m NJ >414 Woensdag 14 Juli 1920. SS84* Jaargang. Nieuws- en gp®@r- ea Bootdienst. Binnenland, Van week tot week- Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentiën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. ABONNEMENTEN en ABVE3TENTIEN worden aangenomen og Üitg. Eibma LANöEVKLBdk DE ROOIJ, Parkstraat, Buna or Tax 59» t* s^aaafter v&h&ï'? Abonyjznentsprija per 8 mmndenl Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prijt der Adverlenliini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP! Van Woensdag 14 Juli tot en met Dinsdag 20 Juli voor rijwielen 10.— uur, voor rijtuigen 10.30 uur - jwpmHjpaimucrr w .tl 11 ri mmia—Kao HOOGWATER Reede van Texel. (Zomertijd.) Donderdag 15 Juli v.m. 8,54 Vrijdag 16 9,45 Zaterdag 17 10,33 Zondag 18 11,19 Maandag 19 12,06 Dinsdag 20 12,51 Woensdag 21 1,13 Des namiddags is het ongeveer een halfuur ater hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Beperkte dienstregeling van 1 Juli 19120 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen: van Texel6,— v.m. 2,45 n.m. 5,15 nm. van Nieuwediep9,15 4.— 6,35 Op Zon- en Feestdagen Van Texel6,— v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,05 7,28 sneltrein 9.05 12,37 3,25 1.54ff 4.42 4,08** 6.30 7,53§ sneltrein 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5'28t o'aq 8,°2§ 9-43 9.15, M.40 12,24§ 3-1 3.03 6.01 6,07 9,04 857 10,48 llllt 12.34 Niet op Zon- en feestdagen. T Alleen op Zondag. ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 3—10 Juli. Te Spa is de conferentie prompt op tijd aangevangen. In eenige extra treinen kwamen de gedelegeerden in de vermaarde, mooi gelegen stad aan en ondanks 't slechte, regenachtige weder toonde de bevolking voor de vele hooge gasten zeer veel be langstelling Op de vooi-conferentie te Brussel, die twee volle dagen geduurd heeft werd het programma voor Spa opgesteld, maar met de eigen aangelegenheden kwam men niet klaar. Inzonderheid geldt dit, de verdeeling van de Duitsche schadeloos stelling. Belgie en Italië lieten aanspraken gelden, waarmee de anderen zich nog zoo dadelijk niet konden vereenigen. Toen men niet dadelijk tot overeenstemming kon komen, werd besloten de zaak te Spa verder te behandelen. De Duitsche schadevergoeding is een van de belangrijkste punten van het programma te Spa. De geallieerden hebben een bedrag vastgesteld en daartegenover hebben de Duitechers een memorie ingediend omtrent den financieelen toestand van Duitschland Eisch en aanbod blijken nogal uiteen te loopen. De Duitschers hebben er vooral den nadruk opgelegd, dat het met aangaat maar te zeggen„zooveel moet Duitschland betalen," doch dat het doel der conferentie moet z(jn, de vraag te bespreken, op welke wijze Duitschland weer „leistungfilhig" kan worden gemaakt, teneinde in staat te z(jn, zooveel mogelijk aan zijn verplich tingen te voldoen. De Duitschers zjjn te Spa op waardige wyze ontvangen. De Belgische regeering had een hooge commissaris naar het station gezonden, om ze officieel te ver welkomen en van de zflde van het publiek ondervonden zjj geen moeilijkheden. Maandag W6rd de eerste zitting gehouden nadat de Duitsche delegatie aan de anderen was voorgesteld. En dadelijk daarop stelde Lloyd George aan de orde, de bespreking van Duitschlands ontwapening. De Duit schers verklaarden daarop niet te hebben gerekend en zoo moest de zitting al spoedig worden geschorst, om de Duitschers in de gelegenheid te stellen hun militaire raad gevers uit Berljjn te ontbieden. Dinsdag morgen kwam de minister 'van oorlog Gessier, vergezeld van generaal von Seeckt en vier andere officieren reeds te Spa aan. Dinsdagavond werd toen een zitting ge houden, die vier uur duurde, maar waarin men niet tot eenige overeenstemming kwam. Minister Gessier betoogde, dat Duitschland, met het oog op zjjn binnen- landschen toestand, onmogelijk reeds dade lijk kon overgaan, tot het terugbrengen van zijn rljksweer binnen het door het vredesverdrag van Versailles bepaalde, doch Lloyd George kwam daarentegen heftig in verzet en liet de bedreiging hooren, dat de geallioorden desnoods tot bestraifiogs maatregelen zouden overgaan, indien Duitschland niet binnen 24 uur een aan nemelijk voorstel deed. Woensdag, nadat de Duitschers bijna den geheelen nacht beraadslaagd hadden, waren ze met hun voorstel gereed. Zij deden het verzoek d6 200,000 man rijke- weertroepen nog gedurende 15 maanden te mogen houden. Om te komen tot de 100,000 man, die het vredesverdrag toe stond, zullen iedere maand 20,000 gede mobiliseerd worden. Op 21 October 1921 zou het effectief bereikt zijn, door het vredesverdrag aangegeven. Verder werd verzocht eenige wapenreserve te mogen houden en bij de 4000 officieren nieto mee te doen tellen de officieren van gezond heid en administratie. De geallieerden wilden van dit voorstel niet veel hooren, Lloyd George verklaarde al dadelijk, dat een uitstel van 15 maanden beslist niet ;zou worden toegelaten. Met een beetje goede wil zou in drie maanden tijds de demobilisatie best ten einde ge bracht kunnen worden. En den volgenden dag werd den Duitschers een „voorstel" voorgelegd, dat g6heel en al den vorm van een eisch had, waarin werd gezegd, dat Duitschland onmiddellijk moest overgaan tot de ontwapening van de burgerwach ten en de veiligheidspolitie, invordering van alle wapens die nog in handen der burgers zjjn, uitlevering van alle wapens en munitie, die Duitschland nog boven de toegestane hoeveelheden in bezit heeft en nakoming van de verdragsbepalingen no- peas de vloot en de luchtvaart. Hier tegenover wilden de geallieerden toestaan, dat tot 1 October de termijn voor de ver mindering van de Rljksweer verlengd wordt. Op dien datum zal ze tot op 150,000 man moeten zijn teruggebracht, terwjjl op 1 Januari 1921 de sterkte op bet toege stane aantal van 100,000 moest zjjn terug gebracht. Iadien aan deze voorwaarden niet werd voldaan, zou bezetting van het [Roergebied of een ander gedeelte van Duitschland volgen. De stok bij de deur dus. De Duitschers hebben deze voorwaarden aanvaard en geteekend. Zc konden niet anders. Met de ontwapeningskwestie is men te Spa thans gereed. Maar er volgen nog een aantal andere even belangrijke onder werpen. —o—o—o— Lenin, de dictator van Sovjet-Rusland, heeft dezer dagen, in een toespraak, op scherpe wijze den spot gedreven met de geallieerden- Ze sturen, tzoo heette het, den een na den ander op ons af en laten ons gelegenheid ze achter elkaar om zeep te brengen. Thans is Polen aan de beurt gekomen. Als dio geallieerden niet zoo dom waren, dan hadden ze onze tegen standers tegelijk tegen ons in het harnas gebracht en dan was Sovjet-Rusland ver loren geweest. Thans kunnen we den een na den ander „kraken". Het schijnt inderdaad zoo te gaan. Alleen is het de vraag, of de geallieerden aan sprakelijk zijn voor de vijandelijke acties tegen Sovjet-Rusland. Vermelding ver dient, dat een paar Engelsche bladen dezer dagen met de „onthulling" zijn gekomen, dat lord Churchill, de Engelsche minister van oorlog, in alle aanvallen op de Sovjet republiek de hand heeft gehad. Koltsjak, Denikin, von Wrangel, e.a. zouden slechts instrumenten geweest zjjn in de hand van Churchill. En deze handelde daarbjj zoowat geheel op eigen houtje en zonder dat zijn medeministers en het parlement er iets van wisten. Deze „onthulling" werd ge bracht door in Wladi-Wostok gevonden documenten en zij wekte aanvankelijk nogal eenige opschudding. Mogelijk dat er nog een interpellatie over swordt ge houden in het Lagerhuis, hoewel lord Churchill's vrienden zich reeds gehaast hebben, om mede te deelen, dat die ont hulling niets meer is dan een sprookje. Hoe het zjj, het feit is niet te loochenen, dat de Sovjetlegers den eenen tegenstan der na den andereu afmaken. Polen schjjnt dit lot te zullen deelen, met de anderen die reeds voorgegaan zijn.. Het aanvanke lijk met succes begonnen offensief van het Poolsche leger, werd al spoedig tot staan gebracht door een Russisch tegenoffensief. Lang hebben de Polen weerstand aan den druk van het roode leger geboden, maar tenslotte schijnt het toch niet staande te kunnen blijven. Thans luiden de berich ten voor Polen al zeer onheilspellend. De bolsjewiki hebben op eenige plaatsen de Beresina overschreden, in het noorden is het Poolsche front doorbroken en nu ver keert het Poolsche leger in staat van ont binding. De Poolsche regeering voelt zich reeds in Warschau bedreigd en wil den zetel verplaatsen. In Wilna, dat reeds door de Poolsche troepen ontruimd is, heerscht een ware paniek onder de bevol king. De berichten luiden inderdaad onheil spellend en wat van deze gebeurtenissen nog de gevolgen zullen zijn, ook voor het verdere Europa, valt nog niet te z6ggen. Lenin heeft gelijk, door de halfslachtige houding van de geallieerden hebben de bolsjewiki voldoende gelegenheid ge-kregen om baas te worden over de Russische randvolken. En als het waar is, dat de Polen in het verderf gedreven zpn door de toezegging van sleun van geallieerde zijde, zooals beweerd wordt, dan is het wel heel erg. TEXEL, 13 Juli 1920. Ds. R. S, KUPERUS. f Dominee Kuperus is heengegaan. De dood, die niets en niemand ontziet, nam ook hem, die zoovelen in dagen van rouw bemoedigend toesprak, weg uit zijn werkkring, weg van zijn familie, die hem zoo noode kan missen. Naar zijn echtgenoote en zijn kinderen, in de eerste plaats, gaan onze gedachten. o Dominee Kuperus is heengegaan. Meer dan 30 jaar leefde hij, als leeraar der Doopsgezinden, in ons midden. Op 17 November 1889, deed bij, van uit IJlst, hier zijn intrede bij de gemeente Burg, Waal en Oosterend. Behalve aan zyne gemeente, wijdde de overledene zich jarenlang aan de publieke zaak. Ais voorzitter function- neerde hij herhaaldelijk in het departe ment Texel der Mij. tot Nut van het Algemeen, en vergissen wij ons niet, ook in de Vrijzinnige KiesvereeDiging en de Vereeniging voor Staatspensioen. Lichamelijk lijden noodzaakte den overledene in de laatste jaren zich uit het publieke leven terug te trekken. De vervulling van zijn ambt, in de groote gemeente Burg, Waal en Oosterend, werd hem zwaar, en hoewel een goed ge slaagde operatie hem van zijn lijden verloste, zjjn kracht was gebroken. Zoo kwam Ds. Kaperus er het vorig jaar toe, een op hem uitgebracht beroep naar de zooveel kleinere gemeente den Hoorn aan te nemen. Op 6 Juli 1919 werd het ambt aldaar aanvaard, de rustige rust deed hem goed en in de kleine gemeente gevoelde Ds. Kuperus zich uitstekend thuis. Helaas, de gemeente den Hoorn heeft haren voorganger spoedig moeten ver liezen. Op den avond van den 26 Juni werd den overledene door een ongesteld heid overvallen en Zaterdagavond j.l. is hij in de Boerhave kliniek te Amster dam overleden, alwaar hij genezing voor zijn krankheid zocht. Zijn stoffelijk overschot werd Dinsdag morgen half elf op do begraafplaats Zorgvlied ter aarde besteld. Texel ï-Zeemacht I 0—I. Zondag had Texel I te kampen tegen Zeemacht I uit Den Helder. Verwacht werd een groote nederlaag voor Texel, wijl het elftal weer 4 invallers telde. Toen kwart voor drie de wedstrijd onder leiding van Van Arkel,een aanvang nam, ontwikkelde zich dadelijk een vlug spel. Na een half uur kreeg Zeemacht de leiding met 1—0. Tot de rust bleven verdere punten uit. Boven verwachting speelde Texel na den rust, tegen wind, schitterend en moest Zeemacht moer en meer verdedigen. Door de hechte verdediging bleven tegenpunten uit. Vijf minuten voor tijd trapte Kaan de bal lens. Hat al of niet doorgaan van een wedstrijd schijnt ar te hangen van de „baloppompers", want een tweede ont brak en de wedstrijd werd afgebroken. Dros was in de halflinie best op zijn plaats. Wanneer Bakker zoo door gaat, zal hij misschien als half meer prestoeren, dan in het doel. Jammer, dat we Dekker niet veel in het veld zien. Overigens was de wedstrijd heel goed, van beide kanten werd goed gewerkt. Ingez. H. M. van Landbouw, afd. Texel. De vergadering op Zaterdagavond in hotel de Zwaan gehouden was met best bezocht en de voorz. gaf daarover zijn spijt en teleurstelling te kennen, gezien het belangrijke punt op de agenda „Bespreking fokveedag".

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1