I De Heldersche Meubeltransport en Sleeponderneming Binnenland. Marktberichten. Advertentiën. Predikbeurten de uren door B. en W. zullen worden bepaald en eventueele verhoogde kosten van schoon houden van het lokaal door de vereeniging zal worden gedragen. 6. Steun uoor woningbouw te de Koog. Volgens de begrooting van kosten zullen de 2 woningen, door de bouwvereeniging te Koog te bouwen, met inbegrip van grond, vergoeding voor architect, opzichter, enz. een uitgaaf vorderen van f 14.500,—. Bij een woninghuur van f 5,50 per week zal de bijdrage per woning voor de gemeente bedragen ongeveer f47.50, bij een huur van f6,— per week ongeveer f40. De gezondheidscommissie heeft verklaart tegen het ontwerpbesluit geen bezwaren te hebben en zoo wordt overeenkomstig het voorstel B. en W. besloten, dat de bouwvereeniging zal trachten een huur van f 6,— te besommen en dat bij het Rijk de benoodigde gelden zullen worden aangevraagd voor de bouwvereeniging Koog en zulks onder dezelfde voorwaarden als voor de Nutsbouwstichting gelden. Voor de Nutsbouwstichting bedraagt de bijdrage voor de gemeente f35,— f37,50 per woning en per jaar. De heeren de Graaf en Dekker verklaarden vooraf niet te zullen stemmen tegen het voor stel B. en W., doch zich het recht voor te behouden, op de beslissing terug te komen. Een voorstel van B. en W. om de vergoeding voor straatverlichtingnu de kosten daarvan op de andere dorpen ongeveer f20 bedragen per petroleumlantaarn, voor den Burg te bren gen op f 1200, wordt zonder discussie aange nomen. Verbetering van de brandblnschmid- delen in onze gemeente wordt algemeen wenschelijk geacht. B. en W. hebben dat vraagstuk ernstig overwogen en onder zocht en adviseeren, op grond daarvan tot aankoop van een motorbraudspuit van 500 liter waterverplaatsing per minuut van de N. V. machinefabriek J. H. W. v. d. Ploeg te Apeldoorn, waar van de koopsom f 5600, bedraagt. De motorbrandspuit, die zonder bezwaar in draf door eeD paard kan worden ver voerd, is van eenvoudige constructie en solide afwerking, de wielen zijn voorzien van kogellagers. De firma heeft reeds een 100 tal dergelijke spuiten afgeleverd. Indien tot aankoop zou worden over gegaan, achten B. en W. de volgende regeliDg mogelijk, de nieuwe spuit te den Burg te statioDeeren, de aaDjager te Oosterend, spuit B te Cocksdorp en de spuiten van Oost,er6nd en Cocksdorp b. v. te Koog en Waal. De spuiten van Oudeschild en den Hoorn zijn van be hoorlijke capaciteiten bovendien kunnen die dorpen, evenais Waal en Koog, zoo noodig spoedig van uit den Burg assis tentie worden verleend. Het voorstel van B. en W. om hen te machtigen, tot aankoop van een motor brandspuit voor f5600, slangen enz, tot een bedrag van f 15U0, statioDeering van de spuiten als aangegeven en de aan te koopen spuit en inzonderheid de motor geregeld te laten nazien, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat de heer de Graaf aan B. en W. dank heeft gebracht voor de betoonde voort varendheid. Aaugeboden tot een bedrag van f 10,781,77 in ontvangst en uitgaaf, waarin begrepen een gemeente-subsidie van f 7500, heeft de commissie van onder zoek daartegen geen bezwaren, doch wenscht op te merken, dat h.i. voorde uitgezette gelden (f3000, wel een hoogere rente zou zijn te bedingen dan 4 pCt., zoomede of het loon door ver pleegden verdient voldoende is te noemen. Nadat deD heer Keesora op een des betreffende vraag is medegedeeld, dat de gevraagde subsidie dit jaar f4000hooger is dan dat van het vorig jaar, omdat in die rekening een batig slot van f1427 was opgenomen, terwijl die met een nadeelig saldo van f 1219,86 sluit, wordt de begrootiDg bij acclamatie goedgekeurd, tj |9. Vaststelling gemeentebegrooting en Ê^bedrijfsbegrooting uoor 1921. Ook de gemeente-begrooting sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f263.213,95 on die van het Gem. Electr. Bedrijf tot een bedrag van f22.044,78 worden op voorstel van de comm. v. onderzoek zonder artikels- gewijzebehandeling goedgekeurd. Wol meent de commissie onder de aandacht van B en W te moeten bren gen, dat h, i. de bijdrage verplegings- kosten behoeftige krankzinnigen van particulieren en diaconiën dienen te wor den verhoogd, evenals de bijdrage van den polder Eierlacd voor onderhouds kosten straatweg te Cocksdorp, terwijl ze tevens gaarne zou vernemen, in welk stadium van voorbereiding rie drink watervoorziening zich thans bevindt. Volgens de laatste in'ichtineen todier zake ontvangen, kan de voorz. wel tnede- deelen, dat de electnflcatio van ons eiland beeft reeds vole gunstige ge- tuigenissea van Texel's inge- 5? ^zitenen ontvangen. 2j a Wij hebben de grootst mogelijke is verhuiswagen beschikbaar, die 3, »5 met de boot mee kan. 5 Bestelt bij a: Jb. HARJER Zn. i Spoorstraat 49. Te!, intc. 46. ïïigen Tapissières Eigen stall met het oog vooral op de verhoogde kosten eerder voor verwezenlijking vat baar is dan de drinkwatervoorziening. In verband daarmede wijst de heer Dekker op het groote belang van het schoonmaken van dakgoten, de heer de Graaf op het stichten van goede regen bakken te Oudeschild. In verband met de bedoelde verhooging van de genoemde bijdragen, deelt de voorz. mede, dat de straat te Cocksdorp nog geen onderhoud heeft gevraagd en dat de verplegingskosten van behoeftige krankzinnigen thans bedragen f 600,— per jaar per persoon. Zonder discussie wordt besloten B. en W te machtigen tot het aangaan van een tijdelijke geldleening van hoogstens f 25000 tegen een rente van niet hooger dan 7 pCt. 'sjaars, waarmede de voorz. meent wei te zullen slagen, omdat onze gemeente in de oogen van het publiek meer credietwaardig is dan andere ge meenten. Bij de rondvraag deelt de heer de Graat mede, dat de schoolcommissie over weegt een verzoek bij den Raad in te dienen inzake rookverbod voor school gaande kinderen, doch dit niet zal doen dan gehoord de artsen en onderwijzers in onze gemeente. Naar de nog te plaatsen lantaarn te de Koog, die men graag in de nabijheid van de kerk zag geplaatst, informeert de heer Spe, die tevens wijst op reparatie aan de kerktoren te Koog. De lantaarn voor de Koog, evenals die voor Cocksdorp, besteld, doch nog niet aangekomen, zal zeker in de om geving van de kerk geplaatst worden, zegt de voorz. Wat reparatie aan de kerktoren te Koog betreft, bet is niet zoo heel zeker of die kerktoren wel gemeente-eigendom is en zou de kwestie van afschuiven thans wel eens over wogen kunnen worden. (Was het maar een baken in zee, hoorden wij opmerken.) Gebrek aan ruimte is er aan de los- kade aan den Noorderdijk, zegt de heer Dekker en bepleit de noodzakelijkheid van éen weg beneden dijk vanaf zeezicht tot de nieuwe brug aldaar. Waar zal de nieuwe straat te Oosterend worden aangelegd? informeert de heer Vlaming en de voorz. licht toe, dat de begrooting meldt van het vernieuwen Van straat te Oosterend. Waarom wordt de invoer van rundvee nu maar zonder meer, toegestaan vraagt de heer Knip en de voorz. ant woordt, omdat de kwestie van quaran taine geen zin heeft. Is het noodig dat Texels burgerij de hoogste prijs voor het brood betaalt in Nederland? vraagt de heer Bakker en de voorz. zegt die vraag ook tot de secretaris van den Bakkersbond alhier te hebben gericht, die heeft medegedeeld- dat die vraag na de daling der bloem- prijzen in een hedenavond te houden vergadering van den bond onder de oogen zal worden gezien. Spr. hoopt dat de vraag hier gesteld niet zal nalaten invloed op het besluit der bakkers uit te oefeneD. Eeu vraag van den heer Bakker in denzelfden zin betreffende de verhooging van den melkprijs op een vroolijke ver gadering van de melkveehouders brengt de heeren Keesom en Dijt er toe den gestelden melkprijs te verdedigeD, hetgeen de heer Epe verlokt te zeggen „Hier zitten wel boeren, maar geen bakkers." Al zit in die opmerking een kern van waarheid, zegt de voorz., zoo moet ik den heer Epe toch opmerken, dat de secretaris van d9n bakkersbODd mijne opmerking niet heeft weersproken. De heeren Boon en de Vries sluiten zich bij de heer Bakker aan en bepleiten do wenschenlijkbeid van overleg tusschen B. en W. en melkveehouders. Sluiting. TEXEL, 2 Nov. 1920. De Bioscoop. Zondagavond gaf het Centraal-Bioscoop Theater directie Jan de Bakker Co in hotel Texel zijn eerste groote bioscoopvoorstelling in dit seizoen en wij kunnen er direct aan toevoegen, dat de directie daarmede haar naam hier vestigde. Prachtig scherp waren de beelden en rusiig daarbij. Heerlijke natuurtafereelen werden gegeven van het hooge Noorden. De gezichten van steden en havens in Noorwegen waren schitterend. Het drama m het land der bergen. „Het recht zege viert" was eenig door zijne schoone natuurfilms en uitstekend van strekking. De humoristische films „Goed bewaard", „Het viervoetig kindermeisje" en „Pas op m'n hond" sloegen niet minder goed in en bewondering afdwingend waren bij de beide laatste films zeker de pre staties van den hond. De zaal van hotel Texel was geheel gevuld en de aanwezigen waren, zonder uitzondering, vol lof over hetgebodene. Het Cent-raal-Bioscoop-Theater werkt met eigen electrische lichtinstallatie, wat zeker geen gering voordeel is te achten. C. M. Koog f Te 's Gravenhage is 29 Oct. op 66 jarige leeftijd overleden de heer C. M. Kooij, van 12 Juni 1889 tot 15 November 1891 burgemeester van onze gemeente. Oos terend, 1 Nov. De Vereeniging „Nut en Genoegen" alhier, hield Zaterdagavond j.l. hare gewone huishoudelijke vergadering. Bij de opening herdacht de voorzitter wijlen den heer W. Mets Tz., die eerder vele malen voor de vergadering is opge treden, steeds bereid was de vereeniging te dienen, waar een vers of een liedje noodig was. Jaren lang was de heer Mets Eerelid der vereeniging. Zijn nage dachtenis werd warm aanbevolen. De vergadering werd geopend, waarna de notulen werden gelezen en goedge keurd. De penningmeester deed rekening, de kas sloot unet een batig saldo van ruim 150. Alles werd goedgekeurd en dank werd gebracht voor het gehouden beheer Medegedeeld werd, dat voor de biblio theek een 50-tal boeken waren aange kocht en dat de boeken verkrijgbaar zijn gesteld. Het salaris van den bode, tevens bibliothecaris, werd met 50 pCt. ver hoogd. Hierna volgde bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de heeren L. KoniDg en W. D. Bakker. Beiden meenden voor een nieuwe benoeming te moeten bedanken. In hun plaats werden gekozen de heeren A. Eel man Dz. en Joh. Roeper, beiden niet ter vergadering aanwezig. Van de benoeming zal bericht gedaan worden. Hartelijke dank werd gebracht aan de heeren KoniDg en Bakker voor alles wat ze voor de vereeniging hebben ge daan. De heer Koning was gedurende 26 jaren achtereenvolgens Secretaris, de heer Bakker, die reeds 53 jaar lid van Nut en Genoegen is, was een aan tal jaren tweede Secretaris. Beiden werden met algemeene stemmen tot eereleden benoemd, welke benoemingen met genoegenzijn aanvaard.De voorzitter complimenteerde beiden, waarna de heer Koning hartelijk dank zegde voor de eer en de belofte gaf, nog menigmaal in de vergaderingen te zullen komen, als zooiets mogelijk kon zijn. Vervolgens werden 4 personen als lid der Vereeniging aangenomen, terwijl wegens vertrek en overlijden 8 namen van de ledenlijst gevoerd moesten worden Na nog over den winterarbeid gespro ken te hebben, werd de vergadering gesloten met dank en de beste wenschen voor Nut en Genoegen. De zee geeft veel, doch er moet veel tol voor betaald worden. Zoo heeft men steeds gezegd. Tegenwoordizou men kun nen zeggen, de zee geefc weinig, doch blflft veel vragen, vooral, wanneer men aan de visscherij denkt. Deze heeft eeD sober bestaan, maar van ongevallen hoort men nog dikwijls. Zoo werd hier ook dezer dagen weer het droevig bericht ontvangen dat onze vroegere plaatsgenoot D. Kuiter en zijn 17-jarige zoon op de wadden zijn omgekomen, door het zinken van het schip „Neptunus". Er blijft een weduwe met twee kinderen in hulpbehoevenden staat achter, woon plaats HarlingeD. De buitenschuif van de nieuwe Waaldersluis is door den zwaren golfslag geheel vernield eo grootenteels weggedre ven Oudeschild, 2 Nov. Door het lage water kon de „Dageraad" noch Zondag, noch Maandag j.l. op tijd vertrekken. Maandagavond geschiedde dat pas 's avonds le kwart over zessen, zoodat reeds velen be vreesd waren, dat zij den sneltrein niet meer zouden kunnen halen. Eerst te ruim 8 uur kwam de boot weer in de haven. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan. toren werd gedurende de maand Oct. 1920 Ingelegd f 8544,20 Terugbetaald- 16812,94 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4856. Mond en klauwzeer. Sinds de vorige opgaaf is aangifte geschiedt van mond- en klauwzeer van vee, toebehoo- rende aan P. Boersen te Oosterend, D. Keijser Szn. te den Burg (het vee loopt Lange Boet en nabij den Burg), J. Mantje Czn. te Oosterend, (het vee loopt te Noordveld. Jac. Kok te Hoogeberg. C. Keijser Szn. te den Burg. W. Roeper te Bargen. A. Eelman Dzn. te Harkebuurt. R. J. Keijser te den Burg. Als hersteld van mond- en klauwzeer is aan gegeven het vee van P. M. Bakker te Spang.. S. Keijser Johzn. te den Burg (het vee liep te Hoogenberg) Jac. Witte Jaczn. te Spang (het vee liep te Zuidveld) Mej. A. M. Keijser te den Burg (Marico) Texel 2 November 1920. De Burgemeester voornoemd, BUIJSING DAMSTE. Woensdag 3 Nov 1920. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's av. half 8 uur Bijbellezing in Eben Haëzsr. den Hoorn, 's av. 7 unr Bijbellezing. Zondag 7 November 1920. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Kroese. Kerkcollecte. Waal, v.m. 10 uur ds. Pijnacker Hordijk. den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Visser. voorbereiding H. Avondmaal. Bediening v.d. H. Doop. Oudeschild, n.m. 3 unr ds. .Schellenberg. Ootlerend, n.m. half 3 ds. Kroese. balt 11 Zondagssohool. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Sohellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m 10 nar Leesdienst. s n.m. 3 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, n.m. 2 uur ds. de Maar. Zaterdag a s. van 4—7 uur zal de kerke lijke ontvanger te de Cocksdorp zitting houden tot inning der plaatsengelden en der hoofdelijken omslag. Texel, 1 Nov. 1920. 1 Paarden f 0.a f 0,— 5 koeien f 650 a f 750. 32 Pinken f 275.— a f400, 12 graskalveren f 180,— a f 280,—. 6 Biggen f 45,00 a 1 2 korven kippen 11,25 a f4,p. st. De Heer en Mevrouw GLAS—Houts- ma, geven kennis van de geboorte van hun Zoon SIMON PIETER MARTINI'S. Boskoop 1 November 1920. Hervormde Pastorie. Eenige kennisgeving voor Texel, Inplaats van kaarten. Heden ontsliep in zijn Heere en Heiland, na een langdurig doch ge duldig gedragen lijden, onze innig geliefde Eohtgenoote en der kinderen zorgzame Vader en onzen Broederen Schoonzoon CORNELIS BENSCHOP, in den ouderdom van 48 jaren. Allen, die den overledene gekend hebben, zullen beseffen wat wij aan hem verliezen. Wed. C. BENSCHOP-Verhoeven en Kinderen. G. BENSCHOP. A. BENSCHOP. C. C. BENSCHOP-Hoksbergen. t Noorden, Texel, 30 October 1920. Eenige kennisgeving. 7. Verhooging tarief electrische stroom uoor straatuerlichting. 8. Bankoop uan een motorbrandspuit. 8a. Goedkeuring begrooting Algem. Arm bestuur 1921. 10. Aangaan kasleening in 1921.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2