Na. 4426 Woensdag 25 Augustus 1920. $88t# Jaargang. Spoor- en Bootdieast. Van week tot weeL J) it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentiën daags voor de uitgave vóór 4 nar nam. ABONNEMENTEN ea APVEKTENTIEN worden aangenomoa bg de üitg. Fmha LAN0EVEL8 D E R O O IJ, Parkstraat, Bono o? Tixai LICHT OP I HOOGWATER Reede van Texel. AbonnemtnUpriijt per S maande». Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prjj» der Advtrtenliini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woensdag 25 Aug. tot en met Dinsdag 31 Aug.: voor rijwielen 8.30 uur, voor rijtuigen 9.—uur (Zomertijd.) Donderdag 26 Aug. v.m. 7,40 Vrijdag 27 8.30 Zaterdag 28 9,07 Zondag 29 9,40 Maandag 30 10,11 Dinsdag 31 10,42 Woensdag 1 Sept. 11,15 Des namiddags is het ongeveer .een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Bnrg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/, uur. Voor postwissels, kwitantiEn en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur* tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Beperkte dienstregeling van 1 Juli 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen: van Texel: 6,v.m. 2,45 n.m.5,15nm. van Nieuwcdiep9,15 4.— 6,35 Op Zon- en Feestdagen Van Texel: 6,— v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep: 8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,05 7,28 sneltrein 9,05 12,37 3,25 1.54ft 4.42 4,08** 6,30 4,29§ 8,45 7,— 9,40 7,53§ sneltrein 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8,02§ 9,43 9,15 11,40 12,24§ 3,11 3,03 6,01 6,079,04 8,57 10,48 ll.llt 12,54 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zondag, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Loting voor dc Militie. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de loting voor de militie der lichting 1921 voor deze ge meente zal plaats hebben in de m.u.l.o. school te den Burg alhier op Dinsdag 14 September a. s. des voorin. 11,30 uur. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de aangeplakte bekendmakingen. Texel, 23 Augustus 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYSING- DAM3TE. 14—31 Aag. Antwerpen is in feesttooi, want er wordt de Vile Olympiade gehouden. Er is een reusachtig stadion ingericht met duizenden plaatsen voor het publiek en een groote ruimte voor de deelnemers aan deze Olym pische spelen. De eeriste na den bloedigen wereldoorlog en er li gt nog iets van de schaduw van de voorb ije donkere oorlogs dagen over dit groots iche internationale vredeagebeuren. Uit sc hier' alle landen der wereld zyn de deeln emers opgekomen, ïelfs uit de Zuid-Amerikaansche staten, hit Australië, Afrika e n Japan, maar tevergeefs zoekt ge naar de namen van Duitschland en Oostenrijk,[alsof zij nog niet weer opgenomen zijn in de volkerenge meenschap. Dat is nog het nadonkeren van den oorlogsnacht. Iets daarvan zag men ook in den plech- tigen herdenkingsdienst, die aan den voor avond van den openingsdag in de groote Onze Lieve Vrouwekerk gehouden werd. Een herdenkingsdienst, een rouwdienst ter nagedachtenis van de vele beoefenaars der sport, die in den oorlog gebleven zijn. Kardinaal Mercier leidde dezen plechtigen dienst en in de redevoering, die hy hield, sprak h(j het uit, hoe voor 1914 de sport een middel was ter voorbereiding van den oorlog en hoe zy thans dient te zyn ter voorbereiding van den vrede. De opening der Olympische spelen ge schiedde door den Koning der Belgen, die met zyn gemalin en dochter naar Ant werpen overgekomen was. Er ging aan vooraf een schitterend défilé van de deel nemers, die elkander straks den eerepalm zouden betwisten en die al hun krachten zouden inspannen om de kleuren van hun land uit dezen vreedzamen ivolkerenkamp met eere te voorschyn te doen treden. Ook Nederland zond een aantal vlugge en Yaardige jonge mannen naar deze Olympi ade De koning opende de Olympische spelen, nadat de kanonnen eereschoten hadden gelost. En kardinaal Mercier zegende ze in, waarna Zweedsche zangers het Belgische volkslied zongen en de muziek weerklonk. Het is een indrukwekkende plechtigheid geweest: Thans zyn de spelen in vollen gang. o—o o Lloyd George is een tydj© de beslom meringen van het drukke staatkundige leven ontvlucht. Hij heeft zich naar Lu- zern begeven, om in de schoone Zwitser- sche natuur uit te rusten van den inge spannen arbeid van zooveel maanden achtereen. Koning Albert van België heeft te Luzern een eigen villa en hij was zoo vriendelijk, deze aan denEngelscben eersten minister voor diens tydelijk verbiyf be schikbaar te stellen. Lloyd George beeft blijkbaar de staat kundige zorgen thuisgelaten. 't Is voor hem thans vacantie en zoo kon Havas dan ook melden, dat hy op zijn reis door Frankrijk naar Luzern geen enkele ver tegenwoordiger der Fransche regeering heeft ontmoet. Het vacantieuitstapje van den Engelschen eersten minister kan ten opzichte van de internationale gebeurtenissen aanspraak maken op eenige beteekems. Het mag als een hoopvol teeken worden aangemerkt. Het spreekt wel vanzelf, dat Lloyd George den internationalen toestand als gunstig beschouwt. Anders toch zou hij zeker Londen niet hebben verlaten. Blijkbaar acht hij het Russisch-Poolsche conflict thans niet zoo ernstig meer, dat hij daar door verandering in zijn plannen moest brengen. 't Is te hopen, dat Lloyd George onge stoord zijn volle vacantie in het schoone Luzern zal mogen doorbrengen en dat zijn optimisme hem ni6t inden steek zal laten. Want, dat hij omtrent de Russisch-Pool sche aangelegenheden optimistische ge stemd is, bleek nog dezer dagen in Hoo- ger- en Lagerhuis, toen hij verzekerde, dat hij alle hoop koesterde, dat het in het oosten wel terecht zou komen. Mogelijk heeft Lloyd George aie^ hoop gegrond op de mededeelingen, welke hem door Kamenef, den Russischen gedele geerde, werden verstrekt. Kamanef heeft eenige malen een nota aan de Engelsche rege6ring doen toekomen, waarin verzekerd werd, dat Sovjet-Rusland er niet aan denkt de onafhankelijkheid van Polen aan te tasten, dat het vrede wenscht, niet alleen met Polen, maar met iedereen, o—o—o— Te Minsk wordt tuaschen Sovjet-Rusland en Polen over den vrede onderhandeld. Tenminste de Poolsche .delegatie is te Minsk aangekomen. Maar meer weet men ook al niet en er loopen zelfs allerlei ge ruchten, dat het met die vredesonderhan delingen heelemaal niet opschiet, dat deze zelfs nog niet eens begonnen zyn. Reuter weet mede te doelen, dat Kamenef te Lon den van Tsjitsjirln, den Russischen minis ter van buitenlandsche zaken, een telegram ontving, meldende, dat er geen onderhan delingen plaats hadden, tengevolge van de schuld der Polen. En uit Warschau kwam dezer dagen het bericht, dat de Poolsche regeering tot nog toe geen enkel bericht van de Poolsche vredesdelegatie uit Minsk had ontvangen. Men mag dan ook wel vragen wat gebeurt er te Minsk Oefenen misschien de laatste gebeurte nissen op het slagveld een vertragende invloed uit op de besprekingen te Minsk Onmogelijk is dat volstrekt niet. Het zou heelemaal niet behoeven te verwonderen, als de Polen thans op hun beurt niet zoo veel haast hebben met het sluiten van wapenstilstand en vrede. Onlangs hadden de Russen geen haast. Het groote offensief was in vollen gang en het giDg de Russen zeer naar wensch, want de opmarsch in het Poolsche gebied werd met zeven myis laarzen voortgezet. Alles wees er op, dat het Poolsche leger reddeloos verslagen was, dat het in geheel ontredderden toestand terugtrok en de val van Warschau slechts een kwestie van een paar dagen meer was. Maar zie, de krijgskans heeft zich gekeerd. Onder leiding van generaal Weygand, den chef van den Franschen generalen staf, is het Poolsche leger gehergroepeerd en daarna tot den tegenaanval overgegaan. Generaal Weygand heeft dezelfde tactiek by War schau toegepast als destyds generaal Joffre bij Parys en zoo heeft men bij de Poolsche hoofdstad zoo'n tweede Marneslag gezien. Terwijl het scheen alsof Warschau zóó voor den druk van het roode offensief zou bezwijken, tastte het Poolsche noorder- leger den vijand met geweldige kracht aan en wierp dezen over een breed front en op het meest belangrijk punt van aanval kilometers ver terug. De bedreiging van Warschau nam voor- loopig weer een einde en de vijand werd terug geworpen tot aan, en hier en daar tot achter de Boeg. Polen herademt weer en waar het leger nog steeds met kracht het tegenoffensief voortzet en de bolsjewiki dit nog Diet hebben kunnen lot staan brengen, daar spreekt men in de Poolsche legerberichten reeds van een naderende eindoverwinning. Heeft het keeren van den krijgskans misschien invloed gehad op de houding van de Poolsche delegatie te Minsk Die vraag mag worden gesteld. En meteen mag worden gevraagd, of het Poolsche succes een definitief karakter zal dragen. Uit de berichten valt af te leiden, dat het rcode leger wat al te snel voort- gerukt is en dat het daardoor bet zware geschut moest achterlaten. Thans zou de zware artillerie echter in stelling zyn ge bracht en zal het moeten blyken, of de Polen de kracht hervonden hebben om zich te handhaven. —o—o—o— Volgens sommige berichten is de neder laag der bolsjewiki hoofdzakeiyk een gevolg van het feit, dat het roode legerbestuur een groot aantal divisies naar Zuid-Rusland hoeft moeten zenden, omdat het offensief van generaal Wrangel daar voor de Russen erg gevaariyk begint te worden. Onmoge- lyk is dat niet, want generaal Wrangel heeft in de laatsto dagen nogal vorderingen gemaakt. En daarby komt, dat de bevolkiDg van Zuid Rusland meer voor generaal Wrangel sohynt te gevoelen dan voor de bolsjewiki. Generaal Wrangel heeft de boeren voor zich gewonnen door de maat regelen op landbouwgebied, waar hij voor de boeren het vrye landbezit verzekerd heeft. Bovendien heeft hy een dergeiyke overeenkomst gesloten met den Oekrain- sehen Boerenbond, terwijl hy tevens de Donkozakken voor zyn plannen heeft weten te winnen. Dat men aan deze dingen te Moskou volle aandacht schenkt, is alleszin» begrijpeiy k. 0o o Men hoorde in de laatste dagen niet veel meer spreken over het meeningsverschil tusEChen Frankrijk en Engeland, inzake Polen. Maar opgelost schijnt de kwestie niet .te zijn en men bepaalt er zich thans liefst toe, de zaak als van weinig beteeke- nis voor te stellen. Hoever de meeningen uiteen loopen blijkt intussohen wel uit het feit. dat Frankryk generaal Wrangel openlijk als do wettige regeerder over Zuid-Rusland heeft erkend en op allerlei wijze (ook in militair opzicht) diens offensief steunt, terwyi Lloyd George openlijk in het Hoogerlruis het offensief van Wrangel afkeurde en hem de mede- deeling gezonden heeft, dat Engeland daar voor geen enkele verantwoordeiykheid wenscht te dragen. Een nog scherper meeningsverschil dreigt geboren te worden uit hst optreden van den hoogen gedelegeerden commisaris Sir Tower te Dantzig, die het overschepen van oorlogsmateriaal voor Polen in de haven van Dantzig verboden heeft, omdat Dantzig een neutrale vrystad is. In Frankryk ia men daarover zeer ontstemd en de bladen vragen of Tower Engeland vertegenwoor digd inplaats van de geallieerden. De Fransche regeering, die. de Polen hulp toegezegd heeft, tracht groote hoeveelheden munitie en wapens naar Polen te zenden en daar heeft Sir Tower nu een stokje voor gestoken. Het laatste woord is daarover zeker nog niet gezegd. o-o—o In Opper-Silezie, het gebied, dat deels door Polen, deels door Duitschers wordt bewoond, heeft men in de afgeloopen week hevige onlusten gehad, waarbij tal van dooden en gewonden gevallen zyn. De Duitschers kwamen in verzet tegen de Fransche bezettingstroepen, omdat zij meenden, dat er teveel troepen geconcen treerd waren en dat dit geschiedde om straks de Polen te helpen. De Polen vielen op hun beurt de Duitschers aan en zoo vocht alles door elkaar. De intergeallieerde Commissie heeft den staat van belog afge kondigd.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1