R. K. Kiesvereeniging te Texel. Tandarts Ansingh Job. Keijser Dz. en N. Dros Pz. Binnenland. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. ADVERTKNTIÊN. Dankbetuiging Dankbet uiging. LEZING van den Heer DE LOBEL in „Hotel ds Lindeboom" VERBODEN Vergadering van Aandeelhouders Texels Eigen Stoomboot-Onderneming Landbouwers opnieuw te velde willen doen keuren, Dagmeisje. prima Stokholmer teer, kootteer, carbolineam, blackvarnis, machineolie, consistentvet. Adverteeren doet verkoopen. Predikbeurten itl&rktü beri onten* een Dienstbode of TEXEL. 6 April 1*20. Be Paaschdagen. Paschen en mooi weer, geeft vreemdelingenverkeer. Het reizen moge tegenwoordig niet weinig kosten, wat is tegenwoordig goedkoop En men mag er zich over verbazen, alles went, de duurte ook. Ons staan geen cijfers ten dienste, doch de veronderstelling, dat ons eiland in deze dagen een meer dan gewoon bezoek ten deel viel, komt ons heel niet gewaagd voor. Vooral den 2en Paaschdag was het bezoek zeer groot. Paschen brengt vacantie en wanneer het weer geen beletsel is, komt men er zoo licht toe een uitstapje te maken. De tredmolen van het dagelijksch bedrijf eens te verlaten, is bepaald wel eens nuttig en noodzakelijk. De muffe stad te ontvlieden om de longen eens van de zuivere lucht te doen doordringen is ongetwijfeld voor velen noodig. Het behoeft ons dan ook niet te verwonderen, wanneer de groote bladen straks van buitengewoon reizi gersverkeer met spoor, tram en booten zullen melden. De voetbalsport zal zeker weer hoogtij heb ben gevierd, op tal van plaatsen. Ook hier hadden een tweetal wedstrijden plaats. Den eersten Paaschdag was het W. I. K. van Helder, die met Texel I kwam krachten meten, Paaschmaandag trad „de Batavier" van Den Helder tegenover Texel 1 in het krijt. W. I. K. moest Zondag de vlag strijken voor Texel 1, die met 3—2 als overwinnaar uit het strijdperk trad. Maandag gaf een mooie match te zien, de krachten van beide partijen wogen aardig tegen elkander op, zooals ook uit den uitslag 3—3 blijkt. Op de voordracht voor onderwijzer aan de M U.L O. school alhier komen voor de heeren 1. P. B. Riteco te Helder. 2. G. Argelo te Terschelling. 3. M. Quant te Helder. Oudeschild 4 April. Naar ons wordt medegedeeld, zijn hier in de maand Maart voor den vischafslag aangebracht, 46150 K.O. garnalen. Door elkaar was de prijs 15 ct. per K.G. Gemiddeld wordt door 30 schui ten aan de garnalenvisscherij deelgenomen. Ruim dertig jaar geleden, was hier in dezen tijd des jaars, de rogvisscherij het voor naamste middel van bestaan voor de visschers der Waddenzee. Gemiddeld werden destijds vijftig manden rog per dag naar Belgie ver zonden. Nu werden in de verloopen week weer eens 40 stuks rog aan den afslag gebracht, en met 85 ct. per stuk betaald. Naar de openbare school zijn op 1 April weer 13 nieuwe leerlingen gekomen, van wie er 12 eerst de bewaarschool hadden bezocht. 6 April. Gisteren gaf de Arb. Tooneel- vereeniging „Kunst aan het Volk" haar aange kondigde uitvoering. Voor een stampvolle zaal werd „De Rijzweep of „Twintig jaar later" voor het voetlicht ge bracht. De wensch, die de voorzitter in zijn openings woord uitsprak, n.l. dat „De Rijzweep" zoo zou worden opgevoerd, dat de goede naam van het stuk niet alleen ongerept bleef, doch zelfs nog beter klank zou krijgen, is zeker in vervulling gegaan. Er werd uitstekend spel gegeven, in de groote zoowel als in de kleine rollen leder deed zijn best om voor de vereeniging een succesvollen avond te kunnen boeken en men is er in ge slaagd. De ademlooze stilte, waarmede het stuk werd aagehoord en het applaus aan het slot bewees wel, dat er genoten werd. Een prettig bal besloot dezen goedgeslaagden avond. Oud volksrijmpje. Zaterdag heelt het flink gestormd. Dat is een goed voorteeken meenen de boe ren, althans het volgende oude volks rijmpje wijst daarop. Droge Maart, natte April. Maartsche snee vruchten-wee. Maartsche regen brengt weinig zegen. Brengt 28 Maart storm en wind, De sikkel is den boer gezind. Voor 't Maartsche stof Vreest gras noch lof. Wil Maart reeds donder, Sneeuw is in Mei geen wonder. Het belooft dus een goed jaar te worden. Bbl. In Friesland nemen de boeren maatregelen tegen het besrüettingsge- vaar van mond- en klauwzeer door han delaren en vreemdelingen. Voor een aantal boerderijen zijn borden geplaatst met het opschrift, dat voor deze lieden de toegang verboden is. Vrouwelijke ontvangers. De Minister van Financiën heeft be kend gemaakt, dat voortaan ook vrou wen bij het dienstvak der Registratie en Domeinen als surnumerair, ontvan ger, inspecteur enz. kunnen worden be noemd. In een oude zak. Als curiositeit zij medegedeeld, dat een winterkoninkje zijn nestje heeft ge maakt in een ouden zak, die in de brandstoffenbergplaats van J. de V. te Oudewater, is op gehangen aan een balk. Ofschoon er bijna den geheelen dag volk in de bergplaats vertoeft, blijft het vogeltje kalm doorgaan met zijn nestje te bouwen. Dezer dagen werd in de kazerne te Naarden een wieg binnengedragen. Een militair, echtgenoot en vader, kon in N. geen onderdak vinden, daarom ruimde men in de Weeshuiskazerne een plaatsje voor hem in. Het altijd dreigend gevaar. Het 11-jarige dochtertje van den heer F. v. Wersch, te Heerlen, had zich ach ter aan een stilstaande auto vastgeklemd Tom de cbauffnur weg zou rijden en draaien moest viel het meisje, kwam onder de wielen terecht en werd dood opgenomen. Niemand tegen. In de Raadszitting der gemeente Haren (Groningen) vroeg ;mevr. De Jager- Longepé (het eemgst vrouweiijke lid) Meneer de voorzitter, zou niet kunnen worden toegestaan, dat de heeren tij dens de vergadering rookten Een gul gelach ontstondalle heeren waren het met dit voorstel eens en sigaren en pijpen kwamen voor den dag. Valsch biljet van f 1000. Een heer en dame „uit Holland" koch ten te Groningen in een verlichtings magazijn aan het Zuiderdiep goederen ter waarde van ruim f250. Zij betaal den met een biljet van f 1000, dat bij onderzoek valsch bleek te zijn. Weest eerlijk bij uio adverteeren. Spreekt niet van spotgoedkoop, als uw concurrenten goedkooper zijn. Als ge goede qualiteit beloolt, geen prullen verkoopen. Een bezoeker lokt ge in uw zaak, maar wordt geen klant. „Waarheid in uw annonce", zeide Steffenson, „is de voorkeur voor de echtheid van uw fabrikaat". Schitterende collecte. Daar de te ontvangen assurantie- gelden van de afgebrande Hervormde kerk te Ridderkerk niet voldoende zijn om die kerk weder op te bouwen, heeft de kerkeraad een collecte gehouden in de gemeente, die ruim f20,000 heeft opgebracht. het spelletje van stakon. In Groot-Ammers, Nieuwpoort, Lange rak en Streefkerk is een staking uitge broken onder de..,, biljartspelers. Door verhooging van het biljarttarief in verband met de belastiDg op de bil jarts, hebben de voornaamste spelers zich verbonden niet meer te spelen voor de prijzen weer op( het oude tarief zijD teruggebracht. De staking duurt reeds veertien dagen. Steun hebben de stakers niet noodig, de staking levert hun zelfs voordeel op. Wie voor het verhoogde tarief weer aan het biljarten willen, zul len een boete van f 2.50 betalen waartoe allen zich hebben verbonden. Toelagen voor vacantie-cursussen. Van Rijkswege worden dertig toelagen van f125 beschikbaar gesteld voor on derwijzersfessen) aan lagere scholen die dit jaar in het buitenland een der va cantie-cursussen volgen in de Fransche, Duitsche of Engelsche taal. Deze cur sussen worden gehouden in de landen waar de taal gesproken wordt. Aanmel dingen moeten gebeuren bij den districts schoolopziener. Vroeg voorjaar zegt de Sch. Ct. Wij overdrijven zeker niet, wanneer wij opmerken, dat de voorjaarsverschijn selen dit jaar algemeen 4 weken zich vroeger voordoen, dan meestal het geval is. Het gras bijvoorbeeld staat buiten gewoon goed. Op enkele plaatsen is zoo veel dat het gemaaid wordt en als stal- voer voor het vee dienst doet. In ver schillende weiden loopt reeds jongvee. Ook de vruchtboomen zijn zeer vroeg. In beschutte tuinen zagen wij reeds perenboomen in bloei staan. Tuinboonen, doppers en peulen komen al op, sla, radijs en spinazie krijgen hier en daar reeds haar tweede blaadje, wel alle bewijzen van een zeer vroeg voorjaar. T— In- en uitval van het Hdbld. „Hoeveel mannen werken er in uw fabriek, vader „Ongeveer de helft, jongen." Eooge bewaarloonen. Door de transportarbeidersstakiDg te Amsterdam en Rotterdam blijven vrachtgoederen die anders door of namens geadresseerden spoedig worden afgehaald dikwijls eenigen tijd in de loodsen staan, omdat voor afhalen geen personen te krijgen zijn. Dat dit de belanghebbenden op hooge kosten kan komen, is duidelijk als men weet, dat gedurende de eerste 4 dagen 25 cent per 100 kilo en per etmaal, en daarna f 2 50 per 100 kilo en per etmaal bewaarloon wordt ge vraagd. Gezakt. Naar wij vernemen heeft de gewezen hoogleeraar in de chirugie aan deGent- sche universiteit, die in België Diet te rug kan komen, en zich hier te lande wilde vestigen, in Utrecht getracht het artsexamen af te leggen De gewezen hoogleeraar is niet ge slaagd, zijn kennis van de chirurgie in het bijzonder was geheel ouvo.doende. En nu is door een deskundige nog al beweerd, dat ieder idioot bij ons arts kan worden. Sch. Ct. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd onderstaand als inge zonden stuk te willen opnemen, bij voorbaat dank. Kippenhoader8 van Texel. Zoudt gij er nu eindelijk niet eens toe besluiten een eierenmarkt op te richten Bedenk toch eens wat een be langrijke zaak dat voor Texel zou wezen 1 Ge zoudt er zoo noodig een pluimvee- en botermarkt aan kunnen verbinden. Neem een voorbeeld aan Uwe lammeren- markten, door hoeveel kooplieden worden die toch bezocht. Bovendien, ge zoudt het op Maandag kunnen doen, dan komen toch alle boeren ter markt. Werkelijk, een eieren-, boter- en pluimveemarkt heeft in Uwe gemeente alle reden van bestaaD, gij zult veel meer geld voor Uwe waar ontvangen. Eenige kooplui. Den Helder, April 1920. Zondag 11 April 1920. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur de. Kroese. Waal, n.m 3 uur ds. Pijnacker Hordyk. den Hoorno.m. 3 uur ds. Visser. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Viseer. Ooalerend, v.m. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Pijnacker Hordijk GEREFORMEERDE KERK. Ootterend, v.m. 10 uur ds. A. Janssen Langerak Z.H n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m, 10 uur de. de Maar. den Hoornv.m, 10 uur da. Kuperus. Formerend, 6 April. Aangevoerd: 781 Runderen waaronder: 230 vette koeien 150 A 200 Ct. per K.G Gelde koeien f 350 i 750; 001 Melkkoeien f 350 i 750; 12 «tieren - 32 vette kalveren i 2,50 a f 2.80 p. Kg, 1177 Nuchtere kalveren f 18 a f 60; 1049 Schapen f 40,a f 68. 134 vette varkens f 1,70 a i 1.90 por Kg. 53 magere varkens f 65 a f 85,00; 71 biggen f 32,00 a 148,00; kinderen f 9,00 a f 9.50 per lUO: Voor de vele hartelijke blijken van be langstelling en deelneming ondervonden bij de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Echtgenoote en Moeder. HARIJTJE BAKELAAR, bc-taigen wij onzen hartelijken dank. Inzonderheid doen wij dat aan den Wel. Ed. Z. G. Heer Dr. v. d. Vegt voor zijn trouwe hulp en de Eerw. Heerea ds Kroes8 en ds. De Maar voor de troostvolle woor den tot ons gesproken. Verder aan buren, dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer aan de overledene bewezen. Mede namens de Familie, C. KOORN Jbz. C. KOORN. Gerritsland, April 1920. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de bewijzen van deelneming oos betoond bij het overlijden van onzen geliefden broeder CORNELIS. In het bizonder dank aan den WelEerw. Heer Ds. KROESE voor de troostvolle woorden tot ons gesproken en aan dragers en kleed oplegsters voor de laatste eer den over ledene bewezen. GEBR. KALE. Den Burg, April 1920. Voor de zeer vele gelukwenschen, zoowel van hier als elders, bij onze 50 jarige echtvereeniging ondervonden, betui gen wij onzen welgemeenden dank, J. KOOIMAN P. KOOIMAN-Eelman. Den Hoorn. Texel, April 1920. uit Haarlem, De Roomsche vrouw naar de stembus. Op Zondag 11 .April a s. des middags half 5 in Hotel „de Zwaan.1 Toegang voor vrouwen en mannen hoven 23 jaar. Het Bestuur. Hoofdgracht «1, Den Helder, is Donderdag 8 April van half n tot half 2 te spreken eieren te zoeken of overpaden te maken op de landerij-m in het Koogerveld toe behoorende aan Dr. R. J. van der Plaats. N. SLOT en J. SEL8ER. Zaterdag 10 April des avonds ten 8 ure in Cate Deu Burg. Aandeelhouders komt allen trouw op en stemt met ons voor twee Commissarissen de Heeren Vele Kiezers. die hun producten van te velde en op partij goedgekeurd zaad ot pootgoed, door het Algemeen Keuring» Instituut (K.I. Z) (Opgericnt door den Bond van Nederl. Handelaren in Zaaigraan, Zaaizaad en Pootgoed) gelieve zich onverwijld op te geven voor zoover Noord-Holland betreft bij den Heer H. E. WAÜISTËKER te Hoofddorp (telef. 35) waar verdere inlichtingen te verkrijgen zijn. Gevraagd tegen half April of 1 ALei F. KIKKERT Pz. Driehnizen n/b den Burg: Wij leveren tegen scherp concurreerende prijzen Aanbevelend, S. SMIDT ZONEN, Waalderstraat, Den Bnrg.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2