0 3389 Zaterdag 17 April 1920. 33st# Jaargang. Mïenws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdionst. MISLUKT. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Ij I Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagmorgen Advertentiëu daags voor de citgave vóór 4 aar nam. iBOJi fEMENTEK eu ABVERTENTIEN worden aangenoiaaa !b$ d® Uitg, Ftbka LANGEVELSdi DE R O O IJ, Parkstraat, Büb» op T k x l HOOGWATER Reede van Texel. Beperkte dienstregeling van 16 Februari 1920 Mond- en Klauwzeer. Sinds de vorige opgaaf is aangifte van mond- en klauwzeer gedaan bij de landbouwers A. Lap Dzn. te den Hoorn (Atlas). D. Mantje Kzn. te Dijkmanshuizen. Nogmaals wordt gewaarschuwd tegen het gebruik van ongekookte melk, dat zoowel voor kinderen als voor volwasse nen zeer nadeelige gevolgen kan hebben. Texel, 16 April 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Eierenzoeken. Ter verbetering van het onder dag- teekening van 7 April 1.1. bekend ge maakte brengt de Burgemeester van Texel ter kennis, dat het rapen van eieren van fazanten, korhoenders, patrijzen, houtsnippen, kwartels en zwanen te alle tijden verboden is. Texel, 16 April 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Goecl melken. De Stoom-Zuivelfabriek te Eibergen besloot een paar boerenjongens van goeden aanleg te doen deelnemen aan den in Zutfen i te houden melk cursus, onder leiding van den rijkszuivelconsulent den heer A. Hylkema, met de bedoeling, dat deze jongelieden, tegen belooniug op de verschillende boerderijen vanwaar de fabriek melk betrekt, practisch onder richt in goed-melken zullen geven. Schooltuintjes. De gemeente Roermond verleende een jaarlijksche subsidie van f1300 aan de Roermondsche Vereeniging voor School- werktuinen en stond een terrein van bijna 2 H.A. gratis voor dit doel af. Bovendien worden de kosten voor afras tering, loods, pomp, enz, uit de gemeente kas betaald. Er is plaats voor ruim 200 kinderen, die ODder vakkundige leiding zich oefenen in groenten-, bloemen- en fruitteelt. Protest. De Groningsche Gemeenteraad heeft dezer dagen besloten den verkoop van sterken drank gedurende de a.s. kermis te verbieden. Naar aanleiding van dat besluit hebben vele Groningsche kaste leins in een protestvergadering een voor stel aangenomen, om, wanneer hiertoe ook de niet-aanwezige vergunning- en verlofhouders willen medewerken alle zaken gedurende de kermis te sluiten. Bierenbescherming. De afdeeling Friesland van de Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren, zal aan veedrijvers die bet vee met zachtheid behandelen een geldpremie en getuigschrift toekomen. Be tijgeren de krokodil Clemanceau, de eeuwig jeugdige is op jacht geweest aan de boorden van den Nijl en heeft een krokodil geschoten. Hot beest lag zich, in de zon te koes teren en gaapte, van welke gelegenheid Clemenceau gebruik maakte hem een kogel in den bek te schieten. Reuter seint 'tuit Kaïro aan de Eugel- sche en Fransche bladen en voegt er aan toe, dat de goed geslaagde jacht Clemenceau aanleiding gaf tot de op merking, dat „dit de eerste keer was dat een tijger een krokodil doodde" en dat deze jacht een bewijs was voor zijn meening, dat zoowel beesten als men schen den mond veel te vaak openen. Een duur poesje. De Daily Mail geeft het portret van een zilverkleurige kat, winster van eersten en eereprijs op de groote katten tentoonstelling te New-York, voor welke poes vierduizend dollars (f 10.0U0) is ge boden en geweigerd. Ret nut van oude kalenders. Werp u oude kalenders vooral niet weg, ze kunnen u nog goede diensten bewijzen. Zoo is bijvoorbeeld de kalen der uit het jaar 1915, gerekend vanaf 1 Maart, precies eender als die van dit jaar. 29 Februari heeft gemaakt, dat de dagen weer precies op dezelfde data vallen als in 1915 het geval was. Toe vallig valt dit jaar Paschen evenals in 1915 op 4 April, zoodat men, wanneer men zijn kalender uit 1915 bewaard had, thans geen nieuwe had behoeven aan te schaffen. In deze dure tijden een niet te onderschatten bezuiniging. Juist in een tijd als deze waar het papier, de inkt en al het overige zoo geweldig duur is, elke bezuiniging welkom. Be waar dus uw oude kalenders, ze kunnen u steeds weer te pas komen. Tehuizen voor weduwnaars met kinderen. Onder de geschriften van den Armen raad te Amsterdam is opgenomen een rapport inzake de stichting van Tehuizen voor weduwnaars met kinderen, uitge bracht door een daartoe bij besluit van het dagelijksch bestuur van dien armen raad ingestelde commissie. De commissie stelt zich voor een ge bouw in te richten, zoodanig dat er plaats is voor een 24-tal gezinnen. Toeneming der openbare dronken schap. Werden vorig jaar gedurende de maan den Januari, Februari en Maart te Zwolle 11 processen-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap, in de eerste 8 maanden van 1920 was dit aantal 66. Ook gedurende de beide Paaschdagen was het aantal proccessen verbaal abnor maal groot. De koorts moet men meestal als een voor het gestel nuttige reactie be schouwen, die alleen in overmaat na- deelig werkt en alleen in zekeren ge vallen door koortswerende middelen ge temperd moet worden, daar vele ver giften en bacteriën door de hoogere lichaamstemperatuur onschadelijk wor den gemaakt. R.N. Wanneer wordt men wijzer De landbouwer D. Roep te Hollum, die een doosje op strand had gevonden, begon dit met een hoedpen te bewer ken, met het gevolg, dat hem twee vin gors en de duim van een zijner handen werden afgerukt en hij overigens ernstig gekwetst was. Hij is terstond naar het Ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Van alle tegen heuppijn (heupjicht) aanbevolen middelen is warmte het beste. Gevaren van asparine. In het Tijdschr. v. Geneesk. is opge nomen een mededeeling van Luis Y. Yogele in een Spaansch tijdschrift, vol gens welke in acht gevallen na het ge bruik van aspirine in niet overdreven hoeveelheden hevige maagbloedingen, ontstonden. Zij kwamen onverwachts en meestal bij personen, die reeds van te voren over hun maag klachten hadden. Het betreft hier .namelijk maagzweren, die geheel zonder verschijnselen kunnen bestaan en nu tengevolge van den na- deeligen chemischen prikkel tot bloeding aanleiding geven. Men zal dus goed doen voorziohtig met de aspirine om te gaan. Ook wij vernamen, dat volgens sommige docto ren de scherpe stoffen in de aspirine tot maagzweren kunnen aanleiding ge ven, wanneer men aspirine onopgelost gebruikt. De prikkel is dan te sterk. Men zij dus voorzichtig. -«SBH COURANT. Abonnemenisprt per 3 maanden! Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prij» der Adverlentiin; Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Tl 1 7_ LICHT OP! Van Woensdag 14 April tot en met Dinsdag 20 April voor rijwielen 8.30 uur, voor rijtuigen 9.—uur (Zomertijd.) Donderdag 15 April v.m. 6,56 Vrijdag 16 7,49 Zaterdag 17 8,33 Zondag 18 9,11 Maandag 19 9,49 Dinsdag 20 10,28 Woensdag 21 11,09 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Vertrekuren van de Boot. van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m. van Nieuwediep9,15* 4.15 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vsrtrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,24§ 1,07 12,20+ 3,28 1.56++ 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09 9,18 8.30 10,36 10,45+ 12,36 ?Nlet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag. Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Sommige menaohen zeiden, dat Lady Agatha Clave mislukt was. Zs zeiden 't niet uit spijtwant Lady Agatha was een liet, bescheiden persoontje, dat nooit haar jaloezie had gaande gemaaktmaar wat anders dan „mislukt" kan het oordeel zijn over een vrouw, die tien seizoenen had meegemaakt en voor zoover men wiet nooit ten huwelijk gevraagd was Een eoheonheid was zij niet, en geestig of buitengewoon verstandig evenmin. Maar de wereid zag niet de edele ziel onder het gewone uiterlijk, giste niet, tot welk een groote liefde dat hart geschapen was. Agatha's moeder, de gravin van Rayton, maakte 't nog erger dan de anderen en zei, dat Agatha totaal mislukt was. Deze dochter was haar een doorn in het oog. De rest van haar kuddefee had goede par tijen gedaan, alleen Agatha schoot over. Jij zult aooit trouwen, jij wordt een oude vrijster, placht zij te zeggen, op haar onaangename manier. - Dan zal ik de eenige niet zijn, ant woordde Agatha kalm. De graai was een bescheiden mannetje, set als zijn dochter Agatha. Er was een band van sympathie tusaohea die twee, zij veretonden elkaar. Doch da karakters van de gravin en Agatha vereckilden te veel. Zij hadden niets met elkaar gemeen. Da moeder was scherp van tosg, en als zij uit haar humeur was wat nog al eens gebeurde was Agatha hei mikpunt voor hare scherpe pijlen. Uitwendig tooode bet meisje geen emotie, zij h&d geleerd, hare gevoelens te verber gen, ze te begraven, buiten het gezicht van koude, onsympathieke oogen. Er waren velen, dio reikhalzend uitzagen naar Agatha's bleek gelaat. Het waron de armen, de tobbers en zwoegers uit de groote stad, die zij opzocht in hunne arm zalige woningen, om te troosten en te hel pen. Haar beurs was niet bizonder zwaar want da graal was niet rijk maar zij gaf zooveel zij kon, met opoffering van eigen genot of gemak. Zij "kleedde zioh eenvoudig, al te eenvoudig naar den zin van haar moeder. Kinderen aanbad Agatha, 't zij van arme of rijke menschen, maar de meeste zorg besteedde zij aan de arme kinderen, wien het meeste ontbrak. Het was een lust, haar te zien te midden van hare kleine beschermelingen, die haar aanhingen, vol liefde en vertrouwen. Behalve hare bezoeken aan armen en ongeiukkigea, had zij weinig levensvreugde Alleen hield ze erg veel van lezen, ea ze ze koa zioh geheel verdiepen in een boek, dat haar boeide. Doch dit genoegen bracht een groote kwelling mede. De heldinnen waren bijna altijd heel mooi, of voor 't minst betoo verend en interessant. Helaaa I zij was niets van dat al, z(j had geen enkele hoedanigheid, waardoor ze op den voorgrond trad. Waarom bezaten anderen zoo veel en zij zoo weinig P Als zij jong en schoon was, zouden de menschen naar liefhebben en nu was er in haarkring niemand, beholre haar vader, die wat om haar gaf. Zij werd vervuld door een $jdel verlangen, dat some tot wanüoop steeg. Dan borg zij het hoofd in do handen en weende, terwijl het boek op haar schoot bleef liggen, tot de uitbarsting voorbij was en kalmte haar oproengen geest tot onder werping bracht. Op zekeren avond was zij op het bal bij een hertoginde positie vau den graaf gal haar toegang in de beste kringen. Doch het beviel Agatha niet, te zitten in enge volle salons, op één avond soms naar twoe of drie partijen te gaan, steeds onder menschen, die haar zoo weinig begrepen. Hst was lichamelijk en geestelijk een in spanning voor haar, en dikwijls gevoelde zij een sterk verlangen, heimwee naar een rustig oord, waar zjj alleen kon zijn. Dezen avond zat zij aigezouderd in een betrekkelijk vergeten hoekje. Zij was heel haar leven, van haar vroegste jeugd ai, gewend geweest, apart ie zijn. Wat had zij uit to staaa met vrooljjkheid, glans blijdschap P Ze Iron die toen niet deelen. Slanke, sierlijke figuurtjes in smaakvolle zijden japonnen zweefden langs haar heen, draaiden voor hare moede oogen. Dikwijls benijdde zij de vrooljjke, mooie meisjes, wie; wangen bloosden van plezier, wier helder oog nog niet beschaduwd werd door zorg of leed, wier lach nog niet ver stomde door smart. Droomerig zag zij naar de dansende paren, tot opeens een bizonder bevallig paartje haar aandacht trok. Ze pasten goed bij elkaar. Het meisje was jong, mooi, bevallig, haar galant een flinke, kraontige man van ongeveer dertig jaar. Wat kende zij 't goed, dat donkere gezicht, de diepe, sprekende oogen, de vriendelijke stem.Zij had hem menigmaal gezien in gezelsonap- pen als dit. Zij had ook enkele koeren met hom gedanst. Niemand was zoo vriendelijk jegens haar geweest als hij niemand. Zij herinnerde zich, dat zQn hand een oogen- blik had gerust in de hare er kwamen oogenblikkeo, waarin zij dat nog voelde, oogenblikken, waarin zjj meer dan anders leed onder hdar gebrek aan sohoonheid, haar eenzaamheid. Ook nn was zij ontroerd, zij drukte hare handen dicht tegen elkaar. Zij yoelde eea doffe hooidpijn. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1