J S" 3454 Woensdag 1 December 1920. 34st# Jaargang. neuws- en Advertentieblad Spoor- en Bootdienst. innenlaftcl Van week tot week- o it blad verschijnt Woensdag:- ea XaterdRjrmorjfea Adverteutiëu daags voor de oitgaTe vóór 4 aar nam. ABONNEMENTEN en ASVERTENTIEN worden aangenomen b$ de Uiig. Emma LAN0SVELB A DE ROOIJ, Parkstraat, BüïUoïTixii HOOGWATER Reede van Texel. Beperkte dienstregeling van 25 October 1920 Geitenfok vereeniging. Bioscoop. Abonnementsprijs per 8 naandtnl Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prijs der Adverlentiên Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct; Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP! Van Zaterdag 27 Nov. tot en met Vrijdag 3 Dec. voor rijwielen 4,20 uur, voor rijtuigen 4,50 uur Donderdag 2 Dec. v.m. 12,58 Vrijdag 3 1.57 Zaterdag 4 J>°3 Zondag 5 4,17 Maandag 6 Dinsdag 7 6,-5 Woensdag 8 7,17 Des namiddags is het ongeveer een halt uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. VI, uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Vertrekuren van de Boot. van Texel7,45 v.m. 2,45 nm. van Nieuwediep: 9,15* 4.— Zondags 8,45 v.m. Vertrek en aankomst der tremen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,06 7.28 sneltrein 9.06 10,25§ 1-30 12,37 3-25 I.54ft £42 4,08** 6,30 4.29 8,45 7,25 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8'01§ ii'ln 9>!5 !1'40 12,24§ 3,1 3,03 6,01 6:°7§ O 57 lU,4o II,11+ 12.54 Niet op Zon- en feestdagen. f Alleen op Zondag. ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren no. 10 en 11 der per- soneele belasting executoir zijn verklaard en aan den Rijksontvanger ter invording zijn ter hand gesteld. Texel, 29 November 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYS1NQ DAMSTE. 20—27 Nov. Het spel van het parlementaire tooneel is in de afgeloopen week weer eens recht spannend geworden. Vooral nu bet drama van de leege schatkist en de leege onder- wtjzersportemonnaie wordt opgevoerd. Alle rangen uitverkocht. Het atuk is zeer actueel en de medespelenden zijn talrijk. Hoe de ontknooping zal zijn, valt op het oogenblik, dat wij dit schrijven, Ddg met te zeggen, want het slotbedrijf moet nog volgen. Maar het zal wel wat dramatisch zijn. Er is reden voor, aan te nemen, dat de hoofdpersoon wel niet uit zijn rol zal vallen. We bedoelen, dat er niet veel kans be staat, dat de minister aan de verlangens van de pleitbezorgers van d6 onderwijzers ten volle tegemoet zal komen. Minister de Visser heeft alleen een kleine concessie willen doen. Als het debat mocht aan- toonen, dat er in de regeling plooien zitten, die weggestreken moeten worden, dan is de regeenng daartoe bereid. Veel -belooft de houding van den minister dus ni6t. Een ook de minister van FiDanetën heett gezorgd, dat de onderwijzers nitt al te optimistisch gestemd de nieuwe week in gingen. Een regeling als door de commissie van overleg is voorgesteld, acht b(j met het oog op de berooide schatkist niet moge lijk. Van de motie, door den interpellant Ossendorp ingediend, waarin die regeling wordt gevraagd, wil de regeeriDg dus absoluut niet weten. Er is ook al een tweede motie ingediend en wel' om de ongelijkheid in geldelijke waordeering tusschen den tegenwoordigen en den toe- komstonderwjjzer zooveel mogeiyk weg te nemen en er zullen nog wel meer volgen. Intusschen doet ook de houding der rechterzijde verwachten, dat de regeling van den Minister niet onaangetast zal blijven. En daardoor is het waarschijnlijk, dat er wat plooien gladgestreken zullen worden en de regeling hier en daar eenige verbetering zal ondergaan. Tenzij er ver rassingen mochten gebeuren. Als deze regels in druk verschijnen zal men er misschien wel al meer van weten. Verrassingen komen in de Kamer nogal eens voor. Dat is ook jin de afgeloopen week weer eens bewezen door het conflict dat er tusschen den minister van Land bouw en de Kamer is gerezen. De vraag wordt zelfs gesteld, of minister van IJssel- steyn het ministrieele byrtje er bi) zal neerleggen. Het schjjnt Z9lfs waarschijnlijk, dat het gebeurt, want als de minister er niet ernstig aan dacht, dan zou hij niet een schorsing hebben gevraagd van de behandeling van zijn begrooting. Het conflict is een gevolg van den wensch der Kamer om te bezuinigen. Mi nister van IJsselstein wilde een tweetal hoogere functionarissen aan zijn departe ment toevoegen. Hij wil een der hoogere ambtenaren bevorderen tot directeur-gene raal van de afdeeling „Handel", ,waarvoor f 500,salaris meer zou moeten worden gegeven, en verder wil hij een juridiscben adviseur aanstellen, waarvoor hij f 7500 heeft uitgetrokken. De Kamermeerderheid acht die uitgave van f 8000 overbodig, misschien ook, omdat er al veel te veel op de departementen aan de groote staatsruif zitten de Tel. gaf daarvan dezer dagen een frappant lijstje. Maar minister van IJsselstein meende, dat men hem als proefkonijn voor de bezuiniging had uitgekozen en dat ver koos hij niet; Wat een der leden niet recht begreep, omdat een konijn toch by land bouw hoort. Het voorstel Merchant, om de f 8000 niet toe te staan werd echter aangenomen en de minister heeft onmiddellijk schorsing gevraagd vau de behandeling van zijn begrooting. En hy schijnt er heel ernstig over te denken, om zijn portefeuille ter beschikking te stellen. o-o—o— In Engeland blijft in de laatste dagen weer sterk de Iersche kwestie om de aan dacht vragen. De berichten over den toe stand in Dublin wekken ten volle den indruk, dat de toestand steeds ernstiger wordt. Bij de gevechten van den vorigen Zondag is e6n groot aantal ,dooden en ge wonden gevallen en sedert dien is de stad vrijwel geheel geisoleerd. Geschut staat in de straten en zelfs prikkeldraadversperrin gen zijn hier en daar aangebracht. De Eogelsche politie zet met kracht haar actie tegen de Sin Feiners. voort. Er hebben in de laatste dagen tal van arrestaties plaats gehad, waarbij ook Arthur Griffith, de „waarnemende president der Iersche repu bliek" en John Mac Neill, de aanvoerder der Iersche vrywiiligers, gevangen werden genomen. Sir Greenwood, de Staatssecretaris van Ierland, heeft in bet Eagalsche Lagerhuis verklaard, dat met alle beschikbare midde len getracht zal worden, een einde te maken aan de terreur der Sinn Feiners. En ook Lloyd George heeft in dien geest gesproken. Van de zijde van Asquitn is in het parlement een felle oppositie ge voerd tegen de regeeringspolitiek in Ierland vooral tegen het nemen van represailles. De groote meerderheid van het Aiagerhuis schaart zich evenwel aan de zijde van Lloyd George, wat ook gebleken is uit h6t feil, dat het Legerbuis een motie van wantrouwen in de regeering, doorAsquith in samenwerking met de Labourparty in gediend, met groote meerderheid verwierp en daarentegen een andere motie aannam, waarin hulde werd gebracht aan het leger en de politie in Ierland en vertrouwen uitgesproken werd in de 'regeering. o—e o Terwyi te Londen de Opperste Raads- heeren bijeen zyD, om over de Grieksche kwestie te beraadslagen, blijft de toestand in Griekenland zelf nog steeds zeër ge spannen. Het zakenleven vooral onder vindt er groote moeilijkheden, omdat de banken onder de gegeven omstandigheden geen enkel crediet willen verleenen. Dage- ïyirs hebben nog allerlei demonstraties te Athene plaats, waar de royalisten ver in de meerderheid zyn. De nieuwe regeering gaat met spoed te werk, om veel van het werk van Venizelos ongedaan te maken. Zoo herstelde zy 8 generaals en 1211 officieren, die door Venizelos afgezet waren, weer in hun raDg, evenals talryke burger lijke ambtenaren. Verder stelt zij blijk baar pogingen in het werk, om de Entente voor een feit accompli te plaatsen, door Konstantyn te verzoeken nog voor de volksstemming naar Athene te komen. En tegelijkertijd betuigt ze-aan de geallieerden, dat ze gaarne met dezen in eensgezindheid en vriendschap wil leven, een verklaring, die onmiddeliyk gevolgd is door een schrij ven van den ex-Koning, waarin hy zyn voldoening daarover uitspreekt. De volksstemming is thans vastgesteld op 5 December a.s. TEXEL 30 Nov. 1020. Ds. E. L. Smit te Boxmeer heeft bedankt voor het beroep naar Den Hoorn, alhier. Geslaagd voor derde stuurman groote stoomvaart, de heer J. P. L. M. Weenink, leer ling der Zeevaartschool alhier. Bij het woord van welkom tot de aanwezigen, voegde de voorz. Zaterdagavond bij de opening van de vergadering een woord van dank aan den heer v. d. Craats voor het genomen initi atief betreffende de oprichting van de geiten- fokvereeniging, want spr. was er van overtuigd, dat men thans op den goeden weg was. De notulen werden, na voorlezing met een parige stemmen goedgekeurd,waarna de statuten artikelsgewijze werden behandeld. Het ontwerp werd zonder wijzingen van be- teekenis vastgesteld en daarbij de vereeniging den naam „Vooruitgang" gegeven. Bij de vaststelling van het huishoudelijk reglement werd bepaald, dat donateurs van de vereeniging minstens f 2,50 per jaar dienen bij te dragen, terwijl de contributie voor gewone leden werd bepaald op f 1.25 per jaar. Voorts werd bij reglement bepaald, dat zij die na 1 Januari als lid toetreden boven de gewone contributie een entreegeld van f,50, terwijl nog de bepaling daarin werd opgenomen, dat het den leden der vereeniging verboden is,op straffe van royement, een dekbok te houden zonder toestemming van het bestuur. Het fokreglement en de instructie voor den bokhouder werden wel in ontwerp voorgelezen, doch nog niet behandeld, aangezien de vereeni ging nog niet in staat is in de voorgestelde lijn, n.l. met Toggenburger ras te fokken. Ondanks alle pogingen toch is men, zelfs met medewerking van heeren Rijksveeteeltconsu- lenten, er niet in kunnen slagen een Toggen burger dekbok aan te koopen. Voorloopig wordt zoodoende met een Edel- sanen dekbok gewerkt, een dier van uitstekende afstamming van de R. K. Geitenfokvereeni- gingen St. Isidorus te Wervershoof. Het dier, geboren 18 April 1920 is in het Provinciaal Register voor Noordholland inge schreven onder no. H. 160. Nadat het dekgeld voor 1920 was bepaald op f —,25 voor de eerste geit van ieder lid eigenaar en f,75 voor meerdere geiten van denzelfden eigenaar per stuk, werd in den breeden de aanschaffing van Toggenburgergeiten nog besproken en van gedachten gewisseld over de voedering van geiten, enz., waarna de vergadering met dank voor de aangenaam be sprekingen en een beroep op aller medewerking door den voorz. werd gesloten. Verloopen Zaterdag uitvoering van U. d. I., Dinsdag a.s. dansavond, 't was te denken, dat het bioscoopbezoek er onder zou lijden en dat deed het ook, al was het niet in die mate, als wij gedacht hadden. Het is aardig op te merken de wisseling van publiek. jVienschen, die het wel zullen laten een uitvoering, zelfs van U. d. I., bij te wonen, omdat een deel van de aanwezigen het rooken beslist niet schijnt te willen laten, voelen zich veilig in de bioscoopvoorstelling. Daar begrijpt het publiek, dat het door rooken zijn eigen genot zou bederven enmen laat het. Hetgeen in de bioscoop te zien wordt ge geven is eersteklas werk, spel van artlsten eerste rang en, door de zorgen van de directie van het Centraal Bioscoop-Theater, zal niemand in het gcbodene aanstoot kunnen vinden. Het hoofdnummer „De bcdelprinses" was boeiend van handeling, keurig van inhoud. Wij zijn er van verzekerd, dat volgende week de toeloop groot zal zijn, de prachtige natuur- tafereelen, die het hoofdnummer „In het land van Yukon" te zien. geeft, zullen zeker bezoek trekken. U. d. I. Vroolijk spel uit het Indische leven, zoo noemt het programma ons het tooneelstuk „Tropenadel" van Henri van Wermeskerken. Is het niet eigenaardig dat wij ons vermaken ten koste van de in Indië geslaagden, d. w. z. zij die een hoogere welstand wisten te bereiken. Met onze O. Wers echter is het al evenzoo ,"cn in het gewone leven geslaagden hebben het al niet veel beter. Wie was uw vader? Wie uw moeder? Waar stond uw wieg? In een hut of in een paleis? 't Zijn alle vragen, die van grooten invloed zijn bij de beoordeeling van iemands persoonlijkheid. De menigte vermaakt zich ten koste van de enkelen, die slagen uit de rijen der onont wikkelde niet-bezitters. Een echte type van een O.Wer, luidruchtig en opschepperig, is de Indische handelsman van Vliet en zijn wederhelft is van dezelfde kracht. De pseudo-Engelschman Mr. Smeet weet handig partij te trekken van hun zucht om voornaam te schijnen, door zich ais schoonzoon aan te melden. De ontmaskering door de tante, een Amster- damsche burgerjuffrouw, is het glanspunt en de ontdekking, dat mevr. Hooiberg, de nieuws gierige overbuurvrouw en Leentje van den Amsterdamschen paardenslager een en dezelfde persoon zijn draagt mede bij tot het welslagen van het stuk. De rollen werden alle uitstekend uitgebeeld, wij zonderen daarvan zelfs de zwijgende rol van Ali, de inlandsche huisjongen niet uit. De zaal van hotel Texel was meer dan bezet en wij twijfelen niet ot de avond is met een zeer geanimeerd bal besloten. Lagere Landbouwschool Er was meer dan gewone belangstelling voor de vergadering van de H. M. v. Landbouw afd. Texel, die Maandag op het middaguur in hotel Texel werd gehouden. Geen wonder, het was ook een onderwerp van buitengewone beteekenis voor de land bouwende en veehoudende bevolking van onze gemeente „de oprichting van een lagere land bouwschool." In z'n openingswoord deelde de voorzitter mede, dat door hem, zoodra hem bleek, dat er gelden voor lagere landbouwscholen bij- de Staatsbegrooting waren uitgetrokken, overleg gepleegd was met het dagelijksch bestuur onzer gemeente, waarvan thans, in verband met die zaak, een schrijven was ingekomen om nader te vernemen, de meening te dier zake van de leden der afdeeling. Uit het genoemd schrijven, daarop door den voorz. voorgelezen blijkt, dat de gelden voor oprichting van lagere landbouwscholen zijn uitgetrokken, omdat een klacht ter kennis van de regeering kwam, dat de gegadigden voor de land en tuinbouwcursussen het onderwijs niet goed kunnen volgen, doordat hun school kennis gedeeltelijk vervluchtigd is. Bij nadere informatie was B. en W. gebleken dat de opzet gedacht is als een vierjarige cursus, waarin wordt gegeven, voortgezet lager onderwijs, voorbereidend landbouwonderwijs en eigenlijk landbouwonderwijs voor leerlingen van 14—18-jarigen leeftijd. De lessen zullen, althans voor de jongere klassen, overdag gegeven worden gedurende het grootste deel van het jaar, voor de ouderen desnoods ook gedeeltelijk 's avonds en wel aan de verschillende klassen op afwisselende dagen, zoodat het onderwijs in hoofdzaak door één leerkracht, een Iandbouwonderwijzer, gegeven kan worden, die er een vollen werkkring in kan vinden. De bedoeling zitvoor om het leerplan zoodanig in te lichten, dat de leerlingen nooit geheel en naar zij ouder worden minder aan het bedrijf worden onttrokken zoodat het de gelegenheid laat om hen reeds vroeg werkzaam te doen zijn en er toch voldoende tijd aan het onderwijs kan worden besteed om het werkelijk vrucht dragend te doen zijn. De regeering verwacht van dit onderwijs, dat niet uitvoeriger zal zijn, wat het eigenlijke landbouwonderwijs betreft, meer resultaat dan van de laudbouwwintercursussen.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1