3386 Woensdag 7 April 1920. 33st' Jaargang. Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst Van week tot week.. Dit Msd verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentlën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam ABOT CEMENTEN en A3?E3TENTIEN worden aangenomen b$ d» Uitg. Fm ka LANSEVEL3 DE ROOIJ, Parkstraat, Bur<sopT*x«l LICHT OP HOOGWATER Reede van Texel. Zaterdag 10 April a. s. des voormiddags te negen ure in de daarvoor bestemde zaal ten Kaad huize dezer Gemeente. Onderwerpen ter behandeling Personeele belasting. ÏÏRANT. Abonnementsprijs per 3 maanden1. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prijt der Adverientiéni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woensdag 7 April tot en met Dinsdag 13 April voor rijwielen 8.15 uur, voor rijtuigen 8.45 uur (Zomertijd.) 8 April v, 9 Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 10 11 12 13 14 12,31 1,— 1,28 2,12 3,08 4,22 5,47 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Beperkte dienstregeling van 16 Februari 1920 Vertrekuren van de Boot. van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m. van Nieuwediep9,15* 4.15 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,245 1,07 12,20f 3,28' 1.56ft 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8.30 10,36 10,45f 12,36 5 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zondag, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Texel, den 6 April 1920. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling kohier schoolgelden, 2e kwartaal 1920. 3. Benoeming onderwijzer aan den Burg. 4. Verbouwing school Den Hoorn. De Burgemeester der gemeente Texel ver klaart dat de kohieren No. 12 en 13 der Per soneele belasting over het jaar 1919 zijn execu toir verklaart en aan den Rijksontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld op heden. Texel, 3 April 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Invordering 's Rijks directe belastingen. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren der personeele belasting over het belastingjaar 1919, invorderbaar ver klaard op 3 April 1920, aan den Ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 3 April 1920 De Burgemeester, BUYSING DAMSTE. Studiebeurzen zeevaartschool. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat van Rijkswege financieele steun kan worden verleend, teneinde de studie aan een zeevaartschool voor belanghebbenden mogelijk of minder bezwarend te maken. De Directeur der zeevaarschool is bereid, mondeling en schriftelijk hieromtrent inlichtin gen te verstrekken. Texel, 6 April 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Mond- en klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat sinds de vorige opgaaf aangifte is geschied van mond- en klauwzeer onder het vee van: P. Stoepker Vruchtbaaroord. Gebr. Kikkert de Waal Gebr. Eelman Waalenburg. Klaas Vlaming Jaczn. Nieuweschild H. W. Keesom den Burg Jan Bakker Czn. den Hoorn C. S. Keijser Fortuin Bern. Dros Volharding. Als hersteld is aangegeven het vee van R. Daienberg de Cocksdorp Jan Roeper Czn. de Veen idem Janszn. Wordt gewaarschuwd tegen het gebruik van ongekookte melk. Texel, 6 April 1920. De Burgemeester der gemeente Tevel, BUYSING DAMSTE. 27 Maart—3 April. Is het einde van de staking in het havenbedrijf aanstaande Die vraag werd in de laatste dagen meermalen gesteld, op grond van de gebeurtenissen. Het kan niet worden ontkend, dat, ondank3 den krachtigen financieelen en moreelen steun, die de stakers van alle zjjden ontvingen, de kans op een overwinning niet bijster groot lijkt. Vooral ook uit financieel oog punt bezien is de strijd voor de arbeiders organisaties al een heel zware, want zoo'n staking kost aan ojdersteuning kapitalen. Daartegenover staan de scheepvaartmaat schappijen, die, ook al tengevolge van de miljoenenwinsten tijdens den oorlog, finan cieel sterk genoeg staan om den strijd heel lang te kunnen volhouden. De scheepvaartmaatschappijen schijnen bovendien, met hun maatregelen om de staking te breken, nogal succes te hebben. Sedert ze de gelegenheid weer open stelden om het werk te hervatten en werkkrachten van elders lieten komen, is er al weer heel werk in de havens verricht. Vooral in Rotterdam, waar in de afgeloopen week tal van schepen g6lost kondan worden. Thans hebben, zooals wjj in ons vorig nummer reeds melden, de scheepvaartmaat schappijen bekend gemaakt, dat alle arbei ders het werk kunnen hervatten op de sche boycot voor de Nederlandsche havens wordt opgeheven. Daarna oude voorwaarden, indien de buiteDland- zullen onderhandelingen worden gevoerd over een nieuwe loonregeling, waaraan dan terugwerkende kracht zal worden verleend. Dit voorstel houdt dus inEerst het werk hervatten en de boycot opheffen en daD opnieuw onderhandelen over hetluoD. Minister Aaiberse heeft zich moeite ge geven om de partijen tot elkander te brengen en de arbeidersorganisaties hebben zich tot nadere onderhandelingen bereid verklaard. De vraag is nu maar, of zij bereid zullen zijn, het aanbod der werk gevers, dat stellig een uitvloeisel is van de actie van den Minister, in overweging te nemen. De houdiDg van de Federatie te Amsterdam was in dezen niet bemoedi gend. Daar beschouwde men het patroons aanbod al3 een verscherping van den strijd en wil men tot uitbreiding der staking overgaan. Het is nog niet bekend hoe de Centralen er over denken, daar zal men stellig het voor en tegen ernstig overwegen. Er moet thans een belangrijke beslissing worden genomen. —o—o—o— De gebeurtenissen in het Roergebied blijven nog maar steeds de aandacht ge spannen houden. Het kan niet worden ontkend, dat de toestand er buitengewoon ernstig blijft. Vooral doordat de radicale elementen voor rede niet vatbaar zijn en er blijkbaar niet aan denken de wapens neer te leggen. Wel is de toestand voor het geregelde roode leger, tengevolge van het gebrek aan levensmiddelen en geld, schier on houdbaar geworden en hebben de roode legerleiders ten slotte ook verklaard zich te zullen onderwerpen aan het wettelijk gezag van den Centralen raad te Essen, doch veel vertrouwen kan in die verkla ring, op grond van de ervaringen der laatste dagen, niet worden gesteld. Boven dien, de radicale elementen storen zich eenvoudig aan niets en aan niemand. De Rfiksregeering te Berlijn heeft den moed gevonden, na lang geaarzeld te heb ben, om met een krachtig militair optre den te dreigen. Zij heeft ten slotte steuu gevonden bij de vakvereenigingen te Ber lin, die niet onduidelijk te verstaan heb ben gegeven, dat zij de regeering niet door middel van een algemeene staking bij het herstel van orde en rust in het Roerge bied zullen dwarsboomen. Maar zij hebben daarvoor ook hun eischen gesteld, waar door de reg6ering ook al weer niet al te krachtig zal kuunen ingrijpen. Tusschen den regeeringscommissaris Severing en den Centralen Raad der uit voerende Raden te Essen, is over de wa penstilstandsvoorwaarden overeenstem ming verkregen en de roode legeraanvoer ders hebben verklaard zich daarbjj te zul len neerleggen, maar de roode troepen zelf storen zich er niet aan. Wel is in sommige plaatsen de roode garde ontbon den en worden de wapens ingeleverd, doch in andere is de roode terreur uitgebroken. De samenstelling van de roode benden speelt daarbij waarschijnlijk een groote rol. Tuk op roof en plundering, hebben zich heel wat ongure elementen bij het roode leger aangesloten. En deze gevoelen er niet veel voor de wapens neer te leggen, zoolang er nog te rooven en te plunderen valt. Daarnaast willen ook de fanatieke Spartacisten, hun idealen niet prijsgeven on blijven zij met gewelddaden dreigen, indien de regeeringstroepen tot den op- marsch in het Roergebied mochten over- gaaD. Zoo werden in de laatste dagen tal van dorpen en steden aan plundering en brandschatting prijsgegeven. De regeering heeft blijkbaar een sterke troepenmacht samengetrokken, waardoor het roode leger vrijwel ingesloten is. Al leen ontbreekt haar nog de toestemming der Franacbe regeeriog om de troepen in de neutrale zóne te mogen laten opereeren. Er wordt nog met Millerand onderhandeld. Wanneer de heeren Spartacisten in het Roergebied zich niet spoedig gewonnen geven, dan staan er nog ernstige gebeur tenissen voor de deur. o—o—o— Hebben de ernstige gebeurtenissen in Duitschland in de laatste -weken het an dere gebeuren op het groote wereldtooneel wel wat op den achtergrond gedrongen, er deden zich ook buiten Duitschlands grenzen nog wel feiten voor, die in een overzicht als dit, niet stilzwijgend mogen worden voorbijgegaan. Een dier feiten was de aaneming in tweede lezing van de Home-Ruiewet in Engeland. Met een vrij groote meerderheid werd dit ontwerp aangenomen, de Iersche na tionalisten stemden echter tegen. En de Sinn-Feiners, die niet aan het parlemtaire leven deelnemen, maar een felle republi- keinsche propaganda voeren, zoowel in Ierland zeif, als in het buitenland, willen van dit Home-Rule ontwerp van Lioyd George absoluut niets weten. De afgevaardigden van Ulster hebben hun stem aan het ontwerp gegeven. Voor hen beteekent de totstandkoming van de Home-Rulewet een eigen parlement, want de wet is gebaseerd op het compromis, dat het protestantsche Ulster en het overige Roomsche deel van Ierland, ieder een eigen parlement zullen hebben. Op die wijze wilde de regeering tegemoetkomen aan de vrees der Ulstermannen, dat zij, als kleine protestantsche minderheid, voortdurend door hun katholieke landgenooten zouden worden overheerscht. Al moge Ulster zich tevreden hebben verklaard met de gevonden oplossing, de Iersche nationalisten zgn er lang niet mee tevreden. Met de Sinn Feiners eischen z(j de volledige onafhankelijkheid van Ierland op. En dan een één en onverdeeld Ierland. Vooral de steun, die de Iersche bewe ging van officie&le zijde in de Vereen. Staten ondervindt, sterkt de Ieren in hun verzot tegen de Engelsche regeering. De los-van-Engeland beweging is daardoor zeer in kracht toegenomen. Nu de zich noemende president der Iersche republiek de Valera in New York tot eerebur ger is benoemd en ook te Washington met schier koninklijke eerbied is ontvangen, en vooral nu zelfs de Amerikaansche Se naat een amendement op het Volkenbond verdrag aannam, waarin gezegd wordt, dat de onafhankelijkheid van Ierland moet worden erkend, hebben de Ieren voor over eenkomsten, die hun niet de vurig begeerde zelfstandigheid geven, geen ooren. Tot nog toe hebben alle partijen in Enge land zioh tegen het loslaten van Ierland verzet. Met de Home-Rulewet wil men thans Ierland trachten tevreden te stellen, maar het is duidelijk, dat dit wel niet gelukken zal. Van de zijde der Sinn-Feiners wordt steeds feller opgetreden en moord en dood slag moeten dienen, om hun eischen kracht bij te zetten. Tegen Paschen werd weer een opstand van die zijde verwacht, waartegen de Engelsche regeering echter uitgebreide maatregelen had voorbereid. Op het oogenblik, dat wij deze regels schrijven, is nog niet bekend, hoe de Paaschdagen verloopen zijn, maar men mag gerust zeggen, dat de toestand in Ierland voort durend ernstiger wordt. oo—o Ook de jongste gebeurtenissen in Dene marken vragen de aandacht. Daar wordt een strijd gevoerd tusschen den Koning en de linkerzijde. De Koning is in coufiiot gekomen met hot Kabinet-Zahle, omdat dit naar de meening van Z. M. niet flink genoeg medegewerkt heeft, om de belang rijke stad Flensburg bij het plebisciet weer voor Denemarken terug te winnen. Flens burg ligt op de grens van de eerste en en tweede zóne en koos met groote meer derheid voor Duitschland. De koning eischte, dat het Kabinet zijn ontslag zou indienen en toen Zahle dit weigerde, ontbond hij het eenvoudig. De sociaal-democraten zagen daarin een verkrachting van den Giondwet, die alleen aan de volksvertegen woordiging het recht geeft over het lot van het Kabinet te beslissen. Wat de Koning weer niet met de sociaal-democraten eens is. Bovendien verdaohten de sociaal democraten den koning ervan, dat deze op die manier de kiesreohtbervorming wilde verijdelen. De bond van vakvereenigingen heeft onmiddellijk verklaard, de alge meene staking te zullen afkondigen, indien Zahle niet in zijn eer werd hersteld. De KoniDg dacht daar niet aan en liet een ander Kabinet vormen, waarmee h(J zjjn staatsgreep voltooide. In Kopenhagen is daarop de staking uitgebroken en deze zal over het geheele land worden uitge breid, als de staatsgreep niet ongedaan wordt gemaakt. De linkerzijde eischt onmiddellijke hervorming van het kiesrecht en dreigt met het vormen van een eigen Kabinet en het vervallen verklaren van den kroon van den koning. De overheid treedt echter met groote gestrengheid op tegen alles wat de rust in gevaar kan brengen. En meteen zijn 6r tusschen den Koning en de sociaal-demo craten onderhandelingen geopend. De Koning schijnt tot eenige concessies bereid te zijn, om een algemeene werkstaking te voorkomen. Zoo heeft hij toegezegd, dat binnen drie weken nieuwe parlementsver kiezingen zullen plaats hebben. De vakorganisaties en de linksche partijen staan intusschen gereed, om door middel van een algemeene werkstaking den koning zijn staatsgreep betaald te zetten. Breekt die staking los, dan breken er voor Dene marken moeielüke tijden aan. De arbeiders organisaties vormen er een stevige macht en het feit, dat de organisatie der spoor wegarbeiders, ondanks de aankondiging van den directeur-generaal, dat de spoormannen niet het recht hebben tot staking, toch besloot aan de staking deel te nemen spreekt voor zich zelf. De kans bestaat echter nog, dat de par tijen tot overeenstemming komen.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1