Xaterdasr 20 Maart 1920. i 1 ieiws" Advertentieblad. gp©or- en BootdieMt i li o e ti i a n WITTE KOZEN. O ^3st# JaarjjfHïiH. Dit bUd verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentie» daags voor de uitgave vóór I uur nam ABOÏ-. -fBMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bg dm Uiig. Fxrka LANGEVSLÏÏ&SEROOIJ, ParkstraatBubg» opTixiu HOOGWATER Reede van Texel. Beperkte dienstregeling van 16 februari 1920 Vertrekuren van de Boot. van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m. xs.1. 19 Maart 1*20. Melkveehoüdersbond afd. II. F B li 1 L L De Duitsciie kinderen. Sen ontzettende misdaad. !>c eerste kievitseieren. Oostermd, 18 Maart. .V.i KaRHHffiS-i COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prijs der Adverlentiini Van l tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP! Van Woensdag 17 Maart tot en met Dinsdag 23 Maart voor rijwielen 6.45 uur, voor rijtuigen 7.15 uur Donderdag 18 Maart v.m. 7,32 Vrijdag 19 8,09 Zaterdag 20 8,44 Zondag 21 9,17 Maandag 22 9,52 Dinsdag 23 10,39 Woensdag 24 11,11 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. van Nieuwediep9,15* 4.15 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,24§ 1,07 12,20f 3,28 1.56ft 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8.30 10,36 10,45f 12,36 ?Nlet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Dinsdagmorgen hield bovengenoemde afdee- ling in het Café van den heer Dogger aan de haven een algemeene vergadering. Te ongeveer 11 ure werd de goedbezochte vergadering door den voorz., den heer H. Hin geopend, die alle aanwezigen, in het bizonder den heer Kooij, voorzitter van afdeeling I van bovengenoemden bond, het welkom toeroept. Hierna brengt de voorz. verslag uit van de gecombineerde vergadering te Helder door hem als afgevaardigde bezocht, ter bespreking van den melkprijs met de slijters aldaar. Spr. deelt mede, dat de melkslijters bij hun BS Naar het Hoog-Duitsoh van Gravin E. von Adlerslëld-Ballestrem. 105.) Daar ik tot hetzelfde feeat dien avond was uitgeneodigd, zag ik haar nog uren lang, met den witten krans van rozen om 't hoofd, dansen, lachen en zoo gracieus praten, ala zij dat alleen kon. „Maar ik zag ook haar echtgenoot, ik moest hem wel zienatil en in zichzelf gekeerd stond hij daar en zijn oogen volgden zijne Echoone vronw, merkwaardig treurige oogen, zooals mij dat toen, niettegenstaande mijn eigen overmoedige zorgeloosheid, op- viel. „En een tweede teeken had mij op dien avond moeten waarschuwen. Ik stond er bjj toen eene oudere dame haar aansprak en naar haar kind vroeg. Haar antwoord zij hoepte dat het de kleine sohreeuw- leelijk heel goed ging. zou mij van elke andere moeder met aikeer hebben vervuld, maar zij lachte daarbij 200 bekoor lijk en verzekerde in één adem, dat kleine kinderen verschrikkelijk lastig waren maar, Goddank, waren er kindermeiden gouvernantes, pensions en zooveel andere nuttige uitvindingen der beschaving. Maar besluit blijven, 4 5 4'/i cent per liter te moeten verdienen, terwijl de melkveehouders beweren, dat hun bedrijf des winters niet loonend is. Het besluit van de melkveehouders was dan ook, behoudens goedkeuring door de af- deelingen, den melkprijs gedurende Maart te handhaven op 16'/. cent en voor April te be palen op 14 cent per liter. Spr. vraagt daar over het oordeel van de leden. De voorz. van de afd. Helder had voorge steld een prijs van 15 cents voor April, de heer Mantje verklaart zich daarmee eens, vooral omdat dit ook het voorstel van het Hoofdbe stuur was. Lang en breed wordt over den melkprijs van gedachten gewisseld, waarbij ook het woord wordt gevoerd door den heer Kooij, die het bestuur dank brengt ais gast tot de vergade ring te zijn toegelaten. Spr. deelt mede, dat het te Helder met de melkprijzen tot zijn ge noegen is afgeloopen. Op die vergadering was nog gevraagd hoe het mogelijk was, dat de melkprijs te Amsterdam 17 cents per liter was, waarbij was toegelicht, dat het een gevolg was van de pogingen van de groote fabrieken van melkproducten om den melkprijs te drukken. Het hoofdbestuur had thans echter de leiding in handen van de melklevering naar Duitsch- land, Frankrijk en België. De voorz. dankt den heer Kooij voor zijn mededeelingen en wijst op de uiteenloopende verslagen in de plaatselijke pers, hij hoopt dat daarin verandering mag komen. Hierna is het woord aan den secretaris, den heer Mantje, die den heer Kooij dank .brengt voor zijn tegenwoordigheid, door hem be schouwd als een blijk van toenadering. Wij zijn goed georganiseerde boeren, zegt spr., Iaat ons in het vervolg eendrachtig en op vriendschappelijken voet samenwerken, dan kan er iets tot stand komen. De heeren slijters, vervolgt spr., hopen op een scheuring tusschen de boeren. Door uwe tegenwoordigheid be wijst ge, dat de afdeelingen niet buiten elkander om kunnen. De heer Mantje spreekt de hoop uit, dat zich geen verschillen meer zullen voordoen en vraagt tenslotte nog aan den heer Kooij of afdeeling II thans door hem erkend wordt. De heer Kooij antwoordt, dat afd. II overal erkend wordt, bedankt den heer Mantje voor zijne waardeerende woorden tot hem gericht, zegt mede te hopen, dat alle geschillen thans uit den weg zijn geruimd en vraagt het besluit van de vergadering betreffende den melkprijs, hetgeen toegezegd wordt, hem schriftelijk te zullen mededeelen. Nadat nog verschillende personen over den melkprijs het woord hebben gevoerd, wordt op voorstel van den voorz. niet algemeene stem men besloten den melkprijs voor April te be palen op 14 cents, hetgeen billijk wordt ge acht, omdat de slijters in Maart toenadering hebben betoond. Van het besluit zal aan de afd. Helder mede- deeling worden gedaan. De voorz. sluit te ongeveer half een de ver gadering, waarbij door hem denwensch wordt' uitgesproken, dat allen zich aan den bepaalden prijs zullen houden. Een aantal Duitsche kinderen, hier een tijdlang maar.iwmmmmmi mm de oude dame scheen dit antwoord in ,t geheel niet te bevallen. Zij keek de achoone josge vrouw van top tot teen aan en zaide „Nn lieve barones, misschien ontkiemt er nog wel eens uit de tranen van uw kind op uw graf een ongezaaid bloempje, dat opgroeit tot ia den hemel ea uw voor spraak wordt bü God ik hoopt 't voor u." „Waarom ik juist deze twee trekken aaahaal O, ik was tosn evenals zij boos op de oude dame die op een feest aan de meest gevierde schoonheid dat durfde zog- geo._ „Nu en vérder? Ik werd een trouwe gaat ia het huis Ravensherg, welks mees teres mij zoo b6too?e?d had, dat ik aan niats anders dacht dan aan haar. Toen reeus dweepte ik met haar, zooals men slechts op twintigjarigen leeftijd met iemand dwepen kan. Eu toen kwamen er dagen, waarop zij er mij eerst bedekt op wees en later openlijk bekende, dat zij haar echt genoot hare hand niet uit liefde had ga- schonken, en toen ik haar eens bij die ge legenheid de hand warmer drukte en vu riger kuste dan ooit te voren, toen keek zij mij aan ea sloeg hare armen om mijn hals, om ze dadeiyk weer los te latea en met de handen voor de oogen uit de kamer te vluchteD. „Toen overviel mij een doodelijke schrik de oogen gingen mij open en ik zag in dat, hoewel mijn hart steeds heftiger voor gastvrij iu verschillende gezinnen opgenomen, vertrok Maandagmiddag van hier, voor een groot deel door hunne pleegouders uitgeleide gedaan, om weer naar de „heimath" terug te keeren. Een slager uit onze gemeente bereidde, naar de Held. Ct. meldt, hen de aardige verrassing ieder een lekkere worst op reis mee te geven. Hartelijk was het afscheid aan de haven, bij het vaarwel, aan een spoedig weerzien werd hoogstwaarschijnlijk noch door de kleinen, noch door hunne pleegouders gedacht. De omstandigheden hebben aan de kinderen den terugkeer in het vaderland belet, de woe lingen, die sedert Zaterdag j.l. Duitschland beroeren maakten de reis naar huis ondoenlijk. Dinsdag keerden ze in onze gemeente weer, voor een goed deel weer door hunne pleeg ouders afgehaald en liefderijk opgenomen, tot de omstandigheden beter zullen zijn geworden. Moge het spoedig zijn I Het arme Duitsche volk wordt wel zwaar bezocht. De vreeselijke geruchten, die ons Woensdag bereikten, bleken maar al te waar te zijn. Een moordaanslag is gepleegd op den heer D. Kikkert en echtgenoote, die zich voor eenige jaren, van uit onze gemeente, op een boerderij nabij Teupe (Gelderland) vestigden. Wij ontleenen dienaande aan de Tel. de volgende treurige bijzonderheden: Dinsdagavond bracht een zekere Piet Schep per, een jongen van 17 jarigen leeftijd, een bezoek bij de vrouw van den landbouwer D. Kikkert, die een eenzame boerderij aan den Deventerweg nabij Teuge bewoont. De jongen vroeg eieren te -koop, waarop de vrouw deze in de achterkamer wilde gaan halen. Toen zij voor de kast bukte om de eieren er uit te halen, schoot de jongen haar met een revolver in het achterhoofd. De vrouw was terstond dood. Gebleken is, dat de zucht tot diefstal bij den dader, een vroegere verpleegde van het Door gangshuis Hoenderlo, de drijfveer van zijn misdaad geweest moet zijn. Na den moord doorzocht hij het geheele huis, maar werd door de thuiskomst van den boer gestoord. Een worsteling volgde de moorde naar loste vier schoten op zijn tegenstander, waardoor Kikkert aan de kin werd gewond. De drie andere schoten misten. Doordat het bloed Kikkert's gezicht bedekte kon hij den jongen niet de baas met het gevolg, dat deze wist te ontkomen en in de bosschen achter de boerderij verdween. De omwonenden riepen op het geroep van den boer de hulp van de gemeentepolitie en de marechaussee in, die onmiddellijk een uit gebreid onderzoek instelden met het resultaat, dat de dader gisterenavond om 11 uur te zijnen huize aan den Holthuizerweg van zijn bed werd gelicht. Hij bekende volledig. Hij wilde geld stelen om naar Amerika te gaan. Het lijk is in beslag genomen. Omtrent den moordenaar meldt hetzelfde blad o.m. dat de jongen niet geheel normaal was, vooral in het voorjaar en in het begin van den herfst schoot zijn denkvermogen te haar klopte, ik eershalve verplicht was haar te mijden. „Een paar dagen later ontmoetten wij elkander in gezelechap en zij zeide mij dat zij begreep, waarom ik wegbleef. Wjj stonden bij dia gelegenheid in een klein kabinet voor een geschilderd landschap voorstellende een zonsondergang, met zijn roeden, onheflepellenden gloed, waarboven zware onweerswolken hingen; bij een poel die zwart en groezelig den voorgrond vormde, lag een ruiter, die verslagen was in den dertig jarigen oorlog. Ik zon van dit iandechap nog elk stukje kunnen be schrijven, zoo duidelijk doet het zich van daag nog aan mijne oogen voor. En naast mij stond Maria Ravensherg ea keek mij smeekeiid aan met nero mooie, gevaarlijke oogen. Toen z(j mij had gezegd, dat zij begreep, waarom ik haar ontweek, kon ik niet anders zeggen, dan „Ik dank u", en toen zwegen wij beiden. Na eenigen tijd verbrak zij de pijnlijke stilte. „Wat moet daarvan worden Moeten wij beiden ongelukkig zijn?" En toon ik zeide „Zoo wil het onze eer," toen zeide zij bijoa saïkkeed „O Marcellns, Marcellns, je hebt mij aiiec liéi." „Hoe mij toen hst fcart in de boezem klopte. Maar ik v?as toch rog zoozeer meester over mtjzdver, dat ik haar ant woorden kon kort. Zijn antivoorden "waren doorgaans ver ward en de jongen was hoogst ontevreden en trad onbeschoft tegen zijn ouders op. in zijn nachtrust werd hij meermalen door ijlkoortsen overvallen, dan schreeuwde hij luidkeels; help, ik word vermoord. Nadat hij twee jaren bij boeren in de Betuwe had gewerkt, kwam hij opnieuw in het ge sticht Hoenderlo, omdat geen huis met hem te houden was en hij telkens uit zijn betrek king wegliep. Hij werkte daar ais kok gedu rende een half jaar, werd er weer ontslagen en deed thans sedert drie maanden als loopjongen dienst bij de Coöperatie „de Veluwe" Apeldoorn, waar de meesterknecht zijn volle tevredenheid betuigde over zijn ijver en nauwgezetheid. Hij rekende dagelijks tot den laatsten cent nauw keurig af. Ook gisteravond was dit het geval. Niemand der huisgenooten had ecnig vermoe den van de moordplannen, die de jongen koes terde. Zelfs zijn broer, met wien hij geregeld omging wist niet, dat hij in het bezit van een revolver was. Toen de jongen 's avonds om streeks negen uur thuiskwam, zag zijn vader, dat zijn kleeren bloedsporen vertoonde. Kalm antwoordde hij, dat hij van de flets was geval len, waschte zich af, at rustig zijn avondeten en ging naar bed. Omstreeks middernacht kwa men de maréchaussee's hem halen, om half drie keerden zij terug om de revolver, die ner gens te vinden was te zoeken en die op aan wijzing van den dader teruggevonden werd achter eenige kisten met oude flesschcn. Scheffer had meermalen den wensch geuit in het Indische leger dienst te nemen. Hij was te Deventer reeds goedgekeurd en kon elk oogenblik opgeroepen worden voor de opleiding in Nijmegen. 't Is zeker hoogst eigenaardig, dat de kievit zich zoo aan den kalendertijd heeft gehouden en dat het prachtige voorjaarsweer waarop wij al zoo lang kunnen bogen, hem niet van de wijs heeft gebracht. Stipt op den gewonen tijd, want het is altijd zoo omstreeks 20 Maart, kunnen wij van de eerste eieren die gevonden zijn melding maken. De gelukkige vinder is ditmaal de lieer van Heerwaarden, Langebosch, Koogerweg, die de eieren, 2 in getal, dezen morgen, Vrijdag, bij de fa. Gebr. Dros heeft aangebracht. Woensdagavond trad nogmaals namens de Gereform. Jongel. Ver. alhier op, de beroepen predikant Ds. A. B. W. M. Kok van Velsen, met een rede over „Arbeidsvreugde". Met aandacht werd de geachte spreker door de talrijk aanwezigen gevolgd. Dat dit niet de laatste maal zij, dat Z.E. alhier optreedt, is zeker de wensch van velen. Spreker begint met te constateeren, dat de arbeidsvreugde een schaarsch artikel is op de levensmarkt en al schaarscher wordt. De arbeid wordt door de meesten niet als een zegen be schouwd, maar als een vloek. In drie deelen splitste spreker zijn rede: I. Arbeidsvreugde is mogelijk, want de arbeid is een stuk zegen. Niet alleen, omdat we door „Omdat ik u niet liefhebben mag, Maria I" „En wanneer ik vrjj was?" vroeg z(j mij buiten adem. „Daa, j'a dan ach waartoe zal ik zeggen, wat ik haar bij het landschap met de bloedroode kleur der ondergaande zon toefluisterde. En toch, wanneer ik er goed over nadank, dan bl£jit er ten slotte van al deze woorden niets over, dan dat het mij, den twintigjarigen jonkman, vleide en mij de zinnen op hol bracht, dat zij, do meest gevierde schoonheid van onze krin gen, mij zoo duidelijk zeide, hoezeer zjj mij lief had. „Weder verliepen er dagen, waarin wjj elkander slechts van uit de verte zagen, en weer ontmoetten wij elkander voor het zelfde landsohap met het sombere tafereel. Daar zeide zij mij, dat zij het niet lan ger kon verdragen, dat dn ongelukkige leven haar dood zou zijn ea dat zij beslo ten had zich van haar echtgenoot te laten scheiden, waardoor alle grenzen tusschen ons beiden zouden vervallen. Dat maakte mij wakker uit mijn droom duidelijk en zonder omwegen zeide ik haar, dat zulk een etap den afgrond tussohen ocs nog dieper zou maken, omdat eon wet bij ons nu eenmaal verbood, om eene vrouw, die van haren man gescheiden was, te trou wen, ea bovendien behoorden wy beidon tot do katholieke kerk, clio geen scheiding erkeai, maar het huwelijk ala onontbind baar beschouwt. W.v.v.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1