Vreemdelingenverkeer. Tandarts Ansingh Buizenhandeli Energiek Jongmenscli 6 kippen, broed 1919. Zondags gesloten, een perceel best bouwland, met pote loods spoedig geschil voor woning, ai. Koogerwegj 20 beste lamschapen. f1200,-- Hypotheek, Algemeene Vergadering in „Hotel de Lindeboom" 15000 kilo goed gewonnen Weideiiooi en 40,000 RG. Voederbieten (vorstvrij een versch afgekalfde 5jarige ROE met stierkalf. IV. V. Bertels Oiiefabrieken Amsterdam. Hoeveel middelen Attentie Maandag of Dinsdag in lossing een ipartij Draineerbnizei de boerderij ,,öns Genoegen" met l1 H.A. Lün'i. Nierziekte, Albominurie, blaas ziekte, ziekten der urinewegen,: aambeien, genezing, dokter Damman, met nauwkeurige omsenrd ving der ziekte. LAND- en DRAINEERBUIZEN Schoorsteen- en Rioolbuizen. Predikbeurten- Plaatsing gezocht alj Boerenknecht in huif: „De Onderneming" den Hoorn. Electrificatie. Vergadering- Melkveehouders. Rij kspostspaarbank. Zondag 7 Maart 1920. HERVORMDE GEMEENTE Burg, 'sav. 7 uur ds. Pijnacker Hordijk. Waal, vm 10 uur ds. Pijnacker Hordijk den Hoornv.m 10 uur ds Visser. Oudeschild, did. h«lt'3ds. Viseer ADVERTENTIEN. Opkomst dringend gewenscht. Hoofdgracht 61, Hen Helder, is Donderdag ii Maart van half li tot half 2 uur te spreken Voedert Uw Vee met Bertels' murwe Lijnzaadkoekjes f 25,00 Bertels'zuiver Lijnmeel f 22,50 Bertels' zuivere Lijnkoekschilfers f 22,00 Vanaf 7 Maart 1920 zijn d|. Coiffeurszaken des "W* aalderstraat. L. BRUIN" Zoon, Metselaars. Uit de hand te koop A. VISSER, Marktplein Burg. gezocht voor de vertegenwoordiging op Texel van soliede Handelszaak. Br. onder lett. N. S. 3667, Alg. Adv. Bnin D. Y. ALTA, Amsterdam. S. D. KE1JSER, Hoogeberg. Donderdag 11 Maart a.s. voorloopig, wegens verzending van d melk Daar den Helder voor't laatst KA1 verkrijgbaar a f 3.— per stuk. Te koop Gevraagd voldoende overwaarde. H. P. KiïfcVIT. (onst., pijnl. zwakte, geheime ziekten, gef zwellen, impotentie, enz.) Volkomen en snelle ■d ST0EL&Z00N Genoten hebben zij bij de heldere uiteen zettingen en vaak geestige toelichtingen door den WelEerw. Heer Ds. Visser gegeven bij de getoonde voorwerpen. Waar zullen wij onze opsomming aanvangen Waarmede zullen wij die eindigen Zullen wij beginnen te vertellen? Van de synagoge in miniatuur tot in bizonderheden natuurgetrouw uitgevoerd? Van de tempel? De huizen der rijken? Die van burgers of van boeren? De herberg? De graven in een rots uitgehouwen Of zullen wij U vertellen van de kleinste bijbel ter wereld, ter grootte van een klein lucifersdoosje Van de leeren zakken Van ossen en van ploegen? Van de tenten der herders Van de kleeding van kemelshaar Zullen wij iets mededeelen van hetgeen Ds. Visser ten beste gaf, bij de munten van dien tijd? Wij aarzelen en volstaan er mee, allen die het nog niet gezien hebben, mocht te eeniger tijd nogmaals de gelegenheid worden geboden, op te wekken dan niet achter te blijven daarvan gebruik te maken. De bijeenkomst werd met gemeenschappelijk gezang en gebed geopend, met gezang en dank zegging gesloten. Hef woord van dank, door den WelEerw. Heer Ds. Kroese den leider gebracht, was wel verdiend. Het rapport van het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noordholland over de electrificatie en de bemaling van Texel is verschenen en wij deelen daarover hieronder het volgende mede. Het rapport over de electrificatie vangt aan met eenige algemeene beschouwingen over ons eiland, de ligging, grootte, bronnen van bestaan, dichtheid van bevolking en afwatering. Volgt een raming van electriciteitsafname, waarbij Texel wordt ingedeeld in twee deelen het eene deel bestaande uit het gedeelte liggende ten oosten van de lijn den Hoorn, den Burg, Waal en Oosterend, waarin genoemde dorpen en Oudeschild en vrijwel alle bemalingsplaatsen voor de polders vallen. Dit gedeelte, zegt het rapport is gemakkelijk electrisch te bereiken en heeft de grootste be volkingsdichtheid, terwijl het andere deel, waarin vallen de dorpen Koog en Cocksdorp, de tegenovergestelde eigenschappen bezit. De afname voor particuliere verlichting, straatverlichting, industrie, bemaling, landbouw doeleinden, enz. worden achtereenvolgens ge raamd, zoowel voor het eerste genoemde deel als voor het geheel, bij oprichting van een eigen centrale, maar de slotsom is, dat op die wijze de electriciteitsvoorziening.te duur komt. Dan volgt een begrooting van kosten bij transport van electrische energie vanaf het vasteland, maar ook dan blijken de kosten circa 40 pCt. hooger dan op het vasteland. Verslag te geven van hetgeen het rapport zegt van electrische bemaling van het eiland, zou ons te ver voeren. Genoeg zij het te ver melden,dat zelfs is toegevoegd een beschouwing over de mogelijkheid van een klein scheep- kanaal op Texel. Zoowel het een als het ander is tot in bizon derheden uitgewerkt, het rapport en aanver wanten beslaat dan ook bijna 100 bladzijden druks. Wij raden het belanghebben en belangstel lenden ter lezing aan. De voorz. van de afd. II van bovengenoemden bond was door ziekte verhinderd en het was dus de secretaris, die in zijn plaats aan het 10 tal belanghebbenden het welkom toeriep, de vergadering opende en aan den spr. het woord verleenae. Met een woord van verontschuldiging ving de spreker, de heer C. Wolmerstett aan, omdat de vorige verg. door zijn schuld niet kon door gaan. Omdat de heer Brinkman overbelast is met allerlei organisatiewede, terwijl ook zijn wethouderschap te Zaandam veel tijd vraagt, had spr. op zich genomen voor den heer B. hier op te treden. Spr. had zich evenwel ver gist in den tijd van vertrek van de trein en kon toen dien dag niet meer op Texel komen. Hierna kwam spr. aan zijn eigenlijk onder werp „Wat staat den melkveehouder te doen in verband met den komenden tijd en hij begon daarop met te schetsen den toestand van de melkveehouders in het algemeen en die van den bond in het bizonder. Vóór het bestaan van den Bond, zegt spr. werd er nooit overleg met de boeren gepleegd bij het vaststellen van de melkprijzen. De melk werd voor een jaar vast verkocht op een con tract geheel klaar gemaakt en waarin zelfs de prijzen reeds waren ingevuld. Directeuren van fabrieken van melkproduclen deden eenvoudig per briefje mededeeling van den melkprijs. De boeren waren geheel aan de willekeur van anderen overgeleverd. De fabrieken gingen zelfs zoover, het land in 21 districten te verdeelen, elk een district aan te wijzen en op straffe van hooge boeten te verbieden in een ander dan het aangewezen district melk te koopen. Zoo werden de boeren dus door den geor- ganiseerden melkhandel tot organisatie ge dwongen. De oorlog kwam en de regeering beschikte over de producten, de boeren hebben toen de bekende productierekening overgelegd, waarom wel is gelachen, doch die nooit is aangevochten. Er wordt al maar op de boeren gescholden zegt spr., maar vele boeren moeten blij wezen als ze het inkomen hebben van een bootwerker. Spr. wekt met klem op tot organisatie. Het is een eisch van den tijd. Alles organiseert, tim merlieden, metselaars, zelfs advocaten hebben hunne orde, notarissen hun broederschap. De boeren zijn nog te weinig georganiseerd en zitten daardoor nog steeds in de knel. Spr. herinnert daarbij aan de regeeringsmaatregelen, de intrekking van den toeslag met ingang 15 Februari, de onvaste houding van minister van Ijsselstein, door afwisselend consenten af te geven tegen een uitvoerrecht van 70, 5, 45 en 6 cents per kilo kaas. De minister en de groote bladen zegt spr. zijn den boeren niet gunstig gezind. De melk kan en mag niet meer goedkoop worden. Spr. wekt op tot organisatie en coöperatie, ook ter verbetering van de melkvoorziening in de groote steden, die thans nog alles te wenschen over- laat. Hij herinnert in dat verband aan de ge vallen van typhus door middel van de melk naar de stad overgebracht. De melkveehouder zegt spr. moet streven naar een goed bestaan, bij hem is thans nog geen sprake van een 8 urigen werkdag, het is meest 16 uren en toch moet ook hem meerderen tijd voor ontwikkeling worden gelaten. Dat de boeren nog niet beter hun .belang begrijpen, wijt spr. in hoofdzaak aan hunne mindere ont wikkeling en dat moet veranderen. Nog brengt spr. naar voren den strijd die thans in Amsterdam gevoerd wordt, waarbij de fabriek v. d. Berg Limited de melk tegen een lageren prijs gaat verkoopen en die dat doen kan, omdat de boeren in Zuidholland nog niet voldoende georganiseerd zijn en hun melk voor een lageren prijs aan die firma hebben verkocht. Organisatie en coöperatie is het middel zegt spreker om aan die toestanden een einde te maken en hij wijst op de samenwerking van de Friesche boeren als een beschamend voor beeld voor de boeren in Noord-en Zuidholland. Even haalt spr.. ook de plannen voor de melkvoorziening te Helder aan. Hij bestrijdt verder de meeping, dat de boeren in de laatste jaren zulke goede zaken hebben gemaakt. De toestand zegt spr. wordt thans beheerscht door hoop en vrees, met Nieuwjaar was er nog 90 millioen K.G. kaas in het land, thans nog 60 millioen. Toch ziet de spr. den komenden tijd niet donker in voor den melkveehouder, indien hij slechts zijn belang begrijpt, tot organisatie komt en vertrouwen stelt in zijn bestuur. Er wordt heden zegt spr. Donderdagna middag, te Amsterdam vergaderd door het centraalbureau en afgevaardigden van Frankrijk en Belgie om daar melk te verkoopen. Waar zelfs Duitschland met een markenkoers van 3 cent nog uit ons land betrekt, zal dat voor Frankrijk en Belgie zooveel beter gaan. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd weinig gebruikgemaakt. Even werd ge- informeerd naar den te wachten melkprijs. Spr. gaf een overzicht van de gevoerde besprekin gen, iets positiefs kon door hem omtrent den melkprijs niet worden medegedeeld. Over de te Helder te stichten centrale werd nog van gedachten gewisseld, spr. beval de stichting ten zeerste aan en hij staafde zijn meening met voorbeelden. Met dank aan spr. en hoorders werd de vergadering daarop gesloten. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. OVERLEDEN Maitje Rab, oud 51 jaar echtgeooote vau Gerrit Rab. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Feb. 1920. Ingelegd f 5358,37 Terugbetaald - 13029,64 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4801. v.m 10 uur ds. H. Buis ooi. Oosterendv.m 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Geeu dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v m. 10 uur de hr. F. L. Bakker Thëol Cand. te Amsterdam. n.m. 3 uur dezelfde. Na den middagdienst ledenvergadering. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m, 10 uur ds. de Maar. Doop. den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Kuperus Oorzaken en behandeling 10 vau eczeem. Eczeem is dikwijls te wijten aan bloed armoede, lichamelijke of geestelijke in spanning. Ook kan het een gevolg zijn van besmetting, het voortdurend omgaan met natte of droge waren in winkel of werk plaats, of overgevoeligheid voor buiten gewone warmte of kou. De behandeling eischt veel zorg en zindelijkheid De lijder dient eenvoudige, voedzame spijzen te gebruiken en vooral zwaar voedsel en alcohol te vermjjden. Geregelde stoelgang is noodzakelijk ver stopping verergert de kwaal. Tot beteugeling der ontsteking en om de last van eczeem te doen verdwijnen, bestaat niets beters dan Foster's Zalf. Deze verdrijft de prikkeling en de geneigdheid om de aangedane plaatsen te krabben. Foster's Zalf heeft een antiseptische, verzachtende en heelende werking, droogt niet te spoedig op, laat zich niet te ge makkelijk afvegen en dringt tot op iedere aangedane plek door. Deze zalf is zeer succesvol bij alle jeukende huidkwalen en heeft tal van hardnekkige en langdurige gevallen ge nezen. Zij is ook een uitstekend genees middel voor aambeien. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs a f 1 75 per doos. 33 Heden oveHeed, zacht en kalm, na voorzien te zijn van de H H. Sacra menten der ewenden, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, MARTJE ZOETELIEF, Wed. van Coruelis Dz. Witte, in den ouderdom van ruim 67 jaar. Uit aller naam, S. WITTE Cz. Den Hoorn, Texel, 3 Maart 1920. Bij onze terugreis naar Amerika, zeggen we hierdoor, aan fam lie en vrienden, een laatst vaarwel. G. HETJT. N. HEIJTRoeper. Aan boord Maritania, 6 Maart 1920. op Diusdag 9 Maart as. 'a avonds8Vs uur iu Hotel ,de Zwaan." De Secretaris, J. PISART TE KÜUP: J. J. NIEUWEN HUIZEN. TE KOOP AUKE KOOIMAN, Waal. koud geslagen van zuiver Lijnzaad, uit muntende door zuiverheid, hoog vetge halte en laag vochtgehalte. In oze fabriek wordt het gezuiverde lijn zaad koud geperst zonder bijvoeging van vocht. Hierdoor behouden onze artikelen de volle voedingswaarde, groote vetulon- terige slijmvorming en groote dijkracht. Men gelieve te letten op het merk BEKTELS, dat geperst is in de koekjes en is aangebracht op de plombeering van de zakken. Prijzen zijn per 100 kilo incluis zakken franco boord of spoor Amsterdam gele verd. Verkrijgbaar bij de Wederverkoopers, Aankoopvereenigingen of direct van de fabriek. Bekroond met 23 Eere-Diploma's en Gouden-Medailles op de Landbouwtentoon stellingen van 1907 1913. I heeft U al beproefd ter genezing van steenpuisten, negenoogen, bloedvin nen, fjjt, wratten, likdoorns, winter handen, wintervoeten, open beenen, zwerende boisten, ring-, baard-, dauw worm, brandwonden, verouderde won den en allerlei zweren Het EENIGE UDIttL, dat beslist en binnen enkele dagea genezing brengt is de Oprechte Winsumer Zalf. Pry's per bus f 0.75 en f 1.35. (Hoe grooter bus hoe voordeeliger in 't gebruik.) Verkrijgbaar bij Apoth., en Drogis ten. Gen.-Agent i. C. DE VRIES, Winsnm (Gr) Te den Burg Gez. de Roos; Oosterend D. WuisS. DrosOudeschild P. VosCocksdorp Wed. G. v. d. Kooij Koog R. J. DaalderEngros: G. Haagen Kanaal weg 147, Helder. Hoogachtend. G. -T. HOFMANN. P. UITGEEST. I in wjjdte van 4-5—6-8 en 10 cM. Gok aan den Burg in dezellde matfj verkrijgbaar. Verder Bakkers Ovenvloeren, Stucadoo en Witkalk, concurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend, groot 2,25,10 H.A. voor een weesjongfn van 18 j*ar. Regenten Alg. Weeshuis. GEVRAAGD Bij C. ËELMAN Az. Pijpersdijk. Aanbieding motto .Hypotheek" bureacj" van dit blad. TE KOOP per brief, door de wonderbare plantenex tracten van verschillend voor elke ziekte. Men vrage brochure No. 191 met bewijzen, aan bij den Heer Snabilié, Gr Markt 7 Rotterdam,

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2