1379 Zaterdag 13 Maart 1920. 13st' Jaargaug. Nieuws» .en Advertentieblad, Spoor- en Bootdienst WITTE KOZEN. Bi Sn n «e n la sa ASVERTENTIEN worden aangenomen bjj do Uiig. Firma LAN3EVSL8 OE ROOIJ, Parkstraat, Boris of Tixrï. LICHT OP fBVIJLLStON. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagmorgen ABOI-. IEMENTEN en XJ> dk V dUÊKt «Al H ldvertentlën daags voor de uitgave vóór 1 uur nam. IIOOGWATER Reede van Texel Beperkte dienstregeling van 16 Februari 1920 Vertrekuren van de Boot. van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m. Weduwen en Weezenreute, Invaliditeitswet. TEXEL, 12 Maart D 20. Het Texelsche schaap. Be derde duizend. Raadsvergadering 11 Maart 1920. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prijt der Adverlentién Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woensdag 10 Maart tot en met Dinsdag 16 Maart voor rijwielen 6.30 uur, voor rijtuigen 7.—uur Donderdag 11 Maart v.m. 12,19 Vrijdag 12 12,58 Zaterdag 13 1,44 Zondag 14 2,47 Maandag 15 4,13 Dinsdag 16 5,39 Woensdag 17 6,44 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. van Nieuwediep9,15* 4.15 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,24§ 1,07 12,20+ 3,28 1.56ft 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8.30 10,36 10,45f 12,36 Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, tt Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Reeds vroeger schreef ik, dat de taak van den Raad van Arbeid niet alleen bestaat in de 'zorg voor de premiebetaling, maar eveneens in het bevorderen van maatregelen, waardoor allen, die volgens de wettelijke bepalingen aanspraak hebben op eenigerlei rente, die rechten ook kunnen doen gelden. Wees ik er reeds eerder op, dat de arbeiders, die na 3 December 1919 den leeftijd van 65 jaar bereiken onder zekere voorwaarden recht hebben op ouderdomsrente, thans vestig ik de aandacht op de bepaling van art. 379 der Invaliditeitswet in verband waarmede bij het overlijden van een verzekerde arbeider zijn weduwe en (of) weezen aan- Naar het Hoog-DuitBoh van Gravin E. von Adlerafeld-Balleatrem. 103.) „Je kunt meegaan als je wilt, Sigrid.* zeide bij kortaf tot deze. Sigrid, die door een vaag gevoel van BDgst en vrees was bevangen, aarzelde. „Waar gean wij keen?" vroeg zij. „Daarheen, waar het roode licht straalt en zijn schijnsel rondom zich werpt,* was het antwoord en Sigrid, wie bij hot hooren dezer woorden eene huivering door de leden was gevaren, volgde hot paar, als werd zij door een magneet voortgetokke» En toen de deur in de hal zich achter beo gesloten bad, die deur, waardoor Spini in dien stormachiigen nacht heimelijk bin nengeslopen was in het onbewoonde ge deelte van hst slot, toen zij de smalle trap afgingen en de gangvormige ruimte met de schietgaten en do overblijfselen van de oude wachtkamerinrichting betraden toen zeide Iris zacht, zooals men in een kerk spreekt: „Het is mij, alsof ik drooru, Marcelius, Hoe dikwijls heelt mg niet m den dioo®, de zwarte vrouw met da Vi-.r welkte rozen en h6i iaoge blonde haar ia de Banden. spraak kunnen maken op weduwen- respec tievelijk weezenrente indien voor of door den verzekerde 15 premiën zijn betaald. Op 13 Maart a. s. bestaat de mogelijkheid dat op de rentekaart 15 zegels zijn geplakt ter voldoening van de verschuldigde premie. Indien dus na dien datum een arbeider over lijdt, laat dan de weduwe of wel de vertegen woordiger der weezen nagaan of er op de rentekaart reeds 15 zegels voorkomen. Is dit het geval dan moet zoo spoedig mogelijk worden overgegaan tot indiening van eene aanvraag om Weduwen- en (of) Weezenrente. De loopende rentekaart moet bij de aanvraag worden overgelegd. Bevinden zich op de rentekaart nog geen 15 zegels, alleen doordat de werkgever verzuimd heeft te plakken, dan behoort daarvan mede- deeling te worden gedaan aan den Raad van Arbeid, welke dan wel zorgt, dat alsnog de verschuldigde premie wordt ingevorderd. Voor zooveel noodig wordt hietbij nog ver meld dat: de Weduwe aanspraak kan doen gelden op rente a. indien zij den leeftijd van 60 jaar heeft bereikt of overschreden. b. indien zij blijvend invalide. en dat de Weezen recht hebben op rente indien zij nog niet den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt. Verzuimt dus niet de aanvraag om Weduwen- en Weezenrente in te zenden bij den Raad van Arbeid. De Voorzitter van den Raad van Arbeid te Alkmaar, M. J. Th. VAS DIAS. Begin dezes jaars verscheen het eerste num mer van een populair geschreven, overvloedig geïllustreerd weekblad, „De Klein veeteelt", dat is gewijd aan de teelt van nutpluimvee, konijnen, varkens, schapen, geiten, bijen en fruit. De hoofdredactie is in handen van den heer D.J. Holsteyn, oud-pluimveeteelt-consulent, te Apel doorn. In de verzorging van het blad wordt de heer Holsteyn terzijde gestaan door verschil lende landbouw- en tuinbouwkundige inge nieurs, rijksveeteeltconsulenten, den rijksbijen- teeltconsulent en vele anderen. In het vierde no. troffen wij van J. S. Jr. een bijdrage aan over het Texelsche schaap, waarvan wij het volgende over nemen: Onder de in ons land gefokte schapenrassen treedt het Texelsche schaap meer en meer op den voorgrond en terecht, want dit schapenras heeft zooveel goede eigenschappen, dat het op den duur ongetwijfeld een wereldvermaardheid zal verkrijgen. De bakermat van deze schapen wordt ge vonden op het eiland Texel, waar de schapen fokkerij van zeer groote beteekenis is. Gemiddeld worden jaarlijks van dit eiland ruim 30 duizend schapen uitgevoerd. Aan de eene zijde munten deze schapen uit door groote soberheid, zoodat zij zeifs op vrij bierheen gevoerd, waar ik took sog nooit een voetstap heb gezet. Elk voorwerp, "elk heekje hier herken ik weder nit mijnen droom.' „Zij heeft ja gebed wel noodig,* ant woordde Hochwald insgelijks zacht. „God weet, dat ik het haar terwille van jou zoo lang onthouden moest.* "V erwonderd volgde Iris haar echtgenoot aohter haar liep Sigrid, helt tegen haar zie, halt nieuwsgierig. Een esfcele licht straal alechts drong in deze ruimte door, die ook vroeger op den dag kunstmatig veriioht werd, getuige de y neren liohtbro- nen aan den muur. Op dit uur echter het was zes uur in den namiddag werd de zeekant van het slot door het volle zon licht betekenen, en door de schuine schiet gaten v iel het lient in breede stroomen op den steenen vloer, zoodat de schemering van de holle leege kelderachtige ruimte in een gouden glans baadde. By de kast, waarm Rstaiezak in dien nicht, tot groote ergernis van Spini, spoor loos verdwenen was, bleei vorst Hochwald staan. „Gevoel je jo sterk genoeg, Iris?' „Bij jou en met jou zeker," antwoordde zy op haastigen, bigden toon, hoewel zij een wonderlijk beklemd gevoel over zich voelde homea. „Ik vraag het niet zonder reden, Iris,' ze;de fijj t ogoiaale, „want ik breng je m een grafkelder. schralen bodem gehouden kunnen worden, aan de andere zijde weten zij te profiteeren van een rijke voeding en kunnen onder deze om standigheden gehouden, inden kortst mogelijken tijd slachtrijp zijn en een enorm groot gewicht bereiken. Uit het een en ander volgt dat zij in hooge mate de eigenschap bezitten het ontvangen voedsel snel in vleesch en vet om te zetten. Niet alleen hierin munten deze dieren uit, maar zij zijn ook zeer vruchtbaar en buiten gewoon melkrijk, zoodat zij na het grootbrengen der lammeren nog geruimen tijd gemolken kunnen worden. De pasgeboren lammeren hebben een zeer groote levensvatbaarheid, het percentage sterfte- gevallen onder deze jonge dieren is bijzonder gering, terwijl zij door de melkrijkheid der moederdieren zeer snel groeien. Weder is een duizendtal vol. Drie duizend vereenigingen hebben nu adhesie betuigd aan het adres door den Raad van Negen van den Nationalen Bond voor Plaatselijke Keuze aan de Tweede Kamer gericht, bedoelende in stemming met het Wetsvoorstel-Rutgers tot invoering van Plaatselijke Keuze. Onder deze drie duizend vereenigingen be vinden zich 658 Kerkeraden, 448 vakvereeni- gingen (onder welke 102 christelijke), 302 afdeelingen der S.D.A.P., 300 Christelijke Jongemannen Vereeningen (bijna alle afdeelin gen van het Nederlandsch Jongelingsverbond), 251 Kiesvereenigingen (onder welke 239 recht- sclie), 168 Christelijke werklieden vereenigingen (Chr. Nat. Werkmansbond, Patrimonium e.a.). 64 onderwijsvereenigingen, en verschillende Hoofdbesturen en landelijke organisaties. Ook betuigden tien gemeenteraden adhaesie. Sedert den aanvang van 1920 hebben zich reeds meer dan vierhonderd vereenigingen als buitengewone (contrlbueerende) leden bij den Nationalen Bond voor Plaatselijke Keuze aan gesloten. V. V. V. Het was weer het oude klaaglied over de slechte opkomst, waarmede de voorz. de heer Ter Horst, Dinsdagavond de algemeene verga dering in hotel de Zwaan Icon openen; bestuur, leden, verslaggevers en zaalhouder inbegrepen, waren 8 personen aanwezig. Een prettige mededeeling noemde de voorz. het, dat hoofd der gemeente zich dezer dagen als contribueerend lid van de vereeniging had aangemeld. Spr. heette allen welkom en ge loofde, nu voor reizen naar het buitenland weer de gelegenheid bestond, den tijd voor het maken van reclame thans weer aangebroken. De notulen van de vorige algemeene ver gadering en het verslag over 1919, werden door den secretaris-penningmeester, den heer Pisart gelezen en onder bijzondere dankzegging goedgekeurd, evenzoo de rekening over 1919, inmiddels door de heeren H. J. Reij en J. G. Kooiman nagezien. Het boekjaar 1919 aangevangen met een kas saldo van f 84,50, sloot met een kassaldo van f63,74, nietegenstaande de groote uit gaven voor de nieuwe uitgave Wandelkaart in 2000 exemplaren. Het was geen wonder, dat de voorz. in een en ander aanleiding vond Eone lichte huivering voer baar door de ledan en zg drukte vaster zyne hand. „Waar jg ruy heen brengt, zal het wol goed zijn," antwoordde zg vol vertrouwen. Sigrid vertrok de lippen tot een spot achtig laobje. „Waarom moest ik mee hierheen gaan vroeg zij. „Wat gaan mij de grafkelders aan die hier op Hoehwaid zijn. Ik heb dat beroemde zaoht-fauivoringwekkeade tendre voor grafkelders nooit gevoeld. Eu bovendien schijn ik nier zeer overbodig te zgn.* Hochwald keerde zich om. „Het staat jo vry om terug te keeren,* zeide hy. „Misschien echter wauueer het beeld van Saïs omsluierd voor jo staat, zul je leereu anders over zulke zaken te deuken dan je tot nu toe hebt gedaan. Misschien ook kom je door-dezen gang wel te weten wat het raaöeelaohtigo roede licht van Hochwald is, naar welks oorzaak jij en je boezemvriend Spini zoo yverig hebben gezocht, dat hij zich zelfs niet heeft ontzien, de wetten der gastvrijheid te schenden. Hoe het ook zg hier op d8zen drempel gebied ik stilte. Kun je je tong niet in bedwang houden, dan verzoek ikje terug te gaan. Sigrid kreeg een kieur als bloed, deed een paar stappen naar voren en wilde nog iets in 't midden brengen. „Stilte!" gebood Hccawaid met zooveel ernst en gezag, dat zij den metd weer eenigszins uit te weiden over de groote ver dienste van den heer Pisart tegenover de ver eeniging. Ingekomen was een schrijven van den heer J. Daalder Dz., houdende, behalve bericht van verhindering, de mededeeling dat het mis schien beter was dat schrijver als lid van het bestuur aftrad. Het bestuur achtte het aftreden van den heer Daalder niet in het belang van de vereeniging en de vergadering ondeistreepte dat, door den lieer Daalder, die periodiek moest aftreden, met op één na algemeene stemmen te her kiezen. In plaats van den heer M. A. Kuijper, die mede bericht van mogelijke verhindering deed inkomen en wegens vertrek uit de gemeente aftredend, werd bij eerste stemming gekozen, de heer A. C. Rab. De voorz. meende er op te moeten wijzen, dat, waar er van de bestuursleden veel wordt gevergd en de heer Rab tot voor korte jaren nog verre stond, hij hoopte, dat de benoemde niettegenstaande dat, zou blijken met dezelfde ijver en ambitie voor de vereeniging werkzaam te willen zijn als zijn voorganger, de heer M. A. Kuijper, aan wiens adres bizondere lof werd toegezwaaid, voor hetgeen hij in zijne functie en in meer dan één opzicht voor de vereeniging deed. Op voorstel van het bestuur werd daarna besloten, den lieer Burgemeester dezer ge meente te verzoeken het eere-voorzitterschap van de vereeniging te willen aanvaarden. Het bestuur meende vérder alles, wat het verblijf van den vreemdeling in onze gemeente kan veraangenamen, te moeten steunen en stelde daarom voor als blijk van waardeering voor de gratis concerten in de openlucht, als anderszins, de vereeniging donatrice te doen worden van Texelsch Fanfarecorps, tegen een ieder jaar te bepalen bedrag, voor 1920 te stellen op f5, Na eenige gedachtenwisseling werd bij accla matie overeenkomstig het bestuursvoorstel besloten. Nadat nog eenige werkzaamheden voor 1920 waren besproken, stelde de voorz. voor aan het hoofd der politie te verzoeken om meer toezicht op de jeugd, door surveillance van de politie. Spr. verklaarde, de lijdensgeschiedenis van de jonge boomen op het Marktplein te hebben meegemaakt en nu reeds te vreezen voor de boomen, die straks geplant zullen worden. AI is het waar, dit de ouders in deze zaak veel kunnen doen, toch is spr. overtuigd dat politietoezicht noodig blijft. Het voorstel werd aangenomen, waarna de vergadering met dank voor de aangename be sprekingen, enz. door den voorz. werd gesloten. De agenda tbldo slechts eon viertal pun ten en bet was om zoo te zeggen, gesneden koek, geen wonder dus, dat de vergadering ons Donderdag niet lang vasthield, al is er over de bestemming en verhuring van een paar stukjes grond nog heel wat gedia- cusseerd. Uitgezonderd de heer Kikkert waren alle leden present. Notulen hadden wg ditmaal niet, zoodat wij na het heel korte openingswoord van den voorz. direct bij punt 1 „Ingekomen stukken' belandde, een echryven van den heer Ploos van Amatel, houdende bericht van aanneming benoeming tot lid van de sloot. Nu opende hg de achterzijde van de kast door eenvoudig de planken uit elkaar to schui een, waardoor een lage ijzeren deur zichtbaar werdde kaat was heel oud en het leek wel alsof zij er alechts was geplaatst, om den ingang naar een vertrek te verbergen, dat vroeger in tijd van oorlog als schatkamer scheen dienst ge daan te hebben. Hoehwaid nam Iris' hand vaster in de zijne, bracht haar binnen in de breede kaat en opende do ijzeren deur. Te midden van het volle zonlicht, dat door de breede oplest, waardoor dit vertrek van licht en lucht werd vooizien, zacht verwarmend naar binnen stroomde, soheen het geheim- roode licht. Eene zoogenaamde eeuwige lamp hing met een ketting aan de gewelfde zoldering boven een eenvoudig, klein altaar, waar boven men een wonderschoon Madonna beeld ontwaarde, terwijl het goddelyk Kiud, dat zij op bare armen droeg, de betde kleine armpjes uitstak, als wilde het de geneele wereld aan zyu hart drukken. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1