S° 3442 Woensdag 20 October 1920. 34st# Jaargang Mieuws- en Advertentieblad, Spoor- en Bootdienst. innenland. Van week tof week 0 it blad verschat Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentiëu daags voor de oltgavo vóór i nar nam. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bg de TJitg. Fimua LAN0EVEL1 BE ROOIJ, Parkstraat, BuBdotTnxnt LICHT OP! HOOGWATER Reede van Texel. Abonnementipryj* per S macmdenl Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. COURANT. Prpt der Advertcntiên; Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Zaterdag 16 Oct. tot en met Vrijdag 22 Oct. voor rijwielen 5,20 uur, voor rijtuigen 5,50 uur Donderdag 21 Oct. v.m. 2,37 Vrijdag 22 3,53 Zaterdag 23 5,11 Zondag 24 6,10 Maandag 25 6,57 Dinsdag 26 7,36 Woensdag 27 8,12 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Bnrg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/? uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Beperkte dienstregeling van 37 September 1930 Vertrekuren van de Boot. van Texel6,— v.m. 11v.m. 2,45 nm. van Nieuwedlep: 9,15 12.15 n.m. 4.— (dienst op Zon- en Werkdagen gelijk.) Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,05 7,28 sneltrein 9,05 12,37 3,25 1.54ff 4.42 4,08" 6,30 4,29§ 8,45 7,- 9,40 7,53§ sneltrein 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8,02§ 9,43 9il5 11,40 12,24§ 3,11 3,03 6,01 6,07§ 9,04 857 10,48 iljlt I2'54 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. LANDWEER. Jaarlijksch onderzoek. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat het jaarlijksch onderzoek, bedoeld bij artikel 29 der Landweerwet, waaraan uit sluitend de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven landweerplichtigen der lichtingen 1918a, 1918b en 1919 verplicht zijn deel te nemen, voor deze gemeente zal gehouden worden te den Burg in een der lokalen van de m.u.lo. school op Donderdag, 4 November a.s. des voorm. 11 uur voor de lichting 1918a; ll1/, 1918b; i 1919 nam. 1 lyla- Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de aangeplakte bekendmakingen. Texel, 16 October- 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Burgemenster der gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren No. 8 en 9 der Perso- neele belasting zijn executoir verklaard en aan den Rijksontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld. Texel, 18 October 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 9—16 Oct. Mr. Kooien is door de Tweede Kamer op nummer éen geplaatst voor de benoe ming van Voorzitter en zooals gebruikelijk is, werd hem daarmee de presidentshamer zoo goed als in de hand gegeven, daar de Koningin zich steeds aan het advies der Kamer houdt. De nieuwe voorzitter be hoort tot de katholieke partij en heeft als Kamerlid reeds een vrij lange staat van dienst, zoodat hij weet, wat er in het par lement alzoo te koop is. Hy is daarbij een bedachtzame en zeer kalme persoon lijkheid en al moge van hem niet kunnen worden gezegd, wat van minister Posthuma destijds verzekerd werd, n.l. dat hij zenuwen als kabeltouwen heeft, toch z(jn ze, naar het oordeel van hen, die Mr. Kooien ken nen, sterk genoeg voor de hem toever trouwde taak. Een taak, die lang niet gemakkelijk is en soms van de zenuwen en vooral ook van de slagvaardigheid en doortastendheid van den voorzitter, heel wat vergt. Mr. Fock had er slag van om met de Kamer om te gaan. Hij had de leden in zijn hand, wist precies wanneer hij de teu gels gerust een oogenblik kon laten vieren, of wanneer hij ze krachtig in de vuist moest nemen. De tijd zal leeren, of Mr. Kooien dezelfde goede leidersgaven bezit als zijn voorganger. Er wordt van de leiding dikwijls heel wat gevraagd. Vooral als de roerige ele menten der Kamer zich in het debat men gen en als dingen aan de orde zijn, waarin de partijen scherp tegenover elkander komen te staan. Mogelijk dat Mr. Kooien al dadelijk de vuurproef zal krijgen te doorstaan, bij de interpellatie over de staking van het Am- sterdamsche post- en telegraafpersoneel. Als deze regels worden gezet is het debat in vollen gang en wat er in de bladen en in vergaderingen aan vooraf is gegaan, heeft wel de overtuiging kunnen vestigen, dat vooral de linkerzijde niet met de re geering op één stoel zit." Er is over de staking natuurlijk nog heel wat nagepraat in de laatste dagen. De bladen hebben hun commentaren ten beste gegeven en de Amsterdamsche moderne bonden hebben een nabetrachting gehouden, door middel van een groote vergadering, waarin s.-d. de Kamerleden van der Tempel 6n mr. Troelstra het woord hebben gevoerd. Verder hebben de vertegenwoordigers dier bonden besprekingen gehad met den minis ter-president en den directeur-generaal en het spreekt wel vanzelf, dat er in de be schouwingen omtrent de beteekenis van de stakingsdaad der ambtenaren nogal eenig verschil bestaat. De heer Troelstra b.v, kwam tot de conclusie dat er door en in de staking domme dingen waren gedaan, maar dat de regeering even schuldig stond als de beambten, die hun eed braken, terwijl daartegenover de directeur-generaal voorop stelde, dat het stakend personeel zich in hooge mate aan plichtsverzuim heeft schuldig gemaakt en dat de organi saties steeds het personeel in een richting hebben gedreven, die gevaarlijk was. Bij de bespreking in de Kamer zal dit tweeërlei standpunt nog wel scherper om lijnd naar voren treden. Wat de zaak zelf betreft, heeft de re geering haar standpunt bepaald. V/el weigerde minister Ruys zich daarover uit te laten, doch publicatie werd toegezegd en wellicht vindt de lezer daaromtrent elders in dit blad nadere bijzonderheden. Uit de mededeelingen van den directeur- generaal viel intusschen af te leiden, dat de' regeering zal trachten tegemoet te komen aan de looneischen van het perso neel en dat zij daarbij verder zal gaan dan het advies van de Centrale Commissie. In hoever dit het geval is, zal de belangstel lende lezer spoedig kunnen, weten, —o—o—o— De Engelsche regeering werd in de laatste dagen voor een nog moeilijker probleem geplaatst dan de ooze, n.l. door het besluit der Engelsche mijnwerkers, om de staking te laten doorgaan. Zooals we reeds eerder mededeelden, werd de stakingstérmijn tot 16 dezer verlengd, in afwachting van het resultaat, dat de stemming der mijnwer kers over de voorstellen der mijneigenaren zou opleveren. Die stemming nu heeft Maandag en Dinsdag plaats gehad en tegen de verwachting in, hebben de mijnwerkers het voorstel der directies om de loonsver- hooglng vast te koppelen aan meerdere productie, met overgroote meerderheid van stemmen verworpen. Zelfs tegen bet ad vies van een aantal invloedrijke leiders in. De uitslag der stemming was, dat zich 635,098 stemmen tegen en slechts 181,428 stemmen voor het aanbod der mijneigenaren verklaarden. Die uitslag was een tegen valler en de zaak W6rd nog erger, want in de Donderdag gehouden vergadering der gedelegeerden uit de mijnwerkersbonden bleek, dat bij de mijnwerkers alle toegevend heid geweken was. Een voorstel van Lloyd George, om het loonconfiict ter beslissing voor te leggen aan een commissie van arbitrage, werd verworpen en vervolgens werd met 154 tegen 27 stemmen een voor stel aangenomen, om de staking te laten doorgaan. Schriftelijk werd hiervan kennis gegeven aan Lloyd George en deze heeft over dat besluit zijn diepe teleurstelling uitgesproken Hy verklaarde, dat het neerleggen van het werk een ernstige ramp zou zijn voor de eigen industrie, met groote werkloosheid als gevolg en dat de terugslag ervan op het vasteland van Europa, dat de Engelsche kolen betrekt, zal worden gevoeld Nieuwe voorstellen deed hij niet, doch wel ver klaarde hij zich bereid, alle pogingen te zullen steunen om de ramp nog af te wenden Zoo werd, tegen veler verwachting in, het Engelsche volk toch nog geplaatst voor de zeer ernstige vraagZal het houweel rusten En de eigenaars van de Engelsche metaalfabrieken, namen reeds de noodige maatregelen om de fabrieken stop te kunnen zetten Op het oogenblik, dat wij dit schrijven is het antwoord op de vraag nog niet gegeven. Mogelijk vindt de lezer het onder de latere berichten in dit blad. —o—o o Delacroix, de Belgische minister-president is welgemoed uit Londen teruggekeerd. Hij heeft blijkbaar, wat de kwestie der schadeloosstelling betreft, de half en half verbroken gemeenschap tusschen Londen en Parijs hersteld gekregen. De conferentie te Genève is van het programma afgevoerd en de geallieerden zullen nu eerst samen nog eens overleggen, op welke wijze de zaken zullen dienen te worden geregeld. Over de Belgisch-Nederlandsche kwestie schijnt Delacroix met Lloyd George niet aan den slag te zijn gekomeD. Officieus is gemeld, dat de minister president geen voldoende tijd meer had, om daarover nog besprekingen met Lloyd George te houden, doch van andere zijde is bericht, dat Lloyd George aan zijn Belgischen collega te ver staan gegeven heeft, dat hij met de kwestie tusschen Brussel en Den Haag niets te maken wilde hebben. —o—o-o— De Fransche regeering gaat de duurte bestrijden. zy heeft officieel van haar plannen daartoe aan het Fransche volk kennis gegeven. De minister van de levensmiddelenvoorziening heeft de plannen in een persgesprek zelfs nader ontvouwd en de medewerking van het publiek en de pers daarvoor ingeroepen. Allereerst zal worden getracht de vleeschpryzen verlaagd te krijgen, door het beschikbaar stellen van Argentijnsch vleesch tegen lage prijzen. De prefects zullen daarvoor maximum prijzen vaststellen en om te voorkomen, dat de handelaars het vleesch in de depots, in de hoop op duurdere tijden, zullen op stapelen, zal een maandelijksche belasting van de voorraden worden geheven. Ook verschillende andere maatregelen zijn door de regeering aangekondigd, om de stelsel matig hoog opgedreven prijzen van tal van levensbehoeften naar omlaag te krijgen. De vraag is het of iets zal uitwerken. o—o—o In Italië heeft men Donderdag een alge meens werkstaking gehad van twee uur. Zij was door de socialistische partij en de vakbonden geproclameerd, als protest tegen „de reactie der bourgeoise". Te Rome verliep deze proteststaking heel kalm, maar in andere steden heeft zenogeenige slachtoffers gevraagd. Er hadden o.a. te Boulogne en Milaan botsingen plaats tusschen de stakers en de politie, waarbij eenige personen gedood werden. oo o— Te Warschau is men tevreden met de te Riga bereikte resultatsn. Die waren dan ook nog beter, dan de geallieerde vrienden hadden durven deuken. De Poolsche minister-president heeft daarvan in een rede te Krakau gehouden getuigd, een rede, die een lofrede was op de dapperheid der Poolsche troepen, waarin van Frankrijke hulp mot geen woord gerept werd en zelfs de naam van generaal Weygand, „den redder van Polen" niet eens genoemd werd. Scherpe critiek werd er in uitgesproken aan het adres van Engeland. Intusschen durft do Poolsohe] regeering zich toch nog niet heelemaal los te maken van de geallieerden. Dat blijkt uit de houding, - die zy aanneemt,(„inzake de Wilnakwestie. Generaal Zeligowski heeft ondanks de uitspraak der geallieerden, waarby Wilna aan Lithauen werd toege wezen, de stad met zyn troepen bezet en hy weigert haar te verlaten. Een eigen regeering werd door hem ingesteld en in een proclamatie aan de bevolking en het leger medegedeeld, dat hy zich met het zwaard zal biyven verzetten, tegen elke poging om hem uit Wilna te verwijderen. Hy zal een volksstemming laten houden en de geallieerden moeten maar zien, wat ze er tegen kunnen doen. De Poolsche regeering heeft verklaard, dat zy met de daad van dezen Poolschen d'Annunzio niets uit te staan heeft. Zy heeft hem openlijk gedesavoueerd, maar verder schijnt ze ook niets tegen den rebelleerenden generaal te durven ondernemen. Of te willen Want in Warschau wordt de daad van Zelisgowski openlijk verheerlijkt en er wordt by verteld, dat de Poolsche regeering met Zelisgowski onder één hoedje speelt. Tusschen Polen en Sovjet-Rusland is de wapenstilstand geteekend en rekent men op een spoedigen definitieven vrede. Maar tusschen de bolsjewiki en Wrangel wordt nog hevig gevochten. TEXEL, 19 Oct. 1920. Een avond in Eben Haëzer. 't Was op uitnoodiging van het bestuur van de Chr. Jongel. Vereen., dat we Vrijdag een gezellig avondje in Eben Haëzer meemaakten, waarvan wij hier verslag laten volgen. Met een gèmeenschappelijk lied werd de avond ingezet, een gebed werd ver volgens uitgesproken door ds. Eroese, die daarna naar aanleiding van psalm 111 een inleidend woord sprak. Het programma, dat daarna werd afgewerkt bevatte keur van luimige stukjes. Een drietal jonge dames gaven „de 8 oude besjes" ten beste, daarop volgde de tooneelstukjes „Een weinig verstrooid" en „Een huwelijks aanzoek", terwijl na de pauze werden gegeven „Een knap stel" en „De strijd om den minnaar" en een voordracht, getiteld „De kiezentrekker." Het gebeel werd vrij vlot afgewerkt, er is herhaaldelijk hartelijk gelachen en een daverend applaus viel den uitvoeren den telkens ten deel. De tooneelstukjes werden afgewisseld duor koorzang van de joDgelieden-zaDg- vereeniging en gemeenschappelijk door da aanwezigen gezongen liederen, terwijl onmiddelijk na de pauze een paar num mers voor viool en orgel heel verdien stelijk werden gegeven. Met dankzegging door een der leden van de vereeniging werd de avond gesloteD. V. I. O. D. Ia de Maandag j. 1. gehouden vergade ring van het bestuur van de vereeniging tot uitkeering bij overlijden, alhier, werd tot directeur, in de plaats van wijlen den heer A. Langeveld Pz., benoemd de heer D. Keijser Sz. Zondag 1.1. werd te Helder op het Marine- sportterrein Texels eerste competitiewedstrijd gespeeld tegen Avia I. Na de laatste hervor mingen der Texelsche sportclub hadden alle sportliefhebbers gedacht Texel als ongeslagen kampioen uit den strijd te voorschijn te zien

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1