N°, 1420 Woensdag 4 Augustus 1920. SS84* Jaargang, LsJI I Mle.uws- ©b Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Gemengd Nieuws. Van week tof week. Dit blad verschQnt Woensdag1- en Zaterdagmorgen ABONNEMENTEN ea ABIVERTENTIEN worden aangenomeabjj ds Uiig. F;ska LAN3EVEL9 3>E R O O ÏJ, Parkstraat, Bok» or Taxa, LICHT OP Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Advertentie» daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. Prijs der Adverlentiin. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woensdag 4 Aug. tot en met Dinsdag 10 Aug. voor rijwielen 9.15 uur, voor rijtuigen 9.45 uur HOOGWATER Reede van Texel. (Zomertijd.) Donderdag 5 Aug. v.m. 12,54 Vrijdag 6 1,13 Zaterdag 7 „1,57 Zondag 8 2,48 Maandag 9 ir 3,51 Dinsdag 10 5,13 Woensdag 11 6,36 Des namiddags is het ongeveer een halfuur ter hoogwater. - Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. Voor postwissels, kwifantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Beperkte dienstregeling van 1 Juli 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen: van Texel: 6,v.m. 2,45 n.m.5,15 nm. van Nieuwadiep9,15 4.— 6,35 Op Zon- en Feestdagen Van Taxel: 6,— v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep: 8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,05 7,28 sneltrein 9,05 12,37 3,25 1.54ft 4.42 4,08** 6,30 4,29§ 8,45 7,- 9,40 7,53§ sneltrein 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8,02§ 9,43 9,15 11,40 12,24§ 3,11 3,03 6,01 6,07 9,04 8,57 10,48 11,lit 12-54 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, tt Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 24—31 Juli. De Eerste Kamer is in de afgeloopen week byeen geweest, om het noodige werk af te doen en daarna met vacantie te gaan. Behalve een heele rij kleinq wetsontwerpen heeft de Senaat mede een drietal belang rijke ontwerpen afgehandeld en aangeno men. Het eerste ontwerp, dat ter bestrijding van revolutionaire woelingen, de z.g. anti- revolutiewet, werd met groote meerder heid van stemmen aangenomen. De soci aal-democraten en twee vrijzinnigen stem den tegen, terwijl de rechterzijde en de andere vrijzinnigen zich aan de zfjde der regeering schaarden. Het tweede belangrijke ontwerp was dat betreffende de salarieering der burgerlijke ambtenaren, waaraan de Kamer eveneens haar goedkeuring hechtte, terwijl het derde ontwerp van beteekenis de kolen- en cre- dietovereenkomst tusschen Duitschland en ons land betrof. Aanvankelijk was gemeld, dat de behandeling van dit ontwerp niet voer September zou plaats hebben, daar de conferentie te Spa de ontworpen over eenkomst geheel op losse schroeven had gebracht. De commissie van herstel had tegen het contract bij voorbaat gepr tes- teerd en ook Millerand had te Spa zijn stem er tegen verheven. Daarbij had minister von Simons zich in een vraagge sprek met den correspondent der N. R. Ct. uitgelaten, dat er van de overeenkomst met Nederland nu wel niets terecht zou komen. Waar de zaken zoo stonden, be hoefde de regeering geen haast meer te maken. Evenwel kwam dezer dagen een schrijven in van den Duitschen rijkskanse lier, Fehrenbach, dat de nieuwe Duitsche regeering bereid was, de overeenkomst met Nederland aan te gaan en na te komen. De mededeeling,door minister von Simons te Spa aan den man van de N. R. Ct. gedaan was onjuist uitgelegd. Uit dit schrijven bleek, dat de Duitsche regeering kans ziet, niet alleen haar verplichtingen jegens de geallieerden na te komen, doch ook om ons maandelijks 90000 ton kolen te leveren, in ruil voor den financieelen steun haar door onze regeering geboden, Vermoedelijk is dat een gevolg van het besluit van de Duitsche mijnwerkers, omdekolenproductie op te voeren, zoo mogelijk met 80 pCt., waardoor de regeering aan al haar ver plichtingen, wat de kolenleveranties be treft zal kunnen voldoen, Hoe het zij, de regeering heeft het thans gewenecht geacht het ontwerp nog vóór het zomerrécès aan de orde te stellen en de Eerste Kamer heeft het in veilige haven gebracht. —o—o—o— Nog is Polen niet verlorenMaar veel mankeert er toch ook niet meer aan. De roode legers zijn in de afgeloopen week mot verdubbelde kracht als een hooge watervloed komen opzetten en ze hebben alle staketsels, die de Polen hen in den weg hadden gelegd, weggespoeld. Zelfs de Njemenlinie was tegen zooveel kracht niet bestand en de terugtocht der Poolsche legerscharen nam gaandeweg het karakter van een vlucht aan. Maar nog is Polen niet verloren De Sovjetregeering heeft zich tot wapen stilstand en vrede bereid verklaard en meteen verzocht om een algemeen vredes congres te Londen bijeen te roepen. Waarop Lloyd George naar Boulogne aan Zee overstak om met Millerand te overleggen. En toen beiden het eens waren geworden over de gedragslijn, welke zij ten opzichte van Sovjet-Rusland zullen volgen, hebben ze het ontwerp ter goedkeuring doorge zonden naar Rome Reeds Donderdag had Lloyd George be richt van de Italiaansche regeering terug, dat zij met de te Boulogne getroffen overeenkomst instemde en kon deEngel- sche eerste minister omtrent den inhoud aan het Lagerhuis nadere mededeelingen daaromtrent doen. Daaruit bleek, ,dat aan de SovjetregeeriDg te verstaan, is gegeven, dat te Londen te houden conferentie als essentieel doel moet hebben het herstel van den vrede in Europa en in de eerste plaats tusschen Polen 6n Rusland, op voorwaarden, die de onafhankelijkheid van Polen en de wettige belangen van beide landen verzekeren. De conferentie zou zich ook bezig hebben te houden met de kwesties, die nog steeds onopgelost zijh tusschen Sovjet-Rusland en de ^randstaten, die ,nog niet een definitieven vrede met Rusland hebben gesloten. De gaallieerden zijn daarbij van meening, dat ais zij met ds delegatie van |de Sovjetregeering met eenige kans op succes willen onderhandelen, er ook afgevaardigden van de Poolsche regeering ea van de andere randstaten bij tegenwoordig moeten .zijn. Na de regeling van die kwesties, zou de conferentie kunnen overgaan, tot het behandelen van de geschillen tussohen de regeering van Sovjet-Rusland en de ge allieerden en het herstel van normale be trekkingen tusschen hen. Het wachten is thans op het antwoord uit Moskou. De geallieerden hebben den weg opengesteld om met Sovjet-Rusland over een 3lgeme6nen vrede te praten. En daar, blijkens de berichten van den laatsten tijd, de toestand in Rusland van dien aard is, dat het groot belang heeft bij een herstel van de normale verhoudingen, daar is de kans groot, dat men te Moskou met de voorstellen van Lloyd George acooord zal gaan. —o o—o In den Duitschen Rijksdag hebben de besprekingen omtrent het beleid der re geering, inzake de conferentie te Spa, geleid tot het aannemen van een motie van vertrouwen in de regeering. De beide uiterste partijen, de Duitsche nationalisten en de onafhankelijk socialisten stemden tegen. Uit de discussie bleek, dat ook de Duitsche volkspartij niet geheel en al bevredigd was met de resultaten van Spa, maar zij wenscht niet de verantwoordelijk heid van een Kabinetscrisis op zich te nemen. De Rijksdag is vervolgens overgegaan tot de behandeling van eenige wetsont werpen. Al dadelijk bij het eerste, be treffende de opheffing van de militaire rechtbanken, kwam het tot onverkwikke lijke tooneelen, doordat de conservatieven en onafhankelijken elkander bet spreken onmogelijk trachtten te maken, Slechts met de grootste moeite kon de voorzitter er in slagen de vergadering ten slotte weer in het goede spoor te brengen. Dergelijke tumulten zullen wel meer voorkomen. o—o—o— Van tumult gesproken, in de Belgische Kamer heeft men er ook een sterk proefje van gehad. Er had n.l. een demonstratie plaats van oudstrijders tegen het door minister Janson ingediende wetsontwerp, dat de stichting van een fonds van 50 millioen francs beoogt, om daaruit be hoeftige oud strijders te ondersteunen. De wenschen der demonstranten gaan heel wat verder, want zij willen liefst allen een jaargeld, als belooniDg voor de aan het vaderland bewezen diensten. Toen de Kamer nu bijeen was, verbraken de demon stranten het politiecordon, sloegen de gla zendeuren van het parlementsgebouw in en drongeh naar binnen. Ze veroorzaakten in de Kamer een woest kabaal, namen hun woordvoerders op de schouders, of plaatsten ze op de perstafel, om redevoe ringen te houden. Het kwam zelfs tot handtastelijkheden. Ten slotte werd de zaal ontruimd en werden de aanstokers gevangen gezet. In de Kamer en ook daarbuiten toonde men zich zeer gebelgd jegens d6n minister van justitie en burgemeester Max, omdat deze geen afdoende maatregelen genomen hadden tegen een zoo geweldadigde over rompeling der Kamer. Er zal nog wel over geïnterpelleerd worden. o o—o In Ierland blijft de wantoestand nog steeds voortduren. Waar bet op den duur heen moet, schijnt wel niemand te weten. De Kngelsche overheid is nog slechts in naam baas en kan zich alleen nog met den sterken arm handhaven. Lloyd George heeft in de laatsle dagen herhaaldelijk deputaties uit het Hotger- huis en Lagerhuis ontvangen, die er op aandrongen, om toch wat krachtiger op te treden tegen Sinn Fein. Dit schijnt thans ook het voornemen der regeering te zijn. Tegen 5 Augustus zal een uitzonderings wet tegen Ierland aan het parlement ter goedkeuring worden voorgelegd en de Engelsche regeering denkt dan de noodige rechtsgronden te hebben, om den burger oorlog met geweld te onderdrukken. Wat intusgchen het gevaar met zich medebrengt, dat de Sinn Feiners nog feller gaan optreden. TEXEL, 3 Aug. 1920. Iets bizouders. Zondagmorgen bracht het paard van den heer P. Bakker bij Diepwaal, in de weide twee veulens ter wereld. Het was een eenig gezicht, de onbe holpen diertjes om de moeder te zien scharrelen. Moge een tweeiinggeboor.te bij paarden wel eens meer voorkomen, zeer zeld zaam brengen de veulens er beiden het leven af en het schouwspel, waarvan Zondag zoovelen genoten hebben, is zeker wel iets bizonders. Texelsche Algemeene Wijkverpleging. Vrijwillige bijdragen ontvangen in Juli Jc. K. Spang f 1,-; G. J. O. D. D. Burg f 20,-; A. V. Burg f 2,-; P. K. Burg f 10.-. Een ongeluk, dat goed afliep. De veehouder D. Witte reed Zondag middag met vrouw en kind in het rijtuig langs den Schilderweg, toen een auto hem achterop kwam. De auto gaf signalen, ze werden door W. niet gehoord, die intusschen aan het doel van zijn tocht, de boerderij yan Jonk, was gekomen en om het hek in te draaien rechts uithaalde. De bestuurder van de auto beschouwde dat uithalen als een teeken te zijn ge hoord. Toen W. de draai nam, was de auto neven het rijtuig en reed het paard juist tusschen de voor- en achter- pooten. Gelukkig had de bestuurder van de auto zijn wagen in zijn macht, zoodat hij op hetzelfde oogenblik kon stoppon. Het paard kon zich toen weer zelf uit zijn netelige positie verlossen. Van een ongeluk, dat slecht afliep. Ze kwamen van de markt gereden. Een korf biggen maakte de reis mee. Bij de Hoogte speelde een paar kinderen met een wagentje. Het paard maakte zich daarvoor angstig, sprong ter zijde en de dresseerkar sloeg daarbij om. De biggen zochten een heenkomen, de bestuurder kwam er goed at, maar de veehouder G. Schraag, die met z'n buurman was meegereden, moest het gelag betalen een been was hem op twee plaatsen gebroken, hij leed ont zettend voel pijn. Met behulp van voorbijgangers werd S. bij don veehouder P. Kooij binnen gedragen. Dr. Boswijk verleende de eerste ge neeskundige hulp. S. is, naar wij ver- nemeD, vanmorgen naar het ziekenhuis te Helder vervoerd. Uitgelokt door de hooge loonen. Aan de Oost-GroDingsche grens komen dagelijks Duitscbers, die hier te lande werk willen zoeken.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1