Iëëü oo Predikbeurten. De Cocksdorp, 3 Nov. Hedenavond ontstond "brand in de schuur van de hoeve „Madura" in Eier- land, door het omvallen^vanj een petro- leumlantaarn. In minder dan geen tijd stond de schuur,i waarin zich veel hooi bevond, in lichtelaaie. Yan het vee, dat zich in de stallen bevond, konden met groote moeite en met levensgevaar slechts drie paarden gered worden. Elf koeien en drie paarden kwamen in de vlammen om. Wel heeft men nog ge tracht ook de koeien te redden, doch de stal was met zoo'n verstikkenden rook gevuld, dat zulks onmogelijk was. De woning, welke met de schuur onder één dak was gebouwd, werd ook spoedig door het vuur aangetast. Toch wist men daaruit nog een deel van den inboedel te redden, zoomede e6n tilbury uit het wagenhuis. Van het geheele gebouw is niets meer over dan eeu puinhoop. Een andere schuur en een loods, welke op eenigen aftand van het ver brande gebouw stonden, bleven gespaard. De geweldige vlammenzee was tot op zeer verren afstand zichtbaar. Zelfs vanaf den vuurtoren van Vlieland had men den brand opgemerkt. De schade wordt door verzekering gedekt. Premiebetaling door dagsegels. Bij Kon. Besluit van 20 October, Stbld. 792, is bepaald, dat het Kon Besluit van 28 Sept. j.l. tot vaststelling van een algemeenen maatregel van be stuur, houdende een regeling der premie betaling door middel van dagzegels, op 28 November in werking zal treden. De straf volgt op de zonde. Vrijdagavond reed door do Brouwers straat te Harlingen, de vrachtauto van het Electr. bedrijf. Zooals men meer ziet had eén straatjongen plaats genomen op een der spatborden. Dit spelletje schijnt nog niet genoeg leergeld gedaan te hebben. Toen de auto over een riool- put reed, zakten de achterwielen door het houten deksel. Met een. schok viel de bengel van zijn plaats en kwam in de riool terecht. Na veel moeite gelukte het den jongen er uit te halen. Waarschuwt toch uw kinderen. Vlissingsche loodsen. Er is in Vlissingen al zoovele jaren een drukke concurrentie tusschen Nederl. en Belgische loodsen. Beiden hebben het recht schepen naar Antwerpen te bren gen en beiden zijn er dus tuk op het eerst aan boord der schepen voor den Scheldemond te komen om hun diensten aan te bieden. Oorspronkelijk hadden beiden zeil scheepjes tot dit doel. Wat later hadden de Belgen met een motorboot een voor sprong. Toen eindelijk ook de Nederlan ders een motorboot hadden, kregen de Belgen een snelle oude Duitsche stoom boot. En nu beschikken de Nederlanders over een ouden Hollandschen torpedoja ger die veel harder vaart dan de boot der Belgen. Deze laatsten zullen nu wellicht met oude Duitschen onderzeeërs komen om ver buiten den havenmond rond te zwermen en, onopgemerkt door de Nederlanders, plotseling boven te komen naast het zeeschip. En wat dan de Nederlanders weer. Drinkwater gebrek. In eenige plaatsen benoorden het IJ heerscht gebrek aan drinkwater. Thans zal het voor de bewoners van Ransdorp beschikbaar worden gesteld door de Amsterdamsche waterleiding drie dagen per week kunnen zij het te Nigpwendam aan de grens der gemeente afhalen. Nogmaals een waarschuwing aan bezitters van vruchtboomen. De heer N. v. Poeteren; inspecteur, hoofd van den Phytopathologischen dienst •te Wageningen, schrijft Het is mij gebleken, dat de lieden, tegen welker praktijken ik in Juli van dit jaar reeds alle bezitters van vrucht boomen, particulieren zoowel als boorn- gaardbezitters, heb gewaarschuwd hun werkzaamheden weder hervat hebben. Zij bieden aan de vruchtboomen te zui veren van allerlei insecten en ziekten, door middel van een bespnitfng, die zeer gunstige resultaten zou opleveren. Het is echter zeker, dat in vele ge vallen met middelen van zeer onvol doende, pnisschien zeifs geheel zonder waarde gespoten wordt, zoodat het be stede geld gerust als weggeworpen kan worden beschouwd. De voorstellingen omtrent de werkzaamheid der gebruikte middelen zijn in de hoogste mate be- driegelijk, zooals b. v. de bewering, dat de boomen na een bespuiting vier jaar vrij van ziekten zouden blijven. Een der heeren, dis bijzonder werk maakt van dit blijkbaar niet onvoordeelig bedrijf, heeft op mijn bureau toegegeven, dat hij vrijwel waardelooze middelen gebruikte. Steun aan groote gezinnen. Vragen van den heer Wittert van Hoogland aan den Minister van Arbeid 1. Is de Minister van oordeel, dat een wettelijke regeling van de steunverle ning aan groote gezinnen gewenscht is 2. Is de Minister van meening, dat zulks op de meest doeltreffende wijze geschieden kan door de instelling van een Rijkskinderfonds met verplichte ver zekering, zooals is bepleit in het Katho liek Sociaal Weekblad van 16 October j.l. 3. Indien ja, is de Minister bereid een wettelijke regeling bij de Staten-Gene- raal aanhangig te maken Voor de betrekking van onderwij zeres met hoofdakte aan de openbare school te CliDge, weike vacature bestaat van 1 Januari van dit jaar, heeft zich nog steeds geen enkele candidaat aan gemeld. Ds. N. J. C. Schermerhorn zou in Bergië anti-militairistische lezingen hou den te Mechelen, Brussel, Leuven en Antwerpen. Groote roode aanplakbil jetten werden gedrukt, maar waar deze werden aangeplakt, beeft de burgemees ter ze doen verwijderen en er is een verbod tot aanplakken uitgevaardigd. Het Belgische Departement van Justitie heeft bevel gegeven, dat ds. Schermer horn zal worden in hechtenis genomen, zoodra hij uit den trein stapt, en met den eerstvolgenden trein tusschen twee politieagenten naar Nederland terugge zonden. H. M. de Koningiu heeft het be schermvrouwschap aanvaard over het congres voor geitenfokkerij, dat het vol gend jaar te Roermond zal worden ge houden. Door de Engelsche regeering js aan het gemeentebestuur van Koewacht de schade vergoed, aangericht door het werpen van bommen uit een vliegma chine op 21 Juni 1918, Daar wegens den voortdurenden val van den IJsel de minste vaardiepte tusschen Doesburg en Zutphen 1,50 M. bedraagt, is op dit riviervak de nacht vaart verboden. Te Goes overleed de oudste in woonster, mej. J. C. De Keulenaar Kuyper, in den ouderdom van ruim 99 jaar. In Januari 1921 zou het oudje 100 jaar zijn geworden. De eerste nieuwe Zuiderzeeharing is te Lemmer aangevoerd. Uit hengelen gaan per auto. Als hengelaars uit omliggende steden in den Haarlemmermeerpolder komen visschen, wordt door hen meestal de genievaart als vischwater uitgekozen. In deze vaart worden dan ook de groot ste snoeken, palingen en baarzen gevan gen. Zaterdag arriveerden weer eenige hengelaars, die den rit daarheen per auto hadden gemaakt. De sluipmoordenaar kolendamp. Toen de dienstbode van den heer C. te Oud Beierland zich Woensdagochtend naar haar dienst begaf, kreeg zij op haar bellen geen gehoor. Onraad vermoedende, waarschuwde zij anderen. Nadat de deur geopend was, vond men den heer C., diens echtgenoote en hun zoon allen door kolendamp bewusteloos. Na geneeskundige behandeling mocht het gelukken alle drie weer tot bewust zijn te brengen. „De Mab." meldt, dat dezer dagen bij de poiitie te Venlo aangifte gedaam werd, dat aan de grens een fiets gestolen was. Een politieagent ging er heen met zijn hond, die direct spoor kreeg en zijn geleiders in een dicht kreupelboschje bracht, waar hij begon te, graven. En werkelijk kwam ouder takken, blaren en zand de vermiste fiets te voorschijn. De hond werd weer op zoek gazet, liep toen regelrecht naar een „Bude" (zooals de houten grenswinkels genoemd worden) passeerde alle personen, die daar ver bleven, en viel iemand uit Megen aan, die in een hoek lag te slapen. Deze persoon ontkent nog, doch er zijn getuigen die hem met het rijwiel gezien hebben. In Friesland werd Dinsdag al op wijken schaatsengeredenhet ijs was ruim 2 cM. dik. Maandagmiddag om 3 uur reed de bakkersknecht A. de K., in dienst van A. In 't Veld te West-IJselmonde met paard en wagen door de Putsche laan, toen hy, nabij de Martinus Steijn- straat werd aangereden door de stoom tram. Van den wagen werd het voorge deelte zwaar beschadigd, het paard brak een achterpoot en van de locomotief werden de beide lantaarns vernield. De machinist J. v. d. S. uit Hellevoetsluis, beweert voortdurend te hebben gefloten, terwijl de bakker zegt dat niet gehoord te hebben. Brieven verduisterd. Door een inspecteur van politie van het bureau Groote Paauwensteeg is gearressteerd de 22-jarige hulpbrieyenbe steller P. A. B. dienst doende in wijk 18, Mathenesserlaan, Middenlandstraat, Claes de Vriezelaan en tusschen gelegen straten, die verdacht wordt een groot aantal brieven en andere poststukken, hem ter bestelling toevertrouwd, te heb ben verduisterd, hetzjj met het doel om te zien of er ook geld in was, hetzij hij te lui was om ze te bestellen. Bij zijn aanhouding had hij een gonjezak met plm. 700 brieven enz. bij zich. Ten kantore van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Apeldoorn wordt uit de brandkast een bedrag vermist van f1000. Sporen van inbraak waren niet te ontdekken. Van een handelsreiziger uit Am sterdam is op een der perrons van het Centraal station te Utrecht een tascbje met verschillende gouden en zilveren voorwerpen als monsters, ter waarde van ongeveer f 20u0, dat hij, doordat hij onwel werd, een oogenblik onbeheerd heeft laten staan, ontvreemd. Terwijl men op de Ossenmarkt te Zwolle, bezig was een grooten ijzeren telefoonpaal op te richten, boog de haak, waaraan het 4000 KG. zware gevaarte hing, recht, zoodat de paal neerstortte en ten deele vernield werd. Wonder boven wonder werd niemand door den mast getroffen. Een kabel echter, die over een der aangrenzende huizen heen in een tuin was bevestigd, kwam met zoo'n kracht op het dak terecht, dat dit tot den zolder in tweeën werd gesneden. Een reus. 't Was vóór den oorlog in Twente regel, dat ten huize van iemand waar „een blijde gebeurtenis" viel te boeken, meerdere groote krent6nbrooden werden ontvaugen. De omstandigheden noopten tot afsehaffiQg van dat aardige, goede aloude gebruik. 't Komt echter weer voor. Zoo ontving nu een der bestuursleden van de „Ver- eeniging Koninginnedag" van zijn mede bestuursleden zoo'n brood van 1 Meter lang, 40 cM. breed en 10 cM. hoog „n'en olderwetschen krintenweggen". De naam van 't gulle bestuur stond er in suiker bovenop. Hbl.' Ernstig auto-ongeluk. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur bad op de Coolsingel te Rotterdam vlak voor het Ziekenhuis een ernstig auto-ongeluk plaats. Eenige auto's reden in matige vaart over den Coolsingel toen juist een jongen op een fiets kwam aanrijden. De chauffeur gaf signalen, waarop de jongen zijn vaart trachtte te verminderen door op de pendalen te gaan staan en kunsten te maken. Hij verloor echter het even wicht, kwam vlak voor den auto te vallen en werd er ernstig gewond onder vandaan gehaald en het ziekenhuis binnengedragen. Den chauffeur treft geen schuld. Een honger- en koude-staker. Te Budel is gearresteerd wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst een zich noemende dr. Ruisch van Dug- teren. Zijn werkelijke naam blijkt veel eenvoudiger te zijn. Hij weigert niet alleen voedsel, doch ook voldoende dek king. De wilde zwijnen. Na ernstig verzet van eenige Raads leden besloot'de Gemeenteraad van Epe vergunning to verleenen de openbare wegen in Gortel, door hekken af te sluiten, tot wederopzeggens toe, omdat door Z. K. H. Prins Hendrik geen afdoeDde maatregelen zijn genomen, de wilde zwijnen op Zjjn domein te houden. Mond- en klauwzeer. Aangifte van mond- en klauwzeer is geschied van vee, toebehoorende aan: KI. Bruin te de Hoogte, J. Kuiper te de Waal, P. Keijser te Harkebuurt. Als hersteld is aangegeven het vee van A. Eelmao Pijpersdijk. Texel, 5 November 1920. De Burgemeester der gemeente Texel, BUTSING DAMSTE. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 30 Oct. tot en met 5 Nov. 1920. GEBORENHendrik, z. v. Pieter Boon en Sijtje Backer. Albertba Cornelia, d.v. Cornelis Benschop (overleden) en Diugena Verhoeven. Petronella Geertruida, d.v. Cornelis van Heer- waarde en Jannetje Bakker. Johanna Jacoba, d.v. Simon Zijm en Johanna Maria van Heerwaarden. Theodora Catharina, d.v. Gerrit Schrama en Anna Catharina Knijn. ONDERTROUWDCornelis Krijnen en A. Tompot. GETROUWD: Johannes de Graaf en Maria Geertruida Bakker. Jan Hendrik Kikkert en Antje van der Vis. OVERLEDENCornelis Benschop, 48 jaar, echtgenoot van Dingena Ver hoeven. Albertha Margaretha Nieboer, 11 mnd., Berendsdochter. Rens Cornelis van der Haagen, 34 jaar, geh. met Berbara Magdalena Frederiks. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een kinderwant, 2 slootjes, een rijwiel band afnemer. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. 25-30 Oct. GEBORENHendrik Daniël, zoon van Cornelis Buren en Elisabet Stebbe, Zondag 7 November 1930. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Kroese. Kerkcollecte. Waal, v.m. 10 uur de Eerw. Hr, Barends yan Alkmaar. den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Visser. Voorbereiding H. Avondmaal. Bediening v.d. H. Doop. Oudeschild, n.m, 3 uur ds. Schellenberg. v.m. 10 uur ds. H. Buiskool. Oosterend, n.m. half 3 ds. Kroese. halt 11 Zondagssohool. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m 10 uur Leesdienst. n.m. 3 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burgv.m. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, n.m. 2 uur ds. de Maar. Woensdag 10 Nov 1920. HERVORMDE GEMEENTE. den Hoorn, 's av. 7 uur Bijbellezing. Mondt altp een üuidzalf in ünis. 5 Men dient een betrouwbare zalf te kennen of liever nog in huis te hebben om haar in geval van nood te gebruiken. En wel, omdat de ergste huidkwalen aanvankelijk zeer gering kunnen zijn. Een ruwe, korsterige. huid, jeuk, een pijnlijk of brandend gevoel, vurigheid, puistjes of vlekken kunnen het begin zijn van een der vele bedroevende vormen van eczeem, dauwworm, gordelroos, psoriasas, schurft of andere vormen van huidziekte. Om te voorkomen dat de kwaal zich uitbreidt, is zindelijkheid en spoedige aan wending van een antiseptische zalf aan te bevelen. Het succesvol resultaat zijnde van jaren lange onderzoekingen bevat Poster's Zalf de antiseptische, verzachtende en genezende bestanddeelen, die het best geëigend zijn om de ontsteking, pijn en prikkeling van alle jeukende huidziekten te doen bedaren. Poster's Zalf droogt niet te spoedig op, laat zich niet te gemakkelijk afvegen en zij dringt tot elke plek door. Aanwending bij het uitbreken van de kwaal voorkomt uitbreiding en verzekert baat. Foster s Zalf dient niet voor open wonden, doch uitsluitend voor jeukende huidziek ten en is een uitstekend geneesmiddel voor in- en uitwendige aambeien. Let op den juisten naamPoster's Zalf. Te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs a f1,75 per doos. gi

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2