N" 3438 Woensdag 6 October 1920. 348ta Jaargang. Advertentieblad. Spoor- ea Bootdienst. Binnenland.. Gemengd Nieuws. Voorheen. Vüu wsek tof week* U¥8- Dit blad vorsehgnt Woensdag- en Saterdagmorgen Adverteutiëu daags voor de uitgave vóór 1 uur nam. ABONNEMENTEN ea ADVERTENTIE» worden aangenomen ae Uiig. Fik ma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Bons of Tix LICHT OP! LSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S waanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prijs der AdverttmCiênj Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woensdag 6 Oct. tot en met Dinsdag 12 Oct. voor rijwielen 6,— uur, voor rijtuigen 6,30 uur noOGWATER Reede van Texel. Donderdag Vrijdag_ Zaterda'g Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Oct. v.m. 3,52 5.17 6,24 7.18 7,59 8,38 9,13 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/- uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Beperkte dienstregeling van 37 September 1930 Vertrekuren van de Boot. van Texel: 6,—v.m. 11,— v.m.2,45 nm. van Nieuwediep 9,15 12.15 n.m. 4.— (dienst op Zon- en Werkdagen gelijk.) Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,05 7.28 sneltrein 9,05 12,37 3,25 1.54ff 4.42 4,08** 6,30 4,29§ 8,45 1— 9,40 7,53§ sneltrein 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8,02§ 9.43 9,15 11,40 12,24§ 3,11 3,03 6,01 6,07§ 9,04 8,57 10,48 11, llf 12-54 Niet op Zon- en feestdagen. T Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 26 Sept.—3 Oct. De Beigisch-Nederlandsche kwestie is weer aan de orde en de Fransch Belgische bladen blijven zich roeren. Allerlei ge ruchten over een hervatting der onder handelingen doen de ronde en de Brussel- sche en Parijsche pers weten haarfijn, dat België inzake de Wielingen zijn zin zai krijgen. Ook wordt verder geborduurd op het stramien van een aansluiting van Ne derland bij het Fransch Belgische militaire verbond, doch daarmee kan m6n wel op houden, nu uit Den Haag, wel niet de officieele, maar dan toch de, haast daarmee gelijk staande, officieuss tegenspraak ge volgd is. Al het geschrijf in de Franscne en Bel gische bladen dient met het noodige voor behoud te worden aanvaard, want het moet als vrij zeker worden aangenomen, dat er nog niet eens een poging is gedaan om de afgebroken ond erhamaelingen weder aan te knoopeu. —o—o—o— Ons Insulinde krjjgt een nieuwe land voogd. Het vijfjarig tijdperk, waarin de heer van Limburg Stirum te Buitenzorg resideerde, zal weldra afgesloten zijn. En mr. Fock, o'ad-miuieter van Koloniën, oud gouverneur van West-Indië, voorzitter der Tweede Ka mer, zal weldra scheep gaan, om het gouverneur-generaalschap uit de handen van den heer van Limburg Stiium over te i:t men. Hem wacht daar in „het ontwaken ie Oosten* een tchoone, maar ook moeilijke taak. Er ia in de laatste jaren een andere richting gekomen in de politiek die jegens Indië gevoerd wordt. Het Moederland is gaandeweg tot het in zicht gekomen, dat het een groote schuld heeft af te doen aan de koloniën, dat er in het verleden veel verzuimd en verkeerd gedaan is, wat thans weer moet worden goedgemaakt. Er is een vragen naar meer ontwikkeling, ook naar meer zelfstandigheid bij d6n inlander. En het onderwijs vooral vraagt niet te vergeefs de aandacht van hen, die geroepen zijn dat millioenenvolk tot meerdere welvaart en hooger levens peil op te voeren. Reeds is een bescheiden schrede gedaan in de richting van meer zelfstandigheid. Mr. Fock is een vooruitstrevend staats man en htj zal dat ook zijn als gouverneur- generaal. De groote Indische vraagstukken hebben zijn hart en over alle heeft hij een gedegen oordeel, dat meer dan eens ook door hem in de Kam^rredevoeringen is tot uiting gebracht. Hij wil Indië vooruit brengen en daartoe is hij met de noodige voortvarendheid bezield. Dat ook de niet- vrtjzinnige regeering in deze vrijzinnige koloniale specialiteit een groot vertrouwen stelt, bewijst zijn benoeming, die ook be wijst, dat men overtuigd is, dat wat de beginselen aangaat een politiek van ge matigdheid mag worden verwacht. Door de voor mr. Fock zoo eervolle be noeming, zal hij weldra den presidents- hamer der Tweede Kamer uit handen moe ten geven. Hij was een knappe praeses, die grooten invloed had, om niet te spre ken van een zeker gezag, onder de Kamer leden. Het zal niet gemakkelijk vallen, een Kamervoorzitter weer te krijgen, die Fock evenaart. —o—o—o— Voor de internationale financieele confe rentie te Brussel, was de afgeloopen week er een van rapporten en redevoeringen. Tal van financieele specialiteiten uit ver schillende landen hebben exposé's gegeven, omtrent de algemeene economische en financieele toestanden in hunne landen. En verder is er besproken, wat er tot herstel van den ontredderden toestand van Europa kan wordeu gedaan. Een indruk wekkende beschouwing werd daarbij ge leverd door onzen gedelegeerde, mr. Visse ring, een onzer erkende specialiteiten op het gebied van het geldwezen. Met bij zondere belangstelling werd er kennis ge nomen van de uiteenzetting, welke door den Amerikaanschen gedelegeerde, Boyden, gegeven werd. Zooals men weet, zijn aller oogen op broeder Jonathan gevestigd. Van hem verwacht men, dat hij met de vele millioenen dollars, die de oorlog in z(jn zak heeft laten vloeien, het ontredderde Europa ter hulp zal komen. Boyden heeft evenwel niet heelveel hoop daarop gegeven. De dollar is geen uitvoer artikel. Er be staat mn.ar één kans, dat de Amerikaansche geldmannen bereid zullen zijn Europa bij te springen, n.l. als de rust en de vrede hersteld wordt. Daarop drong Boyden met klem aan. De stemming door deze redevoering ter conferentie gewekt, kwam zeer den Duit- schen gedelegeerde, Bergmann, ten goede, die na Boyden het woerd voerde. Berg mann, een knappe verschijning en tevens een sympathiek en kGap spreker, die het Fransch goed beheerscht, hield een rede, die insloeg H(j verzekerde, dat Duitschland al zijn verplichtingen zal nakomen, als de anderen maar meewerken, om het eerst weer op de been te helpen. Men moet Duitschland vertrouwen schenken en de wegen openen om zich te herstellen. De toestand is niet hopeloos, want de werk willigheid neemt to6 en de oude energie ontwaakt weer. De rede van Bergmann werd krachtig en spontaan toegejuicht, waaraan ook zelfs de Franschen deelnamen, wat heel wat wil zeggen. Welke verder de resultaten van de con ferentie zullen zijD, dient te worden afge wacht. —o—o—o— Het is misgeloopen met de besprekingen tusschen de beide partijen in de mijnwer- ksrsstaking in Engeland. Zooals men weet werden de onderhandelingen begonnen op den grondslag van de voorstellen van Lloyd George hooger loon b(j hoogere productie Eeu extra toeslag zou worden gegeven voor elke ton kolen boven de normale productie. De groote vraag bij de bespre kingen was nu, hoe hoog de normale productie moest worden geschat. De mijn werkers wilden daartoe als grondslag nemen de productie van de laatste drie maanden en kwamen tot een jaarproductie van 232 millioen ton. De mijneigenaren gingen daarmee niet accoord. Zij beweerden, dat in de mijnen in de laatste drie maanden erg geslabbakt was, waardoor de productie beneden peil was gebleven. Daarom wilden z(j als maatstaf nemen de drie eerste maanden van het jaar en de normale productie bepalen op 248 millioen ton. Blijkbaar heeft de bespreking over deze kwestie de hoofden warm gemaakt, met het gevolg, dat de conferentie uiteenging, zonder dat de partijen tot overeenstemming waren gekomen. De eerste minister Lloyd George, heeft er zijn vacantie uitstapje door veratbord gezien en heeft nu met beide partijen een bespreking gehad en als resultaat daarvan valt te molden, dat de mijnwerkers den stakingstermijn opnieuw met een week verlengd hebben. o—o—o— De vredesonderhandelingen te Riga schijnen in de goede richting te gaan. Daarin treedt de waarheid aan het licht van het Fransche spreekwoord, dat zegt, dat men om te discussieeren het over de hoofdzaken eens moet zijn. Voor Polen en Rusland beide is de hoofdzaak zeker wel, de noodzakelijk heid van den vrede. In sterke mate geldt dit vooraf voor Sovjet-Rusland en de be richten gewagen er dan ook van, dat de Russen zich zeer toeschietelijk tegenover Polen toonen- En daarvoor is wel eenige reden ook, want het gaat den Russen niet bijster goed in den laatsten t(jd. In militair opzicht ondervinden ze nog dagelijks de meerderheid der Polen en ook in economisch opzicht is de toestand in Sovjët-Rusland meer dan slecht. Aan dat alles is toe te schrijven, dat Lenin en Trotzky thans zeer naar vrede hunkeren en de Russische gedelegeerden te Riga zeer gematigd z\jn in hun voor stellen en de onderhandelingen in de goede richting blijken te gaan. Er bestaat op het oogenblik maar één gevaar, en dat is, dat Polen zich doorzijn militaire successen van de laatste dagen al te zeer laat beïnvloeden en te hooge eischen atelt. TEXEL, 5 Oct. 1820. Dr. ,0. Norel, vroeger predikant bij de Herv. Qem. alhier, thans te Vlissingen, is be noemd tot directeur van het Centraal Bureau voor Inwendige Zending te Amsterdam. De Wognummers. Het optreden van Wognum's Zangkoor op Zaterdag j.l. in de Herv. Kerk alhier is een groot succes geweest. Wognum's Zangkoor heeft den naam Wognum, gevestigd door het koor Jacob Kwast, hoog gehouden en de veronderstelling is niet gewaagd te noemen, dat de jonge directeur er in slagen zal, dien naam nog hooger op te voeren. Het is waar, hij vond een gebaand pad, de door wijlen zijn vader geschoolde krachten, zijn hem een grooten steun bij zijn werk, maar toch, zijn opvatting van de kunst moet een hooge zijn en wij bewonderen de volharding van den directeur en de leden, want slechts daardoor is zulk een resultaat te bereiken. Er is stellig niemand onbevredigd terugge keerd, dan zij, die geen toegang kon worden verleend en dat waren er jammer genoeg niet weinigen. Bestrijding: van mond en klauwzeer dour gebruik van turfstrooisel. In het tijdschrift „Torfwirtschaft" wordt van de zijde der Vereen, van Beiersche fabrikanten van turfstrooisel en molm medegedeeld, dat een groot aantal veehouders in het binnen- en buitenland de ervaring heeft opgedaan, dat in stallen waar turfstrooisel gebruikt Wordt, het vee altijd van mohd en klauwzeer verschoond bleef, ook al woedde deze ziekte hevig in naburige stallen, waar stroo werd gegeven. Werd verder in de besmette stallen het stroo vervangen door turf, dan kwam er spoedig verbetering in den toestand der zieke dieren. In het algemeen belang zou het voorzeker zeer gewenscht zijn, dat naar de waarde van turfstrooisel als voorbehoed- en geneesmiddel tegen mond en klauwzeer zoo spoedig mogelijk een wetenschappelijk onderzoek werd ingesteld. (Ingez.) Onderstaand gedicht, dat van groot vertrouwen in de toekomst blijt geeft, ontleenen wij aan het Rott. Nieuwsbl. Troepen bleeke, stille werkers Sjokken somber zwijgend voort. Geen gelach of vroolijk praatje, Geen geneurie wordt gehoord. Mokkend, wrokkend van de zorgen, Lusteloos, vervuild en moe, Trekken ze naar muffe stegen En naar gore sloppen toe. Om eens wat verzet te hebben, Slikken ze jenever in En ze komen halt-verwezen In hun vreugdeloos gezin. Zwakke, afgesloofde vrouwen Wachten met een poover maal Voor de schraal beloonde werkers Van het kille kapitaal. Weleer. Rijen babbelende werkers' Stappen opgewekt naar huis, Waar het maaltje staat te geuren Op het blinkende fornuis. Frissche, kerngezonde vrouwen Wachten ze al zingend op, En er klappen harde zoenen Op den bruinen werkerskop. Alles keuvelt, smult en peuzelt, Het gezinsfeest vangt weer aan, Hoort de lepels en de vorken Maatvast door do borden gaan. Dat is lachen, zingen, fluiten Na het welbereide maal Voor den welbewusten werker Van zijn eigen kapitaal. J. K. SPEENHOFF. Is zóó de bedoeling der wet Een ingezetene van een onzer handels steden had een vrouwelijke jongste be diende op kantoor tegen een salaris van f400 per jaar. Volgens de Arbeidswet moest een zegel van 50 cent per week voor haar geplakt worden. De firma meende echter te kannen volstaan met 40 cent en werd deswege voor den Raad van Arbeid ter verantwoording geroepen. Ze beriep zich er op, dat de bediende wel f 4U0 per jaar verdiende, doch, maandelijks werd slechts f33,33 of per jaar f 3 J9,96 nitbetaald. Dit bedrag was nog niet onderhevig aan een zegel van 50 cent, waarvoor eerst een salaris van f 400 in aanmerking komt. De Raad van Arbeid nam met deze verdedi ging genoegen. De firma had door 4 cent salaris per jaar minder, 52 maal 10 cent bespaard. Hbl. Het kwaad gestraft. Vrijdagmiddag is op d9n Kleinen Houtweg te Haarlem eeu 10 jarige jon gen P. Moerkerk, die een stok tusschen de spaken van een rijwiel poogde te steken, gevallen en door een auto overreden. Bewusteloos werd hij opge nomen en naar de Maria-stichting ver voerd, waar hy tengevolge van schedel breuk overleed. Den chauffeur treft niet de minste schuld. Een gruwelijke straf voor een zeer baldadig opzet. N w s. De eigenlijke winterdienstregeling op de spoorwegen zal eeist ib Uctober aanvangen. Het aantal treinen wordt dan met plm. 5 pet. verminderd,

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1