Uitslag van gehouden Verkoopingen. Marktberichten. Advkrtkntiën. INGEZONDEN STUKKEN. Pmdïkfoaypters. Tot opzichter-secretaris-penning meester van den polder Eijerland is be noemd de heer K. Troost Hz., uit onze gemeente herkomstig, thans te Oost knollendam. De Cocksdorp. De jongeheer St. v. Harn van hier slaagde voor het toelatingsexamen der H. B. School te Stadskanaal. Auto- en motor verliezen Een der lezers van het Utr. Dgbl. schrijft Alleen volgens de berichten uit uw blad zijn de verliezen door auto en motor gedurende de maanden Mei en Juni van dit jaar Licht gewond 29. Zwaar gewond 22. Gesneuveld 25. De slager M. M. te Borculo had het ongeluk, zich bij zijn werk met een mes zoodanig in den buik te verwonden dat de dood er spoedig op volgde. Het tapverbod. De minister van Binnenl. Zaken heeft zich bereid verklaard het hoofdbestuur van den Ned. Hotel- en Caféhoudersbond in audiëntie te ontvangen ter bespreking van verschillende besluiten inzake tap verbod, cafésluiting enz. in divèrse ge meenten genomen. Door een auto gedood. Even vóór het aangaan van de scholen is bij het Frederik Hendrikplantsoen te Amsterdam een 9 jarig knaapje door een particuliere auto overreden. Het kind was op slag dood. Turf duur. In Friesland is reeds vrij wat nieuwe turf voor verzending gereed. De verveners bond heeft den prijs vastgesteld op 15 pCt. hooger dan verleden jaar. De beste kost nu f10 per 100Ü stuks in 't veen, dat is zonder de ladingskosten en vracht kosten. Te Nieuwe Weerdinge worden thans koopcontracten, soms voor geheele veen- plaatsen te gelijk afgesloten, in 't bij zonder naar Holland. De prijzen stijgen dientengevolge tamelijk boven die van verleden jaar. N.v.d.D. Hooge winsten en lage prijzen. Deze kunnen zeer wel samengaan en zijn waarschijnlijker dan hooge winst en hooge prijs. Als voorbaelden kunnen we noemen de rijwielen, die bij de in voering op hoogen prijs werden gehouden en toen slechts door enkelen gekocht werden. Toen de prijs zoo terugliep, dat in 1914. voor f75 een goed rijwiel ge kocht kon worden, werd er heel wat meer aan verdiend, dan toen de prijs op meer dan f225 gehouden werd. Tegen woordig is hier te lande een schrijfma chine Dog altijd een artikel van luxe, dat door kantoren gebruikt wordt en voor den particulier te duur is. Dit kan alleen veranderen, als de im porteurs minder winst gaan nemen. De thermosflesscken, die reeds bij de uit vinding geleverd konden worden voor iets meer dan f 1.50, werden zoo hoog in prijs gehouden, dat bijüa geen afzet er voor te vinden was. Er zijn nog an dere voorbeelden genoeg te vinden (pok op het levensmiddelengebied,) die allo er op wijzen, dat de leveranciers da groote vijanden kunnen zijn van grooten afzet en goede verdiensten, omdat zij per stuk teveel wenschen te verdienen. (Vraag en Aanbod) Rosarium te Utrecht. Wie te Utrecht komt moet niet ver geten een bezoek to brengen aan het Rosarium op het Hooglaudschepark. Er bloeien duizenden rozen, 't Is buiten gewoon mooi. Aldus schrijft men aan het Hbld. Grof spel. De Senaat der Technische Hoogeschool te Delft heeft een tweetal studenten, waarvan een oudpresident van den Senaat van het Delftsch Studentencorps wegens zeer grof spel (een van hen verloor maar eventjes f133 000) voor een jaar den toegang tot de lessen ont zegd. De senaat van het corps vond het feit, dat een oud president van den se naat een dergelijk voorbeeld gaf aan de jongere studenten, zoo ernstig, dat hij besloten heeft aan de corpsvergadering voor te stellen, dien persoon aan het corpslid maatschap vervallen te verkla ren en hem tot dat oogeoblik geschorst als corpslid en als eere lid van den se naat. De jongere jaarsstuchnt is voor den tijd van drie maanden geschorst als corps lid. We kunnen mededeelen, dat de senaat van het D.S.C. het een exceptioneel ge val vond en daarom meende, dat zeer streng moest worden ingegrepen. Aardbeien in overvloed. Te Beverwijk is de aanvoer van aard beien zoo groot, dat Donderdag de wagens een lengte besloegen van circa 2 K.M. De prijzen waren iets lager en liepen tot 75 cent per K.G., Duitschland koopt zoo goed als niets. Engeland zeer veel, N ws. Drankvrije wijken. Naar aanleiding van een verzoek van het Centraal Drankweer Comité om geen vergunningen te verleenen in dat deel der gemeente Velzen, waar zich het Hoogovenbedrijf zal uitstrekken, werd op voorstel van Burgem. en Weth. een verordering vastgesteld, waarbij bepaald wordt, dat in de wijken F. en M. geen vergunningen mogen worden verleend. Actie tapverbod te Amersfoort. In verband met het dezer dagen door den gemeenteraad van Amersfoort ge nomen besluit inzake Tapverbod heeft zich aldaar een comité van Actie ge vormd, dat zich ten doel stelt te trach' ten met alle geoorloofde middelen het tapverbod practisch onmogelijk te maken. Tengevolge daarvan waren gisteren, Vrijdagmorgen, bij wijze van verrassing met het oog op den marktdag, alle tap perijen, café's, restaurants en hotels ge sloten. De ramen dezer inrichtingen zijn van groote, gele aanplakbiljetten voor zien met den volgenden inhoud „Protest tegen het tapverbod". Tot onze spijt zijn wij genoodzaakt als protert tegen het besluit van onzen gemeenteraad heden onze zaken geslo- tefi te houden en verzoeken de mede werking van het publiek. De boeren, die met paard en wagen of per fiats gistermorgenter markt kwamen, waren daardoor grootendeels genoodzaakt onverrichterzake terug te keeren, daar voor hen geeu gelegenheid bestond hun paarden, wagens en fietsen te stellen. Hier en daar stond men bij groepjes bijeen het moeilijk geval te bespreken. Naar wij vernemen zullen meer pro testmaatregelen worden genomen, ter wijl het plan zou bestaan dezen maat regel van sluiting op den marktdag voorloopig een viertal Vrijdagen te handhaven. Inmiddels heeft men zich gericht tot het College van Gedeputeerde Staten, om het besluit van den Raad te dezer zake te vernietigen en heeft men de Krooo er op gewezen, dat het besluit in strijd zou zijn met 's Rijkswet. Spiritusnood. Sinds eenige dagen is er gebrek aan spiritus. De braudspiritusfabricage komt tegen woordig in de laatste plaats, omdat voor het hoofdproduct der branderijen de zui vere spiritus (alcohol) veel meer te krij gen is. Daarom wordt met alle kracht de zuivere spiritusproductie in de hand gewerkt, zoodat er heel weinig brand spiritus gefabriceerd wordt. Een oplossing zal zijn, dat men omdat de brandspiritus toch niet valt uit te schakeleu, zuivere spiritus met houtgeest zal vermengen. De alcohol wordt dan accijns vrij en de spiritus zal dan op ongeveer f l per liter (tegenwoordig f0,65) komen. Toenemende duurte. Vooral tengevolge van het groeizame weer van de laatste dagen, zijn de vee- prijzen rijzende. De boeren in de polders vooral, wier land behoefte aan regen had, koopen nu weer eenige koeien bjj. Een en ander was oorzaak, dat er op de markt te Purmerend een levendige handel was in melk- en geldekoeien. Er werden zeer hooge prijzen (f 400 750) besteed. Ook boter en kaas waren weer duurder. De schrik der wegen. Een afschuwelijk motorongeluk is te Winkel Maaudagavond gebeurd. Twee zware motoi fietsen reden achter elkaar in dolle vaart door het dorp. Van het Oosteinde komende reden zij het West- einde uit, richtihg N. Niedorp. Daar kwam een jong paard aan, onder den man bereden door een zoon van den eigenaar, den heer P. Nieman, te Lim- merschouw. Het paard werd schrik achtig, terwijl do eerste motorfiets in volle vaart passeerde, het sprong dwars over den weg en werd toen door den heer Schoorl van de Lan gereis in den buik gereden. De motorfiets reed in volle vaart, zoodat een schrikkelijke verwonding bij het arme dier ontstond. De buik werd opengereten, de darmen en verdere lichaamsdeelen puilden er uit. E9n 75 meter verder stortte het dier neder, waar het te water geraakte en verdronk, welke dood een einde maakte aan de vreeselijke pijnen, die het arme dier moet hebben geleden. De motorfiets en de straat waren be vuild met bloed en faecaliën. De aanblik moet vreeselijk geweest zijn. De berijder van het paard is niet ge wond. Hij had evengoed öt dood öf zwaar gewond kunnen zijn. Hevig ont daan draafde de jongen naar huis om aan zijn vader het noodlottig gebeuren mede te deelen. De motorrijder kwam eveneens met den schrik vrij, terwijl de motorfiets niet noemenswaard be schadigd is. Ooggetuigen verklaren, dat het woeste rijden van de twee motorfietsen de directe oorzaak is van het vreeselijke ongeluk. De klachten over dit misbruik, die den laatsten tijd uit Winkel zijn gepubliceerd, worden wel dik onder streept dit motorongeluk. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie I Vergun mij eenige plaatsruimte in Uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Laatst viel mijn oog op een berichtje waarin melding werd gemaakt van een niet gezienen burgemeester. Nu, ik durf persoonlijk ook wel verklaren, dat de Burgemeester van Texel bij mij ook niet erg gezien is en ook bij anderen niet. Het onderhoud, dat ik Vrijdagmiddag in de kermisweek met onzen burgemeester had, leerde mij hem kennen en het bleek mij toen, dat hij weinig met zijn ingezetenen op heeft. Sleepende en zwoegende kwam ik van Oude- schild, om mij op het kermisterrein te Den Burg een plaatsje te laten aanwijzen, (ik had laten verzoeken om ëen plaats en de marktmeester had mondeling beloofd, zonder eenige reserve, dat als ik kwam mij een plaatsje zou worden aangewezen) om mijn waren (kersen, amandelen, doch in hoofdzaak chocolade) aan de kermis- gangers te koop aan te bieden. Dit werd mij evenwel geweigerd door den Marktmeester Langeveld, (de man die bovenstaande belofte gaf) die mij naar den Burgemeester verwees. Van hem kreeg ik ten antwoord: „jiimoogtin geen geval je chocolade verkoopen, 'omdat wij den alleenverkoop hebben verkocht aan den heer Dekkers", die, zoo mij later ter oore kwam, minder had gegeven .dan door anderen was geboden. Nu kon Dekkers vragen wat hij wou, omdat de Burgemeester hem den alleenverkoop had gegeven van chocolade en suikerwerk. Daarom ingezetenen van Texel, moest U voor een kwattareep 15 ct. betalen en voor ieder ander artikel, dat Dekkers U aanbood, */j meer als in de gewone winkels. Door deze bescherming van den heer Dekkers bleef een eigen ingezetene met 150 gld. aan suikerwerken zitten, die hij juist voor deze gelegenheid had besteld. Daar deze artikelen buiten de kermis om weinig worden verkocht, en zeer aan bederf onderhevig zijn, zal het zeer zeker een flinken strop worden. Te hopen is het, dat de burgemeester zich bij volgende gelegenheden niet zoo vast ver bindt aan een persoon, om daardoor ook eigen ingezetenen de gelegenheid te geven met de kermis iets te verdienen, of zoo het niet anders kan, dat hij aan hen, die belast zijn met de regeling der kermisstandplaatsen, opdraagt, steeds te vragen naar de artikelen, die verkocht zullen worden, om daarmede te voorkomen, dat een eens gegeven belofte, later moet worden ontkend en een verzoeker om een standplaats direct weet, dat hij niet mag staan en dus geen inslag daarvoor doet. U, M. d. R. nogmaals dankend voor de ver leende plaatsruimte, teeken ik, hoogachtend, Jb. BRUIN Pz. Jr. Oudeschild, Juli 1920. Sfond- en klauwzeer. Sinds de vorige opgaaf is aangifte van mond- en klauwzeer geschied van vee, toebehoorende aan P. van Rossum te Prins Hendrikpolder. Texel, 9 Juli 1920. De Burgemeester der gemeente Texel, D. Pzn. BAKKER, Lo.B. Kokier van de belasting: op konden. Burgemeester en Wethonders der gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van het aanvullingskohier der belasting op de honden, voor het dienstjaar 1920, gedurende 5 maanden, van den 8en Juli 1920 tot en met den 7en December 1920, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 8 Juli 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. D. P. BAKKER, L.-B. Notaris G. J. O. D, DIKKERS, op Woensdag 7 Juli, 's avonds kalf 8, in café „den Burg" te den Burg a, eeu nieuw woonhuis aan den Koo- gerweg, bewoond door den heer Jan Vonk met grooten tuin groot ongeveer 740 c.A. Opgehouden, b. een nieuw woonhuis, waarin café, aan den Ruigendijb, met tuin, groot 26 aren, kooper G. W. van Santen voor f 3000.— Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 3 tot en met 9 Juli 1920. GEBOREN Cornelis, z.v. Jan Bakkeren Geertruida Smit. Marretje, d.v. Pie- ter Roeper en Antje Koorn. GETROUWD: IJetze Alkemaen Jannette Maat. Eelke .Hattuma en Dina Koorn. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een portemonnaie met eenig geld. HERVORMDE GEMEENTE. Zondag 11 Jnli 1920. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese. Koog, v.m. 10 uur ds, Pijoacker Hordijk. Orgeloollecte. den Hoornn.m. 3 uur ds. Pfinacker Hordijk Oudeschild, vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Oosterend, n.m. 3 uur ds. v. Grasstek. halt 11 Zondagsschool. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Schellenberg GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m 10 nnr ds, J. Hoek van Noord-Sc'aarwoudo. JS. Avondmaal. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. geen dienst. den Hoorngeen dienst. Purmerend, 6 Juli. Aangevoerd: 623 Runderen waaronder: 230 vette koeien 170 a 220 Ct. per K.O o81 Gelde koeien f 400 650; Melkkoeien f 450 750; 12 stieren. 85 vette kalveren f 1,80 a f 2.00 p. Kg. 214 Nuchtere kalveren f 25 a f 65; 665 Schapen f 50,a f 85.—; 203 vette varkens f 1,56 a f 1.76 per Kg. 325 lammeren f 23,— a f 37,00 57 magere varkens f 75 a f 95,00; 122 biggen f 22,00 a 162,00; kipeieren i 14,00 a f 15.00 per 100; Schagen, 8 Juli. Aangevoerd: Uit de Schager Courant: 100 Vette Koeien 1500 a f 875.—; 38 geldekoeieD mag. f 400 a f 650 25 kalf koeien f 500 a f850 46 Nuchtere kalveren f 24 a f 40,00 00 Overhouders f af —,00 35 lammeren f 20,a f 36,— 70 Biggen f 38.00 k t 52.00 Boter f 2.70 a f2,90 per K.G. Kipeieren f 13.50 a t 14.50 per 100. 24 uren per dag 8 eu nooit rnst. Niemand zou dagelijks 24 uren onafge broken kunnen werken. Toch is dit de taak der nieren zonder dat zij ooit rust krijgen. Zij hebben een belangrijke levens taak te verrichten, omdat zij het bloed filtreeren en er de vergiften en vloeibare onzuiverheden aan onttrekken. M.a.w. wij hebben flinke gezonde nieren noodig om vrij te blijven van overtollig urinezuur en de lange nasleep vaD urine- zuurkwalen als niergruis, rheumathiek, waterzucht, rugpijn, blaasontsteking, ischi as, steen, spit, enz. Geeft aan de nieren bij het eerste teeken van nierzwakte dadelijk hulp. Drinkt ge noegzaam zuiver water om de nierfilters door te spoelen en te reinigen, eet weinig vleesch en urinezuur-vormeDd voedsel en versterkt de werking der nieren met Poster's Rugpijn Nieren Pillen. Een zorgzame leef wijze en Poster's Rugpijn Nieren Pillen hebben menig hardnekkig geval van nier aandoening en onzuiver bloed overwonnen. Zelfs in gevorderde gevallen, svaarbij meer dere kostbare behandelingen niet gebaat hadden, bewezen Foster's Pillen succesvol te zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat Foster's Pillan niet op de lever, maag of ingewanden werken. Zij dienen uitsluitend voor de nieren en blaas en ziekteverschijn selen van'deze organen. Duurzame baat is hun beste aanbeveling. Hoedt u voor namaak. Elke echte doos draagt de handteekening van James Foster. Foster's Rugpijn Nieren Pillen, zijn te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijsa'fl,75 p. doos of flO,— per zes doozen. 40 V GEBOREN: 9URHETJE, dochtor van P. ROEPER en A. ROEPER—Koorn. Waal, Texel, 9 Juli 1920.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2