t E x u Woensdag 23 Juni 1920. 33st' Jaargang. Nieuws- Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. N ;.sUW ,fWÜ Van week tot week Gemeenteraad yan Texel. Dit bSsd verschgat Woensdag;- eaZaterdagmorgen idverteutiëu daags voor de nitgaro vóór 4 aar aam ABONNEMENTEN ea A V E B T E N TIE N worden aangenomen Mj üitg. Fisma L A N E V Hl L St DE ROOI 3, Parkstraat, BdksofTixii t® S Abonnementsprijs per 3 maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Pryt der Advertenliini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. tedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP! Van Woensdag 23 Juni tot en met Dinsdag 29 Juni voor rijwielen 10.— uur, voor rijtuigen 10.30 uur HOOGWATER Reede vau Texel. (Zomertijd.) Donderdag 24 Juni v.m. Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 25 26 27 28 29 30 3,27 4,27 5,37 6,43 7,41 8,31 9,12 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Beperkte dienstregeling van 23 Mei 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagén van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m. 5,15 nm. van Nieuwediep9,15 4.— 6,35 Op Zon- en Feestdagen Van Texel: 7,45 v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep: 8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,245 1,07 12,20f 3,28 'l.56ft 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09 9,18 8.30 10,36 10,45f 12,36 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zondag, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 12—19 Juiai. De Kamer heeft de anti-revolutiewet aangenoineD, zonder dat Nederland opzijn grondvesten heefü gedreund. Er is zelfs niets bizonders bij gebeurd en van den ob- structiestorm was geen briesje overgeble ven. 't Is met de obstructie eigenlijk pot sierlijk gegaan en er niets mee bereikt, dan dat de Kamer een paar dagen later met vacantie gaat. De anti-revolutiewet gaat thans naar den Senaat, waar ze wel niet veel tegenstand zal ontmoeten. En als ze daarna bekrachtigd en afgekondigd is, zal men er wel niet zoo heel veel meer van hooren. —o—o o President Fehrenbach heeft den nieuwen Duitschen Rijksdag tegen den 26 dezer bijeengeroepen. Het is echter nog de vraag of de bijeenkomst zal kunnen door gaan, want de Kabinetscrisis is nog steeds niet opgelost. Daarbij is Fehrenbach thans zelf op verzoek van president Ebert als Kabinetsformateur opgetreden, nadat reeds de heeren Muller, Hemze enTrimborn hun pogingen, am e~èn 'ministerie te vormeD, hadden moeten opgeven. Fehrenbach heeft getracht de oude coalitie nogmaals bijeen te houden. Daartoe heeft bij nogmaals een poging gedaaD, om de soc. democraten te bewegen, deel aan de regeering te nemen. Zijn pogingen bebben echter schipbreuk geleden. Zelfs het argument, dat de soc. dem. meegewerkt hebben aan het vredesverdrag van Ver sailles en het daarom geweDscbt is, dat zij ook thans hun medewerking niet weigeren, nu het er op aankomt om in de conferentie te Spa de laatste fiaantieele consekwenties uit dezen vrede te trekken heeft op de leiders der soc, dem, niet den noodigen indruk kunnen maken. Zij verklaarden definitief, dat vii niet aan,eenKabinetvorming zullen deelnemen en dat men verdere pogingen daartoe maar moet eiaken. Het eemge wat Fehrenbach bereikte, was de toezegging, dat de soc. dem. het nieuwe kabinet, met het oog op de onderhandelingen te Spa, geen moeilijkheden in den weg zouden leggen. Wel zou de soc. dem fractie het nieuwe kabinet geen votum van vertrouwen kunnen geven, maar z(j zou anderzijds ook niet voor een votum van wantrouwen stemmen. De oude coalitiegedachte moet düs voor goed worden opgegeven. Als Fehrenbach nu de democraten maar bewegen kon met de Duitsche volkspartij en het centrum samen te werken, maar daarop is ook al weinig kans. Niemand weet dan ook nog, hoe het nieuwe Duitsche kabinet, dat er toch eenmaal komen moot, er uit zal zien. —o—o—o Het besluit van het Internationaal Ver bond van Vakvereeuigingen om Hongarije te boycotten, is in werking getreden. Of het de uitwerking zal hebben, die er mee beoogd wordt, moet worden afgewacht. De zaak is intusscben nogal van beteekeDis, omdat, mocht de boycot slagen, men in 't vervolg wol meer zal zien, dat de georga niseerde vakvereenigiugen „volkenbondje gaan spelen", zooals van sommige zijden het optreden is gekwalificeerd. Ia de Hongaarsche Kamer is in de afgeloopen week de boycot ter sprake ge bracht. Graat Apoimyi interpelleerde er over, en betoogde, dat de boycot berustte op onwaarheden en verdraaide feiten en dat z(j grove ongerechtigheid is, omdat zjj wegens gefingeerde of werkelijke misslagen van enkelen, de gansche natie treft. De Hongaarsche minister president prote steerde eveneens tegen de boycot. Hij beweerde, dat de cijfers door het I,V.v.V. genoemd, totaal onjuist zijn. Er is van een witte terreur" geen sprake en de jongste regeeringsmaatregelen werken heilzaam. Verder deelde de minister mede, dat de Hongaarsche soc dem. geen schuld aan de boycot hebben en dat zij al het mogelijke doen, om het genomen besluit ingetrokken te krijgen. o oo Krassia, de vertegenwoordiger van Sovjet- Rusland, vertoeft nog steeds te LondeD, maar de officieele onderhandelingen zijn nog niet begonnen. De Engelsche regeering wenscht eerst omtrent verschillende punten opheldering, alvorens van het aanknoopen van onderhandelingen sprake kan zijn, Intusschen blijkt uit de mededeelingen, die Krassin in de laatste dagen aan verschil lende persmenschen heelt gedaan, dat Sovjet Rusland er heel wat voor over heeft, om de officieele betrekkingen met het ove rige Europa hersteld te krijgen. Men deukt te Moskou niet meer aan een wereld revolutie, als men Krassin gelouven mag. En zelfs de buitenlandsche kapitalisten zullen niets hebben te vreezen. Do Sovjets zijn verzoenend gestemd en willen een compromis, op voorwaarde, dat het tegen woordige stelsel daardoor niet zal worden aangetast. Ook heeft Krassin verklaard, dat hoewel de Sovjet-regeering zich niet verplicht acht, de schulden door de vorige regeeringen gemaakt te erkennen, zjj toch bereid is de kwestio met de geallieerden te bespreken. Men ziet, dat men te Moskou al zeer gedwee is. De onhoudbare toestand in Rusland zal dit stellig noodig maken, o—o—o Omtrent de gevechten aan het Poolsche front valt niets nieuws mede ^te deelen Belangrijke krijgsbedrijven hadden er in de laatste dagen met plaats. In Aloauië schijnen de Italianen den toestand meester te worden. Er worden voortdurend versterkingen heengezonden. Omtrent de actie van de Turksche nationalisten in Azie en Tbraciê valt op het oogenbhk niets van belaDg mede te deelen. Gehouden Zaterdag 19 Juni 1920. 's voormiddags 10'/., uur. Voorzitter de heer Buysing Damsté, burge meester. Secretaris de heer Jonker. Aanwezig 11 leden, afwezig, met kennis geving van verhindering, de heeren Mets en Keesom. Na opening van de vergadering worden de notulen gelezen, die onveranderd worden vast gesteld. 1. Ingekomen stukken. De voorzitter doet voorlezing of mededee- ling van de volgende ingekomen stukken a. Verslag over 1919 van de commissie tot wering van schoolverzuim. b. idem van de Texelsche Algemeene Wijk verpleging. c. verzoek van de vereenlging Nosokomos, om wijkverpleging fe maken tot een tak van gemeentedienst, althans invloed uit te oefenen, dat slechts gediplomeerden worden aangesteld en aanvangsalaris wordt bepaald op f1800,—. De heer de Graaf pleit er voor wijkverple ging tak van gemeentedienst te maken en wordt daarin gesteund door den heer Boon. d. adres van den „Bond van Gem. Ambte naren" betreffende verhooging persioenen van oud-gemeenteambtenaren. De voorz. wijst er op, dat de pensioenen van Monté en Koorn reeds werden verhoogd. Sub a. b. c. en d. aangenomen voor kennis geving. e. Adres van mcj. K. Boelig—Hesse, bij her haling verzoekende eenige toelage te mogen ontvangen. De heer Dekker wijst er op, dat de vrouw al op jaren is en in behoeftige omstandig heden verkeert en zou een kleine toeslag wil len geven, waarop de heer de Graaf opmerkt, dat de heer Dekker, toen de aanvraag de vorige keer werd behandeld, heeft tegenge stemd en de voorz. opmerkt, dat van B. en W. thans geen voorstel is te wachten. Besloten wordt aan adressante' te berichten, dat de Raad zijn vorig besluit handhaaft. f. Verzoek bijdrage voor op te richten politie- vakschool. Geen voldoende redenen aanwezig om op het verzoek in te gaan. g. Schrijven van de comm. van toezicht M. O. waarbij zij hare bevreemding te kennen geeft, dat uit het verslag van de vergadering van 18 April niet is gebleken, dat hun advies betreffende wijziging reglement Zeevaartschool is besproken. De voorz. wijst er op, dat het advies van de 'commissie wel in het preadvies is aangehaald en dat de leden van den Raad zich blijkbaar met die aanhaling hebben tevreden gesteld. De heer Epe licht toe, dat toen hem na afloop der vorige vergadering naar het advies werd gevraagd, door hem is gezegd, geen kennis daarvan te dragen, waarop de voorz. opmerkt, dat dit misschien de schaduwzijde is van de toezending der stukken, doch dat de commissie is een adviseerend college en dus niet direct zich op hare teenen getrapt dient te gevoelen, wanneer haar advies niet wordt opgevolgd. h. Verzoek van bouwvereeniging Koog, met plannen voor bouw van 10 woningen, waarbij wordt gevraagd een grond- en bouwvoorschot van te zamen f 69000.—. Gemeentebijdrage begroot op f 577,— 's jaars. Het bouwplan van de Koog komt B. en W. met het oog op de door autoriteiten uitge sproken meening, om de kosten van bouwen zoo min mogelijk op te voeren, wel wat grootsch opgezet voor. Op voorstel van den voorz. wordt besloten de stukken zoo spoedig mogelijk bij den heer Inspecteur der Volksgezondheid in te zenden, wanneer vandaar de voorloopige goedkeuring van de plannen is verkregen, kan de zaak in den Raad worden behandeld. i. Adres van den heer W. H. Naber, hoofd der school te Oost, houdende verzoek om eervol ontslag tegen 1 Augustus a s. om gezondheids reden. Wordt toegestaan. De voorzitter deelt mede, dat door B. en W. reeds een bevoegd plaatsvervanger is aange steld en binnenkort een voordracht voor definitieve benoeming kan worden opgemaakt. j. Idem van Mej. C. Kuijper onderwijzeres nuttige handwerken den Hoorn tegen 1 Juli. Toegestaan. In de vacature zal tijdig dooreen bevoegde worden voorzien. k. Aanbeveling voor een regentes Alg. Wees huis, vacature Mevr. Wagemaker-Keijser. I. idem voor lid Alg. Armbestuur vacature wijlen den heer P. Smit Pz. Sub k en I benoeming aangehouden. m. Rekening Aig. Armbestuur over 1919. Gesteld in handen van een commissie, be staande uit de heeren Boon, Vlaming en Epe. n. Adres C. Boon betreffende aanleg tuin dorp, enz. Op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Op verzoek van een lid van het Dag. Bestuur onzer gemeente, zullen wij het preadvies van B. en W. te dezer zake, in ons volgend num mer in zijn geheel opnemen. o. Verzoeken M. Bood c. s. en anderen be treffende invoer van pinken, kalveren en varkens. De voorz. merkt op, dat B. en W. bevoegd zijn dispensatie te verleenen, doch daarvoor nog geen klemmende reden aanwezig achten, zij zouden het zeer op prijs stellen, dat de Raad zich over deze kwestie uitsprak. De heer de Graaf meent, dat de resultaten van den verboden invoer thans eerst zichtbaar worden, nog 3 maanden moet den toestand worden bestendigd, dan zullen wij kunnen oor- deelen. Ook de heer Koning wil het verbod van invoer handhaven, evenzoo de heer Vlaming en de heer Kikkert, die de behoefte niet groot acht, terwijl de heer Dijt mededeelt, dat hem door deskundigen is verzekerd, dat het gevaar blijft bestaan dat ziekte van een meer kwaad aardig karakter bij invoer uit andere streken hier kan worden overgebracht. Mocht blijken, dat hier gebrek was aan slacht vee, dan zou de heer de Graaf dat een ander geval achten. 2. Vaststelling 1e suppletoir kohier hon denbelasting t920. Wordt vastgesteld tot een bedrag van f 135.—. 3. Goedkeuring rekening Algemeen Weeshuis. De commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Koning, de Graaf en Dekker, heeft geen aanleiding gevonden tot het maken van aanmerkingen. Wel heeft zich bij haar de vraag voorgedaan of het niet mogelijk is de huishouding eenigszins eenvoudiger in tc rich ten. Zij wil 'geenszins den indruk vestigen, dat de huishouding haar inziens te duur is, toch meent zij aan het bestuur der instelling in overweging te mogen geven, aan het voren staande zijne aandacht te schenken. De heer Bakker betuigt zijn instemming met de opmerking van de commissie en noemt de huishouding van het Algemeen Weeshuis duur. De rekening, sluitende met een batig slot van f 518,37, wordt bij aclamatie goedgekeurd. 4. Benoeming lid Schoolcommissie. Waar drukke werkzaamheden den heer P. Dros Albz. beletten zich naar behooren van zijn plichten als lid der schoolcommissie kwijten, wordt door hem als zoodanig ontslag aangevraagd. Voor benoeming worden door B. en W. aan bevolen de heeren Ds. C. C. de Maar en J. G. Ph. Pisart. De heer de Graaf vestigt er de aandacht van den Raad op, dat in de gecombineerde ver gadering van de schoolcommissie en de Texelsche onderwijzers, de commissie is ge noemd een onding en den leden Is geadviseerd en bloc ontslag te nemen. Zonder nu te willen waaien naar den wind van de heeren onderwijzers, stelt spr. de vraag of het niet wenschelijk is iemand te benoemen, die in verband staat of heeft gestaan met de onderwijzerswereld. De heer Dijt wijst er op, dat de damesleden met wie dit het geval is, als onbevoegden worden genegeerd, terwijl de voorz. meent, dat men niet te veel gewicht moet hechten aan het uitgesproken oordeel van die heeren onderwijzers, waaraan de heer Dijt toevoegt, dat het misschien door een toerekenbare is gedaan. Ik zal mij dan ook wel wachten, zegt |de heer de Graaf ooit weer de leiding van een dergelijke vergadering te nemen. Met 10 stemmen, tegen 1 stem op den heer L. J. Kikkert uitgebracht, wordt benoemd de heer Ds. C. C. de Maar. 5. Benoeming onderwijzeres aan de o.l. school te de Cocksdorp. Op de voordracht komen voor: No. 1 Mej. M. Rijkeboer tijd. onderw. te Cocksdorp. 2 D. Keijser, den Burg. 3 M. P. Visser Amsterdam. De heer de Graaf informeert naar den ge zondheidstoestand van de candidaten, waarop de voorz. antwoordt dat geen attesten zijn gevraagd. Opdat niet ten tweedemale stagnatie in het onderwijs te de Cocksdorp zal ontstaan, geeft de heer de Gr. te kennen, dat no. 1 nog onlangs is gekeurd en het attest bijzonder gunstig was. Benoemd wordt bij eerste stemming Mej. D. Keijser no. 2 van de voordracht, op no. 1 Mej. Rijkeboer worden 4 stemmen uitgebraohf, tei- wijl 1 stein van onwaarde wordt verklaard. 6. Benoeming weesuader en weesmoeder. Op voorstel van den heer Dijt gaat de Raad even in geheim comitë, om omtrent de candi daten van gedachten te wisselen, ofwel in lichtingen te verstrekken. Bij heropening van de vergadering wordt tot stemming overgegaan en met 8 stemmen be noemd de heer C. Dros Pz. en echtgenoote te Oosterend, no. 1 op de aanbeveling. Op no. 2 de heer F. Jagersma en echtgenoote te Hoorn, werden 3 stemmen uitgebracht. 7. Schenking ten behoeue uan de Zee- uaartschool. Bij gelegenheid van het 50 jarig jubileum van de Stoomvaart Mij. „Nederland" heeft het be stuur dier Mij. onze Zeevaartschool goed bedacht en een schenking gedaan van instrumenten en leermiddelen waaraan, volgens opgave van den

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1