:<ös fes n Woensdag 12 Mei 1920. SS*1' Jaargang. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. (lemengd Nieuws. Van week tof week O i S is r.jr>rd&rm&tf Dit blsd verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Aboenementeprya per 3 maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. idvertentiëu daags voor de uitgave vóór 4 anr nam. Priji der Adtwrfenftóm Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroot. letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN eis ABVENTENTIEN worden sangenomea bQ de Oiig. Fwka LAN&EVKLB4 E R O O IJ, Parkstraat, Bos» orTm LICHT OP Van Woensdag 12 Mei tot en met Dinsdag 18 Mei voor rijwielen 9.15 uur, voor rijtuigen 9.45 uur HOOGWATER Recde van Texel. (Zomertijd.) Donderdag 13 Mei v.m. 4,51 Vrijdag 14 6,03 Zaterdag 15 7,01 Zondag 16 7,53 Maandag 17 8,40 Dinsdag 18 9,24 Woensdag 19 10,08 Des namiddags is het ongeveer een halt uur later hoogwater. Beperkte dienstregeling van 35 April 1930 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m. van Nieuwediep9,15 4.15 Op Zon- en Feestdagen Van Texel: 7,45 v.m. 5,— n.m. Van Nieuwediep 8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,24§ 1,07 12,20+ 3,28 1.56ft 4-46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11.39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,095 9>18 8.30 10,36 10,45+ 12,36 Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag. Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Hond- en klauwzeer. Sinds de vorige opgaaf is aangifte ge schied van mond- en klauwzeer van vee toebehoorende aan B. C. Garritsen te Eierland, Jb. Keijser Szn te den Burg (Rabsboet.) Als hersteld is aangegeven het vee van Klaas Bakker A.Bzn Hermanshoeve, B. Bakker Azn. nabij Hermanshoeve, Gebr. Eelman Dijkmanshuizen, Gebr. Kikkert de Waal P. Kok den Hoorn, J. Witte Noord-haffel, H. Kuip de Westen, A. Lap Dzn. Atlas, D. Mantje Kzn Dijkmanshuizen, R. P, Keijser de Mars, P. Kikkert Pzn. Driehuizen, H. W. Smit Berkhoeve, Jan Hopman Ongeren. Texel, 11 Mei 1920. De Burgemeester van Texel, D. P. BAKKER, Loco-B. 1—8 Hei. De Tweede Kamer hield zich in de laatste dagen, behalve met de Onderwijs wet van minister de Visser, ook bezig met Sovjet Rusland. Van communistische zijde werd aan de reg6ering de vraag voorgelegd, waarom de betrekkingen tusschen Neder land en Scvjet-Rusland nog niet hersteld waretf" en werd een motie ingediend, waarin de Kamer zica uitsprak voor het herstel dier betrekkingen. De motie werd met groote stemmenmeerderheid verworpen. Iets anders was natuurlijk niet verwacht. Minister van Kamebeek heeft op afdoende wijze aangetoond, waarom de regeering niet voornemens is stappen voor toenade ring tot Sovjet-Rusland te ondernemen. Een zijner argumenten was, dat de Rus sische regeering zelf niets gedaan heeft, om de verbroken betrekkingen te herstellen en voorts, dat men er blijkbaar de buiten landers liever niet ontvangt. De Volken bond heeft aangeboden een commissie naar Rusland te zenden, teneinde een onpar tijdig onderzoek in te stellen naar de in Sovjet-Rusland heerschende toestanden, maar de regeering te Moskou antwoordde tot heden daarop nog met geen woord. De Kamermeerderheid heeft de regeering gelijk gegeven, dat zij zich voorloopig nog maar niet aan de bolsjewiki zal storen. Intusschen mogen we dankbaar zijn, dat de Hollanders die nog in Rusland verblijf hielden, en maandenlang onder den bolsje- wistischen knoet hebben geleefd, thans veilig in ons land zijn. Die kunnen in elk geval van de mislukte communistische interpellatie geen nadeel meer ondervinden, —o—o—o Na de Russen zullen ook de Hongaren een beurt krijgen in de Kamer. De heer Duys heeft een interpellatie aangevraagd, „over de verhouding van onze regeering tot den Hongaarschen staat en maatrege len tegen de massamoorden aldaar.11 Zij, die geregeld de berichten in de bladen over de buitenlandsche aangelegenheden bijhouden, weten wat deze interpellatie te beteekenen zal hebbeD. Er komen n.l. uit en over Hongarije allerlei booze geruch ten los. Mag men die geruchten gelooven. dan is men in Hongarije van het eene uiterste in het andere vervallen. Na de commu nistische regeering van Bela Kuhn, is er een regeoring van uiterst rechts gekomen, die er haar werk van maakt, het commu nisme in Hongarije met wort9l en tak uit te roeien. De arbeiderspartijen worden er met geweld onderdrukt en zij, die daar tegen hun stem durven verheffen, worden onverbiddelijk omgebracht. Bijzonder fel woedt vooral de terreur tegen de joden, mede een gevolg wellicht van het feit, dat Bela Kuhn een jopd is en zooveel joden aan de revolutionaire actie deelnamen. Op schandelijke wijze wordt tegen de joden opgetreden. Het Amsterdamsche anti-progrom-comité deelt daarover verschrikkelijke bijzonderheden mede: Door ruwe soldatenhorden worden de joden gepijnigd en vermoord, bij velen tegelijk en de regeering stoort zich er niet aan. Het gerucht van allerlei gruweldaden is langzamerhand naar hier doorgedrongen. Ook in Engeland is^men er mee bekend en daar heeft men reeds stappen onder nomen, om Hortly en zijn trawanten op hun nummer te zetten. Naar gemeld wordt, ontkent de Hongaarsche regeering, dat er wreedheden zouden worden gepleegd en noodigde zjj de Britsche arbeiderspartij uit, een commissie naar Boedapest te zenden, teneinde een onderzoek in te stellen. De heer Duys wil nu een interpellatie houden over de Hongaarsche toestanden, als de Kamer het niet weigert. En dat zal wel niet geschieden. o—o o Onze oorlogsbodems zijn in de Japansche wateren aangekomen en het verbroederings feest tusschen Holland en Japan is in vollen gang. We zullen er spoedig wel de bijzonderheden van vernemen. Alvast mag in verband met een en ander vermeld worden, dat er ernstig sprake schijnt te zijn van een scheepvaartverbin ding tusschen Japan en ons land. Een der directeuren der Holland-Amerikalijn, de heer Gebs, vertoeft thans in Japan, teneinde de zaak te regelen. De bedoeling is, dat de Hollaud-Amerikalijn een verbinding zal tot stand brengen tusschen Rotterdam en Joko- hama, meteenige tusschengelegen stations. Het oogenblik is er thans wellicht rijp voor. Waarschijnlijk zal van Japan de noodige medewerking gemakkelijk verkre gen worden. Ook daarover hopen we nader nog wel iecs mede te deeleD. o—o o De Duitsche regeering heeft berioht ge- zouden aan den Oppersten Raad, dat zij gaarne de uitnoodiging voor de conferentie te Spa aanneemt. Hoe dichterbij deze oonferentie echter komt, hoe meer de ge ruchten toenemen, dat de conferentie waar. schijnlijk nog een tijd zal worden uitgesteld- Wat van die geruohten aan is, zal wel binnenkort blijken. Reuter meldde dezer dagen intusschen al eenige punten van het programma, dat te Spa zal worden behan deld. Duitschland -zal zich hebben te ver antwoorden over fle jongste inbreuk op het vredesverdrag en zal hebben uiteen te zetten, de wijze waarop het denkt, het vredesverdrag uit te voeren. Verder zal gesproken worden over de ontwapenings- kwestie, het herstel, de kolenleveranties, de kosten van het bezettingsleger, enz. Het programma, dat Reuter publiceerde, vermeldde niet de kwestie der schadeloos stelling, maar men mag wel aannemen, dat deze de hoofdschotel aan de conferentie- tafel zal vormen. Juist daarover zullen Millerand en Lloyd George vooraf de hoofden by elkander steken. En men is het er nog lang niet over eens ook. Naar gemeld wordt, wil Engeland dadelijk het volle be drag der schadeloosstelling vaststellen en bepalen hoeveel Duitschland daarvan jaar lijks moet aflossen. Frankrijk echter wil het volle bedrag dadelijk niet vaststellen, want het kon eens zijn, dat de financië6le toestand van Duitschland over eenige jaren veel beter is dan thans, in welk geval dan een beetje meer zou kunnen worden ge vraagd. —o—o—o— De Hongaarsche regeering heeft bericht gekregen op haar bezwaarschrift tegen het Hongaarsche vredesverdrag. Het meeren- deel harer bezwaren werd ongegrond ver klaard en alleen op enkele ondergeschikte punten werd het verdrag eenigermate ver zacht. Aan de regeering te Boedapest is een paar dagen tijd gelaten om de vredes voorwaarden aan te nemen. Dinsdag zullen de Turksche vredesvoor waarden worden overhandigd. De Turk sche delegatie, bestaande uit een vijftal ministers en gevolg, samen 30 personen sterk, is te Versailles aangekomen en ondergebracht in het Hotel des Reservoirs, in dezelfde vertrekken, die de Duitsctm vredesgedelegeerden bewoond hebben. Gemeld wordt, dat de Turksche gedelegeer den dadelijk zullen trachten 6en wat grooter gebied voor de sultan te behouden, dan de Opperste Raad beslist heeft. o—o o— Voor Denemarken was het j.l. Woensdag een dag van historische beteekenis. Toen tooh werd uiivoering gegeven aan art. 109 van het vredesverdrag van Versailles en werd het deel van Sleeswjjk, dat door de volksstemming aan Denemarken terug kwam, door de Deensche troepen in bezit genomen. In de steden der le zöne werd druk gevlagd en feestgevierd. De Deeesche troepen namen het gebied van de Engelsche en Fransche bezettingstroepen over. Ten einde in den gang van zaken zoo weinig mogelijk stoornis te brengen, heeft de Deensche regeering aan de Duitsche amb tenaren in het herwonnen gebied verzocht, voorloopig op hun post te blijven. Over de Kabinetscrisis in Denemarken valt nog geen definitief nieuws te melden. Neergaerde, met de vorming van een nieuw Kabinet belast, zal wel klaar komen. —o—o—o We kunnen onze oude oorlogskaarten weer voor den dag halen. In Rusland is de strijd weer in groote felheid ontbrand. Polen en Oekraine hebben zich tegen Sovjet- Rusland vereenigd en een groot offensief is begonnen. Den 23 April werd te Warscbau een verdrag gesloten tusschen Polen en Okraine, waarbij de grenzen der beide republieken werden vastgesteld en besloten werd tot een gezamenlijk offensief, op voorwaarde, dat maarschalk Pilsudski dadelijk zjjn troepen nit Oekraine zal terug trekken, zoodra de 06krainsche strijd krachten voldoende in staat zijn de onaf hankelijkheid van Oekraine te verzekeren. En toen werd het groote offensief tegen de bolgjewiki aangevangen, d3t ten doel beeft de "Oekraine van de roode heei schappij te bevrijden. De eerste stoot tegen het roode front toegebracht is zoo hevig geweest, dat de bolsjowiki hun stellingen hebben moeten ontruimen, Zij verloren 25000 man aan gevangenen en verder 105 kanonnen, 818 machinegeweren, 2 gepaneerde treinen, 2 tanks en een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal. De aanval richt zich tegeu Kief en mogelijk is dit belangrijke punt thans reeds in handen van de Polen en Oekrainers. In Moskou ontkende men eerst de neder laag, maar dat kon men niet laDg volhouden Thans verklaart de Sovjetregeering, dat een groot legeroffensief voorbereid wordt, dat de Polen terug zal drijven onder de muren van Warschau. Zeggen is goedkoop, maar doen is een ding. -T EX EL, 11 Mei 1920. Uitslag Stemming ter verkiezing van een Hoofdingeland voor de 30 Gem. Polders (vacature Jb. Kikkert Nz.) ge houden op Maandag 10 Mei 1920. C. Keijser Hzn. 139 stemmen. J. Roeper Kzn, 57 C. Zljm Szn. 76 K. Eelman Wzn. 11 F. Dekker 7 A. Eelman Dzn. 2_ Totaal uitgebracht 292 Herstemming tusschen C. Keijser Hzn. en C. Zijm Szn. Tweehonderd Gemeenteraden. Tweehonderd Gemeenteraden hebben nu adhaesie betuigd aan het Wetsvoorstel van Mr. Rutgers c.s. ter invoering van Plaatselijke Keuze. De Raad van Aengwirden was no. 200 Met dien van Nijkerk begint het derde honderd tal. Zou liet waar zijn Het Rott. Nieuwsblad schrijft: In een gemeente in Zuid-Holland, waar de Raad bijeen was om salarisverhoo- gingen vast te stellen, werd, na het traktement van den veldwachter, dat op f 1800 werd bepaald, dat van den burge meester gebracht op f 1850. „Droge" Zaterdagmiddag. Men meldt uit Breda Namens de Maria-Vereeniging en het Kruisverbond te Breda is een adres aan den gemeenteraad gericht, waarbij ver zocht wordt om op den Zaterdag van 's morgeus elf uur tot het sluitingsuur den verkoop van sterkedrauk in het klein te verbieden en tevens gedurende dien tijd een tkpverbod van sterkedrank te leggen op alle openbare gelegenheden en sociëteiten. In het adres wordt gewezen op de schrikbarende toeneming der dronken schap vooral op den vrijen Zaterdag middag. Wat 'n „Ham". Te Twisk huwde de heer J. C. Ham en mejuffrouw A. Ham. De betrokken acte werd geteekend door 8 personen „Ham" (n. 1. bruid en bruidegom, de wederzijdsche. ouders en de getuigen). In een leesles kwam het woord „erfdeel" voor. Tommy zat op het woord te turen en er over te peinzen, maar kon de beteekenis niet vatten. Dus stak bij zijn vinger op. Meester, wat is een erfdeel? Een erfdeel is iets, dat van vader op zoon overgaat. Tommy keek verwonderd T< en zei hij Dat is de grappig-.te na; m, li ik ooit gehoord heb voor 'n ouwe broek 1

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1