NT° 3444 Woensdag 27 October 1920. 34^' Jaargang. Nieuws- en ÉdvertentiebladL Spoor- en Bootdienst. Van week tot week Einnenlando uit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen idvertentiëu daags voor de uitgave vóór 1 anr nam. Prys der Advertenlièn ABONNEMENTEN ea ABVERTENTIEN worden aangenomen by de üitg. Fiuma LANÖEVELB& BE R O O IJ, Parkstraat, Buna orTixtt LICHI OP! HOOGWATER Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Beperkte dienstregeling van 25 October 1920 Vertrekuren van de Boot van Texel: 7,45v.m. 2,45nm. COURANT, Abor.nementspryt per 3 tr.aandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. 0 Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote tftters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Zaterdag 23 Oct. tot en met Vrijdag 29 Oct. voor rijwielen 5,10 uur, voor rijtuigen 5,40 uur ii in whmii «waaa—maw ■nnnjim»jnTl>»ai— Donderdag 28 Oct. v.m. 8,48 Vrijdag 29 9.27 29 Zaterdag 30 Zondag 31 Maandag 1 Nov. Dinsdag 2 Woensdag 3 10.08 10,53 11,43 12.09 1,07 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/? uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. van Nieuwediep: 9,15* 4.— Zondags 8,45 v.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,06 7,28 sneltrein 9,06 10,25§ 1,30 12,37 3,25 1.54ft 4.42 4,08** 6,30 4,29§ 8,45 7,25 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8,01 9,47 9,15 11,40 12,24§ 3,11 3,03 6,01 6,07 9,04 857 10,48 lÜlt 12,54 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 16—23 Oct. Bjjna drie dagen zijn er gemoeid geweest met de interpellatie van den heer van der Tempel in de Tweede Kamer over de post en telegraflestaking en wat daarmee in verband staat. En over 't algemeen ge nomen hebben de leden het den nieuwen Kamervoorzitter, mr. Kooien, niet al te lastig gemaakt. Het waren kalme debat ten, waarbij alleen zoo at en toe een der meest vechtlustigen even om den hoek kwam, om den tegenstander met een luch tige. interruptie te kietelen óf met een vinnige opmerking te treffen. De verslagen, die, met het oog op de belangrijkheid van het onderwerp, wel buitengewone belangstelling hebben ge trokken. kregen daardoor eenige aantrekke- lykheid. Natuurlijk kregen de leiders en de sta ken zooals men in de verslpgen kan nalezen heel wat te booren.1 En niet alleen van de rechtsche sprekers, maar ook van achter de iegeeringstafel. Ja, zelfs sprekers als de-beide sociaal-democratische leden Hermans en Troelstra, deden daarbij een duit in het zakje. Ofschoon zij heel veel hadden aan te merken op het beleid der regeering, toch vond de staking te Amsterdam bij hen geen genade, al be schouwden zij deze dan ook meer als een .domheid, dan als een misdaad. Een goede interpellatie eindigt doorgaans met een motie. Die hoort er nu eenmaal bij. Maar dezen keer bleef het niet by een, doch kwam er een heele reeks moties los. Moties die geld zouden kosten, heel veel geld zelfs. En daarom door de regeering werden afgewezen. Voor allen klonk het vonnis "onaannemelijk", behalve voor de motie v. Ryzewyk, die ,door de regeering gesteund werd. Iuzoover althans, dat de minister toezei, dat de regeering de uit voering er van zou overwegen, als de Kamer de motie mocht aannemen. Welnu de Kamer heeft zich geheel aan het advies der regeering gehouden, zoodat alle moties verworpen werden, behalve die van den heer van Rijzewyk. De aanneming er van brengt aan de ambtenaren een aardig do- ceurtje, omdat niet alleen aan de nieuwe regeling, inzake den kindertoeslag, terug werkende kracht werd gegevea tot 1 Jan. 1920, maar ook de van dien datum af gestorte 7% pensioenbijdrage zal worden terugbetaald. Men kan zeggen, dat de regeering inzake de post- en telegraflestaking in de Kamer een volledige overwinning mocht boeken. Zelfs de motie, om de ontslagen beambten weer in genade aan te nemen, kon in de Kamer geen meerderheid vinden, nadat van de regeeringstafel verklaard was, dat de betrokken ambtenaren bewezen hadden, ongeschikt te zijn voor den Staatsdienst. Na d6 stakingsinterpellatie werd het tooaeel veranderd en werden de oud6 schermen uit de dagen van Posthuma weer voor den dag gehaald. De voedselvoor zieningsinterpellaties van de heeren Weit- kamp en Saunes, boe verschillend ook, herinnerden levendig aan den tijd der dis tributie, toen minister Posthuma het eene levensmiddelendebat na het andere had te verslaan. Vooral die van mr Sannes was in den vorm en minister van IJselstein vond er de noodige aanknoopingspunten in, om een uiteenzetting over den toestand te geven, zooals hij die ziet. ^et was de heer Sannes vooral te doen om een toeslag te verkrijgen op den prijs van het grof rogge brood en wittebrood, en hy diende in dien geest ook een motie in, maar minister van IJselstein wilde er niets van hooren. Een toeslag op wittebrood alleen reeds, zou iedere maand 31/* millioen van de schatkist vorderen. Er is over de motie nog geen beslissing genomen op het oogenblik, dat wij deze regels schrijven, doch we vreezen, dat de kans op' aannemen en die* op goeukooper brood niet groot is. o—o—o Het waren voor ;Engeland spannende dagen, die der afgeioopen week. Dagen waarin steeds sterker de vraag naar voren trad, of het mogelijk zou zijn, de stakings beweging tot de mynwerkers te beperken, dan wel of ook de andere groote arbeiders organisaties zich by de stakingsactie zouden aansluiten. Het is er wel een eigenaardige toestand in Engeland. Terwijl de regeering en de arbeidersleiders druk onderhandelen en bespreken, op welke wijze het conflict in de mijnwereld zou zijn op te lossen en beide partijen by schier elke gelegenheid verzekeren, dat hun eenige begeerte is, om het land te bewaren voor de gevolgen van een algemeene staking, verklaren de spoorwegmannen, dat zij ook het byitje er bij zullen neerleggen, als de onderhandelingen geen gunstig resultaat opleveren en legt een deel van de arbeiders, werkzaam bij het particuliere vervoer wezen, zonder een woord te zeggen het werk neer. Er moeten wel sterke revolutionaire stroomingen heerschen in de Engelschö arbeiderswereld. Intusschen hebben de spoorwegmaanen op aandrang van de leiders der mynwerkers besloten hun actie nog eenige dagen uit te stellen, omdat nieuwe onderhandelingen in het vooruitzicht wamn en werden ook de districtsleiders der stakende mijnwerkers naar Londen ontbo den, om met Lloyd George te confereeren. De toestand wordt op het oogenblik, dat wij dit schrgven, zeer verschillend beoor deeld. Sommige bladen verwachten een spoedige oplossing van het geschil sd een einde der mynwerkersstaking, terwyi weer andere bladen den toestand zeer donker inzien. Hoe het zij, de belangrijke be slissing zal niet lang meer op zich laten wachten. —o—o—o— De Iersche kwestie is, door de stakings kwestie in Engeland, op het oogenblik vrywel geheel op den achtergrond gedrongen. Wat echter niet wegneemt, dat de burgemeester van Cork nog maar biyft „hongerstaken" en de Sinn Feiners hun moordenaarswerk voortzetten-.- De eerste van de 11 hongerstakers van Cork is in de afgeioopen week overleden. Het was de 30 jarige Fritzgerald, die, na 68 dagen gevast te hebben, als een „held voor de heilige zaak van Ierland* zijn leven gaf. Mac Swincy heeft den gestorven hongerstaker verheerlijkt, in een boodschap tot het Iersche volk gerioht, on hem ge- geprezen, omdat de naam van Fritzgerald een eereplaats in de bevrydingsgeschiedenis van Ierland zal blijven iunemen. Nu, Mac Swincy zal thans ook wel spoedig in dat „voorrecht" deelen, want zijn toestand ging in de laatste dagen sterk achteruit. Op vrylating behoeft hy niet meer te rekenen, want van regeeringszijde is in het Lagerhuis dezer dagen nog eens duideiyk verklaard, dat Mac Swincy niet in vrijheid zal worden gesteld. —o—o-o- De wapenstilstand tusschen Polen en Sovjet-Rusland is in de afgeioopen week een feit geworden. Pilsoedski, de Poolsche opperbevelhebber, heeft bij die gelegenheid een legerorder tot de troepen gericht, waarin hij hulde brengt aan hun moeden uithoudingsvermogen. Nog is echter de de vrede niet ten volle gesloten en dienen de Poolsche soldaten met het geweer aan den voet de wacht te houden, met kalmte en geduld, altijd ter verdediging gereed. De bolsjewiki schynen hun leger niet met het geweer bij den voet te wensohen. Uit verschillende berichten valt af te leiden, dat een deel van het roode leger, dat tegen de Polen gevochten heeft, overgebracht is naar het zuiden, om tegen generaal Wrangel los te trekken. Deze heeft zyn opmarsch reed3 moeten staken en zal waarschyniyk wel genood zaakt worden zich voorloopig tot het defensief te bepalen. Zelfs is de mogelijk heid niet gering, dat hij zich in zijn stel lingen niet zal kunnen handhaven en zich naar de Krim zal hebben terug te trekken. De bolsjewiki schijnen echter ook nog andere oorlogsplannen op hun programma te hebben. Zoo heeft de Sovjetregeering een ultimatum gesteld aan de regeering van Armenië, waarby vrye doortocht door Armenië wordt geëischt voor de roode troepen, die de gelederen der Turksche nationalisten in Klein Azië zullen ver sterken. De Armeensche regeering heeft geweigerd aan den eisch van Moskou te voldoen en heeft zich tot den Volkenbond gericht met het dringend verzoek om steun. De Volkenbond Lenin zal er wel den draak mee steken. En zoolang de Volkenbond nog geen internationaal politie leder achter zich heeft, kan hij dat gerust doen, De kans is dan ook niet groot, dan Lenin zijn plan, om de bolsjewistische propaganda in het Oosten met kracht voort te zetten, zal opgeven. Ondanks de waarschuwingen van Lloyd George. -0-0-0- De jeugdige koning van Griekenland hbeft, terwgl hy zich vermaakte met zgn lievelingsbeest, een.,., aap van dezen een beet gekregen waardoor bloedvergifti ging ontstond. De ernstige ziekte van den koning, welke hiervan het gevolg was, heelt onmiddeliyk de kwestie van de troonsop volging naar voren gebracht. Niet alleen is er een zeer sterke republikeinsche partij in Griekenland, maar ook heeft men rekening te houden met de vrienden van den afgetreden (door Venizelos verjaagden) koning, die thans in Italië als balling leeti. De tegenwoordige Grieksche koning heeft geen kinderen. Men noemt than3 als troonopvolger zijn jongste broer Paul. Voor de rust in Griekenland is het te hopen, dat de koning in het leven blgft. NASCHRIFT. Na een hongerstaking van 74 dagen is Maandagmorgen Mac Swincy overlelen. Ook de Koning van Griekenland is Maan dag overleden. TEXEL, 26 Oct. 1920. Dienstregeling, Bij het afdrukken van ons vorig ntimmer waren wij nog niet in het bezit van de nieuwe spoordienstregeling 25 October. In dit nummer is thans ook met de wijzi gingen in dien dienst rekening gehouden. Rainmenfokstiitlon. Met een woord van welkom, in liet bijzonder aan den lieer Kuhne, voorzitter van de vereenl- glng tot bevordering van de Schapenfokkerij en aan den heer Klare, adviseerend lid, opende de heer Dr. Bakker Vrijdagavond de vergadering in hotel „de Zwaan", uitte zijn tevredenheid over de resultaten door de vereeniging bereikt en sprak de hoop en het vertrouwen uit, dat in nauwe samenwerking op den ingeslagen weg zou worden voortgegaan. De notulen werden na voorlezing ongewijzigd vastgesteld. Hierna deed de voorzitter medcdeelingen over de werking van het rammenfokstation over het afgeioopen jaar, daarbij lof en dank brengend aan de firma C. R. Keijser éc Co. voor de zorgen aan de verpleging der jonge dieren gewijd, want daaraan in de eerste plaats was het te danken, dat het fokmaterieel in zoo keurige conditie kon worden aangeboden. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de heer P. Hin, door treurige familieomstandig heden, als adjunct-inspecteur heeft moeten bedanken en de commissie van beheer in zijn plaats heeft benoemd de heer S. J. Keijser, die het vorig jaar bij de stemming evenveel stem men op zich vereenigd had. 8 ooien werden voor het rammenfokstation ingeschreven, zoodat men thans ruim 40 ooien beschikbaar heeft. Het voorstel cm de rammen nos. 105 en 67 als elite-rammen in te schrijven werd bij accla matie aangenomen, zoodat thans voor het fokstation beschikbaar zijn de nos. 246, 322, 67 en 105. Besloten-werd de leden, in afwijking van het reglement, zelf te laten beslissen bij welke van genoemde 4 rammen zij hunne ooien zullen brengen, echter geeft de commissie voor elke ooi haar advies. Omtrent ram 105, merkt de voorz. op, dat de eigenaar daarvan thans nog geen lid van het fokstation is, doch dat deze daartoe zal worden aangezocht. De voorzitter vestigt de aandacht verder op een groote moeilijkheid, die zich in de toekomst voor de fokkerij zal voordoen, nu het fokstation slechts de beschikking heeft over één bloedlijn. Een goed mannelijk fokdier, buiten verwant schap, zou reeds veel verbetering kunnen bren gen. Gewenscht was evenwel ook toetreden van meer goede fokstapels. Een der leden deelt mede, het door den voorz. genoemde gevaar voor de fokkerij mede te hebben overwogen en hij zich daarom het bezit heeft verzekerd van een onverwante ram. De voorz. juicht het zeer toe en hoopt, dat er volgend jaar goede producten zullen worden verkregen. Een voordeel is, dat alle schapen op Texel kunnen worden gerekend te behooren tot het Texelsche ras, iets wat aan den vasten wal niet het geval is. De voorz. van de groote vereeniging vraagt en verkrijgt het woord, om uit te spreken, wat hem heeft getroffen bij zijn bezoek aan de schapenfokkerijen op ons eiland en dat is, dat hem gebleken is, dat op Texel zelf zware schapen worden gefokt en dat de veehouders op het vasteland erg zullen moeten oppassen, om het zelfs van het stuk te kunnen winnen. Met groot 'genoegen heeft ,spr. ook het op Texel gefokte type gezien en wanneer de inteelt U geen parten speelt, zegt spr., zie ik voor Uwe fokkerij een groote toekomst. Hierna wordt in plaats van den heer "M. Zuidewind, aftredend en niet herkiesbaar, tot lid van de commissie gekozen de heer W. Keijser Sz. De voorz. feliciteerde de vereeniging met die benoeming en brengt dank aan den heer Zuide wind, die hij hoopt nog eens in de commissie terug te zien. Bij de rondvraag komt ter sprake de bemid deling van de vereeniging bij aankoop voor elders. Het doet de voorz. groot genoegen, dat die zaak wordt ingeleid. Naar zijn oordeel is het van groot belang voor de fokkerij, dat de ver eeniging hare bemiddeling verleent, omdat het van groote beteekenis is voor den naam van het Texelsche schaap. Wanneer men blind zou zijn voor dat groote voordeel en slechts zou zien het voordeel van den leverancier-fokker, acht de voorz. het zeer gewenscht, de bemiddeling te staken. Wanneer echter met de dieren, door bemidde ling van de vereeniging aangekocht, goede resultaten worden verkregen, komt dat de ge-

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1