Woensdag 18 Augustus 1920 SS84" Jaargang nieuws- en Advertentieblad, Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Nü J424 Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- ea Zaterdagmorgen Abonnemenltpryt per S maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. ldverteutlën daags voor de uitgave vóór 1 our nam. Prijt der Advertentiin. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN en ABVEBTENTIEN worden aangenomea bg de üitg. Emr* LANGEVEL9A DE B O O IJ, Parkstraat, Bun» orTixn LICHT OP! Van Woensdag 18Aug. toten met Dinsdag 24 Aug. voor rijwielen 8.45 uur, voor rijtuigen 9.15 uur HOOGWATER Reede van Texel. (Zomertijd.) Donderdag 19 Aug. v.m. 1,— Vrijdag 20 ,1.21 Zaterdag 21 2,03 Zondag 22 2,50 Maandag 23 3,50 Dinsdag 24 „5,11 Woansdag 25 6,34 Des namiddags Is het ongeveer een halfuur ter hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Bnrg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Beperkte dienstregeling van 1 Juli 1924 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen: van Texel: 6,— v.m. 2,45 n.m.5,15nm. van Nieuwediep9,15 4.— 6,35 Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 6,— v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,05 7,28 sneltrein 9,05 12,37 3,25 1.54ff 4.42 4,08** - 6,30 4,29§ 8,45 7 9 40 7,53§ sneltrein 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8,02§ 9,43 9,15 11,40 12,24§ 3,11 3,03 6,01 6,°7§ 9,04 8,57 10,48 11,lit 12.54 ?Nlet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, tt Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Vrijstelling militiedienst wegens landstorm broederdienst. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de wet van 28 Mei 1920 de Militiewet zoodanig is gewijzigd, dat thans ook landstormdienst in aanmer king komt voor vrijstelling van den dienst bij de. militie wegens broeder- dienst. Voor hen, die voor de [lichting der militie van 1920 of 1921 zijn ingeschre ven, bestaat de gelegenheid om alsnog vrijstelling wegens broederdienst aan te vragen in verband met den dienst, dien een of meer broeders of halfbroeders bij den landstorm hebben vervuld. Daartoe moet door of vanwege belanghebbenden tusschen 16 en 81 Augustus 1920 bij den Burgemeester aanvraag worden ge daan tot het opmaken van het yereischte getuigschrift. Meer m het bijzonder kan dit ter Secretarie dezer gemeente geschieden op Woensdag 25 Augustus a.s., des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. Daarbij moet door of vanwege den be langhebbende worden gezorgd voor de tegenwoordigheid van 2 getuigen, die meerderjarige mannelijke personen moe ten zijn, van wie kan worden aange nomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschrevene behoort, voldoende be kend zijn. Medebrengen van bewijzen van vervulden werkelijken dienst, zak boekjes, enz. is wenschelijk. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de aangeplakte bekendmakingen. Texel, 14 Augustus 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYSINQ DAMSTE. 7—14 Aug. Geld 1 Geld 1 Minister de Vries, die de sleutels houdt van 's lands schatkist, heeft weer eens de kreet laten weerklinken. Zjjn wetsontwerp tot invoering van een weelde belasting toch, mag als zoodanig gelden. De Minister heeft het ontwerp ter kennis making rondgezonden aan de Kamers van Koophandel, Kamers yan Arbeid, enz. en dat was zeer adrem, want de weeldbe- lasting, waarmee onze minister van finan ciën het Nederlandsche volk „blij" wil maken en waaruit hij jaarlijks 24 millioen gulden denkt te halen, raakt in het bij zonder wel onze handel en arbeid. De minister toch heeft het begrip „weelde", blijkens den aan het ontwerp toegevoegden staat van artikelen, die in zjjn oogen weelde-artikelen zijn, zoo ruim getrokken, dat ge straks, als het ontwerp wet mocht worden, niet in een winkel zult kunnen gaan om het een of ander voor uw kamer of tafel te koopen, of de weeldebelasting zal even een greep in uw portemonnaie doen. Het spreekt wel vanzelf, dat de producent de belasting zal afwentelen op de koopers en het zou daarbij heelemaal in de lijn liggen, dat er ook nog een kleine prijsverhooging voor den baas zelf boven opgelegd wordt. Als het Rijk lO°/0 vraagt dan kan de kooper ook wel 15% betalen. We weten niet of de lezers de bonte lijst van weeldeartikelen, door minister de Vries opgesteld, onder de oogen hebben gehad, maar als dat het geval geweest is, dan weten ze dat ze straks, om buiten de nieuwe belasting te blijven, zich een sober heid moeten eigen makeD, die van een Diogenes een vermaard man heeft gemaakt. De lakneusjes van de schoenen die ge. koopt zullen weelde zijn, evengoed als de edelgesteenten, waarmee ge u bij een feestelijke gelegenheid wilt sieren, Uw paraplu en uw fiets, de boa en het tascbje van uw wederhelft, het bloemstukje op uw verjaardag, de druiven die ge koopt voor uw zieke en honderden artikelen meer, die het levensgenot van den kleinen- en den burgerman verhoogen kunnen, zullen straks „weelde" zijn. -o-o-o— Wat het buitenlandsch gebeuren aangaat, was er in den laatsten tijd eigenlijk maar één onderwerpPolen. Daaromheen con centreerden zich een aantal gebeurtenissen, die allen een sfeer van spanning en on zekerheid schiepen. We noemende con ferentie te Hythe, de weigeriDg van Sovjet- Rusland, de overeenkomst tusschen Hille- rand en Lloyd George gesloten, het roode offensief, de vredesconferentie te Minsk, de erkenning door Frankrijk van generaal Wrangel, de weigering der Vereen. Staten om de regeering van Sovjet-Rusland te erkennen, we somden alleen de belang rijkste feiten op. Lloyd George en Millerand zijn het, zooals we weten, te Hythe over de aan Rusland te stellen voorwaarden eens ge worden. In hoofdzaak is het hen te doen om te voorkomen, dat Polen als zelfstandige natie verdwijnen zal. Wat de Sovjet-regeering als de grond slagen voor haar plannen met Polen ter kennis der geallieerden bracht, leek waar lijk zoo kwaad niet. Polen zou Polen blijven en over wapenstilstand en vrede zou te Minsk worden onderhandeld. Goed, zei Lloyd George, begin nu maar gauw te onderhandelen en als ge klaar raakt met Polen, dan moogt ge te Londen komen, om met de geallieerden over de algemeene vredesvoorwaarden te praten. Maar nu kwam de eerste ergernis voor Lloyd George. Men scheen te Moskou vol strekt niet zooveel baast te hebben als te Londen. De vredesconferentie te Minsk, die op den 11 Augustus zou aanvangen, was drie dagen later nog niet begonnen. De Sovjet-regeering had met de onderhande lingen heelemaal geen haast. De toeleg bleek duidelijkvóór de onder handelingen te openen, wilde Sovjet-Rus land zoo ver mogelijk in Polen staan, liefst Warschau in zijn bezit hebben. Geen wonder, dat dit trouwelooze spel Lloyd George andermaal begon te verdrieten en dat hij een nieuwe krachtige nota aan Kamenef ter hand stelde, waarin hij nog maals op een onverwijld openen der onder handelingen te Minsk aandrong. Een ergernis, misschien niet minder groot, werd Lloyd George bezorgd door niemand minder dan zijn bondgenoot Millerand. Nauwelijks was deze te Parijs teruggekeerd, of in de Londensche bladen kon men lezen, dat de Fransche regeering besloten had, de regeering van generaal Wrangel als de wettige regeering van Zuid-Rusland te erkennen. Dat was voor de Engelsche regeering en inzonderheid voor den eersten minister een pijnlijke verrassing, want dit besluit was genomen geheel buiten zijn medeweten om. Toen hem dan ook in het Lagerhuis gevraagd werd, wat er aan was van het bericht, verklaarde hij rondweg, dat het bericht bepaald ODjuist moest zijn. Zondag nog had hij met Millerand alles nauwkeurig geregeld en daarbij was overeengekomen, dat ingeval Sovjet-Rusland niet een be hoorlijken vrede aan Polen wilde geven, militaire en maritieme maatregelen ge troffen zouden worden, en generaal Wrangel tevens openlijk zou worden erkend. Zoo'n krantbericht moest men dus dadelijk maar niet gelooven. De minister had geen enkel bericht uit Parijs ontvangen en de Fransche gezant wist ook van niets Doch den volgenden dag kwam uit Parijs de officieele bevestiging. Wat Lloyd George toen gedacht of gezegd zal hebben, zal wel niemand gewaar worden. o—o—o— In Moskou zal men wel in zijn nopjes zijn met dezen gang van zaken. Met tracht daar thans van de verdeeldheid der gealli eerden party te trekken, door te beproeven met Duitschland, Oostenryk enItalië diplomatieke betrekkingen aan te knoopen. En deze pogingen hebben succes ook. Zelfs Italië heeft reeds aan de geallieerden medegedeeld, dat het aan een blokkade van Rusland niet mee wenscht te doen. Voor Lloyd George is het te hopen dat de onderhandelingen te Minsk, die eindeiyk begonnen zyn, esn gunstig resultaat op leveren. Dat zou hem uit groote moeilijk heden redden. c—o—ci- Over de andere buitenlandsohe aangele genheden moeten we alweer met een beknopte nalezing volstaan. De aandacht had zich in de laatste dagen ook bezig te houden met de zeer gespannen toestand in het Saargebied, waar de alge meene werkstaking is afgekondigd als protest tegen het draconisch optreden der Fransche bezettingstroepen. De Fransche overheid duldt echter geen staking of ander protest en treedt met wapengeweld daar tegen op, De verbittering der bevolking is daardoor ten top gestegen, de toestand schijnt er zeer te spannen. o—o—o— Te Parys heeft weer eens een politieke moordaanslag plaats gehad. Thans werd Venizelos, de Grieksche staatsman, het slachtoffer. Een tweetal gewezen Grieksche officieren losten revolverschoten op hem, doch Venizelos werd niet ernstig gewond. De daders werden gearresteerd. —o o—o Te Brussel is de internationale zeelieden cpnferentie gehouden. Verschillende onder werpen zyn door de gedelegeerden besproken waarvan we even een tweetal nogal be langrijke aanstippen. Allereerst het besluit, waarbij word overeengekomen tot een internationale actie, om te komen tot den 48-urigen werkweek voor de zeelieden en den 44 urigen voor de havenarbeiders, zoomede tot een geiyke loonregeling in alle landen. Zoo noodig zal de staking dienst doen, om deze eischen vervuld te krijgen. Een ander belangryk besluit was dat waarbij besloten werd, voortaan alle vervoer van munitie en troepen voor oorlogsdoel einden te weigeren. Dit besluit heeft op het oogenblik vooral practische beteekenis voor de Engelsche zeelieden en haven arbeiders, indien Lloyd George, daartoe door de houding van Sovjet-Rusland gedwongen, mocht willen overgaan tot het zenden van munitie en troepen naar Polen. Door de Britsche zeelieden is reeds een dergeiyk besluit genomen, doch hun leider, Clynes, heeft aan Lloyd George toegezegd, dat dit zal worden herzien, als mocht blijken, dat Sovjet-Rusland het plan heeft Polen te vernietigen. TEXEL, 17 Aug. 1920. Brandspuit probeercn. 't Was feest voor do jeugd, ze was bijna niet in bedwang te houden, toen te half acht bij het brandspuithuisje de namen der dienstplichtigen werden af gelezen en toen eenmaal spuit B uit rukte, nam het gejoel een aanvang. Dat gejoel bleef aanhouden, de jeugd genoot, totdat de spuiten weer waren opgeborgen. Het was Zaterdag feest voor de jeugd. Of de ouderen ook zoo in hun sas waren? We meenen, het te mogen betwijfelen. Het komt ons voor, dat de tijd voor die gedwongen diensten voorbij is. We willen het mee betreu ren, doch het doet aan het feit niet af, dat er heel niet lustig meer wordt aan gepakt. Echter, de bluschmiddelen zijn beproefd en in orde bevonden, daarom was [het, dat het ging. De aanjager was geplaatst bij de brandput aan de Warmoesstraat, spuit B, staande op het Schildereind, werd door hem gevoed en gaf naar weasch water.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1