'1385 Zaterdag 3 April 1920. S38t' Jaargang. ^.eiws- en Advertentieblad. Spoor- ea Boatdiesast. WITTE iiOZKN. i o h e ti 1 a si d FBUILLÜÏOi* Wm Dit blad verschflnl Woensdag- en Zaterdagmorgen idvertentiëu daags voor de uitgave vóór L nor nam A B O L 'ISMENTEN ea A@VERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Fikka LANGEVELS& DE ROOIJ, Parkstraat, Bona or Tixi noOGWATER Reede van Texel. Beperkte dienstregeling van 16 Februari 1920 Grondbelasting. .Zy zul in mij haar meester vinden," T RX EL, 2 April 1x20. Terpsichore. Kijkslaiidbouwwinterscüool te Schagen. Scheiden doet wee. Vrouwenkiesrecht. COURANT. Abonnementspryt per 3 rr.ctandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prijt der Advertentitn. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP! Van Woensdag 31 Maart tot en met Dinsdag 6 April voor rijwielen 7.— uur, voor rijtuigen 7.30 uur Donderdag 1 April v.m. 7,22 Vrijdag 2 8,05 Zaterdag 3 8,42 Zondag 4 9,16 (Zomertijd.) Maandag 5 10,49 Dinsdag 6 11,23 Woensdag 7 11,57 Des namiddags is het ongeveer een half later hoogwater. Vertrekuren van de Boot. van Texel7,45 v.m. 2,45 n.m. van Nieuwediep9,15* 4.15 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,24§ 1,07 12,20f 3,28 1.56ft 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07, 3,05 6,02 6,09 9,18 8.30 10,36 10,451" 12,36 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zondag. +f Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat bij de veehouders P. Klippel, te het Noorden en C. M. Veeger te de Westen geen mond- en klauwzeer onder het vee voor komt. Texel, 1 April 1920. De Burgemeester van Texel, -BUYS1NG DAMSTE. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis -van belanghebbenden, dat ter secre tarie dezer gemeente vanaf heden gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage ligt eene opgaaf van de schattingen en metingen in deze gemeente over het dienstjaar 1919. Naar het Hoog-Duittoh vaa Gravin E. von Adlersfeld-Baliestrem. 108.) „Ik vraag excuus, bests Hoenwaiö nog een woordje," sprak Dt. Gluuchau terwijl Pij de kamer oinceiikwam. Ën da i«?" vroog Hochwald. „Ik heb uog iets te z. gsfoo," zsids hij, „waarbij de cokttr overbodig is. Want waarom zoude -, wij hem op eert weg hel pen, w»ar hij ais dokter niets te zoeken heeft Ea hij vort aide wat Rataiezok hem gis teren hnd meoegedeeld, voor hij Iris'kamer biunengiag. Toen hij geëindigd had, keerde Hochwald zich tot zijne vrouw, die bieek in haar stoei leunde. „Is het je nu lichter geworden, Iris „Lichter juist met," antwoorddesu treu rig. „Ik zou niet kunnen Z9ggeu, hoe alles gekomen is, wat er is voorgevallen. Maai de stem ik ken de stem cu en zij zal terugkomen en niet rus; en eer eer „Zij zal niet tsrugkoiaea," zeide Hoch- "al'j «jj „che-p> b lóuu. „J k ai h ar «iet, z$ is wreed en mee- doog-i iwii-.," s-'.ii* Ir». De verzoekschriften om hermeting of her schatting ten koste van ongelijk, die om ver nietiging van schattingen, welke geacht wor den in strijd met de wet te zijn verricht, de bezwaarschriften tegen ambtshalve verbeterin gen van misstellingen in de belastbare opbrengst en van de onjuiste metingen en berekeningen, zoomede de bezwaarschriften omtrent de on derwerpen bedoeld in art. 43 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsbl. No. 82) belmoren luidens de artt. 16 No. 1, 19, No. 1, 23 derde lid en 44 bij Gedeputeerde Staten dezer provincie te worden ingediend binnen 30 dagen na heden. Texel, 3 April 1920. De Burgemeester der gemeente Texel, BUYS1NG DAMSTE. Een goed geslaagd bal tot slot, komt ons voor een eerste vereischte te zijn, wil men een soiree van een dansclub als geslaagd kunnen noemen. Aan die vereischte is voldaan, zooals aan den aanvang van den avond reeds was te vermoeden. De opkomst was niet te groot en de opgekomenen waren voor het meerendeel jongelui. Met een aardige speech opende de heer H. C. Dijt en riep de clementie in voor hetgeen ten beste zou worden gegeven, alles was door de leden ingestudeerd, zonder leiding van anderen. Het is haast overbodig geweest. Heel den avond ging alles van een leien dakje en het gegevene kon gerust den toets der critiek doorstaan. De jarige rentenier en zijn familie in het „Kistje met kruit" hebben de aanwezigen bui tengewoon vermaakt. Een genot was het te luisteren naar het trio (violoncel, piano en viool) de dames E. Dijt, en ,E. Flens en de heer v. Rees. Wat is er geschaterd om „De Officierspet" van v. Wamel. Uitstekend sloegen ook in „De Boertjes van het dorp" en „De Burgemeester van Pappeler- dam naar 't Hof. Het was een goed geslaagden avond. Dins dagavond in hotel Texel, de soiree van Terp sichore. Bij het 31 Maart j.l. gehouden eindexamen, werd het diplome o.a. uitgereikt aan de leer lingen uit deze gemeente, P. Keijser den Burg, P. Koning en S. W. Koning Oosterend, die te vens het diploma als melkcontroleur ontvingen. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd de leerlingen uit deze gemeente P. Dros Eierland, C. P. Eelman Koogerveld, Jb. Roeper, Burg en R. W. Stoepker, Eierland. Dat zal ongetwijfeld Meester Kikkert ervaren hebben toen hij er Woensdagmorgen aan herinnerd werd, dat deze les de laatste zou zijn, dat werkelijkheid ging worden, datgene waarnaar hij had verlangd. antwoordde hij. „Goed zoo," krikte de professor en ging de kaf:er uit. Hochwald boog zich over Iris heen en drukte haar een kus op het ïoorhoold. Woeo geru t, li ivoliug," zeide bij. Alles zal wol t1 -recht komen, wan eer wij weder alleen hier ziju en de zee baar eeuwenoude hymnen dief roiechen over den akoügon droom, dien je bobt gohad. Mijo wil ic je is de sterkste hij wil jgelukkig zien aodera niet, en laat mij nu gaan voor koten tijd moet ik je alleen laten, want ik heb nog a-mo afreken-tig ta houden Iris bief 8tn«*-:k,nd de ceida handen op. „O Maicellue, Wees nis-t te hard tegen haar denk aan ce li. fle, die ik ia hot huia barer ouders heb genoten." „Ik denk aan alies, li-is, ook aar. je goed heid, dia nog voor baa<- om v<rsohooning vraagt. Wil je haar zelf zien „O, neen, neen, neen!" riep Iris luide. „Wees bedaard ik had 't ook niet toegestaan En Hochwald verliet de kamer. In de gang kwam mevrouw Chrysopras hem te gemoet. „Ik heb zoo juist het rijtuig besteld, om mij naar het station te brengen met jou goedvinden altijd," zeide zij met de noodige drukte. „De dokter zeide mij dat Iris weer heel wel was dat belet mij dus niet te vertrekken. In 't terugkomen leg ik hier nog een paar dagen aan, wan- Het zal hem duidelijk zijn geworden, dat heengaan niet gemakkelijk is, toen de heer Burgemeester en het hoofd der school voor de klasse, die straks een een ander zou worden overgedragen, woorden van waardeering tot hem richtten, waaruit hem ondubbelzinnig mocht blijken, dat zijn heengaan door hen werd betreurd, al wordt de welverdiende rust hem wel gegund. Vreemd zal het den heer L. J. Kikkert te moede zijn, als straks, wanneer de vacantie is afgeloopen, zijn werk hem niet meer roept, maar het kan hem een troost zijn te weten, zijn taak tot tevredenheid van ouders en autoriteiten te hebben vervuld. Bovendien, de heer K. gaat niet van hier, zijn rust zal hij genieten te midden van zijn oud-leerlingen, hij zal blijven meeleven met hen, die hij de eerste beginselen bijbracht en dat zijn er velen. Of het afscheid van Zuster Mets ook officieel plaats vond? Wij hebben er niet van vernomen, doch 31 Maart was ook voor haar den laatsten dag van werkzaamheid in onze gemeente. Zoodra men iets mist, voelt men eerst in waarheid de waarde van het bezit. Zuster Mets was hier werkzaam aan de wijkverpleging vanaf de oprichting, zè gaat terug naar hare vorige standplaats, naar Ooltgensplaat. waar men hare werkzaamheid mogelijk eerst na haar heengaan naar werke lijke waarde heeft leeren schatten. Zou dat ook hier het geval moeten zijn Wij hopen van niet. Wij zijn er zelfs van overtuigd, dat zij, die van hare diensten hebben moeten gebruik maken, die reeds nu hebben leeren waardeeren en dat het is met weemoed, dat zij Zuster Mets zien vertrekken. Van hen achten wij ons den tolk, als wij hier Zuster Mets dank brengen voor de wijze, waarop zij haar taak heeft vervuld. Zuster Mets, het ga U well De gezellige bijeenkomst, Woensdag in café den Burg gehouden, wasgoed bezocht te heeten, ongeveer 50 leden van het z.g. zwakke geslacht waren tegenwoordig, benevens drie leden van de z.g. sterkere sekse, een lid, de zaalhouder en uwe verslaggever. Het was ons wonderlijk te moede, zoo sterk in de minderheid te wezen en wij voelden ons bitter teleurgesteld, want niet alleen, dat wij niet in de eerste plaats genoemd werden, toen de presidente haar openingswoord sprak, neen wij werden geheel genegeerd. Was het wonder, dat wij dachten aan het artikel van de Haagsche CourantHet einde van de mannenheerschappij", aan de waarheid van de bewering daarin geuit, „de mannen hebben den langsten tijd geregeerd." Bedenk wel, de nieuwe kiezerslijsten tellen belangrijk meer vrouwelijke dan mannelijke kiezers. O, zegt de schrijver, als de vrouwen zich nu eens wilden wreken over den smaad, dien de mannen, de alleenheerschende mannen, haar eeuwenlang hébben aangedaan Wij hebben het Woensdag gevoeld, het was het feest der vrouwen, der vrouwen van haar macht bewust. Wat is er veel veranderd sedert den eersten avond van de kiesrecht- neer ik mijn weg niet over Parjjs neem, wel te verstaan. Mag ik Iris zien Neen Moet zij rust houden? Ja? Arm diertje. Groet haar duizendmaal van my, wil je. Sigrid? O, die is op haar kamer. W-a-a-at? Gaat zij met mij mede Daar weet ik niets van. Eigenlijk heb ik er niet op gerekend maar daar je er op gesteld schijnt te zijn dio mio, dat is waar ook, ik moet mijne sieraden nog inpakken. Tot weerziens dan." Mevrouw Chrysopras was in een omme zien verdwenen en Hochwald ging met snellen, vasten tred naar het gedeelte van het slot, waar de logeerkamers zich be vonden. Bij Sigrids deur bleef hü staan, klopte aan, en zonder te wachten, dat men „binnen" had geroepen, trad hij de kamer binnen. Sigrid liep onrustig, als een tygerin in haar kooi, de kamer op en neer en bleef als verlamd staan, toen Hochwald zoo on verwachts binnenkwam. Beneden uit den grafkelder was zy stil letjes wegeslopen, zij had gehoord, water te hooren viel, en zij was van meening dat zij thans overbodig was. Het was nu nog maar alleen de vraag, of zij het spel verloren had of niet. Eene ontdekking vreesde zij niet, want zij was van hare hypnotische krachten zeker de wil was zeker sterk genoeg, toch was zij in het uitvoeren van haar plan te vluchtig ge weest en daarvan was zij zich niet bewust" vrouwen in „de Vergulde Kikkert", zaliger na gedachtenis. Maar ter zake. In haar openingsrede gewaagde de presidente van den strijd, die gestreden was en van den strijd tegen de ongerechtigheden, die thans gaat beginnen en wekte op toe te treden tot de Ned. Vereenlging van Staatsburgeressen, uit de oude vereenlging geboren. Nadat de notulen van de vorige vergadering waren gelezen en vastgesteld, werd „De Vrou wenstrijdzang" gezongen, waarna de secre taresse verslag uitbracht over 1919, met een terugblik tot 1909, het jaar van oprichting der afdeeling. Hartelijke woorden werden gewijd aan de nagedachtenis van wijlen mej. G. Keijser, har telijke woorden ook aan de eerste bestuursleden, mevr. v. 't Hof-Poot en mej. E. Langeveld, niet het minst aan de tegenwoordige presidente, mevr. Wagemaker-Keijser, vanaf de oprichting bestuurslid der afdeeling. Onder blijken van instemming van de ver gadering, bracht de presidente daarna aan de secretaresse mej. M. Dijt lof en dank voorliet keurig verslag. De penningmeesteresse deelde daarna mede dat er nog een bedrag van f47,11'/, in de kas der afdeeling aanwezig was en hiermede was het zakelijke afgeloopen en werd tot het feeste lijke overgegaan. Een drietal dwergen, keurig uitgedoscht en prachtig nagebootst, boden, onder het zingen van een toepasselijk lied, mevr. Wagemaker een bloemenhulde aan, waarvoor deze zich zeer erkentelijk toonden. Mej. Cor Pisart declameerde zeer verdienste lijk „De oude vaandels neer," waarna, onder uitbundig vermaak van alle aanwezige dames, de verloting van den geheelen inventaris van de vereeniging een aanvang nam. Vermelden wij nog, dat door een 8-tal jonge da mes thee met een koekje werden aangeboden, en dat diezelfde jonge dames door muziek en zang de pauzen vulden. Het vaandel aanvankelijk aan mevr, Wage maker toegedacht, en die daartegen bezwaar maakte, omdat zij binnenkort de gemeente gaat verlaten, werd aan mej. C. Rab, die na mevr. Wagemaker.de meeste zittingsjaren als bestuurs lid had, afgestaan. Hierna werd de vergadering door de presi dente gesloten, die daarbij dank bracht aan allen en mededeelde, dat de vereeniging is overgegaan in de Ned. Vereeniging van Staatsburgeressen en het lidmaatschap besten digd wordt voor allen, die niet vóór 1 Januari het lidmaatschap opzeggen en dat mej. M. Dijt correspondente is van de nieuwe vereeniging. Oudeschüd 2 April. Wij verwijzen op verzoek naar achterstaande advertentie betreffende de uitvoering van „Kunst aan het Volk". „De rijzweep", het stuk dat zal worden opgevoerd, Is voor de ouderen geen onbekende, daar het ongeveer 20 jaar geleden ook alhier is opgevoerd. De jongeheer W. Burger Jz., is overge plaatst van de le naar de 2e klasse van de ambachtschool te den Helder. Zij had dus nu nog maar alleen uit te rekenen welk resultaat zy by een nieuwe poging zou hebben, en na te gaan in hoe verre zij zich door haar eigen heftigen toon in Hochwald's oogen benadeeld had. En nu stond hy plotseling voor haar, van aangezicht tot aangezicht. Maar de kreet van verwondering bestierf haar op de lip pen, toen zy die uitdrukking van afkeer toorn en verachting op zijn gezicht las. En ook hy sprak eerst niet hy scheen zichzelven geweld te moeten aandoen, opdat zijn toorn niet alle grenzen der men- schelijke natuur te buiten zou gaan. Ein- delyk deed zij een stap naar voren. „Sta!" riep hy haar donderend toe, en terwyl hij zich met geweld bedwong, liet hij er op volgen„Kom niet te dicht by mij bij God, ik zou anders iets kunnen doen, waar ik later berouw van zou heb ben." „Wat?" vroeg zij met heesche stem. „Je neer slaan als een dollen hond," voer hy uit. „Ellendige, huichelachtige sluipmoordenares val op je knieën en dank God, dat de dood van je zuster ja, je zuster niet je ziel bezoedelt. De moordenaar, die in 't holst van den nacht komt om te dooden, is nog niet zoo laag, zoo afschuwelijk als jij, die koelbloedig het wezen, dat met je aan een moederborst is grootgebracht, in een toestand van bewus teloosheid brengt en haar dan gebiedt, zelfmoord te begaan. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1