lal a.i w w u 3393 Zaterdag 1 Mei 1920. S3"u Jaargang. Sieuws- @i Advertentieblad. Spoor- en Bootdieast. BLANCHE. Binnenland. Gemeenteraad van Texel. Dit blad verschuilt Woensdag:- ea Saterdag morgen ABONNEMENTEN en Idvertentltin daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. ASVERTENTIEN worden aangenomen bjj de üiig. Emma LAN9EVELB DE R O O IJ, ParkstraatBüru orTni, LICHT OP1 nOOGWATER Reede van Texel. Vrijstelling Militie. Lhmi: Oudeschild 29 April. x.i-.rASJ ...say* aö*i&a& AboKnemenisprijt per 3 maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. COURANT. Prijt der Advsrteniiin; Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroot. letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woensdag 28 April tot en' met Dinsdag 4 Mei voor rijwielen 9.—"uur, voor rijtuigen 9.30 uur (Zomertijd.) Donderdag 29 April v.m. 6,58 Vrijdag 30 7,54 Zaterdag 1 Mei 8,40 Zondag 2 9,18 Maandag 3 9,53 Dinsdag 4 10,25 Woensdag 5 10,59 Des namiddags is het ongeveer een halt uur later hoogwater. Beperkte dienstregeling van 35 April 1930 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen van Texel7,45 v.m. 2,45 n.m. van Nieuwediep9,15 4.15 Op Zon- en Feestdagen Van Texel: 7,45 v.m. 5,— n.m. Van Nieuwediep: 8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,24§ 1,07 12,20+ 3,28 1.56ft 4.46 4,11*» 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8.30 10,36 10,451" 12,36 5 Niet op Zon- en feestdagen. T Alleen op Zondag. [ft Alleen op Zaterdag |M Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De Burgemeester der gemeente Texel maakt [bekend, dat de hieronder genoemde ingeschrevenen voor de militie, lichting 1921, Jdezer gemeente, op hun aanvraag om vrij- [(■stelling van den dienst bij de militie wegens ^kostwinnerschap, door Gedeputeerde Staten Jdezer provincie voor den tijd van een jaar "'(zijn vrijgesteld io| Q. Koorn Tz., G. Koorn Rz. en M. RijkJ.Jz. .1 Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen 'naar de aangeplakte bekendmaking. Texel, 29 April 1920. bal De Burgemeester der gemeente Texel, BUYS1NG DAMSTE, ligei hsd hen n gd Het meisje vertelde mij, hoe eenzaam lij zich gevoeld had. en ze bekende ODge- unsteld, dat de wandeling haar zooveel lezier deed. Zij vertrouwde mij ook haar ;e6chiedeni8't was die van velen, van loede afkomst, geld verloren, broertjes, oor wie sohoolgeld betaald moest worden, io had op een goeden dag een advertentie olezen, waarin een gouvernante werd ge- Tsagd b(j een Engelscbe familie op Sicilië 'ffl de zorg voor een jongetje op zich te omen, Het idee, naar Sicilië te gaan, had aar aangetrokken, zjj had gesolliciteerd ia de betrekking gekregen, Wjj babbelden heel aangenaam; aan Hes was te merken, dat ik met een be gaafd meisje te doen had, en eer wij 't otel bereikten, had ik afgesproken, den olgenden morgen na 't ontbijt met juf- 'ouw. Róseveare en ReBtie naar de ruïnen an het Romeinsohe theater te gaan. En dat werd oDze dagelijksche w&nde- og. Restie beviel het bizonderde raïaen aren voor hem een vesting en hij speurde bier maren en rotsblokken nBar de ■racar.ec, di mot hunne zwarte zeilen on de Airikaansche kust kwamen. TEXEL, 30 April 1920. Eierenveiling. In verband met het ingezonden stuk van de kooplui van Helder, heeft de Tuinbouwvereeni- ging alhier gemeend, tot het instellen van een eierenveiling te moeten overgaan. (Zie advertentie in dit nummer). Laat het nu niet aan belanghebbenden zijn te wijten, wanneer de veiling niet slaagt. De tuinbouwvereeniging heeft gezorgd voor voldoende publiciteit te Helder. Kippenhouders 1 Zorg nu voor aanvoer 1 Dat is juist voor de eerste veiling van het meeste gewicht. De kooplui van elders zullen present zijn. Is de aanvoer voldoende, dan komen ze iederen Maandag weer. Breng dus eieren ter markt 1 Dinsdag j. 1. geraakte het paard voor den melkwagen van den heer.Jb. Eelman op hol en wel juist in de smalle havenstraat. Gelukkig liep het ongeval zonder persoonlijke ongelukken af. Een paar kleine kinderen werden nog juiit bijtijds uit den weg gehaald en een fietser wist zich in veiligheid te brengen. Voor den eigenaar werd het echter een geduchte schade post. De melkwagen kwam in aanraking met een ledige kar, die geheel vernield werd, terwijl van den wagen zelf de veeren braken. Door den schok kwam het paard tot staan en werd gegrepen. De bestuurder was nog juist bijtijds van den wagen gesprongen. De werkwilligen, die van hier naar Am sterdam waren vertrokken, zijn, nu de staking geëindigd is, Dinsdagavond allen op één na teruggekeerd. De achtergeblevene maakt als stoker een reisje naar Zuid-Amerika. De verkoop van Emmabloempjes heeft alhier f 13,50 opgebracht. Met de visscherij ziet het er hier nog niet rooskleurig uit. Wel worden er vrij wat gar nalen gevangen, doch de prijzen zijn van dien aard, dat het bedrijf verre van loonend is. Andere visscherij is thans nog van geene be- teekenis. Gehouden Zaterdag 28 April 1920. 's voormiddags 101/. uur. Voorzitter de heer Buysing Damsté, burge meester. Secretaris de heer Jonker. Aanwezig 12 leden, afwezig met kennisgeving van verhindering, de heer Dijt. Na opening van de vergadering, worden de notulen gelezen, die onveranderd worden vast gesteld. 1. Ingekomen sfukken. De voorz. doet mededeeling en voorlezing van a. schrijven van den heer P. B. Riteco, hou- Oageiukkig kreeg lord Camelot, die bi- zondere aandacht aan de ruïnen wijdde en er tot dusver eiken namiddag heen ging, 't in zijn hooid, ook des morgens te gaan. Hij dwong lady Helen, hem te vergezellen tot haar groote ergernis. Wij hadden een vrij verborgen plaatsje weten te ontdekken, maar op een morgen, toen lady Helen haar vader zocht, die wat eerder was vertrokken, ontdekte zij te kwader ure haar broertje, zittende opeen rotsblok. Zij was veel te voornaam om hard te roepen daarom stevende ze naar hem toe maar ze bereikte hem nietwant toen ze een twintig passen had gedaan, zag ze vlak haar een mooi meisje, en zittend naast dat meisje mij. Eerst herkende zij niet de gouvernante van haar broertje in dat plotseling gloeiende gelaat, en was op 't punt, mij aan te spreken, om te vragen, of ik haar vader niet had gezien. Zij ging zelfs al zoo ver, haar vriendelijkst glimlachje op te zetten, toen ze haar her kende en aanstonds wendde zij 't hoofd af en keerde op hare schreden terug. Aan tatel was lady Helen dien middag buitengewoon beleefd jegens mjj. en ze bepaalde zich er toe, haar vader een wenk te geven, dat juffrouw Róseveare aan 't flirten was, en dat Restie wel eens 'n on geluk kon krijgen op da rotsen. jJie i avond ontmoette ik Elaucln ze heette Binncae :n aea etillee tuin dende aanneming benoeming tot onderwijzeres aan de M.U.L.O. School alhier. Aangenomen voor kennisgeving. b. Adres van den heer C. Tuinder Nz. en 10 andere, houdende verzoek een zinkputje aan te brengen in de Kerkesteeg te Oudeschild. Gesteld voor onderzoek en afdoening in handen van B. en W. 2. Aanbieding rekening Algemeen Wees huis ouer 1919. Gesteld in handen van een commissie van onderzoek, bestaande uit de heercn Koning, de Graaf en Dekker, waarvan eerstgenoemde als voorzitter. 3. Vaststelling uermeniguuldigingscijfer en kohier hoofdelijken omslag, dienst 1920. Nu de inkomsten en uitgaven over 1919 be kend zijn, aldus B. en W., blijkt dat de kosten van het distributiebedrijf, die in totaal onge veer f 16,000,— bedroegen, voor een bedrag van ongeveer f 5000,— uit de gewone middelen kunnen worden bestreden. De overige f 11,000,— zouden B. en W. ook liefst nog dit jaar afdoen. In verband daarmede en de overweging, dat de begrooting 1920 aan den zuinigen kant is en na de vaststelling reeds tot uitgaven tot B. en W. voor den Hoofdelijken Omslag oorspronkelijk geraamd op f94.000,— te brengen op f 116,200,— en het kohier, met het een bedrag van f4200,— besloten is, stellen oog op eventueelc afschrijvingen, vast te stellen op f 118,343,58; het vermenigvuldigingcijfer, vorig jaar 1,75, te stellen op 2. Bij acclamatie wordt het voorstel B. en W. aangenomen. De heer Boon valt het vermenigvuldigings- cijfer niet tegen, terwijl de heer Keesom het jammer vindt, dat het bedrag van den H. Om slag dit jaar f20.000,— hooger moet zijn dan het vorige en de heer Dekker, informeert hoe het zal moeten gaan met menschen, die door omstandigheden hun aanslagen niet zullen kunnen voldoen. 4. Wijziging reglement en subsidie-aan- urage zeeuaartschool. In de toelichting zeggen B. en W., dat aan leiding tot het voorstel is, de wijziging in de opleiding. Voortaan kan behalve op de wijze als tot nu toe, 2 jaar cursus, 1 jaar vaartijd en dan aan de school terug voor de voorbe reiding voor het examen als 3e stuurman, dat diploma ook uitgereikt worden, wanneer na J een 3-jarigen cursus te hebben doorgemaakt o. a. de aanteekeningen tijdens het verblijf op zee gehouden, daartoe aanleiding geven. Wil de school een volledige opleiding blijven geven, dan is de 3 jarige cursus noodig. Het personeel komt dan in een hoogere klasse, de bezoldiging zal aan de gemeente f800 's jaars meer kosten. B. en W. stellen voor het reglement in dien zin te wijzigen en bovendien daarin op te nemen de verplichting voorde leerlingen, gekleed te gaan in uniform, (model en kleur door B. en W., den Directeur gehoord, vast te stellen.) De heer Keesom informeert of het gevolg van deze wijziging nog weer kan zijn uitbrei ding van het schoolgebouw, enz. Neen, zegt de voorz. dit is uitdrukkelijk door den Directeur achter 't hotei. De Camelots zonden den volgenden dag naar Girgenti gaan. Dit nieuws maakte my wanhopig en een minuut later be kende ik Blanche mfjn liefde. Hare lip pen vonden zoo willig de mijne, dat ik 't spel al gewonnen achtte, doch spoedig werd ik teleurgesteld. Zij wilde Raatie niet verlaten, dien zij lief had, of hij haar eigen kind was. Wat zon er van hem worden, als zij hem in den steek liet En ze kon toch ook niet alleen hier blijven. Ze vertrokken naar Girgenti. Hoewel Blanche verklaard had, dat 't haar onmo gelijk WB8, met mij te trouwen, sohreafze toch eiken dag brieven vol betuigingen van genegenheid en dankbaarheid. En verder waren de brieven vol over Restie. Helen was, schreef zij, koud als ijs, en lord Cameiot had in zijn hoofd gehaald, dat zij Restie verwaarloosde om op eigen houtje kennissen te maken, en hij .had allerbeleefdst verzocht, dat niet te doen. Het duurde natuurlijk niet lang, oi ik kreeg ook lust, Girgenti te zien. Blanche ontving mij met ongeveinsde blijdschap. Ik maakte geen geheim van mijn verlangen naar haar gezelschap en ver telde zijne lordsobap, dat ik hoopte,-alsnog van juffrouw Róseveare het jawoord te krijgen, als zij dat goedvond, maar dat ik haar in geen geval zou athoadca van haie verplichtingen jegens zijn zoontje. verklaard. Is het wel beslist noodzakelijk dat tot een 3 jarigen cursus wordt besloten, nu de opleiding ook nog met een 2 jarigen cursus kan blijven geschieden? vraagt de heer Kuip. Ja, antwoordt de voorz., het i* noodzakelijk zal onze school niet het zwarte schaap worden. Over de verplichting uniform te dragen, spreken nog de heeren Boon en Epe, met het oög op de kosten voor de ouders. Die kosten zullen nogal meevallen, meent de voorz., de kleeding kan bovendien aan boord gedragen worden, in een kenbare kleeding schuilt een opvoedende kracht en de leerlingen zelf zijn er op gesteld, dragen meest allen thans al uniform. Zonder hoofdelijke stemming worden het voorstel B. en W. aangenomen. 5. Subsidie-aanorage sporfuereeniging. B. en W. adviseeren afwijzend op de aan vrage te beschikken. Van een daadwerkelijke medewerking kan niet gesproken worden, de vereeniging telt slechts 25 leden en ongeveer 40 donateurs. De liefhebberij waarvan in het adres gewaagd wordt, duidt dus meer op de toeschouwers en voor amusement mogen geen gelden der gemeente worden beschikbaar gesteld. Een kleine toelage, acht de heer Dekker niet overbodig, spr. verdedigt dit op verschillende gronden. Bij stemming, door den heer Dekker gevraagd wordt met één stem tegen, die van den heer Dekker, overeenkomstig het voorstel B. en W. besloten afwijzend op het verzoek om subsidie te beschikken. 6. Adres werkloozen. Lang en breed wordt er van gedachten ge wisseld. De heer Boon is er voor het verzoek in te willigen, hij denkt als sociaal-deinocraat anders over het vraagstuk dan B. en W. We hebben een arbeidsbeurs, zegt de heer Kuip, er worden toch zeker geen werkeloozen- kaarten afgegeven, zoolang er nog personen zijn, die volk noodig hebben Wanneer zich iemand als werkeloos aanmeldt, wordt er een bewijs afgegeven, dat die persoon beeft verklaard werkeloos te zijn. Onze werk gevers zijn er nog niet aangewend zich tot de arbeidsbemiddeling te wenden, doch dat moet anders worden. Het systeem toegepast als tot nu toe, werkt verderfelijk, zegt de voorz. Vanmorgen toch meldde zich iemand aan, die zich gisteren in onze gemeente had ge vestigd. Spr. heeft daarom tegen den corres pondent voor arbeidsbemiddeling gezegd te adverteeren, opdat er werkelijk van bemidde ling sprake kan zijn. De voorz. vestigt voorts de aandacht op de werkeloosheidsverzekering, de gemeente is toe getreden, doch de werknemers in onze ge meente doen daaraan nog te weinig. Spr. meent, dat de gemeente niet zooals thans gevraagd wordt, rechtstreeks daarin be trokken mag worden. Over het steuncomité spreekt de heer Keesom. Aan wolgeld is f6U.OOO,— in de kas van het Nationaal steuncomité gevloeid, spr. gunt de kwartjes wel aan de arbeiders, maar meent dat het geld niet uit de gemeentekas moet komen. üe lord was allerbeminnelijkst en hij vergezelde ons zelts eenige malen, waar schijnlijk wijl hij bang was, dat er geen aandacht genoeg zou worden geschonken aan zijn stamhouder. Door deze nadere kennismaking met de gouvernante ont dooide zijne lordsobap wel een be tj maar hij bracht geen verandering m de schikking aan taiel. En lady Helen vergezelde ons nooit. Op een goeden dag, toen wij wandelden over de talrijke terrassen, welks zich be vinden tegen de berghelling, waarop de stad is gebouwd, had Restie, geheel op gaands in zijn vestingspei, de aardigheid, tegen een laag muurtje op te klauteren, om over te springen naar een ander muur tje, dat maar een paar meters verder stond. Doch do knaap, die er geen erg in had, dat er tasschen deze beide muren een diepe geul was, schrikte en sprong mis. Met een zeldzame tegenwoordigneid van geest greep hij zich eohter vast aan den rand van den buitensten muur. Blanche, die het zag, riep hem toeRestie, houd je vast; ik kom je helpen. Ze vloog hem achterna en sprong zonder zich te bedenken naar omlaag. Zijn vader en ik stonden op een uooger terras; wij zagen bet korte drama aan, onmaeatig te helpen, onwetend van wat er in de diepte geoourde. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1