5377 Zaterdag 6 Maart 1920. 33st' Jaargang. Mienws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. WITTE ROZEN. Bi ene o la«ud. FE OIL ÏOE w O Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentlëu daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Fmka LAN9EVELÖA DE R O O IJ, Parkstraat, Buna of Tax at LICHT OP! HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 4 Febr. v.m. 8,25 Vrijdag 5 9.05 Beperkte dienstregeling van 16 Februari 1930 Vertrekuren van de Boot. van Texel7,45 v.m. 2,45 n.m. Opheffing verbod tot bakken van melkbrood. Aanvullingsbroodkaarten, TEXEL, 5 Maart 1920. H. M. v. Landbouw. Bijbelscli Museum. XXI. TEXELSCHE COURANT. Abor.nemenlsprvi per 8 maanden; Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prigt der Advertentiin; Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woensdag 3 Maart tot en met Dinsdag 9 Maart: voor rijwielen 6.15 uur, voor rijtuigen 6.45 uur Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Zaterdag 6 Zondag 7 Maandag 8 Maart Dinsdag 9 Woensdag 10 9,40 10,16 10,51 11,25 12,— van Nieuwediep9,15* 4.15 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vartrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,24§ 1,07 12,20f 3,28 1.56ft 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8.30 10,36 10,45f 12,36 Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag. ■jf Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De Burgemeester van Texel maakt bekend lat de minister van Landbouw, Nijverheid en iandel, heeft goedgevonden met ingang van leden le. in te trekken zijne beschikking van 29 tug. 1919, no. 66451/36a Rijksbur. v. d. Distri- lutie van Graan en meel, houdende verbod tot iet verwerken van melk, melkproducten en nelkbestanddeelen bij de bereiding van brood; 2e. te bepalen dat melk-wittebrood uitsluitend egen inname van broodbonnen mag worden rerkocht, en dat voor dit brood geen maximum- irijs geldt. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Naar hot Hoog-Duitaoh van Gravin lil. von Adlerafald-Ballestrem. 100.) „Eu toch een klein verwijt kan ik je niet sparen, het verwijt, dat je aan mij twijfelen kon." „Aan jou twijfelen P Nooit, o nooit,® riep Iris vol vnur, terwijl zij overeind ging ritten. „Eu toch ia 't zoo, mijn sohatje! Het was een twijfel aan mijn lieide tot je, aan de liefde, die geen twijfel kent," antwoordde hij overtuigend, met het vriendelijk lacnje dat hem zoo eigen was. „Een ruwe gewe- tenlooze hand heeft in het gevoel der wraak wraak tegen mij je willen treffen en heeit den sluier vernietigd, dien de heide om je afkomst heeft gewezen. Dat die HJding, zoo plotseling, zoo onverwaohts gekomen, je diep in 't hart moost treffen dat ze je tot merg en been zou doordrin gen, wie waagde het daaraan te twij felen P Maar je moest mij toch beter ken nen, om te gelooven, dat dit je in mijne oogsn zon kunnen vernederen, mijn liefde tot je zou kunnen verminderen 1" „Dat geloof sk ook geen oogenblik," De Burgemeester van Texel doet weten aan belanghebbenden, dat blijkens ministerieele beschikking van 19 Febr. j.l. aanvullingsbrood kaarten niet meer zullen worden uitgereikt dan aan hen die vóór a.s. Dinsdag 9 Maart een SCHRIFTELIJK VERZOEK ten Raadhuize in dienen, om de hen toekomende aanvullings broodkaarten alsnog te mogen ontvangen. Deze laatsten zullen alsdan SLECHTS WOENSDAG 9 MAART van 9—12 uren v.m. door de aanvragers persoonlijk kunnen worden afgehaald ten kantore van het levensmiddelen bedrijf ten gemeentehuize alhier. Zonder voor afgaande schriftelijke aanvraag, en op een anderen tijd dan de hierboven genoemde, zullen geen aanvullingsbroodkaarten meer worden uitgereikt. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Toelating van leerlingen tot de O. L. Scholen. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op 1 April a.s. nieuwe leerlingen kunnen wor den toegelaten tot de openbare lagere scho len in deze gemeente. Om te kunnen worden toegelaten moeten de leerlingen voor 1 April a.s. den leeftijd van vijfjaar en zes maanden hebben bereikt. Tevens bestaat op 1 April a.s. gelegen heid om te worden toegelaten tot den aan de sohool te den Burg verbonden cursus in de Fransche taal, wélke cursus gehou den wordt des Woensdags- en Zaterdags middags. Voor het volgen van het ouder wijs aan dezen cursus behoeft de leerling de school, welke hU thans bezoekt niet te verlaten. Tot den gemelden cursus in de Fransche taal en tot de 7e, 8e en 9e klasse van de school te den Burg vindt toelating alleen plaats, indien ten genoegen van het hoofd der school blijkt, dat de leerling in ont wikkeling niet aebterstaat bij hen, die met vrucht in alle vakken het onderwijs heb ben genoten, hetwelk aan de school gege ven wordt in het leerjaar onmiddellijk voorafgaande aan dat, waarin toelating wordt verlangd. De aanmelding behoort uiterlijk 27 Maart a.s. te geschieden bij tiet hoofd der school onder overlegging van het vaccinatie bewijs. Texel, 5 Maart 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris De Burgemeester JONKER. BUYSING DAMSTE, WaARSCHUWIAG. In verband met het heerschen van de besmettelijke veeziekte Mond en Klauw zeer binneD deze gemeente wordt den in gezetenen in overweging gegeven, uitslui tend gekookte melk voor het verbruik te aei—iBTarrrBaa in —na—BMBmaMBMB— was het haastige, kalme, zekere antwoord. „Iris Marcellus Hoohwald nam haar beide handen in de zijne en keek haar strak in de helder blauwe oogen. „Je ge looide aan mij, en toch en toch kon je ons kind, ons onschuldig kind in je han den nemen, om er den dood mede in te gaan, mij een onbeschrijflijke smart berei den en je ziel met een vretselijke, onver geeflijke schuld bezwaren." H{j had heftiger gesproken dan hij wel had gewild, on moest het gezicht van haar aikeeren, om zich om harentwille met ge weld tot kalmte te dwingen. Toen bij zich weder omkeerde, zag hjj hoe haar blik zich geconcentreerd, als naar binnen ge keerd had. en hare trekken een spanning vertoonden, als luisterde zij naar stemmen in da verte, heel in de verte. „Iris!" riep bij verschrikt en legde zijn hand op haar hooid. Toen verdween de spanning weer uit hare trekken. „Je hebt mij veel te vergeven," snikte zij. „Het is vergeven, het was vergeven, toen ik jou en Siegfried in de armen had," zeide hij ernstig. Zjj keek hem aan met hare mooie, hel dere oogen. „Je hebt mij physiek gered red nu ook m9ae ziel," sprak zij op smeekenden tooi», ,Er is een stem in mijn binnenste, die mij dwingt het ieven ondraaglijk te vin den, sinds ik weet, dat ik de dochter bezigen. Verbruik van rauwe melk kan voor de gezondheid zeer nadeelige gevol gen hebben. Texel, 5 Maart 1920. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. Werkzaamheden in het landbouw- of vee- houdersbedrijf vormden geen belemmering voor vergaderingbezoek, meende de voorz. te moeten opmerken. Weer wind en wegen evenmin, er blijft dus geen andere reden om de slechte opkomst te verklaren, aldus vervolgde spr., dan gebrek aan belangstelling. Het is voor een afdeelingsbestuur van een organisatie, als de H. Mij. van Landbouw, wel ontmoedigend, zulks te moeten constateeren, Met inbegrip van bestuur, zaalhouder en pers- menschen waren bij de opening, te ruim 8 ure, slechts 11 personen in de zaal van hotel de Oranjeboom tegenwoordig. Die weinige aanwezigen riep de voorz. een welgemeend welkom toe. De notulen van de vorige vergadering werden nog door den afgetreden secretaris gelezen; met dank van den voorz., werden ze onveranderd vastgesteld. Goedgevonden werd dat het bedrag van de prijzen der rammenkeuring, niet door de prijs- winners afgehaald, in het vervolg in de kas der afdeeling zal worden gestort. Legio stukken waren ingekomen, wij ver melden daarvan alleen een verzoek om mede werking van de afd. Hoorn en een idem van de afd. Wieringen inzake wijziging Invalidi teitswet. Om reden reeds met lijsten in dien geest is gewerkt, werd besloten beide stukken voor kennisgeving aan te nemen. Door den voorz. werd mededeeling gedaan van het door hem in den Raad gedane voor stel in verband met de gevallen vantongblaar in deze gemeente en het besluit van den Raad om te trachten den veeinvoer stop te zetten. In den tijd van de verscheping van lammeren vrij te zijn van besmettelijke veeziekten is voor onze gemeente een levensbelang. Bovendien worden geen belangen van beteekenis geschaad bij een verboden invoer. De gemeente Texel is er een van uitvoer. Breedvoerig werd besproken wat te doen, om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Van het voornemen te publiceeren op welke stallen mond- en klauwzeer heerschende is, kwam met terug, omdat die veehouders zich daardoor in hunne belangen geschaad konden achten. Ten slotte werd besloten, dat commissie van waakzaamheid aan de wenken ter voor koming van verdere uitbreiding, algemeene be kendheid zou geven. Dit is trouwens ook het eenige wat de afdeeling te doen staat. Door de agitatie van de boeren, zijn alle maatregelen vaa eeae Zij hield op. „Zjj rust in vrede," zeide Hochwald zacht. „Maar wanneer jij bij mü bent, is alles goed, dan wjjken de gedachten van mij, die gedaohten aan den zelfmoord, Mar cellus, Marcellus verlaat mij niet. Mijn eigen ik zegt mij immers, dat jij mij niet uit je hart verstooten zult, en daarnaast fluistert oen stem in m\jn binnenste, die mij dwingt, je vrij te maken door mijn dood." Hochwald begreep niet goed, wat zij be doelde de tegenspraak in hare woorden scheen hem een ziekelijke toestand, teweeg gebracht door den grooten physieken schok. „Ik verlaat je niet," zeide hij goedig. „Wij zullen te zamsn strijden tegen dezen boozen geest. Is hij al niet reeds verbanen Iris „Neen," fluisterde zij, „dat i3 hij nog niet. Alleen jou wil is sterner dan hij, hij vlucht voor jou bijzijn en waeht erop,tot ja m(j weer alleen laat om zich weder van my meester te maken." Da vorst schudde het hoofd bet scheen hem geen gezonde taal, die Iris sprak. „Twijfel je nu Dog aan mij vroeg hij op een tooD, waaruit liefde en medeleden sprak. „Neen," zeide zij. „Niet in 'tmiost. Het valt mij zelfs zwaar, wanneer ik ja iietde van regeeringswege tegen de ziekte opgeheven, slechts de verplichte aangifte is gebleven, terwijl vervoer van ziek of verdacht vee ver boden is, De veehouders zullen zeker toonen voldoende hun eigen belang begrijpen, door de wenken ter harte te nemen en er naar te handelen. De rekening van den penningmeester over 1919 werd nagezien door de heeren A. Wlerenga, Jb. Kikkert P.Pz. en J. G. Kooiman, die de rekening in orde bevonden en bij monde van laatstgenoemde tot goedkeuring adviseerden. Zooals ook geschiedde. Met een kassaldo van f310,72 aangevangen, sloot het jaar 1919 met een bedrag van f 372,49. Met het oog op de groote landbouwtentoon stelling te Schagen, werd besloten dit jaar geen afdeelingstentoonsteillng te houden. Tot behandeling gaf geen der punten van de agenda der algemeene vergadering aanleiding. De voorz. en de secretaris, de heeren H. W. Keesom en R. A. Keijser, werden respect, tot afgevaardigde en plaatsvervanger aangewezen. Besloten werd nog, dat de door de Commissie van waakzaamheid te maken kosten voor de bestrijding tongblaar, uit de kas der afdeeling zullen worden betaald. Bij de rondvraag deelt de secretaris mede, dat door hem opgave is gedaan van adressen van leden, die niet het Weekblad ontvangen, doch dat aan het verzoek om toezending tot nog toe geen gevolg is gegeven. Spr. acht het gewenscht, dat verzuim ter Algemeene Verga dering kenbaar te maken,waartoe wordt besloten Met dank voor de gezellige besprekingen sluit de voorz. daarna de vergadering. De ZeerEerw. Heer H. J. M. Koevoets, te Oudeschild, is benoemd tot pastoor te Hülegom (H Joseph), in diens plaats is tot pastoor te Oudeschild benoemd de WelEerw. Heer C. Kors, thans kapelaan te 's Gravenbage (H. Willebrordus.) De heer J. H. Leopold, vroeger alhier, thans ontvanger van registratie te Usel- ateio, is in geiyke betrekking benoemd te Eindhoven. De heer R. Kelderhuis, benoemd tot onderwijzer te Marken, is tevens in gelijke betrekking benoemd te Grootscbermer. De heer K. heeft de benoeming te Mar ken aangenomen. Wij hebben ons ten zeerste verwonderd, dat niet meerderen waren opgekomen, om de de prachtige verzameling, bekend onder den naam hierboven genoemd, te zien, nu daarvoor voor een zoo luttel bedrag, Woensdag in het gebouw Eben Haëzer gelegenheid bestond. Wij hebben ons daarover zeer verwonderd. Immers de verzameling was hier bekend, is hier al eerder gedemonstreerd. Bekend kon dus worden geacht, welk een schat van voorwerpen van kunst en smaak, van land- en volkenkundige beteekenis, van historische waarde ze bevat. Intusschen, de aanwezigen hebben bij de geringe opkomst geboft, konden nu van dicht bij alle voorwerpen bezichtigen en bewonderen. tot mjj zie, mij voor te houden, dat ik een sohandvlek ben op je stamboom." „O, Iris, dat zou al een heel kleingeestig onohristelijk standpunt zijn." Met een dankbaren blik zag zij hem aan. „Hoe weet je 'k?' vroeg zij toen, „heb je den briei gevonden of heeft Signd je gezegd. „Den brief heb ik gevonden, Iris, maar mij kon hij immers niets nieuws vertel len „Marcellna je hebt het dus geweten,* -viel zjj hem bniten adem in de rede. „Zeker, mijn lieveling, ik wist het eer je mijn bruid werd. Of denk je, dat je pleegvader dat voor mij geheim had ge houden P* „En niettegenstaande dat alles, Marcel lus, nam je mij tot vronw?" „Niettegenstaande dat alles, mijn sohatje Ik had je lief, zooals ik je nog liefheb en liefhebben zal tot in het grat," zeide hij eenvoudig. Iris haalde diep, diep adem en breidde haar baide armen uit. „Dat is verlossing," riep zij onder een stroom van tranen. Een uurtje later leidde vorst Hoohwald. zijne vrouw naar zijn eigen kamer, die keel op het Noordwesten lag en des zxmrs, wanneer het erg heet was, steids lrhoh Weef. W.v.v.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1