Fokveedag Openbare Vergadering GRAANZAKKEN. Binnenland. Predikbeurten- arkt berichten IDen 29sten Ang. I VOLKSFEEST te de Koog 31 Augustus a.s. om half negen v.m. Buitengewoon Vrijwllligen [Landstorm afd. Texel de HeerJ. de Jong van den Helder. ADVBRTSNTIËN. A. EELMAN, TEXEL, 27 Aug. 1920. Fancy-fair. Naar wij vernemen zal te den Burg in de St.-Josephschool, in September een teest worden gehouden, waaraan een fancy-fair zal ziju verbonden ten voordeele van de R. K. Missie (ZendiDg). De Gocksclorp. Onder zeer veel belangstelling werd Donderdag het aangekondigde volksfeest alhier gehouden. De verschillende nummers van het programma volgden elkaar bijna zonder tusschenpoozen op en vielen blijkbaar zeer in den smaak. De uitslag der wedstrijden was als volgt Versierde fietsen le prijs Fijtje v.d._ Kooij Gd., 2e prys Cath. Biersteker. Stembuswedstrijd le prijs Dora v. Heerwaarden, 2e prijs Geertruida Verberg, 3e prijs Katb. Ver berg. Zakloopen: le prijs C. v. d. Werf, 2e prijs F. Krijne, 3e prijs E. van Egmond. Sprietloopen le prijs D. Bakker, 2e prijs J. Slump, Se prijs W. Boon Az, Tobbevaren le prijs W. Boon Az. 2e prijs P. Bakker, 3e prijs W. Boon Cz. Ringrijden met paard en kar le prijs D. Eelman en Echtg. 2e prijs Corn. Dros Dz. en Mej. Bakker, 3e prijs C. Keijser Cz. en Mej. S. v. d. Kooij. Ringrijden op fietsen le prijs J. Reuvers, 2e prijs M. Witte, 3e prijs Joh. Zuidema, 4e prijs J. Barends, Fietsen met hindernissen le prijs C. Keijser Cz., 2e prijs H. v. Heerwaarden Cz., 3e prijs L. Kok. Zakloopen voor jonge vrouwen en meisjes le prijs Aa. v. Liere, 2de prijs Corn. v. Liere, 3e prijs N. v. 't Noordeinde-de Graaf. Dit laatste nummer was zeer verma kelijk. Het feest werd opgeluisterd door orgel muziek, terwijl het bestuur een dans tent had doen vervaardigen, waarin de dcnslustigen hun hart konden ophalen. Ook in hotel „De Nieuwe Aanleg" werd balmuziek gegeven. Tot eer van het bestuur moet gezegd worden, dat een en ander uitstekend was geregeld. Een woord van dank voor de zeer moeilijke taak mag hun dan ook niet onthouden worden. welker gevolgen bij bij aankomst in de polikliniek is overleden. Of de verongelukte door de machine is gegrepen of hiervan afgevallen is, zal het onderzoek nog moeten uitmaken. Lingbeek was 25 jaar, gehuwd en vader van een kind. De veepest in België. Even over de grens, in het naburige Belgische plaatsje Hamont, is, naar men mededeelt, de runderpest uitgebroken. Door de politie en douanen te Budel worden de streDgste maatregelen ge troffen tegen overbrenging der ziekte naar Holland. Monden klauwzeer. Ingaande 1 September zal ten aanzien van het mond- en klauwzeer weder toe passelijk zijn het onderzoek van ziek of verdacht vee. R. N. De schilder J. Rantie, van Lopper- sum (Gr.) is uit een appelboom gevallen en direct overleden. Vlieghaven te Hengelo. Een onderneming te Hengelo, die over een viertal machines beschikt, waarmede passagiersvluchten worden gehouden, voert onderhandelingen voor het verkrij gen van een vlieghaven aldaar. Zoodra het vliegterrein het landen van grootere machines toelaat, zullen de vliegtuigen, die thans tusschen Amsterdam en Ham burg vliegen, ook te HeDgelo landen,, waar de douane-formaliteiten zullen worden verricht. Goedkoope kool. Zaterdag bracht een bouwer te Lan- gedijk een halve spoorwagon (5000 Kg.) roode kool, goede soort, ter veiling. Hij maakte daarvoor den prijs vaD... 50 guldeD. En dat in deze tijden. Tweemaal zilveren bruidegom. 31 Augustus viert Geert Guit, te Ide gem. Vries, voor de tweede maal zijn zilveren bruiloft. Den eersten keer heeft hij dat geluk gesmaakt met zijn eerste vrouw. Toen deze drie jaar later overleed hertrouwde hij. Zijn tweede vrouw over leed echter spoedig daarna en 31 Augus tus 1895 trad hij voor de derde maal in het huwelijk met een weduwe. Het echtpaar is thans resp. 83 en 66 jaar. Hij verdient nog steeds den kost met venten van allerlei waren en komt nog geregeld Dinsdags te Groningen ter markt. het nieuwe stoomschip „Brabantia" van den Koninklijken Hollandschen Lloyd. Het zeekasteel, dat geheel in den trant gebouwd is als de „Limburgia" heeft een lengte van 188 M. (618 voet) een breedte van 22 M. (72 voet). De bruto inhoud is 19653 ton, de netto in houd 9900 ton. Het heeft een draag vermogen van 10000 ton en een water verplaatsing van 24800 ton bij 28 voet diepte. Het schip werd gebouwd door de „Aktied Gesellschaft Weser" te Bre men voor de H. A. P. A. G. en had aanvankelijk den naam William Oswald (de naam van een vroegeren Oberbür- gemeister van Hamburg). Van de kiel tot den top van den mast van het vaar tuig meet het 58 M. Het biedt plaats aan 344 eerste klasse, 158 tweede klasse, 136 tweede klasse A en 869 derde klasse passagiers. De bemanning bestaat uit ongeveer 400 koppen. De inrichting van de superluxueuse cabines is schitterend, alles is stijlvol opgetrokken. De verschillende salons geven den indruk, alsof men in een groot eerste rangs hotel van een groote we reldstad is. De groote eetzaal doet ons denken aan een klein „Trianon" voor alles is gezorgd, een strijkje enz. De hall's, de rooksalons, de bibliotheek, de kinderspeelzaal, de gymnastiekzaal, het zwembassin,mak8n dat men zich niet meer op een schip waant, maar in een luxueus hotel, waar kosten nog moeiten gespaard zijn om het den gasten zoo aangenaam mogelijk t9 j maken. Liften brengen den opvarenden in den kortst mogelijken tijd naar de .verschillende verdiepingen, (er zijn er zeven.) Ook zijn er kassen voor bloemen en planten, verder zijn er winkels waar men alles koopen kan. De meest nieuwe uitvinding, zooals een zelfregistreerende brandblusscher, een chiroscopisch kompas (systeem Anchütz, Nenmiihle bij Kiel), onderzeekloksignaai, enz. enz. zijn in toepassing gebracht. Het schip heeft drie schroeven, die door een turbine (die 6 ,00U kg. weegt) iD beweging gebracht wordt door vier cylinders van 14000 p.k. Het heeft 14 stoomketels en een eigen luchtinstallatie. In de machinekamers zijn overal brand vrije schatten aangebracht. De beweeg kracht wordt door olie geleverd, zoodat het laden van steenkool geheel over bodig is. het logies voor de bemanning, keu- kens, de bergplaatsen voor levensmidde len, alles ziet er even keurig en zindelijk uit. De Hollandsche reputatie van hel derheid woidt ook hier hoog gehouden. Op 1 September zal het schip onder bevel van kapitein J. Maas zijn eerste reis Daar Argentinië aanvaarden. Onze koopvaardijvloot is weer een schip rijker geworden, dat met eere de Nederlandsche driekleur in de Zuid- Amerikaansche havens zal voeren en toonen, dat het kleine Nederland niet bij de groote Europeescbe staten als zeevarend volk ten achter staat. Ook voor de veiligheid van de passa giers is gezorgd. Het heeft vierendertig reddingsloepen, waaronder twee motor booten. De sloepen worden electrisch neergelaten, waarvoor een afzonderlijke electrische installatie aan dek is aange bracht. Vermelden wij nog als bijzonderheid, dat de Koninklijke Hollandsche Lloyd bij zijn aanlegplaats aan de Oostelijke Handelskade beschikt over de grootste loods in de Amsterdamsche haven. Deze heeft brandvrije schotten, is driehonderd meter lang en is voorts voorzien van electrische motorlorries. De loods is ge meente-eigendom. R. N. MILITIE. Detacheering bij de Motorafdeeling. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat dienstplichtigen van de militie, die er prijs op stellen te dienen bij de Motorafdeeling, hun ver langen daartoe schriftelijk moeten mee- deelen aan den Commandant dier Afdee- ling te Delft, voor 15 September a. s. Bij hunne meedeeling moeten verkla ringen worden overgelegd waaruit hunne bekwaamheid in het chauffeursvak of als motorrijder blijkt. Een rijbewijs kan niet als zulk een verklaring worden aangemerkt. Verdere inlichtingen zijn te bekomen ter gemeentesecretarie. Texel, 27 Augustus 1920. De Burgemeester voornoemd, BUTSING DAMSTE. Zondag 29 Augustus 1920. HERVORMDE GEMEENTE. Burgv.m. 10 uur ds. Kroese. Waal, n.m. 3 uur ds. Schellenberg. den Hoornv.m. 11 uur ds. Visser. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. v. Grasstek. Oosterend, n.m. 3 uur ds. v. Grasstek. Kerkcollecte. half 11 Zondagsschool. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Schellenberg GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m 10 uur ds. B. v.d. Werf van Helder, Maaodcollecte. D.m. 8 uur dezelfde. NA den middaglienst manslidmatcn- vergadering. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Avondmaal. Schagen, 26 Aug. Aangevoerd: Uit de Sehager Courant: 79 Vette Koeien f 500 a f 875. 37 geidekoeien mag. f 450 a f 650 15 kaifkoeien f 500 a f825 12 Nuchtere kalveren f 20 a f 50,00 164 lammeren f 30,a f 54, 23 Biggen f 50.00 k f 70.00 Boter f 3.00 a f 3,15 per K.G. Kipeieren f 14.50 a t 15.50 per 100. 16-21 Aug. ONDERTROUWD: Dirk Cornelia Bakker en Cornelia Bakker. Alke Cornells Smit en Hijke Veis. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 21 tot en met 27 Aug. 1920. GEBOREN: Reinier Pieter, z.v. Arie Eelman en Neeltja den Braven. Mar- retje, d.v. Cornells Roeper en Trijntje Reuvers. Theodora Gerarda, d.v.. Jacobus Witte en H ndrika G;esksns. ONDERTROUWD: Freclrik Dijkeen en Lena Dekker OVERLEDEN Jan Bakker, 62 jaar, Corn. Sietszo. Gewone huidkwalen 15 en het geneesmiddel ervoor. Een uit de lichaamsgesteldheid voort komende huidkwaal vereischt medisch advies. Er zijn echter bepaalde opgedane huidaandoeningen, die spoedig moeten zwichten voor verandering in gewoonten en voeding, en behandeling met een speciale antiseptische zalf. Tot de laatsten behooren de roosachtige, dragende, roode, droge of natte vormen van eczeem, die uit onzuiverheid van het bloed, geestelijke inspanning of besmetting ontstaan. Andere soortgelijke aandoeningen zijn dauwworm, gordelroos, psoriasis, win terhanden, waterpokken, huidjeuking, enz. Bij al deze huidkwalen is volkomen zindelijkheid, geregelde stoelgang, rust, eenvoudig voedsel en onthouding van alkohol noodzakelijk. Men mag niet over de aangedane deelen wrijven of krabben, wegens de daaruit voortvloeiende mis vormingen en gevaren. Om de jeuk en pijnlijkheid te verdrijven is een speciale zalf noodig en Foster's Zalf wordt hiervoor alom geprezen. Zij heelt en geneest boven genoemde jeukende huidkwalen. Foster's Zalf dient licht te worden aan gewend na afsponsing en zacht drogen der aangedane deelen. Een enkele doos van deze speciale Zalf is gewoonlijk voldoende om zelfs hardnekkige huidaandoeningen te genezen. De zalf is ook bijzonder ge schikt voor in- en uitwendige aambeien. Let op den juisten naamFoster's Zalf. Te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs a f 1.75 per doos. 37 ONDERTROUWD: F. DIJKSEN Cz. en L. DEKKER. Cocksdorp, Texel, 27 Aug. 1920. Huwelijksvoltrekking 9 Sept. a.s. Eenige kennisgeving voor Texel. hopen onze gelie'de Ouders W A. DE RUIJTER 3 B. DE RUIJTER—Slot hun 25-jarige Echtrereeniging te herdenken. jv§ Hun daükbare kindereD, G. H. A. KEIJSER-de Ruijter. S. D. KEIJSER. D. DE RUIJTER. Ondeschild, Texel. |5 Aanvang schoonrijden 's morgens half elf. Aanvang karretjes rijden 's middags 2 uur, op Woensdag 1 September a.s. op het Marktplein te den Burg. Inzenders worden verzocht met hun vee aanwezig te zjjn. Toegang uitsluitend langs de Zwaanstraat. Keurmeesters gelieven 9 uur v.m. in Café ,den Burg" te zijn. Zonder toestemming van de commissie mag het vee niet vóór 1 uur n.m. ver wijderd worden. van den op 2 September, 'a avonds 8 unr (zomer tijd) in lioodsmanswel varen te den Hoorn. Spreker VRIJ ENTREE. Koogerstraat. Hoog de organisatie. Eenige weken geleden is de nieuwe druk verschenen jvan het „Overzicht van de in Nederland bestaande vereenigingen vaD ondernemers op het gebied van handel en nijverheid." Het is een dik officieel boek, bewerkt bij het ministerie van handel, tot 1 Jan. 1920. Ruim 1650 vereenigingen en bonden worden vermeld. Er zijn groote bij, met duizenden ledeD, maar toch meestal kleine met ledentallen tusschen 10 en 100. De kleinste is waarschijnlijk wel de „Ver- eeniging van Fabrikanten van Electrische Zakbatterijen", gevestigd te Amsterdam. Bet aantal ledeu bedraagt 2, zegge twee. Het bestuur bestaat uit een voorzitter en een secretaris-penningmeester. Bij den druk van het boek was er evenwel geen voorzitter, zijn naam is niet vermeld. Was bij misschien uit de „Vereenigmg" getreden Dan heeft het overige Bestuur in de algemeene ledenvergadering geen last van de oppositie als het on ge- wenschte voorstellen doet. Vaste slaap. In het Binnengasthuis te Amsterdam is opgenomen iemand, die door slaap bevangen in het water van de Heeren gracht was geloopen. Afschuwelijk ongeluk. Te Winschoten geraakte Maandag middag drie dochtertjes, allen beneden acht jaar, van timmerman Z. Hemmen en een dochtertje van J. Lindemulder, werkmeester aan de fabriek „Gruno" in de zandgraverij onder zand bedolven. Alle vier werden levenloos onder het zand weggehaald. Onder dm trein. Tijdens het raDgeeren cp het spoor wegemplacement te Zaandam heeft de rangeerder L. W. Lingbeek,die op de machine vau den rangeerenden trein stond, een ernstig ongeluk gekregen aan Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2