li1 M k 1? s jA i in ,1436 Woensdag 29 September 1920. Sé84' Jaargang. Nieuws-» en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst Binnenland» Van week tof week asSSKSaeS SHSSBSkr «sfesm! Advertentiëu daags roor de aitgave vóór 1 aar nam. ABONNEMENTEN ea ABVERTENTIEN worden aangenomen bQ da üitg. F«ju LANGEVELBA DE R O O Iï, Parkstraat, Bobo of Tbxib a .J iiSyW *H AiE O it bi#d verscligut Woensdag- cr Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per S maanden! Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. COURANT. Prpi der Adverlentiin. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP! Van Woensdag 29 Sept. tot en met Dinsdag 5 Oct. voor rijwielen 6,15 uur, voor rijtuigen 6,45 uur HOOGWATSR Reede van Texel. Donderdag 30 Sept. v.m. 10,08 Vrijdag 1 Oct. 10,27 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 2 3 4 5 6 11,08 11,53 12,17 1,13 2,23 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Oen Bnrg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/j uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Beperkte* dienstregeling van 27 September 1920 Vertrekuren van de Boot. van Texel: 6,—v.m. 11,— v.m.2,45nm. van Nieuw«diep: 9,15 12.15 n.m. 4.— (dienst op Zon- en Werkdagen gelijk.) Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,05 7,28 sneltrein 9,05 12,37 3,25 1.54ff 4.42 4,08** 6,30 4,29§ 8,45 7,- 9,40 7,53§ sneltrein 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8,02§ 9,43 9,15 11,40 12,24§ 3,11 3,03 6,01 6,07 9,04 8,57 10,48 ll.llf 12,54 Niet op Zon- en feestdagen. T Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Afslag van paling. Burgemeester en Wethouders van Texel bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat eiken Donderdag aan den gemeentelijken vischafslag te Oudeschild afslag zal worden gehouden van paling. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat ook paling niet over het haventerrein aldaar vervoerd mag worden, indien zij niet aan den afslag is afgeslagen. Texel, 27 September 1920. Burgemeester en Wethouders voorn., BUYS1NG DAMSTE. De Secretaris, JONKER. 18—25 Sept. De derde Dinsdag van September is voor de residentie weer een drukke dag geweest. De treinen brachten van buiten weer dui zenden bezoekers aan, meer nog dan het vorige jaar bet geval v<as, in verband ook al met de bloemenhulde, welke aan H. M. de Koningin, ter gelegenheid van haar 40en verjaardag, zou worden gebracht. De Ko ningin en het Prinsesje, die tegen half twaalf van Het Loo te den Haag aan kwamen, werden door de menigte met gejuich binnengehaald. Er werd druk gevlagd, en reeds een paar uren voordat de Koninkiijke stoet van het Paleis naar de Ridderzaal reed, ter opening van het parlement, schsvarden zich dichte drommen langs den we-f. De plechtigheid zelf b.ad een gelijk ver loop als andere jaren. De Koningin verbleef slechts een kort oogenblik temidden der Volksvertegenwoor digers, want het voorlezen van de Troon rede vorderde slechts weinig tijd. Het staatstuk was opvallend korten de inhoud erg sober. Het aantal wetsontwerpen, dat aange kondigd wordt, is zeer klein en er wordt veel gemist, niet bet minst de aankondi ging van regeeringsmaatregolen "tegen woeker en stelselmatige prijsopdrijving. Het parlementaire molentje draait weer, Mr. Fock zal in de Tweede Kamer weer presideeren. Ook de Eerste Kamer is Dinsdag even bjjeen geweest. We vermelden er alleen van, dat mededeeling werd gedaan van de ontslagname van Dr. Kuypor als lid. De Voorzitter heeft den grijzen staatsman een harteljjk afscheidswoord meegegeven. Met dit heengaan van den grooten leider der anti-revolutionairen is een staatsman van het parlementaire terrein-verdwenen, die daarop jarenlang een overwegenden invloed heeft uitgeoefend. H. M. de Koringin is na de Kamerope ning naar het Huis ten Bosch gereden, om de bloemenhulde in ontvangst te nemen, welke haar bereid werd door een aantal Oranjeverenigingen uit den Haag, Delft en andere plaatsen. Er waren delegaties tegenwoordig uit alle deelen van het land. De Limburgers, zoowel als de Groningers en Friezen, waren aanwezig. Het is een heele plechtigheid geweest, deze bloemen hulde, die dankbaar door H.M, de Koningin in ontvangst werd genomen. —o—o—o De Fransche Nationale Vergadering is Donderdag te Versailles bijeengeweest om een nieuwen president te kiezen voor de republiek. En de krantenjongens hebben het 'smiddags langs de straat kunnen roepen: „Millerand, le nouveau président." De benoeming van Millerand was goen verrassing meer, nadat hy de candidatuur aanvaard had en by de voorstemming op Woensdag gebleken was, dat hy vrijwel de eenige candidaat zou zijn, Hfl is dan ook op de meest eervolle wijze gekozen, met 695 van de 892 stemmen, (waarvan nog 106 stemmen blanco waren uitge bracht) En Bourgeois beeft zeer terecht in zijn installatierede gezegd, dat Millerand niet door een partij, maar door de natie tot het hoogo ambt van eersten magistraat gekozen is. De verkiezing zelf is slechts een korte plechtigheid geweest en vrywei zonder eenige spanning, doch de nieuwe president werd schier in triumph naar de zaal geleid, waar de installatie zou plaat3 hebben. Deze plechtigheid toch kon dadelijk ge schieden, omdat Descbanel reeds definitief afgetreden was. Léon Bourgeois hield een korte installatierede hulde aan Descbanel, een gthikwecsch voor Millerand waarop de nieuwe president een toespraak hield. Niet lang, maar kernachtig, waarin hjj verklaarde, zich bewust te zijD, de plich ten, die hij op zich had genomen en voorts de taak der republiek in den komenden tijd uiteenzette. Frankrijk moet eensgezind zijn. Het moet zijn bouwvallen weer oprichten, zyn wonden heelen, zich hersteilen en zorgen de volledige kwijting te krygen van de rechtvaardige verplichtingen, welke op grond van het vredesverdrag van Versailles zijn aangegaan. De continuïteit moet worden verzekerd van een buitenlandsche politiek, welke Frankrijke dooden en Frank- rijks overwinning waardig zijn. Eo hij, Millerand, „de republikein, door de Natio nale Vergadering zoo juist voor die taak aangewezen" zal al zijn vernuft en zijn geestkracht aanwenden, om zich het ver trouwen van de vertegenwoordigers van het Fransche volk waardig te toonen. Het spreekt vanzelf, dat de Nationale Vergadering de rede van den president hartelijk toejuichte en dat hem door het publiek, toen hy naar het Elysee reed, geestdriftige ovaties werden gebracht. o—o—o - Het bestuur van den bond van Engel- sche mijnwerkers heeft besloten den termijn voor de staking met een weekte verlengen. Dat mag stellig als een gunstig teekeu worden beschouwd, omdat alles er in de laatste dagen op wees, dat een vergeljjk tussohen de regeering en de mijnwerkers onmogel(jk was. Beide partijen hielden voet bij stuk. De mijnwerkers wenschten hun looneischen niet los te laten en de regeering wenschte deze niet te aanvaarden. Ten slotte deed Lloyd George een voorstel om een loonsverhooging toe te staan, mits de productie verhoogd werd. Voor elke ton, die na 1 October meer geproduceerd werd dan voor dien datum, zou een extra toeslag worden gegeven. Verder zou een arbitragecommissie worden ingesteld om het loonvraagstuk nader onder de oogen te zien. De mijnwerkers verwierpen deze voorstellen echter en handhaafden den eisch, dat loonsverhooging moest worden toegestaan, afgescheiden van de productie- vraag. Zaterdag was de fatale dag, waarop de staking zou beginnen. De leiders der mijnwerkers hebben eohter den termijn met een week verlengd. Dat beteekont, dat de onderhandelingen met de regeering worden voortgezet en dat er nog kans op overeenstemming is. —o—o—o De burgemeester van Cork heeft nu de 50 hongerdagen vol en de berichten melden, dat zijn toestand onveranderd is. Zyn vrouw heeft gemeend, de berichten te moeten tegenspreken, als zou haar man door tus- schenkomst van vrienden voedsel ontvangen Hij kr-ijgt niets dan water. Wat intusschen schier ongelooflijk klinkt, omdat alleen goed getrainde hongerkunstenaars hot tot nog toe een vijftig dagen zonder voedsel konden stellen. Mac Swincy heeft intusschen afscheid van de wereld genomen in een soort van testament, waarin hij mededeelt, zich gelukig te achten, dat bij zjjn leven voor Ierland mag geven en dat hy een instrument mag zijn in de hand Gods, voor de vryheid en de onafhankeiykbeid van Ierland. De toestand in Ierland blijft intusschen onveranderd. De Sinn Feiners gaan voort met hun gewelddaden en brandstichtingen. Zoo staken ze dezer dagen nog een heel oud kasteel, van historische waaide en met veel kunstschatten, inbrand. Opeen andere plaats schoten ze een paar politie beambten dood, waarop de politie revanche nam en uit weerwraak een 30-tal huizen in brand stak en eenige personen dood schoot. En zoo gaat het door. o—o—o— In Italië is door het ingrijpen van Giolitti aan bet arbeidsconflict vrijwel een einde gemaakt. Er is tusschen de Vakvereenigingen en de Bond van fabri kanten een overeenkomst tot stand ge bracht, welke tengevolge heeft gehad, dat de arbeiders vrijwel alle bezette fabrieken ontruimd en den arbeid op de normale wyze hebben hervat. Intusschen kan de overeenkomst worden aangemerkt als een overwinning der arbéiders over de geheele linie. De fabrikanten hebben de gevraagde loonsverboogingen moeten toestaan en teveDS bet stelsel moeten aanvaarden, dat de arbeiders medezeggingschap en controle in de fabrieken zullen hebben. Een com missie zal worden ingesteld van werkgevers en werknemers, om een wetsontwerp voor te bereiden, waarin dat beginsel nader wordt uitgewerkt. Crespi, de leider der fabrikantenvereniging, verklaarde, dat de fabrikanten hebben toegegeven in het belang van het nationale bedrijfsleven en omdat zij overtuigd zyn, dat de nieuwe tyd een nieuwe verhouding tusschen kapitaal en arbeid beeft geschapen. Wel scbynt een deel der fabrikanten met de gesloten overeenkomst niet al te zeer in te stemmen, maar zy hopen, dat de arbeiders uit de kortstondige Daasting der fabrieken wel voldoende hebben geleerd, dat het zonder de oude tucht en de commercieele inrich ting der bedrijven niet gaat. Toch zyn ook lang niet alle arbeiders met de overeenkomst tevreden. De bol sjewistische elementen verzetten zich er tegen en in sommige steden, o a. te Turijn, hebben ze geweigerd de fabrieken te ont ruimen en beschuldigen zy de Vakvereeni gingen vaa verraad "te hebben gepleegd aan de zaak der arbeiders. Men mag benieuwd zijn naar, de maatregelen, die Giolitti tegen deze dwarsdrijvers zal nemen. —o—o—o— De vredesonderhandelingen te Riga zijn aangevangen, maar over het verloop ervan hoort men nog niet veel. Intusschen moet het als een bedenkelijk feit worden aangemerkt, dat de Poolsche regeering de vredesonderhandelingen met Lithauen afgebroken heeft De wapenstil stand is opgezegd en de gevechten zyn op een vry breed front hervat. De Poolsche regeering beschuldigt die van Lithauen ervan, dat deze met de bolsjewiki onder een hoedje speelt. Hoewel het geschil tusschen Lithauen en Polen aan den Volkenbond is voorge legd, wordt er thans weer hevig tusschen Polen en Lithauers gevochten. TEXEL, 28 Sept. 1920. Met ingang van 1 October is benoemd tot brievenbesteller te Den Burg,- de hulpbe steller H. Ran. Met genoegen knnnen wij mededeeien, dat bij liet bestuur van het Witte Kruis aan verschillende giften een bedrag van f 25,— is ingekomen. Oudeschild, 26 Sept. Gisteravond had in de Zeven Provinciën de 33ste jaarvergadering van het Begrafenisfonds „Steunt Elkaar" plaats. De opkomst was ge ring. De bijeenkomst weid geleid door den Seer. M. Kroon, die te ongeveer kwart over achten de bijeenkomst opende met een woord van waardeering aan wijlen den Heer W. Mets Tz., voorzitter en een der oprichters der Ver- eeniging en met een woord van welkom aan de aanwezigen. De notulen der voorgaande algemeene vergadering werden daarop voorge lezen en onveranderd goedgekeurd. Uit de daaropvolgende rekening en verantwoording van den Penningmeester bleek, dat in het afgeloopen boekjaar 15 sterfgevallen hadden plaats gehad, waarvoor f1421 was uitbetaald. Het batig saldo bedroeg f312,72 en de bezittingen waren daardoor gestegen tot f 10579,46. Bij monde van het commissielid J. P. Dros werd geadvi seerd de rekening goed te keuren, wat dan ook geschiedde. De waarn. Voorzitter bedankt daarop den penningmeester voor zijn richtig beheer en dechargeert hem. Tot leden der commissie, die het volgend jaar belast zal zijn met het nazien der rekening, werden later be noemd de heeren W. Vlas Jz., D. Mets Wz. en M. M. Bakker. Met algemeene stemmen werd vastgesteld, dat gedurende het komende jaar weder 10 maanden contributie geïnd zal worden, te beginnen met den lsten Maandag in Nov. 1920. Medegedeeld werd, dat het aantal leden plm. 1000 bedroeg, waarvan ongeveer 300 buiten leden. Bij de daaropvolgende Bestuursverkiezing van 2 leden, n.l. 1 in de plaats van wijlen den heer W. Mets Tz. en 1 in de plaats van den aftredenden Commissaris Jb. Jb. Boon, werden bij 2de vrije stemming gekozen de heeren J. P. Dros en P. Pz. de Waard, die deze benoeming accepteerden. Daar de rondvraag niets op leverde, sluit de voorzitter te ongeveer half tien met een woord van dank voor de gehouden discussies en met den wensch, dat het fonds steeds in bloei moge toenemen de algemeene Vergadering. In eene daarop volgende be stuursvergadering werd de heer J. P. Dros bij herstemming met den heer F. Jz. Blom tot Voorzitter benoemd. 28 September. Gisteravond werd in het café Dogger eene algemeene vergadering ge houden van de afd. Texel II van den Melkvee- houdersbond. Te ongeveer acht uur opende de voorz. de heer H. Hin, de vergadering met een welkom aan de opgekomen leden, (waaronder enkele van Texel 1) en aan de pers. Ingekomen was een schrijven van T. E. S. O. houdende een weigerend antwoord op het ge dane verzoek om verlaging van den vrachtprijs der melk. Hierna verkreeg de secretaris, de heer D. Mantje Kz. het woord, om verslag te geven van het verhandelde op de Algem. Vergade ring van den Bond, 17 Sept. gehouden te Am sterdam. Op die vergadering trad op als spr. C. Wol- merstett, die in zijn rede liet uitkomen, hoede minister in den oorlogstijd ingreep met maxi mumprijzen en uitvoerverboden. Spr. meende echter, dat nu de tijd gekomen was, om den boer weer vrij te maken, daar anders het melk- veehoudersbedrijf niet loonend kan worden ge maakt. De bange winter, die weer voor de deur staat, met zijn hooge voerprijzep, doet zelfs het allerslechtste verwachten. Een melk prijs van 20 ct. achtte spr. dan ook gewettigd, daar alles driemaal duurder was geworden eq

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1