N" J417 Zaterdag 24 Juli 1920. SS81' Jaargang. Nieuws- ©n Advertentieblad» Spoor- en Bootdienst. Binnenlan d, Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Olt blad verschQnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentiöu daags voor de nitgave vóór A nur nam. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bg de TJitg. Fkka LANSEVEL# DE ROOIJ, Parkstraat, Buna or T HOOGWATER Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Beperkte dienstregeling van 1 Juli 1920 Aangifte voor de Bevolkingsregisters. TEXEL, 23 Juli 1920. Zeevaartschool. Aanbesteding. Onder het schip. Gisteren is te Meppel de kabel van een op belling staand,schip losgegaan. Het schip gleed met geweld naar bene den, waardoor de 20-jarige D. de Groot onder het schip raakte en vermorzeld werd. Te Rijnsburg is de 64-jarige De Haan door den bliksem gedood. In de vlammen omgekomen. Te Oudehaske Fr. is de boerenplaats van Jan Piek door het inslaan van den bliksem afgebrand. Piek is in de vlammen omgekomen. Hij laat een talrijk gezin achter. Zware ijsgang. Terwijl wij bier in den vollen zomer zitten was de ijsgang in Finland nog zoo sterk, dat bet stoomschip „Sint Philipsland" uit Rotterdam de schroef afsloeg. De aan boord aanwezige reserve- schroef kon worden aangebracht, waarna de reis naar Zaandam werd voortgezet. Be boter. Men schrijft uit Veenwouden aan Het Volk Dat de ldatste week vau Juni ruim een millioon pond boter de controlesta tions passeerde, zegt echter niet dat ze werd opgegeten. In de maabd Juni zen den zeer veel gegoede lui d'r potten naar de zuivelfabrieken, om ze met boter te laten vullen. Er zijn fabrieken, die bijna de geheele productie van de maand Juni op deze wijze verkoopen. Ik ken een fabriek, die bij een productie van 3000 K.G. in een week, biervan 2800 K.G. in potten stopt, tegen 200 K.G. welke ze in 't klein verkoopt. Uit den toren gevallen. Een 20-jang meisje te Hoorn, die Zon dagmorgen eens wilde genieten van het mooie uitzicht, dat men van den Hoofd toren heeft, hing te ver uit het raam van de tweede verdieping, met het ge volg, dat ze naar beneden viel. Ze kwam terecht op het deksel van den regenwa terbak. Dr. Keijser achtte, hoewel de toestand redelijk was, opneming in het stadsziekenhuis gewenscht. Een voorbijganger, die het meisje zag vallen, zakte van schrik ineen. Boor het dolle hem. Te Twijzel (Friesland) is een haan ver kocht voor f60 en 4 kippen voor f10 per stuk. Familie over. Een politieagent in fnnctie in een groote stad in Limburg kwam bij zijn familie te Echt. Hij bracht zijn zwager een messteek toe en schoot hem met een revolver in het zitvlak. De agent zit in de doos. Landverhuizing. Uit Essen wordt gemeld, dat onder de arbeiders in het Roergebied sterk propaganda gomaakt wordt voor land verhuizing naar Sovjet-Rusland. In Duisburg is een vereeniging, die de land verhuizing naar Rusland organiseert en die in alle steden plaatselijke vereeni- gingen sticht. In Buer hebben zich reeds 176 families voor L landverhuizing naar Rusland aangemeld. De vereeni ging staat blijkbaar in verbinding met een Russische commissie, die de leiding heeft. TEXELSCHE COURANT. Abonnementspryper 8 maanden) Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Pri/jt der Adverlentièn. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ix at LICHT OP! Van Woensdag 21 Juli tot en met Dinsdag 27 Juli voor rijwielen 9.45 uur, voor rijtuigen 10.15 uur (Zomertijd.) Donderdag 22 Juli v.m. 1,58 Vrijdag 23 2,45 Zaterdag 24 3,37 Zondag 25 4,42 Maandag 26 6,— Dinsdag 27 7,11 Woensdag 28 8,09 Des namiddags is het ongeveer een halfuur ater hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Vertrekuren van de Boot Op Werkdagen van Texel: 6,— v.m. 2,45 n.m. 5,15 nm. van Nieuwediep: 9,15 4.— 6,35 Op Zon- en Feestdagen Van Texel6,— v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep: 8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,05 7.28 sneltrein 9,05 12,37 3,25 1.54ff 4.42 4,08** 6,30 4.29 8,45 7,- 9,40 7,53§ sneltrein 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8,02§ 9.43 9,15 11.40 12,24§ 3,11 3,03 6,01 6,07§ 9,04 8,57 10,48 11,1 lt 12,54 Niet op Zon- en feestdagen. T Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De typische lotgevallen van een gevangene in Engeland door STEVENSON. 23.) Thans hadden zij mijn hulp niet meer noodig, evenmin als mij a raad, dien zij nooit hadden gevraagd, en zonder een woord van afscheid, verliet ik den kleinen troep. Gaarne zou ik Lacl&s nog eens de hand hebben gedrukt, maar ik had in den laataten man Clausel meenen te herkennen, en sinds het tooneel in den barak vertrouwde ik hem niet meer. Ik achtte deu man in staat tot iedere laagheid, en het is later geblekeD, dat ik mij in hem had vergist. HOOFDSTUK VII. Swanston Cottage. Het plan, dat ik had gemaakt, bestond Uit twee gedeelten. Het eerste waste trachten uit de vesting en dan uit de stad te komenhet tweedegedurende den nacht in zuidelijke richting te loepen, in de hoop tegen den morgen Swanston Cot tage te bereiken. Wat it ia Swanston Cot tage doen wiIjö, wis; ik niet en dacht er Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen voor zooveel noodig, den inge zetenen in herinnering: A. dat zij, die zich in deze gemeente komen vestigen, hiervan binnen eene maand ter secre tarie der gemeente moeten doen blijken door overlegging van een getuigschrift van verande ring van werkelijke woonplaats (verhuisbiljet) B. dat zij, die deze gemeente verlaten, een getuigschrift, als bovenbedoeld, behooren op te vragen. Overtreding der bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden C. dat van verhuizing binnen de gemeente binnen dertig dagen moet worden kennis ge geven ter secretarie, met aanduiding van het perceel, dat men verlaten en hetwelk men be trokken heeft. Het niet naleven der bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Texel, 23 Juli 1920. Burgemeester en Wethouders voorn., De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYS1NQ DAMSTE. De examens aan onze Zeevaartschool hebben plaats gehad en de uitreiking van diploma's enz. had hedenmorgen Vrijdag, voormiddag half elf, in het schoolgebouw plaats. Aan twee leerlingen van de hoogste klasse kon wegens onvoldoend examen geen diploma worden uitgereikt. Met goed gevolg werd het eindexamen afge legd door de leerlingen H. Tj. Stoepker van Texel; K. J. Grool van Purmerend; R. Bloms- ma van 's OravenhageJ. Orootvan Wormer; A. van Breda van GorinchemJ. Kuijpers Heepke van Gorinchem. Overgangsezamen van de le naar de 2e klasse deden met goed gevolg, in alphabetische volgorde gerangschikt, de volgende leerlingen: L. H. Begeman, C. J. de Boer, H. Bruin, D. J. Koolhaas Revers, A. Millenaar, M. P. Moelker, J. W. Rees, J. W. Schmidt, G. J. Ch. Smit, F. H. Steinmetz, H. D. Sutherland, M. H. Valk, G. Witvliet. Tot de 2e klasse werden 3 leerlingen voor waardelijk toegelaten. Voor vlijt, gedrag en vorderingen werd, vanwege de vereeniging tot bevordering van het Zeevaartonderwijs, op voordracht van directeur en leeraren, een prijs toegekend aan den leerling H. Tj. Stoepker Eierland Texel, terwijl aan den leerling F. H. Steinmetz een prijs werd aangeboden door het Dagelij ksch bestuur onzer gemeente. Toegelaten tot de le klasse van de 3-jarige cursus werden H. Berkhout, A. C. v. d. Broek, G. H. van Emmerik, D. Herreveld, G. Ph. Homs, M. J. Kooger, L. Koster, E. M. Röhrich, V. E. R. Rohrich, W. Scheurkogel, K. Stoepker, H. Vitters, V. S. v. d. Willigen. Zes werden afgewezen. ook niet over na. Ik was een groot ver eerder van de twee godhedenToeval en Omstandigheid. Bereid u voor indien het mogelijk is. Is het Diet mogelijk, ga dan kalm voort met uw werk en houd uw oogen open en uw tong gereed. Vernult en een goed uiterlijk ziedaar alles, hot heele leven in een notedop. In bet begin stiet ik op vele bindernis sen. Ik raakte in tuinen verdwaald, stootte tegen deuren, ja, bad zelfs het ongeluk een gezin te doen ontwaken, de vader dreigde mij van uit een der vensters met een ge laden geweer. Ofscnoon ik mijn kameraden reeds sinds geruimen tyd had verlaten, was de afstand die mij van hen scheidde, toch nog niet groot, toen plotseling een schelle kreet door de nachtelijke Btilte klonk, oogen- blikkelijk gevolgd door het vallen van een zwaar voorwerp, en toen door een schot van uit de vesting. Ik hoorde hoe de heele stad ontwaakte. Trommels wer den geroerd, de alarmklok luidde. De nachtwacht ratelde. Zelts rn het doolhof, waarin ik mij bevond, wexdsn lichten ont stoken, gordijnen omfioog getrokken. Ik hoorde buren met elkaadur uit de ramen praten en eindelijk werd ik aangeroepen. Wie is daar? vroeg een harde stem. Ik zag een dikken man met een slaap muts op het hoofd, die sich uit het vesster boeg. Ik achite het weivche-lyk hem te antwoorae.en den woll.ea deken, dien ik Bij de deze week te 'sGravenhage ge houden examens voor 3e stuurman Groote Stoomvaart, slaagde o.m. de heer J. Th. Mahns, leerling aan de Zeevaartschool alhier. Bij de onlangs gehouden schietwedstrijd van den Nationalen landstorm in de kring Texel verkreeg den len prijs H. Zijin Sz. te den Burg met 61 punten in 2 series van 5 schoten, de 2en prijs won R. J. Timmer te Oosterend met 60 punten, terwijl de 3e prijs na loting tusschen G. A. Spigt en J. Eeiman Kzn. uit 't Noorden aan laatstgenoemde ten deel viel met 56 punten. De le prijs bestond uit een zilver horloge uit geloofd door den burgemeester onzer gemeente, met verguld zilveren medaille, de 2e prijs was een sigarenkoker uitgeloofd door de Nat. land stormcommissie, met zilveren medaille, terwijl de 3e prijs uit een bronzen medaille bestond. Op de voordracht voor hoofd der school te Oost komen voor, in alfabetische volgorde, de heeren D. L. Daalder, waarn. hoofd te Oost. D. de Groot, onderwijzer te Appelscha. J. de Jager, te den Burg. Bij de aanbesteding Donderdag j.l. ten ge meentehuize gehouden, verbouwing school den Hoorn en levering schoolmeubelen, werden 3 biljetten ingeleverd, n.l. van School Meubelen M. Blom Jz. Oudeschild f 8248,— f 788, Gebr. Timmer, Oosterend f 8485, K. de Porto, den Hoorn f 7940,— f 860, De gunning werd aangehouden. had meegenomen en als een mantel om mij heen had geslagen, vaat tegen mij aandrukkend om mijn zwaveikleurig boe venpak te verbergen, antwoordde ik Goed vriend. Mijn kennis en uitspraak van de Engel- sche taai kwamen mij nu weer zaer goed te pas. Wat beteekent al dat lawaai? vroeg hij. Dat weet ik niet, mynheer, antwoordde ik. Maar ik vermoed, dat eenige gevange nen uit de vesting zijn ontsnapt. Ysrvl... Wees maar niet bang, meneer. Zö zullen ze gauw genoeg bij den kraag heb ben, zeide ik geruststellend. Hun vlucht ia bij .yds ontdekt. Goeden morgen. U bent laat ©p de been, meneer, zeide hij. Och neen, antwoordde ik lachend, 't Is heel vroeg. Ea ik verwijderde mij haastig, zeer vol daan met mijzelf. Ik bevond tnij nu op een begaan baren weg, die, voor zoover ik kou nagaan, in de gewensehte nenting liep. Ik kwam in een kleine straat, waar denachtwaont met zijn ratel de meoschen uit den slaap had opgeschrikt. Vele tarnen waren open en ik moest weer antwoorden op een half dozijn vragen van liecen ia allerlei fantastische nachtkleediag. lx hooide den ratel nader en nader komen, maai durfde mijne «cnre- den niet verhaasten. Gelukkig was het te denker om mijn kleeding te onderscheiden, en dank zy mijn vloeiend Eagelech, slaagde ik erin mij onopgemerkt te verwijderen. Iemand vroeg mij, waar ik op dat uur van den nacht naar toe wilde. Ik gat een ont wijkend antwoord, laohte, en toen ik aan het einde vau de straat kwam, zag ik den nachtwachter juist verschijaeo. Ik bevond mij nu op eeu donkeren zandweg, buiten de stad, ver van lantarens en nacntwacht. Eu tuoh had ik nauwelijks honderd meter afgelegd, toen een kerel op mij toeschoot. Ik ontweek zyn aanval door een sprong ter zijde en stond nu pal, wachtend op de dingen, die komen zouden, geheel ongewa pend. Ik wist niet oi het een man van de wet, dan wel een gewoon struikroover was, en was het niet met mij zeli eens aan wien ik de voorkeur zou geven. Mijn aanvaller bfeet eenige oogenblikkea staan, maar ik zag, ondanks de duisternis, dat hij wankelde. Eindelijk begon hij te spreken en toen be merkte ik onmiddellijk met een dronken man te doen te hebben. Stotterend vroeg hij my den weg naar Cramond. Ik lachte luid, trad op hem toe, nam hem bij den schouder en keek hem in 't gelaat. Goede vriend, zeide ik, ik geloof dat is beter weet wat goed voor jis, daa gij zelf. Wordt vervolyd

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1