u 3398 Woensdag 19 Mei 1920. 33st# Jaargang. Nieuws» en Spoor- en Bootdienst. Van week fof week- inoeuiaud. Dit blsd verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen AbonnemenUprijt per 8 maanden Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. idvertentiëii daags voor de uitgave vóór 4 aur nam Prij» der AdvertetUtón Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN ea A3VERTENTIEN worden aangenomens bij de Uitff. Fixha LANGEVELSA DE R O O IJ, ParkstraatBona op T b x e l LICHT OP! Van Woensdag 19 Mei tot en met Dinsdag 25 Mei voor rijwielen 9.30 uur, voor rijtuigen 10.—uur HOOGWATER Reede van Texel. (Zomertijd.) Donderdag 20 Mei v.m. 10,54 Vrijdag 21 11.43 Zaterdag 22 12,35 Zondag 23 1,02 Maandag 24 1,58 Dinsdag 25 2,58 Woensdag 26 4,03 Des namiddags is het ongeveer een halfuur ater hoogwater. Beperkte dienstregeling van 23 Mei 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m. 5,15 nm. van Nieuwediep9,15 4.— 6,35 Op Zon- en Feestdagen Van Texel: 7,45 v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep 8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,24§ 1,07 12,20+ 3,28 1.56+f 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8.30 10,36 10,-45+ 12,36 ÏNlet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, tf Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. INVORDERING 'a Rijks Directe belastingen. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 8 der Personeele belasting over het dienstjaar 1920, invorderbaar verklaard op den 14en Mei 1920, aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 1? Mei 1920. De Burgemeester voornoemd, BUTSING DAMSTE. 8—15 Mei. Ds Kamer werkt nog steeds voort aan de nieuwe onderwijswet. De behandeling der artikelen vraagt heel wat tijd, want het ontbreekt niet aan amendementen. Maar ze werden in de laatste dagen ook bij rijtjes afgedaan. En alles geschiedde tot nog toe in een kalme stemming, ook al kwamen herhaaldelijk principieele kwes ties aan de orde. Minder kalm verliep de mislukte poging van den heer Duis om te interpelleeren over de Hongaarsche aangelegenheden. De voorzitter verzette zich tegen het verzoek en hy kreeg van eenige kanten steun. Wat een scherp debat tengevolge had, maar de voorzitter kreeg ten slotte zijn zin. Hongarije is dus voorloopig van de par lementaire agenda afgevoerd, maar daarop zullen binnenkort onderwerpen worden geplaatst, die in de Kamer nog W6l de hartstochten ontketenen zullen. We denken aan de Zondagswet en aan de wet tot bestrijding der revolutie. Vooral wat het laatstgenoemde ontwerp betreft, mag een „zeer geanimeerd" debat verwacht worden. Wel he6ft Mr. Troelstra in zijn Meirede verklaard, dat de soc. democraten dit ontwerp met een hooghartig etilzwijgen zullen laten voorbijgaan, met een gebaar als „dat is ons te min", maar of dat letterlijk zoo bedoeld is, moet nog nader blijken. In elk geval heeft het partijbe stuur der S.D.A.P. reeds het besluit ge nomen, om een krachtige actie te voeren tegen het anti-revolutie-wstsontwerp. Besloten werd o.m. tot het beleggen van groote protestmeetings in eenige hoofdsteden, terwijl ook een manifest zal worden gepubliceerd, en tevens door artikelen in „Het Volk" en de plaatselijke soc. dem. pers tegen het ontwerp zal worden geageerd. De nog meer naar links staande partijen zullen zich natuurlijk 6venmin onbetuigd laten. Er heeft reeds een bijeenkomst plaats gehad van de verschillende revoluti onaire partijen met het N.A.S., waarin bet voorstel werd gedaan om ten krachtigste tegen het anti-revolutiegevaar op te komen. Voorloopig werden op het programma geplaatstmassale demonstraties, een revolutionair congres en een demonstratieve staking. Woensdag zullen de groepen opnieuw vergaderen, om het programma definitief vast te stellen. Als men voor de actie buiten de kamer reeds dergelijke maatregelen neemt, dan behoeft men niet te vragen of het in de Kamer ook donderen en weerlichten zal, als het ontwerp aan de orde komt. —o—o—o Het Turksche vredesverdrag is Dinsdag aaa de Turksche delegatie ter hand gesteld en het is een heel korte plechtigheid ge weest. In vijf minuten was alles geschied, Millerand hield een korte toespraak, waarin hij o.m. even aanstipte de goedertierenheid der geallieerden, om Konstantinopel aan den sultan te laten. Voorts deelde hij mede, dat de discussie over de vredesvoorwaarden uitsluiten schriftelijk zou geschieden. Toen volgden een paar worden van den voorzitter der Turksche delegatie, een paar weder- zijdsche buigingen en do plechtigheid was voorbij. Het staat nu allemaal netjes op papier, wat de geallieerden met Turkije voorheb ben. Maar ook het Turksche vredesver drag zal z(jn, als de andereD, een bron van moeilijkheden voor de groote heeren vrede stichters zelf. Het begint nu al, nog voor dat de vrede definitief gesloten is. De sultan, de kroonprins en de regeering hebben verklaard te zullen aftredeu als de geallieerden aan hun plannen, om Turkije zoo zwaar te amputeeren, vasthouden. Er is in Turkjje geen enkele partij, die een dergelijk vredesverdrag zal willen aan vaarden. In Konstantinopel roeren de nationalis ten zich en men spreekt er van, dat zij met de Russisohe bolsjewiki onder één hoedje spelen. Er is een wijdvertakte samenzwering ontdekt, waarbij de schuldi gen achter slot en grendel werden gebracht. In Armenië schijnen deze nationalisten hun doel reeds bereikt te hebben, want de voorloopige president en de regeering zijn daar al aan kant gezet en door Sovjets vervangen. De Turksche generaal Moesta- pha Kemal, de man van de Armenische gruwelen, staat nog met een groot leger in Klein-Azië en bedreigt de Franschen in Syrié. Hij zond uit Angora een tele gram aan de vredesconferentie, waarin hij kortweg mededeelde, dat hij te Angora een regecring gevormd had en dat hij alle vredesvoorwaarden ODgeldig verklaarde. Emir Teisoel, het hoofd van den Dieuwen Arabischen staat, werd door de geallieer den uitgenoodigd te Parijs te komen, maar de emir bedankte voor die eer. En in Jerusalem slaan zijn lieve Arabieren de Joden dood. De Opperste Raadsheeren kunnen wel heel wat bepaleu, als ze aan de conferentie tafel gezeten zijn, maar zoo heel gauw zijn ze met „den zieken Man" nog niet klaar, —o—o o— De conferentie te Spa wordt voorloopig uitgesteld. Dat schijnt thans wel zeker te zijn. Reuter heeft het bevestigd en deeide mede, dat Millerand en Lloyd George, met het oog op de Duitsche verkiezingen, uit stel gewenscht achten. Er is echter ook nog een andere reden, die het uitstei der conferentie noodig maakt, n.l. het aftreden van het Italiaansche kabinet. Reeds een paar weken geleden liepen er geruchten, dat de positie van Nitti ernstig geschokt was geworden, doordat de katholieke partij haar vertrouwen aan het Kabinet had op gezegd. En nu in de afgeloopen week is Nitti gevallen. De directe aanleiding daartoe was, dat de Kamer, met 192 tegen 112 stemmen, besloot een resolutie van de volkspartij en de socialisten, in zake de actie der post- en telegraafbeambten, in behandeling te nemen. Nitti wilde daar van niets weten en had de kwestie van vertrouwen gesteld. Hij werd het slachtoffer van de binnen- laDdsche politiek. En toch is voor de buitenlandsche politiek van Italië, het af treden van Nitti een zware slag. Op de vredesconferentie was hij een krachtige steun van Lloyd George in diens strijd tegen Millerand. Vooral de Duitschers zul len het heengaan van Nitti betreuren, want van hem hadden ze in elk geval een tegemoetkomende houdiDg mogen verwach ten. Het Nitti-element kan op de vredes conferentie des te minder gemist worden, nu Millerand San Remo Dog niet vergeten kan en Clemenceau weer bezig is, in z|jn lijfblad te velde te trekken tegen elke con cessie aan Duitscbland. Daarom zal het van veel gewicht zijn, wie straks aan de tafel der vredesonderhandelingen den zetel van Nitti bezetten zal. Ook voor de onderhandelingen, die er te Pallanza tusschen de Italiaansche en Joego Slavisohe regeeringen gevoerd wor den, over de Adriatiaohe kwestie, kan hst aftreden van Nitti van groote beteekenis zijn. 't Is met het oog op het een, zoowel als op het ander, te hopen, dat de opvolger van Nitti, inzake de buitenlandsche politiek van Italië, bereid zal zljD, Nitti's voetspoor te volgen. —o o—o— De strijd in Frankrijk wordt met den dag meer toegespitst. Millerand deinst niet voor de krachtigste middelen terug, om de stakingsbeweging den kop in te drukken. Van eenig overleg met de sta kers wil hij niets weten, en onverbiddelijk blijft hij den eisch stellen, dat eerst het werk hervat moet worden, eer van bespre kingen sprake kan zijn. Wat de stakingen betreft loopt het Millerand mee. De spoor wegstaking ia geen enkel oogeüblik in staat geweest, het verkeer in den war te brengen. De dienst op de spoorwegen is bijna normaal. De C. G. T. geeft echter ook niet kamp, maar gaat geregeld voort met het uitbreiden der staking. En het gevolg er van is, dat er allerlei moeilijk heden in het economische leven ontstaan, ook al wordt het stakingsparool lang niet algemeen opgevolgd, Aan deze guerilla- tactiek heeft Millerand nu in eenmaal een einda trachten te makeD, door' de wet van 1884 toe te passen op de C. G. T. en dit lichaam eenvoudig ontbonden te verklaren. De leiders der C.G.T. zeggen echter onomwonden, zich ook daaraan niet te zullen storen, noemen het besluit der regeericg voor onwettig en gaan voort het wapen der partieele stakingen te gebruiken. Millerand heeft gedreigd de leiders in arrest te zullen stellen en hij 13 voor geen klein geruchtje vervaard! Maar zal dat brute optreden op den duur succes kunnen hebben Da temende dagen moeten het antwoord brengen. Het gaat in Frank rijk intusschen al meer hard tegen hard. —0—0—0— Rusland vraagt ook we6r eens de aan dacht. Allereerst is daar het Poolsch- Oekrainsche offensief, dat thanslmet een tegenoffensiél der bolsjewiki beautwoord wordt. Er is daar thans in de buurt van Kief weereen grooto veldslag aan den ga Dg. De eerste tegenaanvallen der roode troepen zijn afgeslagen, maar er wordt blijkbaar hevig gevochten. Dat valt uit de overigens zeer schaarsche berichten voldoende af te leiden. Een ietwat sensationeel bericht kwam dezer dagen uit Warschau, n.l. de mede- deeling, dat de Poolsehe regeering met de Roemeensche en Hongaarsche regeeringen een overeenkomst gesloten beeft voor e&n gemeenschappelijke actie tegen Sovjet- Ru stand. Hongaarsche en Roemeensche troepen zouden daarbij de bolsjewiki in Besarabiö aanvallen. Zoodoende zou er een aangesloten front tegen de roode legers verkregen worden. Wat er waar is van deze berichten zoomede die omtrent ernstige onlusten te Moskou zal wel spoedig blijken. TEXEL, 18 Mei 1920. Sportwedstrijden. Gepasseerde Zondag stond in het teeken der wedstrijden. Niet alleen hadden de jaarlijksche wedstrijden 0111 den Java-China-Japanbeker en een voetbalwedstrijd plaats onder leiding van de Sportvereeniging Texel, maar tevens had op „De Lijnbaan" een treffen plaats tusschen twaalftallen van de korfbalvereenlgidg „K. V. T." van hier en „Pro Patria" van Helder. De korfbalwedstrijd genoot tamelijk veel be langstelling. Het samenspel, dat bij Pro Patria viel te roemen, liet bij K. V. T. nog al iets te wenschen over. Oefening en veel oefening kan daarin ver andering brengen. Rust ging in met 1—0 in het voordeel van K. V. T., doch de meerderheid in deze punten uitgedrukt, bleek schijn, spoedig keerden de kansen en met 6—2 behaalde Pro Patria de overwinning. Met een toepasselijk woord werd door den heer Directeur der Z. V. S., den heer Bossen, de door hem uitgeloofde medaille aan de win nende vereeniging uitgereikt. De wedstrijden om den beker mochten niet zooveel belangstelling trekken als vroeger het geval placht te zijn. Voor hardloopen 100 meter en 800 meter resp. gewonnen door de Z. V. S. leerlingen Rees en Sutherland, kreeg de Z. V.S. twee aanteekc- ningen, voor verspringen gewonnen door C. Room, de Sportvereeniging een aanteekening op den beker. Texel I won van de Z. V. S. combinatie met 6—1 den voetbalwedstrijd. Vorige week deden de heeren H. Chr. Dorlas en E. Broekhuizen, leerlingen der Zeevaart school alhier, te's Gravenhage met goed gevolg examen voor 3e stuurman groote stoomvaart. T. E. S. O. Wij maken onze lezers attent op de desbe treffende advertentie in ons nummer van heden en op de wijzigingen in de dienstregeling aan het hoofd van ons blad aangebracht, in verband met den gewijzigden dienst van T. E. S. O. Mogen met het oog op nog te maken schik kingen, ook wat betreft den postdienst, officieel de wijzigingen ingaan 23 Mei, in werkelijkheid is dat reeds sinds Maandag het geval, zooals ook bij bekkenslag dien dag werd bekend gemaakt. Het vertrekuur 4,15 n.m. van Helder is ge steld op 4,— uur n.m. en een nieuwe dienst aan de bestaanden toegevoegd, vertrek van Texel 5,15 n.m., van Helder 6,35 n.m. De dienst op Zondag blijft ongewijzigd, be halve d^n, dat de boot te 5,15 n.m. vertrekt in plaats van om 5 uur zooals tot nu. Nu nog een dienst op den morgensneltrein en wij komen weer tot het normale terug. Wat de passageprijzen betreft is dat echter niet het geval, die zijn weder verhoogd. Voor le kajuit (enkele reis) zijn die thans gebracht op f 1,25, 2e kajuit f0,95. Goedkodpe dagretourbiljetten op Zon- en feestdagen f 1.25 en f0,95, en weekabonnement voor werklieden 2e kajuit f3,50. Waal. Het is stil geworden in ons dorpje de Waal. Hoewel het nu al 3 weken geleden is, sinds de Duitsche kinderen vertrokken zijn, voelen wij nog steeds een gemis. Wij hebben ook afstand moeten doen van kinderen, die ons lief waren geworden. Toen de wagens wegreden, die hen naar de boot brachten, was het alsof de kinderen niet naar huis vertrokken, maar van huis weggingen. Er warerf banden gemaakt, banden van liefde. En nu zijn we blij, dat we voor die kinderen iets hebben kunnen zijn, en wij hebben mogen medewerken, om voor enkelen althans de ellende in dat verdrukte- land te verzachten. Dat er banden gesmeed zijn, blijkt wel uit den volgenden, in het Duitsch gestelden brief, dien de predikant ontving, welke brief zoo hartelijk en erkentelijk is, dat men hem niet met droge oogen kan lezen. Göttingen, 7 Mei 1920. Aan de Gemeente de Waal op Texel (Holland). Donderdag 29 April des morgens om 7 uur 35 min. liep de trein hier binnen, die ons onze lieve kinderen terugbracht. Wij waren allen sprakeloos, toen wij onze lieve kleinen, die ons 19 Januari verlaten had den, terugzagen, en wij herkenden ze nauwelijks,

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1