- rn w ti ciri ui N",*421 Zaterdag 7 Augustus 1920. S3"" Jaargang. Nieuws- Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. to "WW Binnenland, Gemengd Nieuws. FEUÏÏiLBT' noOGWATF-R Reede van Texel. E COURANT. Bit blad verschijnt Woensdag- en Saterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Advertentiëu daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN en ABVEKTENTIEN worden sangenome» do Uiig. Fwka LANGEVELB& DE R O O IJ, Parkstraat, Boia orTtxsi, LICHT OP1 Van Woensdag 4 Aug. tot en met Dinsdag 10 Aug. voor rijwielen 9.15 uur, voor rijtuigen 9.45 uur (Zomertijd.) Donderdag 5 Aug. v.m. 12,54 Vrijdag 6 1,13 Zaterdag 7 „1,57 Zondag 8 2,48 Maandag 9 3,51 Dinsdag 10 5,13 Woensdag 11 6,36 Des namiddags is het ongeveer een halfuur ter hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg- geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'h uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Beperkte dienstregeling van 1 Juli 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen: van Texel: 6,v.m. 2,45 n.m.5,15nm. van Nieuwtdiep9,15 4.— 6,35 Op Zon- en Feestdagen: Van Texel6,— v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep: 8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9.05 7,28 sneltrein 9,05 12,37 3,25 I.54ft 4-42 4,08** 6,30 4,29§ 8,45 7,- 9,40 7,53§ sneltrein 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8,02§ 9,43 - 9,15 1M0 12,24§ 3,11 3,03 6,01 6,07 9,04 8,57 10,48 II,11+ 12,54 Niet op Zon- en feestdagen, T Alleen op Zondag. ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Da typische lotgevallen van een gevangene in Engeland door STEVENSON, 27.) Ik geloof, dat ik het natuurlijkst ia dien- rol zal kunnen optreden. Mijnheer St. Yves (wane dien naam zal ik voortaan dragen op mijn tocht) beschouw ik als eeu soort tooneelfiguur, en zijn uiterlijk moet daarmee overeenstemmen. Maar toch moet ik u op iets wijzen, zei ze. Indien u een grot werkmanspak draagt, komt net er weinig op aan hoe het zit, terwijl de kleeren van een „gentleman" in de eerste plaats goad moeten zitten vooral voor u met uw zij zweeg een oogenblik met uw eenigez'.ns opvallende manieren. ,0a, helaas, die manieren, zsida ik. be loof mij, juffrouw Flora, juist door die eigenaardigheden, dse wij hebben, lijden wij. Gij zelfs zijt opvallend, zelfs midden tussohen een aantal mentenen, wanneer u ne gevangenen bezoeKt. Is vreetde, dat ik door deze woorden mija goed,, ecgï-1 op Oo vlucht zou kunnen jagen eR voegde daarom m dt-nzt-liden adem nog e.n paar aanwijzingen omUeot Aangifte voor de Bevolkingsregisters, Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen voor zooveel noodig, dén inge zetenen in herinnering: A. dat zij, die zich in deze gemeente komen vestigen, hiervan binnen eene maand ter secre tarie der gemeente moeten doen blijken door overlegging van een getuigschrift van verande ring van werkelijke woonplaats (verhuisbiljet); B. dat zij, die deze gemeente verlaten, een getuigschrift, als bovenbedoeld, behooren op te vragen. Overtreding der bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden; C. dat van verhuizing binnen de gemeente binnen dertig dagen moet worden kennis ge geven ter secretarie, met aanduiding van het perceel, dat men verlaten en hetwelk men be trokken heeft. Het niet naleven der bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Texel, 6 Augustus 1920. Burgemeester en Wethouders voorn., De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYS1NG DAMSTE. TEXEL, 6 Aug. 1920. Limonade eu Wijn nit Rabarberstelen. Men treft slechts zelden in den handel bovengenoemde artikelen aan, daar de stengels, die het sap leveren, meestal als compóte of vla gebruikt worden. De klein gesneden stengels laten zich op hoogst eenvoudige wijze conserveoren, door ze in flesschen met kokend water te overgieten en d6zen luchtdicht te sluiten. Het sap als zoodanig wordt wegens zijn gering gehalte aan suiker en zijn eenigszins scherpen zuren smaak niet gaarne gebruikt, te meer daar de aanwezigheid van zuringzout (zure zuringzure potasch) niet onbedenkelijk voor de gezondheid geacht wordt. Wij achten het nu van belang te wijzen op nieuwe proefnemingen ten deze in Duitschland uitgevoerd, welke tot resultaat hadden, dat indien bij het uitgeperste sap een hoeveelheid van 0,25 a 0,85 zuivere koolzure kalk (geprecipiteerd krijt) gevoegd wordt, de schadelijke werking van het sap na bezinking 9n ültreering geheel ge neutraliseerd wordt, door de onoplosbare zuringzuurverbindingen van de gebezigde kalk. Een toevoeging van 10 alcohol of voor (geheel-onthouders) van V« 7» mie- stof en kleur van het pak kleeren. Zij keek mij met groote oogen aan. O maar, mijnheer St. Yves! riep zo uit, dat gaat toch niet! Ik wil niet zeg gen, dat die kleeren u niet goed zouden staan maar voor een reis pasten ze, dankt me, toch niet. Ik geloot dat u er to te fleurig, te vroolijk in zult inzien. En waarota zou ik er niet fleurig en vroolijk uitzien Ik ben zoo laag een voorwerp van spot geweest in mijn boe venpak. Kunt u niet met mij voflen, dat een der bitterste zijden der gevangenschap de Heeding ie Sluit mij op, leg mij aan ketenen maar vergus mij mezelf te blijven. U weet niet hoe ontzettend het is onafgebroken in een narrenpatc rond te loopen onder vijanden, voegde ik er bitter bij. Maar u best fceuach onrechtvaardig in uw oordeel, riep ?rj uit, Uit uw woor den zou men opmaken, dat men u heeft uitgelechen, eo dat is nooit bij iemand opgekomen. Zelfs tante die zich soms weliswaar niet zeer tactvol gedroeg had diep medelijden met u. Iedere lap, waar mede uwe kleeren versteld waren, stemde ons droevig. Het zou het werk van ,een zuster hebben kunnen zijn Een zuster heb ik nooit gehad, zei ik. Maar u zeide, dat u nooit over mij hebt gelachen O, mijnheer St. Yves! Nooit! riep zij uit. Daarvoor was alles wat zagen, veel te trearig! Een man, een gentleman In de Hoeren vaa een hansworst, bede- renzuur maakt dit sap, volgens de Duitsche onderzoekers, voor onbepaalden tijd houdbaar. (Maandblad tegen vervalschingen Te Alkmaar werd dezer dagen met gunstig gevolg eindexamen H.B.S.' 5-jarige cursus afgelegd door onzen plaatsgenoot Joh. S. Keijser R.Pz. Een mooi baantje. Bij het onderzoek naar een loonconflict in de schapenteelt ip de Westelijke Staten van Amerika heeft het arbeids- departement ontdekt, dat de schapen scheerders een loon kunnen halen van 50 dollars por dag. B(j het contract toch is bepaald, dat por schaap 17 '/3 dollar cent betaald wordt en een bekwaam scheerder kan wel 300 schapen per dag- scheren, zoo lezon wij in do groote bladen. Zeker een nul te veel, of wel, Ameri- kaansche schapen, zouden wij er aan willen toevoegen. De Koog, 6 Aug. Donderdagavond werd er in 't café van den heer R. J. Daalder een ver gadering gehouden, waar do vraag werd gesteld of er dit j aar wederom oen volksfeest zou worden gehouden. Na enkele besprekingen werd besloten, om dit jaar op 81 Augustus (Koninginne dag) een volksfeest te organiseeren, waarbij dan verschillende spelen, zooals karretjes rijdeD, ringrijden op paard, zakloopen, stoelendans, stembuswedstrijd enz. zullen plaats hebben. Door de vergadering werd een com missie benoemd, die een en ander zal regelen. Zelf-help. Men schrijft aan De Tijd De gemeente Schimmert wou geëlec- trifleeerd worden. De boeren wilden den electriscben stroom voor hun machines eu voor de verlichting van straat, huis en stal. De petroleumlamp is immers niet meer van onzen tijd. De Raad be sloot tot electrificatie van do gemeente. De kosten bedragen om en nabij f90.000 Het gemeentebestuur deed alle moeite om een leening te sluiten, doch dit lukte niet. Maar de vroede vaderen zaten niet lead, niet waar Eea man in zulke droeve omstandig heden, en toch zijn lot moedig en waardig dragend. Begtijpt u dan niet, dat. zelfs indien alles zoa ware als u zegt, zelfs indien u hadt gevonden, dat die gevangeaiskleeren mij goed stonden, dat ik terwille van mij zelf, terwille van mijne natia vurig wenach mjj aan u te vertooaen in kloeron, passend aan den. raag en Btand, waarin God heeft behaagd mij te doen geboren worden dat ik wen2ch dat u aan mij zult denken en aaa mij zult herinnerd wordea tsn- mios;e door iets anders dan door een zwavelkleurig boevenpak en een onge schoren kis. U hecht veel to veel nan kleeren, zeide z?. Ik ben niet zoo. Maar ik wel, vrees ik. Maar ver oerdeel mij daarom niet te zeer. Ik sprak zooevon van herinneren, Ik be zit. zeer vela souvenirs, waarvan ik niet zal kun nen scheiden, voordat da dood «n Bet ge heugen er mij vaa berooven. Yele daar van zijn grootsche zaken, edele deug den weldadigheid, msdslijdea, trouw. Anderen echter zija t.ivialar. Htrioneié u zich den d^g, miss Flora, dit ik u voor't eerst zag Hat woei erg. Za! ik u vertellen wa' u aan hs.di Wij waren b iden opgeslatc, en zij had de deurklink in d-, hacti, urn lieer-, te gaan. Misschien had hare h'Udiog my o;0;di stil. Zij belegden een druk bezochte ver gadering, om den toestand door den bur gemeester voorgelicht, te bespreken. Nu zal worden getracht de leening te slui ten onder de bevolking zelve, in aan- deelen van 1U00, 500, 250 en 100 gul den, ad 6 pCt. Een der belanghebbende beloofde financieelen steun voor 10 a 15.000 gulden. In- en uitval van liet Edblad. De boefsmid werd met open mond aangegaapt door een straatbengel. Dat giDg bem ten slotte vervelen. Het rood gloeiend hoefijzer, dat hij onder handen bad, met een tang boet pakkend, hield by het plotseling den jongen vlak bij 't gelaat. De smid verwachtte dat de jongen schrikken zou en beenen maken. Maar tot zijn verbazing vertrok de jongen geen spier en ging geen stap achteruit. De jongen haalde minachtend zijn schouders op en keek laatdunkend naar 't gloeiende ijzer. Als je me een guldentje geeft, baas, lik ik er aan, zeide hij. Dat wou de verbaasde smid wel eens zien. En de jongenaccepteerde den gul den, likte 'm, stak 'm in zijn zak, en koos het hazenpad. Visch voor Duitschland. Mocht aanvankelijk in Duitschland hoofdzakelijk versche en geen gerookte visch ingevoerd wordeD, thans is de import-bewilliging reeds uitgebreid tot bokking en bewerkte makreel, en in export- en vischhandelskringen verwacht men plm. 1 Augustus opheffing van alle beporkingsbepalingen, mede door de actie over de geheele linie van Duitschen groot-, middel- en detailvischhandel voor vrijen export van het buitenland. Sch. Ct. Men meldt van Terschelling aan het „Hbld.": De stoomtrawler „Hollandia" van de maatschappij „Hollandia", te IJmuiden, kreeg op 15 m(jl uit de kust een mijn in het net, welke ontplofte en het achterschip vernielde, zoodat het schip zonk. De gebeele bemanning redde zich met eigen sloep en landde op Terschelling. L. D. gemaakt en deed mij de laatste seconden van ors onderhoud waarnemen. O, u bent veel te romantisch, zeide ze lachend. En op balzelfde oogonblik verdween do zou voor mijn aaagezicht, mijne toovenares bud de vlucht genomen. Ik bevond mij weer alleen in de schemering met de broe dende kippeD. HOOFDSTUK IX. Een ougenoode gast Het overige van don dag bracht ik sla pend door, liggend ia een boek van bot kipp-nbok, op Flora's sjaal. Ik werd pas wakker, toen ik eeu lioht op mij voelde schijnen. Verschrikt richtte ik m(j op ik droomde, dat ik cog tussaben hemelen aat-da zweefde en ik zag Ronald, die zich over mij heenboog, met een lantaarn in de baad. Het bleek middernacht tszijn en ik had zestien uur achter elkaar ge slapen. Flora bad baar kippen, binnenge bracht, zonder dat ik er iets van had ge hoord. Ik kon mij slechts ar vragen of zij misschien zich gebukt had om in mijn slaap naar mij te kijken. De henccn slie pen. Ik zeide haar gaarne goeden nacht want mij wachtte een goed maal. Wo ■iit verool.j'i

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1