De Keldersche Meubeltransport en Sleeponderneming Binnenland. Gemengd .Nieuws, TEXEL, 24 Aug. 1920. Mej. Tr. Kikkert Albd. deed met goed gevolg examen voor kantoorbediende by den Post- en Telegraafdienst. Kerkconcert. Wat leent zich het kerkgewelf bij uitstek voor een muziekuitvoering 1 Wat dringen zelfs de zachtste tonen, aan de snaren van een viool ontlokt, door tot in de uiterste hoeken van hst gebouw Wat gaan viool en orgel heerlijk samen, wanneer daar een meesteresse en een meester in de kunst snaren en toetsen beroeien Zoo schreaen we vorig jaar, naar aan leiding van het optreden van Mej. Me- nalda en den heer Zonderland, en dat drong ook Zaterdagavond bij ons op. Het kerkgebouw, waarin geen enkel geluid van het gewoel daarbuiten door dringt, waar men zich als afgezonderd gevoelt van de rumoerige en jachtende wereld, het brengt reeds een zekere wijding over ons en muziek en zang, zij laten zich zeker eerst daar ten volle genieten. Voorwaar, de invloed van de klank gewelven is niet licht te .overschatten. Men moet er zich over verbazeD, dat de klank van één stem zoo een groot gebouw kan beheerschen. Van woord tot woord te' volgen was de zang van Mej. Gijsbertse, de heerlijke tonen, die de, nog zoo jonge Mej. Hool- werf aan de viool wist te ontlokken, ze vulden bet geheele kerkgebouw, de wee moedige klanken van de cello, door Mej. Kuipers met meesterlijkheid gespeeld en de uitmuntende begeleiding van den heer van Steenbergen, we weten niet wat het meest was te roemen. En dan te weten, dat die concerten geheel belangeloos worden gegeven en dat alle kosten, ook de reiskosten van het gezelschap, worden bestreden uit vrijwillige bijdragen van heD, die het philantropisch werk willen steunen. Waarlijk, het opwekkend woord tot steun, door Ds. Kroesë in de pauze ge- sproden, was een woord van pas en de gedachte, om bij het verlaten van het kerkgebouw de ^gelegenheid te geven, iets tot steun in de onkosten te kunnen bijdragen, was een goede. Dat velen daarover zoo gedacht heb ben, heeft wel de uitkomst bewezen. Men deelt ons mede, dat de collecte f 35,— heeft opgebracht en verzoekt ons den gevers(geefsters) daarvoor har telijk dank te zeggen. Posttariefverhooging. Een ontwerp tot wijziging van de Postwet is ingediend om de nadeelige saldi van de exploitatie van posterijen en telegrafie van de laatste j jaren te dekken. In het wetsontwerp wordt voorge steld maximum-tarieven vast te leggen en de regeling der tarieven overigens te doen geschieden bij algemeenen maat regel van bestuur. Als maximum tarieven worden voor gesteld voor briefkaarten 5 cent, brieven tot en met 20 gram 10 cent, enz., gedrukte stukken tot en m6t 50 gram 2 cent, enz. en voor couranten tot en met 50 gram 1 cent, bdz. enz." We begrypsn, dat het tekort gedekt moet worden, maar blijven hopeo, dat ods bestaan, dat door de zoo sterk ver hoogde papierprijzen en werkloonen toch al bedreigd wordt, niet door verhooging van de port in gevaar zal komen. De toelichting waarvan het ontwerp vergezeld gaat, geeft ods evenwel wei- Dig moed. Zou er voor de kleine bladen, die door niet-bezorgen op Zondag ook al in bet gedrang zijn geraakt, niet een uit zondering kunnen worden gemaakt? Het blijft „wagen." Het achtjarig zoontje van den arbeider de Vries te Eierland geraakte heden middag met een zijner beenen zoo ernstig bekneld tusschen de spaken van een rijdende wagen, dat zijn opname in hst Ziekenhuis te Helder noodzakelijk bleek. Geen licht. Door een gebrek aan den motor van het G. E. B. waren wij hedenavond ge heel van electrisch licht yerstoken. Oost, 23 Aug. De visscher D. alhier, bemachtigde in de vorige week Diet minder dan 16 robben. Dit geefc hem aan Rijkspremie f 48 en nog een aanmerkelijk bedrag aan huiden en spek, waaruit traan ge braden wordt. heelt reeds vele gunstige ge- w tuigenissen van Texel's inge- 5? g, zotenen ontvangen. a Wij hebben de grootst mogelijke a verhuiswagen beschikbaar, die 2, 25 met de boot mee kan. 5 Bestelt bij e: Jb. HARJER Zn. Spoorstraat 49. Tel. intc. 46. Eigen Tapissières Eigen stal. Meermalen is beweerd, dat de maanden Februari en Maart de sterf- maanden zijn voor oude menschen. 't Lijkt evenwel, dat dit voor Oosterend niet bet geval is, want hier zijn in de laatste weken verscheidene menschen heengegaan, die boven de 70 jaar oud waren. De woningnood schijnt te Oosterend aan het afnemen te zijn, daar er op het moment eenige onbewoonde huizen zijn te vinden. Ook is de kooplust voor woningen aanmerkelijk minder dan in de laatstverloopen jaren het geval was. De Cocksdorp. Zondag j. 1. hield de vereeniging „Vooruitgang is ons doel" (Uitkeering bij overlijden) te den Burg een propa- ganda-vergadering in hotel „De Hoop" alhier. De vergadering werd geleid door den heer Keijser, waarnemend directeur. Deze gaf een overzicht van den stand der zaken, welke alleszins gunstig is, en zette het doel en de werking der vereeniging uiteen. Het ledental bedraagt 2300, terwijl de bezittingen een waarde van f38.000 vertegenwoordigen. Zondagavond hadden we het voor recht in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. het Muziek-EDsemble ten behoeve van Ziekenhuizen en Sanatoria, onder leiding van J. P. C, Meeuwse teA'dam te hooren. De medewerksters waren de dames Marie Gijsbertse (sopraan), Li Hcolwerf (viool), Nelly Kuypers (violoncello), terwijl de heer Henk van Steenhoven (jr.) het orgel bespeelde. De 12 verschillende nummers, waar onder van Back, Haydn, Mozart, Gluck en anderen kwamen goed tot hun recht. Er was een goed evenwicht der ver schillende partijen. Een werkelijk supe rieure rijkdom van klank werd bereikt. Het kerkgebouw was, ondanks het minder gunstige weder, bijna geheel met belangstellenden gevuld, een kleine drie honderd personen waren opgekomen. De collecte, gehouden, opdat het ensemble zijn sympathiek werk kan blijven doeD, bracht alhier een bedrag van f 32,70 op. Den 27ste i Juni 1917 werd in perceel Sarphatiepark 84 huis te Am sterdam een oude man Thijm, in de woning der familie Scbroot vermoord door inbrekers die er juist tafelzilver hadden gestolen. Naar „Het Volk" meldt, heeft de recherche thans den vermoedelijken dader Adrianus Stroethoff, gedetineerd als ver dacht van een anderen diefstal, opge spoord. Zijn medeplichtige zou zijn zekere Cornelis Straat, onlangs in den Haag gearresteerd onder verdenking van inbraak. Een opkooper in de Sweelincb- straat te Amsterdam, Gerard Nat, wordt wegens heling vervolgd. Snelverkeer. Te Almelo gebeurde Woensdagavond aan den Bornschen weg een ernstig on geluk. De heer P., uit Almelo, reed met een 22-jarige gehuwde logéa in duo op zijn motorrijwiel in de richting Borne, in flinke vaart. Tosn de heer P. voor een wielrijder uitweek, werd de dame van het voertuig geslingerd, en met een gapende wonde aan het achterhoofd dood opgenomen. Per politïebrancard is het lijk vervoerd naar de woning van den heer P. waar ook de echtgenoot van bet slachtoffer vertoeft. Bliksemschade. In èèa bliksemslag zijn den landbou wer Hi!man te Schoten zeven beite koeien in de weide doodgeslagen. Dat wordt toat. Wegens gebrek aan de noodige troe pen 'gaat in den Haag de parade op 31 Augustus niet door, meldt de A v p. Bloedvergiftiging. De echtgenoote van den beer A. te Emmen kwam, met kinderen spelende, te vallen en brak een arm. Ongelukkig kwam zij in een spijker terecht, met het gevolg, dat zij na hevig lijden aan bloedvergiftiging is overleden. Big op tioee beenen. Uit Vlaardinger ambacht meldt men aan het Rott. Nieuwsblad. Eenigen tijd geleden maakten we melding, dat bij den landbouwer M. Poot aan den Gatweg een biggetje was geboren dat twee achterpooten geheel miste. Gisteren zijn we dit curiosum, dat thans den ouderdom heeft van 27j maand eens gaan bekijken en het moet gezegd worden, dat de krulstaart zich, ondanks dit gemis, in een uitnemende gezondheid mag verheugen. Het diertje, dat zeer mak en het „troetelvarkentje" van den boer en zijn huisgezin is, weet zich nog betrekkelijk vlug te verplaatsen en vooral als er een lekker hapje te halen is, is hy er als de kippen bij. Zelfs is het krulstaai tje nog acrobatisch aangelegd, daar het zich af en toe op z'n voorpooten weet staande te houden en heb achterlichaam vrij in de lucht hangt. Naar Poot ons verzekerde, verkoopt hij het varken niet, hoewel er reeds diverse malen een bod op is gedaan. Het nut van het vliegtuig. Dezer dagen verliet het stoomschip „Phönix" Kopenhagen en koerste Zuid waarts naar het Kieler kanaal, op weg naar Frankrijk. Daar ontdekte men op de reederij, dat de kapitein zijn papieren had vergeten. Er werd getelefoneerd naar de luchtvaart-maatschappij, een watervliegtuig werd vliegklaar gemaakt en een auto bracht de papieren aan den luchtschipper. Deze steeg op en had spoedig het schip ingehaald. Door er boven te draaien begreep men aan boord dat het vliegtuig verbinding zocht, gaf een sein met de stoomfluit en stopte. Het vliegtuig streek op het water neer, een boot werd van het schip neergelaten en nam de scheepspapieren over. Na een klein kwartier oponthoud kon het schip de reis voortzetten! Vliegen boven de stad. Burg. en Weth. van den Haag stellen den Gemeenteraad voor, de politiever ordening te wijzigen en te lezen als volgt: „Het is behoudens vergunning van B. en W. den bestuurder van een vliegmachine verboden, zich op geringere hoogte dan 250 1£. te bevinden boven de bebouwde gedeelten der gemeente en voorts boven de plaatsen, welke door B. en W. worden aangewezen op de door hen te bepalen dagen en uren. Het motorongeluk te Almelo. De N.'Cfc. verneemt nog omtrent het noodlottig motorongeluk op den Bornschen weg te Almelo: De heer K. Potjer, wonende te Almelo kwam met zijn motorrijwiel van Zende ren in de richting Almelo. Achter op het rijwiel zat mej. G. V., uit 's Graven- hage, tijdelijk gelogeerd bij den heer Potjer. Juist voor de hoeve „De Werk lust" reed J. Kamp uit Almelo, met zijn meisje op het rijwielpad. Vermoedelijk wilde K. uitwijken en stak den weg over, zoodat het pad yrij bleef. De heer P. wilde niet met zijn motor rijwiel tusschen beiden doorrijden, doch trachtte K. rechts te passeeren, waar door beiden in botsiDg kwamen, met het noodlottig gevolg, dat mej. V. zoodanig werd gewond, dat zij direct aan de ge volgen overleed. Het Ijjk en het motor rijwiel zijn door de justitie in beslag genomen. De boycot van de G.B.V. door den houtbond. De Centrale Bouwmaterialen voorzie ning is door den Houtbond geboycot, maar het schijnt dat er in de kringen van deelhebbers in de C.B.V., nog weinig geneigdheid bestaat om aan het verlangen van den Houtbond te voldoen, en de instelling op te heffen, ds deelhebbers zijn, naar men weet, de Nederlandsche regeering, de gemeenten Amsterdam, död Haag en Utrecht en de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, optre dende voor een groot aantal harer leden. D9 Nederlandsche Regeering is verte genwoordigd in den Raad van Beheer van de C.B.V. die met den directeur de algemeene leiding heeft en in den Raad van Commissarissen, die mede de princjpieele beslissingen neemt. De Regeering staat nog op het stand punt, dat het van groot belang is de materialen voor den woningbouw, met Rijkssteun zoo voordeelig mogelijk te koopen, en dat een instelling als de C.B.V. voor dit doel dienstig is. Het is mogelijk, dat de Regeering te eeniger tijd van inzicht verandert, doch reeds haar prestige schijnt te verbieden van standpunt te veranderen onder den drang van den boycot van den Houtbond. De besturen van Amsterdam, nen Haag en Utrecht en van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten zullen even min geneigd zijn zich door den Houtbond te laten voorschrijven langs welkeD weg de gemeenten zich de benoodigde bouw materialen in het bijzonder voor den woningbouw, dienen te verschaffen. Het wordt, blijkens onze informaties, niet onwaarschijnlijk geacht dat de boycot de „C. B. V." zal nopen in sterkere mate en sneller dan anders het geval zou ge weest zijn zich de 'middelen te verschaf fen om ten spijt van de boycot toch haar bedrijf uit te breiden. Zoo gaat het ge rucht, dat de Houtbond zich reeds ver plicht heeft gezien een zagerij enschaverij aan te koopen, die anders in handen zou zijn gekomen van de „C. B. V." In des kundige kringen neemt men aan, dat de Houtbond nog wel enkele zagerijen en schaverijen en soortgelijke inrichtin gen zal moeten aankoopen, wanneer hij werkelijk wil voorkomen, dat zulk een inrichting in handen van de „C. B. V." zou geraken. Verwondering wekt, dat de Aanne- mersbond aanleiding heeft gevonden zich blindelings bij den Houtbond in de boy cot van de C. B. V. aan te sluiten. Van den Houtbond is verklaarbaar, dat hij tegen de C. B. V. ernstige grieven heeft. De C. B. V. toch heeft een aan tal van de leden v&n den Houtbond belet buitensporige prijzen van hout voor woningbouw te maken. Zij gaat daar mede voort en zal in haar verdere ont wikkeling zeker ,ernstig prijsregelend gaan werken. De Houtbond, wier leden belang hebben bij de hoogst mogelijke prijzen, is dus op bestrijding van de C. B. V. aangewezen, al kan men ver schillend oordeelen over het thans onbe suisde boycot. Er is echter nooit be weerd en het zou ook onjuist zijn om het te beweren, dat de C. B. V. ooit. pogingen deed om de aannemers uit te schakelen uit het bedrijf. Nu echter gordt zich de Aannemersbond met den Houtbond aan om de C. B. V. uit te schakelen door namelijk haar leden aan te raden niet in te schrijven op werken, waar materialen door bemiddeling van de C. B. V. worden geleverd. Het moet, aldu3 wordt ons verzekerd geen verwondering baren, wanneer dit optreden de Overheidslichamen, die op het behoud van de C. B. V. prijsötellen, zal dwingen tot het uitvoeren van wer ken in eigen beheer. In elk geval wordt bet waarschijnlijk geacht, dat het op treden van den Houtbond en Aannemers- bond gevolgen kan hebben, die niet alle door de aanstichters van de boycot worden voorzien. L.D. Vogels als beschermers der zeekust. Groote sommen worden elk jaar uit gegeven, om het stuifzand der duinen te beteugelen, teneinde de kust tegen den invloed van wind en water te be schermen. Bij dezen arbeid zijn, zooals dr. Frickhinger in het tijdschrift Umschau uitvoerig betoogt, de vogels onze beste bondgenooten. Van niet te schatten waarde is voor het vastleggen der duinen de duindoorn, een struikgewas, dat dank zij zijn vegetatieve voortplanting door talrijke wortelstokken en mede daDk zij zijn ongevoeligheid voor stuivend zand, aan den bodem houvast geeft. Tot voor weinige jaren was dit stru weel op de Oost-Friesche eilanden Borkum en Juist nog niet te vinden, maar tegen woordig vormt het op verscheidene eilandeD, zooals Baltrum, Norderneij, Langeoog (ook in Nederland alom) reeds groote, bijkans ondoordringbare wilder nissen. Deze verheugende inburgering van den duindoorn is enkel en alleen te danken aan de bessen-etende vogels, vooral bonte kraaien, lijsters en spreeu wen. Overal, waar vogelkolonies bestaan, vormt zich op het van oorsprong on vruchtbare duinzand een weelderig plantendek. üe vogels verbeteren den bodem door toevoeging van kalk en stikstof uit- de ballen van schelpen, enz., die zij als onverteerbare stoffen vomeeren

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2