•382 Woensdag 24 Maart 1920, $Sst' Jaargang, Nieuws- en Spoor- en lootdienst. Binnenland. Van week tot week idvertentiëu daag;» voor de uitgave vóór 1 uur naru ABOJS fBMüNTEN en ASYERTENTIEN worden aangenomen da Uitg. Fi&ua LANGEVELB DE R O O IJ, Parkstraat, Bürs op Thx Beperkte dienstregeling van 16 Februari 1920 Vertrekuren van de Boot. van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m. TEXEL, 23 Maart 1920. U. (I. I. Rekening T. E. S. O. -JWS» Olt blad rerscliQnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprw* per 3 maanden-. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prió» der AAvertentièni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP! Van Woensdag 24 Maart tot en met Dinsdag 30 Maart voor rijwielen 6.45 uur, voor rijtuigen 7.15 uur HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 25 Maart Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 26 27 28 29 30 31 11,55 12,19 2,18 3,43 5,14 6,25 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. van Nieuwedlep9,15* 4.15 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,246 1,07 12,20+ 3,28 1.56ff 4.46 4,11** 8,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09 9,18 8.30 10,36 10,45+ 12,36 Niet op Zon- en feestdagen. T Alleen op Zondag. Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. INVORDERING 's Rijks Directe belastingen. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier van de Personeele belasting over het dienstjaar 1920, invorderbaar verklaard op den 22 Maart 1920, aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 22 Maart 1920. De Burgemeester, BUYSING DAMSTE. Vaststelling der Kiezerslijst. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1920 1921, van 23 Maart tot en met 21 April a.s. ter secretaris der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift, en stemdistrictsgewijze, in uittreksel, verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 15 April a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet be hoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Texel, 22 Maart 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester,! JONKER. BUYSING DAMSTE. 13—20 Maart. Toen we ons vorig overzicht schreven, luidde de alarmklok in Duitschland. Onder bazuingeschal waren Kapp en von Lütwitz, aan het hoofd van de Baltische troepen, uit Döberitz opgerukt naar Berlijn. De nieuwe republibeinsche vlag werd er neergehaald, de oude zwart witrood gehescben En plechtige proclamaties werden tot het Duitsche volk gericht. De oude regeering was naar Dresden gevlucht, maar lang toefde zij daar niet, omdat de Ry'ksweer er niet te vertrouwen bleek en zij installeerde zich te Stuttgart. Vandaar uit begon zij met krachtige hand den strijd tegen de reactie aan te binden. De algemeene werkstaking werd afgekon digd, Kapp-Lüttwitz beproefden alles om de macht van de oude regeering te breken. Er werd getracht tot onderhandelingen te komen, tegen de werkstaking werden de strengste straffen aangekondigd, het stand recht werd ingevoerd. Maar niets ver mocht, en Kapp-Luttwitz bleven alleen met de bajonetten, het volk keerde zich van hen af. En nog geen week na hun triumphale intocht in BerltJu namen Kapp en von Luttwitz de vlucht, beladen met den vloek van duizenden. Hun aanslag was volkomen mislukt. Als men de feiten nagaat, moet men wel tot de conclusie komen, dat de staatsgreep van Kapp-Luttwitz, de meest lichtzinnigste onderneming is geweest, die zich maar denken laat. Hebben zij werkelijk niet begrepen wat ze ondernamen, of hebben zij de macht van het militaire geweld zoo grenzeloos overschat Dachten ze misschien dat het Duitsche volk nog dat volk is van voor den oorlog, dat het zich nog gedwee zou onderwerpen aan den wil van de mili taire heerschers Als ze berekeningen hebben gemaakt, dan hebben die wel zeer gefaald. Hoe ge heel anders zijn de resultaten van hun optreden, dan zij die zich zeker gedacht hadden. Zij hebben niet alleen een vol komen échec geleden en in een week tijds het jonkerdom en het monarchisme een vernietigende nederlaag bezorgd, maar en dat is veel erger zij hebben de geesten opgeroepen van opstand en anarchie En zoo is thans wel het gevaar van rechts den kop ingedrukt, maar dreigt van links een niet minder ernstig gevaar. De onaf- hankelijk80cialisten hebben zich met de communisten vereenigd om gebruik makende van de heerschende verwarring en de algemeene wt-rkstaking, de idealen van een wereldrevolutie te helpen verwezen lijken en van Duitschland een radenrepu bliek te maken. Ze hebben zich niet ge stoord aan de proclamaties der regeering om den arbeid te hervatten en orde en rust te herstellen. Integendeel, zij kondig den de verscherpte werkstaking af en riepen de arbeiders op voor den strijd van het bolsjewisme. En dat er van hun woord invloed uitging, hebben de gebeurtenissen bewezen. In het West-Duitsche Ruhrgebied werd de radenregeering uitgeroepen en tal van plaatsen werden door de gewapende arbeiders .veroverd". In Tburingen en en Beieren eveneens. En in Berlijn werd bloediger gevochten dan ooit. Overal werd de Rljksweer, waar zij de regeering trouw wenschte te blijven, met de wapens in de vuist aangevallen en in de afgeloopen week zijn er honderden dooden en gewonden gevallen De meerderbeidssocialisten en de burger lijke partyen scharen zich achter de oude regeeriDg. Wei hebben de eerste eernge eischen gesteld, die mogelijk ingewilligd zullen worden, doch met kracht treden ook zij op tegen de roode terreur. En deze meer bezadigde arbeiders zpn het ook, die allerwege den arbeid hervatten en daardoor krachtig mede helpen om de plannen van onafbankelijken en spartacisten te ver ijdelen. Maar de. strijd is nog niet volstreden en de regeering staat nog voor een zeer moei lijke taak. Toch is o.i. de kaDS niet groot, dat do radicale elementen den strijd zullen winnen. Maar wellicht zal er nog heel wat bloed vergoten worden. En dat alles als een gevolg van het misdadige optreden van een handvol reac tionairen met Kapp en von Luttwitz aan h6t hoofd, krachtig gesteund door Luden- dorff. Het is begrijpelijk, dat de regeering, die zich gereed maakt, om naar Berlijn terug te keeren, de strengste bestraffing der schuldigen in uitzicht heeft gestc-ld. Zp hebben zoo zwaar tegen het Duitsche volk gezondigd, dac vau clementie geen sprake kan zijn. Reeds is de gevangenneming gelast van «Je aanstichters v/.n de reactio naire actie en er ia zelfs eenprijs gesteld op het hoofd van Kapp. Een der Btraffen zal zijD, dat de bezittingen der raddraaiers verbeurd verklaard zullen worden Ook de verantwoordelijke officieren, van de ontrouw geworden Rijksweer afdeelingen, zullen worden gestraft, doch de manschappen zullen amnestie krijgen, als ze den eed op het vaandel vemieuwon. De toestand blijft intusschen nog span nend. —o—o—o De Nationale Vergadering is Woensdag te Stuttgart bijeen geweest. Ondanks de ernstige verkeersmoeilijkheden waren toch nog eên paar honderd afgevaardigden aan wezig. Behalve door den Wurtemburgschen staatspresident, werd het woord gevoerd door den voorzitter, Fehrenbach, en den rijkskanselier Bauer. Fehrenbach wees op de bijzondere omstandigheden, waaronder de volksvertegenwoordiging thans bijeen kwam, op het misdadige van de staats greep en op dé kracht van het volk om het militaire geweld van Kapp en Lüttwitz te breken. Rijkskanselier Bauer sprak in denzelfden geest, Hy, bracht hulde aan het Duitsche burgerdom, niet het minst de Duitsche arbeiders, die den aanslag op grondwet en democratie hadden verijdeld. Hij verklaarde, dat de Putsch" het werk was geweest van de alduitschers, een deel d6r Duitsch nationalen en hurt pers. Ook de medeplichtigheid van Ludendorff stond vast, waut de generaal was een der eersten geweest, die zich na de staatsgreep in vol ornaat naar de kanselarij spoedde, een daad die niet zou kunnen worden ontkend, omdat ze door een foto vastgelegd was. Bauer verklaarde, dat nu het volk de overwinning bad behaald, de arbeid weer behoorde te worden hervat. Ook tegen een greep naar de macht van links zou de regeering front maken. De schuldigen van rechts zullen bun straf niet ontgaan en Bauer stelde een wetsontwerp in uitzicht, waardoor de ver mogens van de aanstichters van de „Putsch" verbeurd zullen worden verklaard. Bauer lichtte ook toe, waarom de re geering Berlijn verlaten had. Indien zy ware gebleven, zou zy met de revolver op de borst tot aftredon zyn gedwoogen. Dan had Kapp vrij spel gehad en had het Duitsche volk vanuit Beriyn vry'eiyk be logen kunnen worden. Door Berlijn te verlaten kon de regeering den stryd tegen Kapp en de zynen organiseeren, het Duit sche volk naar waarheid inlichten en er tevens in slagen, de rijksweer in verschei den districten in de hand te houden. De volgende zitting van de Nationale Vergad' ring zal weer te Beriyn worden gehoudeD. Als er tenminste geen kink in de kabel komt. o o—o De geweldige gebeurtenissen welke zich bij oj ze oostelyke buren in d6 laatste dagen afspeelden, trokken in zoo sterke mate de aandacht, dat aan het andere gebeuren nauwelijks belangstelling werd geschonken. Ook in ons overzicht kuonen de binnen- landsche aangelegenheden op dien grond pas m de tw-ede plaats aan de orde komen. Toch valt er melding te maken van be langrijke onderwerpen, die aan de orde waren. Allereerst dan wel. de vraag of de ex-Keizer wel voldoende bewaakt wordt. De vraag, die door de gebeurtenissen in Duitschland plotseling groote beteekenia had gekregen en ook door de regeeringen der geallieerde landen zij het ook in een eenigszios anderen vorm aan onze re geering werd gesteld. En die teveDS ook een punt van beppreking uitmaakte in de Kamerzitting van Wuensdag, waarin de heer Schaper er een interpellatie aan wydde en daardoor de regeeriDg in de gelegen heid stelde haar geruststellende verklaring af te leggen, dat maatregelen waren ge troffen om de bewaking van den gewezen Keizer te verscherpen en dat zij tevens diens verzekering had ontvangen, dat hij zich van alle politiek, die onze regeering in moeilijkheden zou kunnen brengen, ont houden zou. De interpellatie gaf stof tot een lang clebat, maar leverde overigens geen byzorder resultaat op. Natuurlyk werd vooral in de geallieerde landen groote zorg aan den dag gelegd omtrent de bewakiogskwestie. Men achtte er de maatregelen door onze regeering ge nomen niet voldoende, tenminste de ge allieerde bladen lieten zich in dien geest uit. Het is echter niet aun te nemen, dat onze regeering van de zijde der Entente nog verder moeiiykheden omtrent deze aangelegenheid zal ondervindeu, te minder nu de ex-Keizer, na het debacle van de Pruisische jonkers, er voorloopig wel niet aan zal denken zioh aan de overzijde der grens te wagen. o—o—o De staking in de transportbedrijven duurt nog maar steeds voort. Het Kamerdebat, dat aan deze zaak werd gowyd, heeft niet veel resultaat opgeleverd. Van bemidde ling wilde, zooals men weet, minister Aalbere niet weten en de wensch tot arbi trage is nog niet kenbaar gemaakt. De stryd begint gaandeweg een soherperen vorm aan te nemen en het gevaar van uit breiding neemt met den dag toe. Het was voor een uitstekend bezette zaal, dat U. d. I. Zondag voor het voetlicht kwam met het tooneelspel „Als de kersen bloeien" van Dr. J. van Epen, het tooneelspel, van den tegenwoordigen tijd. Zooals reeds gezegd, de zaal van hotel Texel was uitstekend bezet, en de voorz., de heer P. Plaatsman, sprak daarover in het openings woord zijn voldoening uit, zoomede over het feit, dat de opvoering mogelijk was gemaakt door den milden financieelen steun van dona teurs. „Als de kersen bloeien", stelt hooge eischen aan het decor, wij kunnen gerust verklaren, dat aan die eischen schitterend was voldaan, want zoowel aan den tuin met terras in het eerste bedrijf, als aan de tuinkamer in het tweede en derde bedrijf waren de uiterste zorgen besteed, hetgeen ongetwijfeld dc uitvoering ten goede kwam. Maar er is ook uitstekend spel gegeven. Jammer, dubbel jammer was het zeker, dat enkele der aanwezigen, zich zoo luide ver maakte over enkele uitdrukkingen, die ze be paald grappig vonden, dat door een der uit voerenden,'na het tweede bedrijf uitdrukkelijk moest worden verzocht dat na te laten. Er is uitstekend spel gegeven, we zeiden dat reeds, we willen geen namen noemen, alle uitvoerenden hadden aandeel in het welslagen, in het succes,dat U. d. I. had met deze uitvoering. Een prettig bal sloot den avond. Van de gelegenheid de rekening van T.E.S.O. in te zien hebben wij Maandag gebruik ge maakt en wij laten hieronder ter inlichting van hen, die er belang in stellen, der gewoonte getrouw, weer eenige cijfers volgen. Allereerst willen wij dan mededeelen, dat het tekort over 1919, of misschien beter het nadeelig saldo, niet zoo groot is dan over 1918. Zooals onze lezers zich misschien nog zullen herinneren, bedroeg het nadeelig saldo over dat jaar niet minder dan f 13720,90. De kleinste helft daarvan is toen gedekt door een extra- bijdrage van de provincie ten bedrage van f 3414,— en een toeslag van de posterijen tot een gelijk bedrag. Met een tekort van f 6892,90 gingen wij dus 1919 in en dat tekort is thans tot f 3167,57 teruggebracht, feitelijk heeft 1919 dus een voordeeiig saldo van f3725,33 opgeleverd, al al grijnst ons ook tot sluiting van balans en verlies- en winstrekening een nadeelig saldo van ruim drie duizend gulden tegen. Als eerste post op de verlies- en winstrekening treffen wij weer de post effecten aan. Was het verlies vorig jaar f 1965,—, thans is dat f 1235,—, als betaalde interest prijkt een postje van f 186,21 tegen f476,80 in 1918, dan volgt steenkolen met een bedrag van f24247,74 of ruim f640 meer dan over 1918, aan assurantiepremie werd be taald f3439,93 of bijna f2200,— minder dan het vorig jaar, terwijl arbeidsloonen en salarissen \Verden verhoogd met even f3000, en thans f 14243,80 hebben bedragen. De overige posten van uitgaaf wijken weinig af van die van het vorig jaar, alleen voor onderhoudskosten is bijna f 1500,— minder uitgegeven dan in 1918. De ontvangsten zijn belangrijk gestegen. Als eerste post treffen wij aan postvervoer met f 10594,70, daarin is waarschijnlijk het in den aanvang genoemd bedrag van f3414,— begrepen vorig jaar bedroeg net f7000,—. Personen-en rijwielvervoer brachr ruim f10,000,— meer op dan vorig jaar, n.l. 38075,57, goederenvervoer ruim f 4750,—, te weten f 18999,43. Veevervoer

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1