20 BIGGEN Bijblad van de Texelsche Courant Zaterdag 13 Haart 1920. No. 3379 prima lange en korte tnrf een lading heiningpalen. van Melkveehoudersvergadering. 't Was in zijn openingswoord, dat de voorz. de heer Kooij vertelde van de melk- sljjters te Selder, waarmede spr. Maandag in gecombineerde slijters en melkveehou ders was te zamen geweest. Wat konden die menschen praten, men kon merken, dat zij dagelijks met de vrouwen omgaan, aldus de voorzitter. Wanneer wij nu van de vergadering, Donderdag in hotel de Oranjeboom gehou den, verslag zullen uitbrengen, en die vergadering onze herinnering laten pas- seeren, dan kost het ons moeite te gelooven, dat het er een was van melkveehouders. Heusch, het had er wel een van Helder- sche melkslijters kunnen zijn. Wat is er gepraat, zonder einden soms allen gelijk, 't Was zoo ongeveer het oude liedje: „ze.dronken 'n glas en ze lieten de zaak 'zooals hij was." Maar laat ons thans zakelijk blijven en uit alle gevoerde discussiën althans het zakelijke naar voren brengen. De notulen van de vorige vergadering, die van de oprichting melkcentrale te den Burg, werden gelezen en onder 'dankzeg ging aan den secretaris goedgekeurd en onmiddellijk ging men tot de zaak over „Voorstel wijziging melkprijs op verzoek van het bestuur der Heldersche melkcen trale." De vergadering was goed bezocht te heeten, van den Helder waren aanwezig de heer Duker, directeur van de fabriek „Jong Holland" en de heer Bronsma van de reeds genoemde melkcentrale. De Heldersche huismoeders beginnen zich te weren, dat was de voornaamste reden van deze bijeenkomst. Een schrijven werd vooi gelezen van de vereeniging van huismoeders, afd. Helder, ingekomen bij de slijters vereeniging aldaar en houdende ver zoek den consumptiemelkprijs te brengen in verhouding tot die van de zuivel. Werd niet aan dezen wensch tegemoet gekomen, dan zou men zich tot het zuivelkantoor wenden, ofstaken, weet wel het melk- verbruik. Dat was een ernstige zaak en de melk slijters te Helder hadden van het schrijven dan ook terdege nota genomen en men meende aan het verzoek tegemoet te moe ten komen, te meer waar van de Coöp. Zuivelfabriek te St. Maartensvlotbrug een aanbieding was ingekomen voor de levering van consumptiemelk. Aangeboden was een hoeveelheid van 29.000 liter melk a 13 cent franco melk inrichting Helder. Do heeren afgevaardigden wilden eerlijk bekennen over de Texelsche melk uit stekend tevreden te zijn, kleine onaange naamheden zullen altijd voorkomen. Ook de verhouding tot de Texelsche melkvee houders was altijd een vriendschappelijke geweest, maarhet aanbod was er en er diende rekening mee te worden ge houden. Het slot van de inleidingen door de heeren Duker en Bronsma met tact gegeven, was een voorstel om den prijs met ingang 14 Maart te stellen op 12Ys cent franco in richting Helder, zoolang er geen concur rentie komt voor een lageren prijs. Bovendien willen de heeren slijters aan de overeenkomst de voorwaarde verbinden dat des winters minstens 50 wordt ge leverd van het zomerkwantum. Zij willen als waarborg daarvoor Va cent Pel' liter melk inhouden, dat bedrag vastzetten op de Alg. Middenstands Credietbank te Helder, waar de leverancier het dan later kan in vorderen, zoo hij aan zijne verplichtingen ten opzichte van de winterlevering heeft voldaan. Het voorstel bracht heel wat roering in de vergadering en zooals reeds in den aan vang gezegd, alle stemmen in actie. De heeren van den Helder wezen bij herhaling op den zuivelprijs van 8 cent per liter, al moesten ze toegeven dat de wintermeik den boeren geld kost of zooals een der veehouders het zoo typisch uit drukte „dat iedere koe met schuld de wei ingaat Lang en breed werd er geredeneerd, de voorz. deelde o. a. nog mede, dat spr. na de vergadering nög een poosje was samen geweest met de heeren Terra en Verfaille, die het voorstel wilde overwegen, den melk prijs te brengen op 13V2 cent en de winst marge van de slijters "van 4 op 3 cent terug te brengen. Daarmede ging de heer Bronsma, de afgevaardigde van de melksljjters, lang met accoord, hij wees op de Dadeelen door hen geleden door het uitblijven van den toeslag en waarvoor de tegenwoordige winstmarge eenige vergoeding heette te geven, wees op de kosten van de centrale en vooral op die van de melkfabriek. Ook de heer Duker kwam er tegen op in verband met de verhoogde loonen van de rondbrengers en de hooge kosten van het bedrijf door dure steenkolen en wat dies meer zij. Er werd gesproken over de thans ge leverde hoeveelheid en over het dezen zomer te leveren kwantum, maar een prijs stellen waarvoor men wel zou willen leve ren, herhaaldelijk door de heeren van den Helder gevraagd, dat deed men niet en een besluit nemen ten opzichte van het slijters voorstel evenmin. Ja, aan het -slot deed een der aanwezigen zelfs de ontdekking dat een bijeenkomst met de veehouders van afd. II. meer doel zou hebben getroffen, onder de aanwezigen waren er slechts twee die de melk recht streeks aan den Helder leverden, de ande ren leverden allen door middel van tus- schenpersonen. Die levering door tusschenpersonen werd door een ander als een groot kwaad ge brandmerkt èn voor den Helderschen slij ter èn voor den boer, op wiens rug alle geschillen worden uitgevochten, of beter uitgedrukt, die altijd het gelag moet beta len. Over het varen van een extra-boot voor melkvervoer werd nog heel wat geboomd en het belang daarvan met klem naar voren gebracht, tot zaken kwam het niet. Bij het uiteengaan van de vergadering zei een der bezoekers tot onswe hadden liever wat mogen ziDgen, dat gaat beter dan gelijk praten" maar een ander merkte op „het was toch een gezellige vergade ring. Wij vermoeden, dat de vergadering op heden, Vrjjdag te Helder gehouden van de afgevaardigden van de afdeelingen Helder Koegras, Breezand en Texel van den melk- veehoudersbond wel meer zakelijke resul taten zal hebben en wachten die af. Burgerlijke Stand der Gemeente Teiel, van 6 tot en met 12 Maart 1920. GEBOREN Johanua Margaretha d.v. Willem Bakker en Keetje Veeger, Januio Jacoba d.v. Jacob Timmer en Maaltje Brouwer. Jubanua Neeltje d.v. Reüer Dijt en Maria Verberne. Pie- ter z.v. Johan Pietor Bremer en Afin» Nelly Eelmnu. GEHUWD: Cornelia Bout en Adrian* Rlemens. OVERLEDENHendrikje Zegel oud 49 jaar gehuwd met Hendrik Adrianus Kikkert. Guurtje Vermeiden. 69 jaar, wed v. PLtor üroe. Trijntje Koorn, 79 jaar wed v. Sijbrand Outhujjs. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een kinderpintool. Outeheord aange troffen een witte bond, bruin gevlekt, oogaansobijnlijk nog jong, reu. ADVERTENTIEN. Voor de vele hartelijke blijken van deel neming en belangstelling ondervonden bij de ziekte en hut ovorlijdon van onze geliefde Moeder. Behuwd- en Grootmoeder Catbarina Rugdalena Roeper-Schouten, betuigen wij onzen opreobten dank. Namens de familie, J. BOEKHORST. N. C. BOEKHORST-Roe per Maart 1920. Laatst dezer of begin volgende maand wuchtehde eene lading en J. P. DROS Pz., de Cocksdorp. TE KOOP: b(j R. A. WESTGEEST, Bertha's Hoeve, Eierland, Texel. ■t*

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 5