Zaterdag 26 Juni 1920. N' 3409 S8st* Jaargang. Nieuws- ®n Advertentieblad. Spoor- en Bootdieast Binnenland» Dit blad verschijnt Woensdag:- en Ssterdagmorgen Advertentiëu daags voor de uitgave vóór 1 aar nam. ABONNEMENTEN ea A9VERTENTIEN worden aangenomen bfl de üitg. Fisua LAN6EVELB& DE R O O IJ, ParkstraatBua# or Tim LICHT OP! Bemerkte dienstregeling van 23 Mei 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m. 5,15 nm. van Nieuwediep: 9,15 4.— 6,35 Aangifte voor de Bevolkingsregisters, Vrijstelling miliitiedienst. Kadaster. Tuindorpaanleg. Ziekenfonds. COURANT. AboKnementiprys per S maanden! Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel, Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prp* der Advertentitn. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woensdag 23 Juni tot en met Dinsdag 29 Juni voor rijwielen 10.— uur, voor rijtuigen 10.30 uur HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag (Zomertijd.) 24 Juni 25 26 27 28 29 30 v.m. 3,27 4,27 5,37 6,43 7,41 8,31 9,12 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Op Zon- en Feestdagen Van Texel: 7,45 v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,24§ 1,07 12,20+ 3,28 1.56ft 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8.30 10,36 10,45f 12,36 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag. Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen voor zooveel noodig, den inge zetenen in herinnering: A. dat zij, die zich in deze gemeente komen vestigen, hiervan binnen eene maand ter secre tarie der gemeente moeten doen blijken door overlegging van een getuigschrift van verande ring van werkelijke woonplaats (verhuisbiljet); B. dat zij, die deze gemeente verlaten, een getuigschrift, als bovenbedoeld, behooren op te vragen. Overtreding der bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden; C. dat van verhuizing binnen de gemeente binnen dertig dagen moet worden kennis ge geven ter secretarie, met aanduiding van het perceel, dat men verlaten en hetwelk men be trokken heeft. Het niet naleven der bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Texel, 25 Juni 1920. Burgemeester en Wethouders voorn., De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat militieplichtigen der lichting 1921, die verzuimd hebben vrijstelling van den dienst aan te vragen hetzij wegens kostwinner schap, hetzij wegens persoonlijke onmisbaar heid, hetzij wegens het bekleeden van een geestelijk- of een godsdienstig-menschlievend ambt, of het genieten van opleiding daartoe, dit verzuim alsnog kunnen herstellen door zich daartoe ten spoedigste ter secretarie aan te melden. Texel, 24 Juni 1920. De Burgemeester der gemeente Texel, BUYSINO DAMSTE. De Burgemeester van Texel brengt teralge- meene kennis, dat de rijweg op den dijkberm tusschen de opritten bezuiden de sluis te de Cocksdorp weder voor het verkeer is openge steld. Texel, 23 Juni 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de landmeter van het kadaster tot het doen der jaarlijksche opmetingen in deze gemeente zal aanwezig zijn op Maandag, 28 Juni a.s. Texel, 23 Juni 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Overeenkomstig onze toezegging in het raadsverslag Woensdag gedaan, laten wij hierbij het preadvies ter dier zake in zijn geheel volgen. Ter toelichting deelen wij hierbij nog mede, dat door den heer Boon in zijn desbetreffende adres werd verzocht 1. Vergunning tot het aanleggen van een tuindorp 2. Een bijdrage van de gemeente voor aan te leggen grintweg, bestaande uit 8 M'. brik, 6 M3. slip, 6 M3. grint en 48 buizen van 10 c.M. 3. Een commissie of vereeniging van 5 personen om met kostelooze voorlichting van secretaris en opzichter, de gebouwen te stichten zooals de Raad noodig en nuttig acht. TEXEL, 15 Juni 1920. Het heden ingekomen adres van den Heer C. Boon Pz. zal in de eerste plaats moeten worden aangemerkt als een verzoek om ver gunning voor het aanleggen van een weg, loopende vanaf den Witte-Kruisweg tegenover het Witte-Kruisgeboiiw over een lengte van 58,40 meter in de richting van het wegsge- deelte, tot welks aanleg Uw vergadering op 2 Maart j.l. de gevraagde vergunning, mede op advies der Raadscommissie, heeft gemeend te moeten weigeren. Deze weigering geschiedde op grond van de volgende overwegingen a. De weg zou met een breedte van 7,40 meter uitkomen op de Waalderstraat, een der drukste verkeerswegen, welke daar ter plaatse 6,86 meter breed is. Aangezien de perceelen aldaar geen voortuintjes hebben, zoodat men vanuit de eene straat niet tijdig kan zien, wat in de andere straat voorvalt, moet men tot de conclusie komen, dat het met het oog op de ver keersveiligheid alleen dan gemotiveerd zou zijn vergunning te verleenen, wanneer aan den weg behoefte bestond. Evenwel eischt het doorgaand verkeer den weg niet. b. Langs een groot gedeelte van den aan- gevraagden weg zouden geen woningen ge bouwd kunnen worden meteen behoorlijk open erf, zooals zulks op plattelandsdorpen gebrui kelijk is en wenschelijk genoemd kan worden. c. De gemeente moet niet bevorderen de gelegenheid te scheppen voor het aanleggen van stille achtergelegen buurten. Het wegsgedeelte in het thans ingediende adres bedoeld, vormt met het geweigerde gedeelte één geheel. Wordt voor het nu aan gevraagde gedeelte vergunning verleend, dan zal de geweigerde weg vroeg of laat moeten komen. Dit is o.i. niet voor tegenspraak vat baar, wanneer men zich rekenschap geeft van de ligging van de te bouwen perceelen ten opzichte van de bebouwde kom. Staan de gebouwen er eenmaal, dan mag het betwijfeld worden, of de gemeente te eeniger tijd niet, zij het ook op herhaalden aandrang van de bewoners, zal bijdragen in de kosten van den aanleg van bedoeld wegs gedeelte. Het mag dus niet als vaststaande worden aangenomen, dat, wanneer de woningen, door adressant bedoeld, gebouwd worden, de kosten voor de gemeente beperkt zullen blijven tot die voor de beschikbaarstelling van de in het adres genoemde materialen. Wij zouden deze financieele overwegingen niet laten gelden, wanneer kon worden voor komen, dat een weg zou tot stand komen, die eenmaal niet wenschelijk genoemd mag worden. Over stag te gaan voor een financieel voordeel, hierin bestaande, dat de gemeente geen bij drage zal hebben te verleenen voor den bouw van een 5- of 6-tal woningen, wanneer men althans de hierboven bedoelde kosten wegcijfert meenen wij Uwe vergadering niet te mogen voorstellen. Wil adressant met gemelde bijdrage op een andere plaats, b.v. aan den Witte-Kruisweg, bouwen, dan zullen wij hem gaarne onze medewerking niet onthouden. Wij zouden dan niet aarzelen U voor te stellen ons te machtigen den weg reeds thans van gemeentewege in zoodanigen toestand te brengen, dat het wonen aldaar meer aantrekkelijk zou worden, zonder dat wij daarmede willen zeggen de bezwaren, welke adressant thans tegen het wonen aan den weg aanvoert, te onderschrijven. Aangezien adressant meerdere malen heeft gesproken over een cadeau voor woningbouw, mrenen wij het niet ondienstig te achten hieromtrent enkele inlichtingen te verstrekken. Indertijd was het Koninklijk Nationaal Steun comité bereid voor den bouw van Kleine middenstandswoningen een bijdrage te ver leenen van 25'/o. Juist waar de andere kosten op andere wijze gevonden moeten worden, kon met behulp van dezen steun niet gewerkt worden door een gewone bouwvereeniging. Hoe moest deze aan de noodige gelden komen Deze bouw eigende zich dan ook meer voor aannemers, die voor eigen risico woningen wilden bouwen om daarna te verhuren en ook voor vereenigingen, die uit belangheb bende leden bestonden. Aan die bijdrage zijn echter verschillende voorwaarden ver bonden. In verband met deze voorwaarden heeft een particulier in deze gemeente, die indertijd over een dergelijken bouw heeft ge dacht, het voornemen daartoe opgegeven. Zooals reeds vermeld is, wordt deze stenn enkel gegeven ten behoeve van den bouw van woningen voor kleine middenstanders, der halve voor de bevolkingsklasse onmiddellijk volgende op de arbeiders. Op deze wijze woningen te bouwen voor de meergegoeden is dus niet de bedoeling. De omstandigheid, dat de middelen van het Kon. Nat. Steun comité voor een belangrijk deel zijn gevormd door verschillende vrijwillige giften, zal aan deze bepaling wel niet vreemd zijn. November 1919 is bedoelde regeling inge trokken en worden sedertdien enkel nog afge daan de voor een bepaalden datum ingediende aanvragen. Hieronder behoort een aanvrage van den Heer Boon, die alzoo, wanneer overigens aan alle voorwaarden voldaan wordt, alsnog bedoelde bijdrage kan bekomen. Adressant wil trachten o.a. woningen te bouwen van ongeveer f6600,—, waarvoor dus een bijdrage zal zijn te verkrijgen van ongeveer f 1650,—. Uit vorenstaande mag niet worden afgeleid, dat. wanneer adressant niet slaagt, „het cadeau voor de gemeente verloren is. Ook thans is voor middenstandswoningbouw steun te bekomen, met dit onderscheid, dat men zich dan niet behoeft te beperken tot den kleinen middenstand, doch dat daaren tegen de gemeente mede haar aandeel zal hebben te dragen. Evenwel is de tegenwoordige regeling voor belanghebbenden voordeeliger. Nemen wij aan, dat van een woning van f6600,— in 1914 de stichtingskosten ongeveer f2750,— zouden hebben bedragen, dan kan daarvoor van overheidswege eene bijdrage worden verleend van ongeveer f2500,—Van dit bedrag komt l/4 gedeelte is ongeveer f625,— voor rekening der gemeente en betaalt het Rijk alzoo ongeveer f 1875,—. Het gaat er dus ten slotte om, of de ge meente, indien middenstandswoningen gebouwd mochten worden, thans ten einde aan de bedoelde bijdrage te ontkomen een weg aanleg en dan nog wel met financieelen steun uit de gemeentekas wil toelaten, waartegen de Raad zich enkele maanden geleden meende te moeten verzetten. De daarvoor indertijd aangevogrde argu menten blijven o.i. den doorslag geven. Op grond van het vorenstaande meenen wij Uwe vergadering te moeten voorstellen op het verzoek, sub 1 en 2 bedoeld, afwijzend te beschikken. Wat betreft het verzoek sub 3, ook hieraan kan Uwe vergadering bezwaarlijk voldoen. Het gaat toch moeilijk ingezetenen uit te noodigen lid te worden van een vereeniging, die gedeeltelijk met eigen geld en dus met eigen risico woningen zal bouwen, hetgeen met middenstandswoningbouw het geval is. Het initiatief daartoe behoort van de belang hebbenden uit te gaan. Dit kunnen zijn aan nemers-huizenexploitanten of vereenigingen, die voor hare leden bouwen. TEXEL, 25 Juni 1920. Stamboekkeuring. Woensdagmorgen had hier vanwege het stamboek voor het Nederlandsche Trek paard, afd. Noordholland, de keuring van merriên plaats. Er werden 19 merriën ter keuring aan geboden. Ingeschreven werden 5 merriën, te weten: Favorite 3 jaar en Trui 12jaar, eigendom van den heer A. Steend(jk, Bella, 3 jaar, eigenaar de heer P. J. Geense, Julia, 3 jaar, van den heer N. Dros en Truida, 4 jaar, van'den heer P. Grisnich. De beide laatste merriën, als zjjnde van bekende afstamming, werden in register B ingeschreven. Het was ook te veel buiten den gewonen regel, een jaarvergadering van het Zieken fonds tegen kermis, dat gaat nu eemnaal niet, en van de ruim 160 leden waren er, bestuur ea rekening-commissie moegrepen, in het geheel 8 tegenwoordig. De vergadering droeg een heel gemoe delijk karakter. Na een kort openings woord werden de notulen gelezen, die on veranderd werden vastgesteld. Vervolgens las de secretaris een geestig verslag over 1919 voor, waaraan wij ontleenen, dat het ledental iets was achteruitgeloopen. De voorzitter braoht den secretaris dank. Uit de rekening van den penningmees ter bleek, dat het boekjaar sloot met een nadeelig saldo van f 147,03; op advies van de commissie met het nazien belast, werd de rekening bij aoclamatie goedge keurd. Met algemeene stemmen werd de aftre dende commissaris C. Bruin Pz. herkozen. Gezellig werden bjj de rondvraag de be langen der vereeniging besproken, waarna de vergadering door den voorz. werd ge sloten. Algem. Vergadering der Coöp. Boeren leenbank te den Bnrg gehouden op 22 Juni 11. Buiten het Bestuur en Raad van Toe zicht waren slechts 8 leden opgekomen ter vergadering, benevens 2 vereenigingen vertegenwoordigd. De voorz. do heer J. W. Roeloffs, opent de bijeenkomst meteen woord van welkom aan de aanwezigen, brengt in herinnering den bloeienden toestand der Bank, ziet in de slechte opkomst geen gebrek aan be langstelling in de zaak, daar ht) er zeker van is, dat de Bank de bijna algemeene sympathie geniet. De voorz, betreurd de afwezigheid van den heer Langeveld, direc teur, die door ziekte verhinderd is te ko men, hoopt echter hem spoedig weer in het midden te zien. De notulen der voorgaande vergaderin gen werden voorgelezen en onveranderd vastgesteld met dank aan denjj secretaris. Uit het voorgelezen jaarverslag zijn de nu volgende cijfers ontleent. Het aantal leden is in 1919 van 522 tot 553 vooruitgegaan. Het laatst uitgegeven spaarboekje droeg hot nummer 1313. Het tegoed der inleggers bedroeg per 1 Jan. 1919 f 989,364,69 inlagen gedurende het jaar f 873 486,58 bijgeschreven rente f 21,647 84 f 1,884.499,11 terugbetaald f 705 929,01 saldo te goed op 1 Jan. 1920 f 1,178,570,10 Voor het geven van rentetoealag kwam in aanmerking de som van f 403 116 wat dus een uitgaaf vorderde van f 2015,55. De vraag naar voorschotten en hypothe ken was dit jaar beduidend meer dan in vorige jaren. Gedurende het boekjaar werden totaal verstrekt 138 voorschotten, waaronder die met hypotheekverband, tot een bedrag van f 448,280,—, tegen f 196,720.van het vorig jaar. Saldo voorsohotten uitstaande op 1 Jan. 1919 f 384,284.- uitgegeven in 1919 f 448,280, terugbetaald f 832,564,- i 148,725.— saldo uitstaande op 1 Jan. 1920 f 683,839,— De rente der voorschotten bedroeg 4Vj Het aantal loopende rekeningen neemt steeds toe, per 31 Dec. waren loopende 64 posten tegen 49 vorig jaar. Eet saldo tegoed der Bank in loopende rekening bedroeg per 1 Jan. 1919 f 30,064 65 saldo 3chuld f 48,831,47 Uitgegeven door het jaar aan de leden f 447.339,14 ontvangen f 399.015,94 Saldo 1 Jan. '20 te goed der Bank f 73.085,49 schuld f 43.529.11 De rekening der Centrale is als volgt bij de Centrale gedeponeerd op 1 Jan '19 tie som van f 307,014,15 uitgegeven aan de Centrale door het jaar f 667,284,54 Ontvangen door het jaar Saldo per 1 Jan. 1.1. f 974,298,69 f 831.087,44 f 143,211,25

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1