20 éénjarige scbapen, Markt berieiiten. Distributie. Regeeringskousen en Sokken. Den 7den Jnni as- LEZING P. OOSTERLEE, Vergadering Predikbeurten. ADVBKTJSNTIKN. H. M. v. Landbouw Eengelen met één hengel is zonder acte geoorloofd. Voor hengelen met meer dan één hengel is een acte van f0,50 noodig. Voor hengelen met den loop-of sleep- hengel ie een acte van f 1 noodig. Rott. N. Schoolreisjes. Met groote erkentelijkheid voor de gunstige beschikking op zijn pogen, deelt het Hoofdbestuur van „Volksonderwijs" mee, dat het bericht heeft ontvangen van zoowel de Staatsspoor als van de Hollandsche Spoor dat met ingang van 1 Juni de afgifte van gezelschapsbiljetten voor uitstapjes (schoolreisjes e. a.) voor kinderen zal worden hervat. Ze zullen worden verstrekt voor min stens 20 kinderen, jonger dan 18 jaar, onder geleide. Voor elk kind moet dan betaald worden voor een enkele reis een zesde gedeelte en voor een reis heen en terug een derde gedeelte van een gewone enkele reiskaart. Eén geleide vrij op elk 20 tal en een overblijvend deel. Deze biljetten duren drie dagen. Bij ongunstig weer kan de reis vervallen of worden uitgesteld, als daarvan één uur tevoren kennis wordt gegeven aan het station van afreis. Op Zon- en feestdagen en den dag daarvoor worden de biljetten niet verstrekt. Deze gunstige beslissing zal ongetwij feld door duizenden kinderen, onderwijzers en ouders worden toegejuicht. De papiernood. Dat de enorme verhooging van den papierprijs voor tal van bladen niets, minder is dan een ramp, die hun boven het hoofd hangt, zouden het best mis schien kunnen getuigen de papierfabri kanten zeiven, die de fabelachtige som men kennen, gemoeid met het papier- gebruik van de bladen. En zelfs een kind dat de eerste rekenlessen zoowat achter den rug heeft, kan het nagaan, als het de papierrekening van een blad met precies de helft moest verhoogen. Ja, waarlijk het ziet er donker uit voor het courantenbedrijf en hebben in den oorlog al een aantal bladen het bijltje er bij neer moeten leggen, het heeft er alles van, dat nu eerst voor de kranten de kwade tijd begint, nu terwijl iedereen dacht, dat het wel weer gaan zou en dat langzamerhand normale tijden zouden wederkeeren en verliezen in en door de oorlogsjaren geleden, zou den kunnen worden goedgemaakt. Helaas het ziet er naar uit, dat het voor velen worden zal: Cesar, zij, die sterven gaan groeten u. Uit de dierenwereld. Op het land van den heer B, te Scha- gen liepen schapen met lammeren en koeien vreedzaam bijeen hun „dagelijksch brood" zoekende. Éen der schapen met lammeren scheen wel zoo melkrijk, dat de lammeren haar niet bijhielden, het schaap moest daarom bijgemolken wor den, Het was een bizonder geval, maar daar bleef het bij, want het was geen schadepostje en daar neemt men allicht genoegen mede. De oplossing echter van dit raadsel kwam weldra. Want de lammeren wer den zuigende gevonden aan de spenen van een der melkkoeien, waar ze zich blijkbaar zoo voldoende te goed deden, dat de „moedermelk" in de tweede plaats kwam. Sch. Ct. Vrouio met 3 mannen. De politie te Heerlen (Limburg) heeft aangehouden een vrouw, die driemaal in het huwelijk is getreden eenmaal in Nederland en twee keer in Duitschland, terwijl de drie echtgenooten allen nog leven. De vrouw is ter beschikking der justi tie gesteld. Ret bouwvakconflict. De anti-revolutionaire Amsterdammer opmerkende van hoe groot belang het dreigend bouwvakconflict voor den wo ningnood is, schrijft: Indien de patroons en arbeiders het niet eens kunnen worden over de arbeids voorwaarden, voornamelijk het loon be treffende, laat dan het publiek, b.v. een commissie van personen buiten het be drijf staande, oordeelen, wat redelijk is. Uit patroonskringén is deze gedach-, te reeds naar voren gekomen. Van arbeiderszijde is daarop, en zeer terecht, als tegeneisch gesteld, dat het publiek dan niet slechts over de loonen der werknemers, maar ook over de winsten der werkgevers te oordeelen zou hebben. Het feit, dat de laatsten voor de corise- kwenties hiervan terugdeinzen, wekt het vermoeden, dat ook hun zaak niet zuiver staat. Wat zooveel te meer be wijst, dat de publieke controle gewenscht is. Voor wat, hoort wat. Eenige veehouders in de gemeente Schoterland, die een huis te huur hadden, hebben de voorwaarde gesteld, dat een dochter van den huurder bij hen als meid in dienst moet treden. 't Wordt vèr gezocht tegenwoordig 1 Politieagent mishandeld 1 Donderdag werd in de buurtschap Rekken, onder Eibergen, een boeren bruiloft gevierd, waarbij een politie agent ernstig mishandeld werd. Door gebruik van sterken drank, waren vele bruiloftsgasten beschonken, zoodat de politie moest ingrijpen. Een agent waagde zich, met een revolver gewapend, onder de vechtende boeren en vuurde een schot in de lucht af, teneinde den schrik er in te brengen. Het gevolg was echter dat allen zich vereenigd tegen den politieagent richten, hem met messen en knuppels zoo toetakelden, dat hij bewusteloos bleef liggen. Er is een uitgebreid onderzoek inge steld. Is nachtlucht ongezond Vele menschen hebben een grooten afkeer van de nachtlucht- Zij slapen met dichte ramen, uit angst, dat er maar het geringste tochtje binnen zal komen. Dit is echter niets dan een vooroordeel. Door proeven is geconstateerd, dat de lucht 's nachts veel zuiverder is dan overdag; zij is echter wel koeler en vochtiger. De afkeer van de nachtlucht is dan ook grootendeels toe teschrjjven aan de vrees om verkouden te worden. Aangezien de vochtigheid zich vooral in wolkenlooze nachten dicht op den bodem vormt en weinig optrekt, is deze angst volkomen ongemotiveerd. Men wordt door de dekens bovendien voldoende be schermd en men kan gerust de ramen 's nachts open laten. G e z. Moncl- en klauwzeer. Eenigen tijd geleden is in deze courant melding gemaakt van een voorbehoed middel tegen mond- en klauwzeer, n.l. het inspuiten met bloed van koeien die reeds een week of drie van mond- en klauwzeer waren genezen. We hebben gisteren eens aan den heer P. de Boer, rijksveearts alhier ge vraagd naar de resultaten en deze zeide ons Honderden runderen en kalveren zijn door mij geënt met bloed afkomstig van genezen dieren. Aanvankelijk leek vrij goed succes verkregen. Toch bleven slechts weinige van de geënte koeien vrij van de ziekte, maar de tongblaar en haar naweeën schenen lichter te verloopen. Het is natuurlijk heel moeilijk uit te maken of de ziekte in een bepaal den veestapel licht verloopt tegenover de entingen, aangezien ook zonder en tingen soms het mond- en klauwzeer zeer goedaardig verloopt. Slechts weinige veehouders waren bepaald tevreden met het resultaat, het overgroots deel be weerde, niet te kunnen zeggen, dat de ziekte tegenover de entingen minder ernstig verliep. Het resultaat van de door mij op groote schaal genomen proe ven is, dat ik den veehouders aanraad hun runderen niet te laten enten. Een uitzondering dient te worden ge maakt voor de kalveren. Vrij algemeen zijn de veehouders over het succes dei- entingen bij kalveren zeer tevreden. In veebeslagen, waar niet geënt was stierven plm. 50 pet. der kalveren. Het percen tage bij de geënte kalveren is zeer gering. En bij vele veehouders zijn de geënte kalveren, zelfs al liepen de dieren bij besmette koeien, vrij gebleven van de mond- en klauwzeerziekte. Hoe moeilijk het is om uit te maken of succes verkregen is tegenover entingen geeft het volgende gevalBij een vee houder, waar onder de melkkoeien tongblaar was uitgebroken, zijn door mij de kalveren wel, de koeien niet ge ënt. Na twee weken waren er nog geen nieuwe gevallen bijgekomen. Waren ook de runderen geëint geworden, dan zou het succes vrij zeker toegeschreven zijn aan de enterij Sch. Ct. Door den markthumorist Cocadorus die op het Voorjaarsfeest in den Haag- schen Dierentuin het „vroolijke koekrad" exploiteerde, is een bedrag van f327,60 afgedragen aan de ,,'s Gravenhaagsche Verueniging ter bestrijding der tuber; culose". Waarschuwing. De Burgemeester van Nieuw Helvoet waarschuwt aan de firma E. v. d. Wel en Co., makelaar en in hypotheken, ge vestigd aldaar Moriaansche weg Wijk C. No. 916, geen gelden in voorschot of vooraf te voldoen, alvorens de desbe treffende zaken ten volle zijn afgehan deld. - Van f100 tot f 1000. Een bewoner van Harskamp, die in moeilijke geldelijke omstandigheden ver keerde, trachtte daaruit te geraken, door een bankbiljet van f 100 in een van f 1000 te veranderen. Dit kunstig ver- valschte biljet gaf hij in betaling voor een paard, dat hij van een landbouwer voor f950 gekocht had. De landbouwer ging met het valsche biljet naar de markt om een paar koeien te koopen. De veekoopman, die van dit biljet geen geld terug kon geven, liet het bij een winkelier te Apeldoorn wis selen. Kort daarop bemerkte de winkelier echter, dat het biljet vervalscht was en gaf het aan den koopman terug, die het op z|jn beurt aan den landbouwer terug gaf. Deze laatste ging daarop het paard terughalen tegen overgifte van het ver- valschte biljet aan den oorspronkeljjken eigenaar. De zaak werd stil gehouden, doch de politie te Ede had er toch iets van vernomen èn stelde een onderzoek in, waarop de arrestatie en bekentenis van den verdachte volgden. De vervalsching was gepleegd door het veranderen van de waardecijfers in de hoeken van 100 en 1000, met ge deeltelijke verwijdering van de orna mentatie, terwijl het woord „Honderd" gedeeltelijk werd uitgeradeerd en gewij zigd in' „duizend". De achterkant van het biljet was, nadat de blauwe druk gedeeltelijk verwijderd was, metrooden inkt overgetrokken en het cijfer 100 in 1000 veranderd. Verjaring van vorderingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente over het dienstjaar 1919 voor of op den laatsten Juni a. s. bij de besturen en de ambtenaren, die het aangaat, moeten zijn ingediend. Alle op dien termijn niet-ingediende vorderingen worden voor ver jaard en vernietigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden verzocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijsstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Texel, 1 Juni 1920. Burgemeester en Wethouders voorn., BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Mond- en klauwzeer. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat sinds de vorige opgaaf aangifte gedaan is van mond- en klauwzeer bij het vee van M. Zijm Sz., loopende op Zuidhaffel. Texel, 1 Juni 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Donderdag 3 Juni 1920. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's midd. 12 uur Huwelijksinzegening. HERVORMDE GEMEENTE. Zondag 6 Juni 1920. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese. H. Doop. Kerkcollecte. ITaaZ, v.m. 10 uur ds. Pfinacker Hordijk. den Hoornv.m. 11 uur ds. Visser. Oudeschild, n m, 3 uur ds. v. Grasstek. Oosterend, v.m. 10 uur v. Grasstek. Cocksdorp, v.m. halt 11 ds. Schellenberg. Maandel. collecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m 10 uur n.m. 3 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. J. M. Leendertz van Wieringen den Hoorn, v.m. 11 uur ds. Kuperus. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Veiling Burg, 31 Mei 1920. Kipeieren f 11.80 a f 12,00 per 100 st. Aanvoer 900 eieren, Texel, 31 Mei 1920. 2680 lammeren f 34.a f 40, 1 Paarden i 0.a f 0, 15 koeien f 575 a f 700. 12 pinken f 350 a i 475. 8 schrammen t 110.a f 130, 2 varkens f 215,a f 6 biggen f 62,50 a f 1 korf kippen per stuk f 5. 16 sohapen 72,50 ai Pnrmerend, 2 Juni. Aangevoerd 591 Runderen waaronder: 180 vette koeien 180 230 Ct. per K.G oQQ Gelde koeien i 350 750: 889 Melkkoeien f 350 750; 22 stieren. 56 vette kalveren i 2,20 a f 2.50 p. Kg. 354 Nuchtere kalveren 120 ai 60; 502 Schapen f 50,— a i 95. 200 vette varkens f 1,60 a f 1.80 per Kg 71 magere varkens f 80 a 1 110,00; 121 biggen f 28,00 a i 35,00; 781 lammeren t 18,a f 37,00 kipeieren f 12,00 a f 12.50 per 100; Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat zjj, die indertijd eene kennisgeving hebben ontvangen, goedkoope kousen en sokken te kunnen bekomen, thans voor zoover de voorraad strekt andermaal in de gelegenheid zijn tegen dezelfde prijzen kousen en sokken te be trekken. Per gezinslid wordt hoogsten een paar kousen of sokken geleverd, tot een maxi mum van vier paar, De goederen kunnen tegen contante betaling worden atgehaald aan den winkel van den heer Ph. VLESSING te den Burg, en wel op Dinsdag 7 Juui en Woensdag 8 Jnni a.s. Yoor de bewoners van Ondesohild zal op nader te bepalen datum zitting worden gehouden. Texel, 1 Juni 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. dochter van P. GROENDIJK en G. GROENDIJK-de Vries. Texel, 29 Mei 1920. hopen onze geliefde Ouder» C. VLAS Jzn. en C. VLAS-Boon hunne 25-jarige eohtvereenigiog te herdenken. Namens hunne dankbare kinderen J. VLAS Cz H. VLAS-Bakker. ANNIE VLAS. HILLIE VLAS. Oudeschild, 2 Juni 1920. Bij deze betuigen wij, ook namens onze kinderen, onzen liartelijken dank voorde vele bewijzen van belangstelling onder vonden op ons 25-jarig huweljjkaleest. J. v. d. VI8. A. v. d. YIS-Eelman. Oudeschild. Texel, 2 Juni 1920. op Woensdag 2 Jnni a.s, 's avonds 8 unr in Hotel Texel, door den Heer Directeur van de kweekschool „de Klokkenberg" te Nijmegen. OnderwerpOmgang met de Natnnr. Ouders en andere opvoeders van kin deren vrijen toegang. Namens de Schoolcommissie, P. DROS Az., Voorzitter. A. DIJT—Koster, Secretaresse^ .Afd. Eierland. op Vrijdag 4 Juni des avonds 71/, uur (zomertijd) in het lokaal van den Hser, Zoetelief te de Cocksdorp. Agenda Ingekomen stukken. Rekening Penningmeester. Verkieziog bestuursleden. Namens 't Bestuur, H. van HARN, Voorzitter. C. J. GEENSE, Secretaris. TE KOOP in eens ot bij gedeelten. J. BEl'MKES, den Hoorn.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2