel van den voorzitter. d. verzoek adhaesiebetuiging motie van den Raad van Smallingerland betreffende verhooging van rijksuitkeering jaarwedden Burgemeester en Secretaris tot op minstens 50 pCt. B. en W. zijn van meening, zegt de Voorz. dat dergelijke adressen het groote plan van de financieele regelingen tusschen Rijk en Ge meenten in den weg staan en adviseert geen adhaesie te betuigen. Waartoe wordt besloten. e. Verzoek van afd. Noordholland Bond v; Gem. Ambt. jaarwedden ambtenaren ter secre tarie in billijke verhouding te brengen tot die van burgemeester, secretaris en ontvanger. Besloten wordt het adres voorloopig voor kennisgeving aan te nemen, men kan er later, wanneer de nieuwe regeling van onderwijzers- tractementen is getroffen, nader op terug te komen. f. van het bestuur van het Algem. Weeshuis ter goedkeuring 1. Besluit af- en overschrijving begrooting 1919. 2. Idem betalingen uit post onvoorz. uit gaven 1919. 3. Begrooting van die instelling over 1919. Gesteld in handen van een commissie be staande uit de heeren Kikkert,Kuip en Epe, eerst genoemde als voorzitter. g. schrijven van het raadslid de Vries, waarbij deze te kennen geeft, af te zien van de plannen tot stichting van een gemeentezieken huis, aangezien hem is gebleken, dat de kosten voor een dergelijke inrichting zeker f 50,000,— 's jaars zouden bedragen. De voorz. voegt er aan toe, dat van het Rijk maatregelen zijn te verwachten tot bevordering van de stichting van ziekenhuizen. h. verslag van de bemoeiingen van de school commissie over 1919. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Ontslag-aanvrage Me j. P. J. Dunk als onderwijzeres a. d. openb. lagere school te de Cocksdorp. Wordt eervol verleend tegen 31 Maart a.s. 3. Vaststelling kohier hondenbelasting dienst 1920. Wordt vastgesteld (223 aanslagen) tot een bedrag van f648,—. 4. Benoeming lid schoolcommissie. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer T. de Wijn. Mej. Beumkes-Pool kwam mede op de aanbeveling voor. 5. Benoeming 2 leden commissie uan toezicht op het Middelb. Onderwijs. De eerste stemming geldt de vacature-Stompff Aanbeveling B. en W. de heeren Ds. de Maar. Ploos van Amstel. Gekozen wordt de heer Stompff met opéén na algemeene stemmen. De voorz. spreekt de hoop uit dat de heer Stompff, gezien den uitslag van deze stemming de benoeming zal willen aannemen. De heer Stompff is in de commissie, als deskundige waar het betreft de Zeevaartschool, alleszins op zijn plaats. In de vacature v. d. Vegt wordt gekozen met 7 stemmen, de heer Ploos van Amstel, op de heer de Maar werden 5 stemmen uit gebracht, blanco 1. 6. Dispensatie termijn uacature onder wijzer met uerplichte hoofdacte a. d. M. U. L. O. school. In art. 48 wet L.O. wordt o.m. bepaald, dat de gemeente, behoudens bizondere omstandig heden, wanneer een vacature voor onderwijzer aan een school langer duurt dan 4 maanden, de aanspraak op de Rijksbijdrage in de onder wijskosten voor de geheele school verliest. Door bizondere omstandigheden is in het afgeloopen jaar, ten aanzien van een onder wijzer met verplichte hoofdacte die termijn met een maand en zes dagen overschreden. Op .voorstel van B. en W. wordt besloten een verzoekschrift om ontheffing van den bepaalden tijd bij de Koningin in te zenden. 7. Huur pakhuis uoor markthekken. Tegen 1 Mei loopt de huur af van de helft van het pakhuis voor opslag van markthekken bij de gemeente in gebruik tegen een huur van f32,30 per jaar. De eigenaar, de heer S. P. Keijser Dz., is genegen thans weder aan de gemeente te ver huren, doch nu tegen een huurprijs van f 50,—. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tegen dien prijs wederom een overeenkomst aan te gaan voor 6 jaar. 8. Verhuring stukje grond te Oudeschild B. en W. stellen voor de huur van een stukje grond te Oudeschild (120 M2.), in huur voor f6,— per jaar bij A. Blom aldaar, weder voor 3 jaar te verlengen. De heer Mets Informeert of niet het overige deel van dat terrein ook zal worden verhuurd, waarop de heer Bakker opmerkt, dat J. Bruin te Oudeschild hem heeft medegedeeld, dien grond in gebruik tc hebben van B. en W. voor het onderhoud van het stukje weg daarnaast gelegen. Ook aan den heer Vlaming heeft Bruin, dat verteld, en er bijgevoegd daarvan schriftelijk bewijs te hebben. De voorz. zegt onderzoek toe. 9. Verpachting standplaatsen kermis. Een enkele maal gingen uit den Raad stemmen op om de te heffen staangelden op het kermis terrein te verhoogen en B. en W. achten daar- ook alle redenen aanwezig. Zij stellen voor het voor standplaatsen aan gewezen terrein op het marktplein en op het z.g. Groentje aan het Schildereind gedurende het tijdvak van 23 Juni tot 7 Juli aan den open baren dienst te onttrekken (de verordening op de marktgelden behoeft dan geen wijziging) en hun college te machtigen dat terrein als stand plaatsen voor kermisvermakelijkheden, als draaimolen, bioscoop, schouwburg, e.d. op door hen te stallen voorwaarden, in het open baar te verpachten. Waartoe wordt besloten, nadat de heer de Vries een lans heeft gebroken voor het af schaffen van de kermis. Met het oog op het gevorderd tijdstip besluit de heer de Vries eerst tegen het volgend jaar het voorstel tot afschaffing te doen. 10 Subsidie landbouwtentoonstelling te Schagen. Schagen gaf in 1908 geen bijdrage voor onze landbouwtentoonstelling. Op voorstel van B. en W. wordt besloten op het verzoek van het Hoofdcomité afwijzend te beschikken. 11. Verhooging vergoeding straatverlich ting te den Burg en verlichting van het gemeentehuis. Stijging van de uitgaven voor Electriciteits- bedrijf maakt het noodzakelijk te trachten de inkomsten te verhoogen. In verband daarmede achtten B. en W. het billijk, gezien de uitgaven van straatverlichting op de andere dorpen en het aantal kaarsen lichtsterkte voor de verlichting raadhuis noodig het bedrag voor straatverlichting te verhoogen van f700,— op f900,— en voor verlichting raadhuis van f150,— op f200.—. Gerekend naar de kosten straatverlichting, op de andere dorpen met petroleumlicht (of Iam- pen)zeggen B. en W. in hunne toelichting, zou de straatverlichting met petroleumlampen te den Burg zeker een uitgaaf van f 1250,—vorderen. De regeling komt de heer de Graaf alleszins billijk voor. Bij acclamatie wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 5