Duitsclie Hinderen Tandarts Ansingh TURF (baggelaars) INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten- Marktberichten. <-i JD VEKT ENTTEN. in „Hotel de Lindeboom" F okvereeniging voor Trekpaarden een gebruikte damesfiets met 4 beste banden. Alle waar ls naar zijn geld. gelegenheid voor twee commensaals. „Witte Kruis" afdeeling Texel. verplegingsmaterieel dat niet meer gebruikt wordt, Een Linnenkast en een Schommelwieg zonder kleed. ONTVANGEN: Sigaren Aanstekers f 0,25 Sigaretten pijpjes f 0,6(1 Gebr. DROS. een zwaar gebouwde trek- of waakhond Toenemend drankmisbruik. Het Vad. heeft een onderzoek inge steld naar het, aantal processen verbaal wegens dronkenschap, dat in den laatsten tjjd te 's Gravenhage de politie opmaakte. Het bleek, dat er een stijging is waar te nemen, die inderdaad schrikwekkend is. In de eerste drie maanden van 1919 werden in die gemeente 196 bekeurin- ringen terzake van openbare dronken schap opgemaakt. In Januari Maart van 1920 is dit aantal geotegen tot 478. Dit getal betreft alleen de gevallen, waarbij de polite ingreep. Het aantal beschonkenen, dat wel abnormaal rondloopt, maar blijkbaar naar de opvatting der agenten niet in kennelijken staat verkeert, is natuurlijk veel grooter. De schillen uit de stad. Bij den veehouder B. aan den Hout weg te Loosduinen stierf de vorige week plotseling een koe. By het openen bleek de maag doorpriemd te zijn van haarspelden, gewone spelden en naal den. Verder vond men knoopen,centen e. d. Alles een gevoig van de slordig heid der stadsmenschen, omdat de koeien in den crisistijd gevoerderd waren met aardappelschillen, die in den Haag werden opgehaald. Tongblaar. Verschillende personen moesten zich te Zalt-Bommel onder geneeskundige be handeling stellen voor tongblaar. Van mond- en klauwzeer onder het vee bij de melkboeren was echter niets bekend. Tbans is tegen den melkboer v. E. proces verbaal opgemaakt, daar hij van besmettelijke ziekte onder zijn vee geen kennis heeft gegeven. Kookt uw melkl Geen napret gehad. Te Hattem zou met de Paschen een jonge dame bij familie logeeren. Teneinde haar familie, die een villa in de bosschen bewoont, te verrassen, plaat ste zij haar koffer met lijfgoed aan den kant van den weg, pakte haar mandoline uit en ging voor de villa dansen en zingen. „Er wordt aan de deur niet gegeven" kwam spoedig het bericht van binnen, maar de volhardende zigeunerin bleet spelen, tot zij bemerkte, dat haar koffer, die een aanmerkelijke waarde inhield, verdwenen was. Tegen onbehoorlijke kleeding. In de Roomsch Katholieke kerken was reeds vroeger, meer dan eens, aange kondigd, dat vrouwen wier kleeding niet stemmig genoeg was, te laag uitgesneden b. v. niet tot de Heilige tafel zouden worden toegelaten. In de kerken van het bisdom Haarlem is nu een schrijven van den bisschop voorgelezen, dat vrouwen wier kleeding te doorzichtig is, die te laag uitgesneden halsbedekking dragen en te korte mou wen, iü het vervolg zelfs uit de kerk gebouwen zullen worden geweerd. Duitsche kolen-misere. De Duitsche bladen heffen klaagzangen aan over kolennood en kolenduurte. Sadert zeven weken reeds is er in heel Berlijn geen briket meer te vinden, êtlles is uitverkocht, en wat er nog aan brandstof over is, wordt verstrekt op voorrangskaarten.Sommige huisgezinnen zijn niet in staat, om hun middageten te koken, ondanks het talrijke leger van ambtenaren, dat met kolenvoorziening is belast, en in welverwarmde kantoor lokalen de schouders ophalen over haast iedere aanvrage naar brandstof. De commissaris der kolenvoorziening, in plaats van een betere regeling te treffen vaardigt telkens weer bepalingen uit, over besparing en distributie van kolen, die niet ter plaatse zijn. De distributiebureaux voor brandstoffen worden voortdurend grooter in aantal, en nemen telkens meer ambtenaren in dienst, klaarblijkelijk, om des te ge makkelijker de aanvragen te kunnen afwijzen van de naar kolen „hongerende" bevolking. En het rijkskolenbureau is het méést radikaal van allen het ver hoogt zoo om de twee weken de prijzen, zoodat men tegenwoordig reeds voor honderd briketten 15 Mark betaalt, tegen 80 pfenning voor den oorlog. Dit is misschien het eenige middel om het aantal aanvragen te doen verminderen, maar of het voorziet in den nood En toch zijn meer dan 50,000 ambtenaren dag-in-daguit „aan het werk". Die kob-nmii-ore is onbegrijpelijk, zou men zoggen. Wat we echter wel begrijpen, is, dat de bureaucratie ook in Duitscbland een mm of meer noodzakelijk kwaad is. In 1921 zullen geen militie- of landweerplichtigen voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen worden geroe pen. De „Codro" verkoopt thans haar ingezouten groenten voor mest. Te Melissant wordt een gemeente opzichter gevraagd op een salaris van f 75 per jaar. In Groningen maken vele fami- liën zich gereed voor het aanstaand ver trek naar Amerika. In de laatste weken vermeldt het politierapport te Amsterdam herhaal delijk, dat kinderen van 3 a 4 jaren op straat van hun schoentjes worden be roofd Communisme? Dinsdagavond om half tien werd op Oostburg op ergelijke wijze huisgehouden want op het oogenblik. dat op de Oos- terburgergracht geen politie surveilleerde braken een aantal jeugdige knapen een spoorwagon met aardewerk open. Het werd een plundering. By duizenden wer den kopjes en schoteltjes gestolen. De stationschef en eenige spoorwegbeambten trachtten de plundering tegen te gaan maar nu kwamen ook ouderen, die met een welgevallig oog de dievenbende in hun plunderactie hadden gadegeslagen, tusschenbeide. De beambten werden tegengehouden 'en zelfs met steenen geworpen. Het grootste gedeelte van het aardewerk werd vernield. Toen de politie van het bureau Kat tenburg kwam aanloopen, nam de bende de vlucht. Terstond werden bij een 35 tal gezinnen in de Oostenburgermiden- straat en -achterstraat, huiszoeking ge daan, waarbij een gedeelte van het ge- stolene werd gevonden. Tel. Zaandam door het rijk aan kasgeld geholpen. Bij de behandeling van een interpellatie in den Zaandamschen Gemeenteraad, betreffende de uitkeering uit de tijdelijke werkloosheidskassen, waaromtrent werd meegedeeld, dat B. en W. en het Bur gerlijk Armbestuur de noodige stappen hadden gedaan en toezegging verkregen, deelde burgemeester Ter Laan ook nog mede, dat de Minister van Financiën tevens toezegging had gedaan, dat het Rijk Zaandam aan kasgeld zal helpen tot een bedrag van een millioen gulden. De papiernood in Amerika. In verband met den papiernood zullen de avondbladen te New York Maandag beperkt zijn tot acht pagina's, in plaats van er, zooals gebruikelijk, 18 of 20 te tellen. Een diere grap. De Vorwarts heeft uitgerekend, dat de Staatsgreep van Kapp tengevolge van de staking en wat dies meer zij in 11 dagen tijds 1,400.000 ton aan Roerkolen gekost heeft, dat is zoo ongeveer de hoevèelheid, welke per maand aan de entente geleverd moet worden. De Redactie van „Licht en Liefde" schrijft een enquête uit over de vraag Waarom ik zelden of nooit meer ter kerk ga. Wanneer een predikant die vraag op den man af stelt, is men meest te beleefd, om op den man af te ant woorden. Daarom vraagt de redactie een schriftelijk antwoord, dat niet eens onder teekend behoeft te worden, als men niet wil. Zij hoopt de antwoorden naamloos te publiceeren in het blad en mocht de stroom te groot worden, dan zal men een groot blad te hulp roepen. Omdat het eveneens belangwekkend is, de redenen te weten, die andaren wel tot kerkgaan nopen, vraagt de redactie, dat ook zij hun beweegreden ontvouwen. Men kan zijn antwoord zenden aan Hilbrandt Boschma te Ruurlo. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Witte Kruis. Afdeeling Texel. Het aantal leden onzer Witte Kruis afdeeling kan nog belangrijk worden uitgebreid. Onbekend maakt onbemind. Een beperkt aantal boekjes over de geschiedenis van het Witte Kruis en over de werking en den werkkring daarvan wordt eerstdaags verkrijgbaar gesteld 15 cent per stuk. Pracht- boekjes. Het Bestuur der afdeeling twijfelt niet of deze boekjes zuilen gaarne gekocht worden. De Witte Kruisafdeeiing Texel. Zondag 18 April 1920. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur de. Kroese. Waal, v.m. 10 uur ds. Pijnackar Hordyk. Koog, n.m. 3 uur ds. Pjjnacker Hordijk. den Hoornv.m. 11 uur ds. Visser. Oudeichildv.m. 10 uur ds. Krocse. 's av. 7 u. ds. Buiskool van Helder. Oosterendn.m. 3 uur ds. van Grasatek. Geen Zondagsschool. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. van Gra.stek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 nnr de ür. A. J. Noordewier Theol. Cand. van Meppsl. n.m. 3 uur dazelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. v.m. 10 uur ds. de Maar. den Hoorn, v.m. 11 uur somertijd ds. Kuperus. Schagen, 15 April. Aangevoerd: Uit do Sohager Courant: 77 Vette Koeien 1 450 a 1 780. 350 Nuchtere kalveren 1 28 a f 60,00 334 O verhouders f 45 a f 80,00 54 Biggen f 28.00 i f 48.00 Boter f 2.50 a f 2,60 per K.G. Kipeieran f 9 00 a t 10.00 per 100. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 10 tot en mat 16 April 1920. GEBOREN Pioter Jan Hendrik Willem, s.v. Hendrik Karei Willem Verstegen en Elisabeth Stark. Catharina Mar- garetha, d.v. Willem Rijk en Adriana Margaretha de Porto. ONDERTROUWD: Christiaan Egbert Leestemaker en Johanna Gerb6rdina Koorn. Gerrit Jonker en IJmpje Wei- dring. OVERLEDEN Pieter Smit, 75 jaar, wedn. van Antje Smit. Jantje Burger, 74 jaar, echtgen. van Albert Backer. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). 1 portemonnaie, 1 knipmes, 1 bril met houder, een wagendop. Moedeloosheid 16 een der verschijnselen. Een ernstig verschijnsel bij nieraandoening is moedeloosheid, omdat het dientenge volge lastiger valt om alle andere ver schijnselen te boven te komen. Gij doet meer kwaad dan goed door bfj de pakken neer te zitten en u zorgen te maken. Maakt inplaafs daarvan een wande ling en neemt een opgewekt flink besluit. Zegt tot uzelf: „Ik weet door mijn rugpijn, loomheid en urinestoornissen, dat myn nieren verzwakt zijn, maar ik zal de ge woonten veranderen, die er nadeelig voor zyn." Vermijdt laat naar bed gaan, zware maaltijden en onnoodige prikkels, en be gint eenvoudiger te leven. Dat is een ver standige, geschikte leefwijze voor uw ge zondheid, die veel zal bijdragen tot het genezen van nierverschijnselen als rheu- matiek, steen, ischias, nlergruis, nier- of blaasontsteking, rugpijn, spit en urine- kwalen. Foster's Rugpijn Niersn Pillen zullen u helpen om gezond te worden. Zjj ver sterken en heelen de nieren, geven vei zachting aan de urinewegen, ea wekken de nieren op tot haar taak om het urine zuur en de vloeibare onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Foster's Pillen werken niet op de ingewanden Zelfs gevorderde gevallen van nierziekte zwichten dikwijls voor een voorzichtige verandering in gewoonten en tijdelijke be handeling met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. En als gij weder gezond zijt, houdt u dan aan matigheid, opgewektheid en de noodige lichaamsbeweging om gezond te blijven, maar vergeet ook niet een woord van lot voor het geneesmiddel, dat u genas. Overtuigt u, dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen en de handteekening van James Foster op het etiket voorkomen. Dit behoedt u voor namaak. De echte zijn te den Burg verkrijgbaar bij T. Buys a f 1,75 p. doos of f 10.— p. zes doozen. 48 V GEBOREN: D1VERA CORNELIA, doohter van C. S. ZIJM en J. M. ZIJMBakker. WesteD, 16 April '20. ONDERTROUWD Chr. Egbert LEESTEMAKER en Johanna G. KOORN. Alkmaar, Kennemersingel 8 ,on Burg, Texel, U APnl 20 Eenige kennisgeving voor Texel. Geen ontvangdag. ONDERTROUWD: Cor. W. DOGGER en W. MUS. Texel. Prins-Hendrikslni» Amsterdam. Ten Katestraat 26a. Huwelijksvoltr- kking 8 Mei a.s. Heden ontsliep zacht en kalm, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, JANTJE BURGER, in den ouderdom van 74 jaar. Namens de Familie, ALB. BACKER Cz. Oudenchild, Texel, 15 April 1920. Zij, die hun kind op 26 April met de middagboot willen laten vertrekken, moe ten hiervan vóór 21 April opgave doan aan MEVR. KROESE. Hoofdgracht 61, Den Helder, is Donderdag 22 April van half n tot half 2 te spreken TE TEXEL. Zij, die belangstellen in de oprichting van bovengenoemde fokvereeniging, in verband met de onlangs door den heer Dr. Bakker gehouden lezing bij K. List, gelieven Maandag 19 April e.k. 's middags 12 uur (nieuwe tijd) te komen in Hotel Texel. C. J. GEENSE. TE KOOP Te bevragen bij L. H. SCHOT, Eierland. Denkeljjk Maandag, Dinsdag en Woens dag in lossing een lading beslist 1ste kwaliteit f 17, 50 per 1000 stuks. J. P. DROS, de Cocksdorp. Tegen 1 Atei Brieven letter C bureau v. d. blad. Het Bestuur van het „Witte Kruis" alhier, verzoekt dringend het direct terug te bezorgen aan het magazijn, Drinkkannetjes, ondersteken, urinals, enz. worden some onbetamelijk lang geho uden. TE KOOP B(j L. POLAK. Te koop l'/j jaar oud, hoog 77 cM. (Dnitsche dof L. VERMEULEN, Koofereind. 17 April 1920. 1 «TC——B— *111 iiii i.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2